Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Pieczone prosię

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
93 odpowiedzi w tym temacie

#81 ligawa

ligawa

Użytkownik

• ***SUPER VIP***
  • 164 postów
  • MiejscowośćVancouver

Napisano 12 wrz 2007 - 06:03

Sadze, trzeba jeszcze pokazac na czym piecze sie takiego prosiaczka zwanego tutaj "suckling pig" wazy to zwykle +/- 6-8kg.. Prosiak jest pieczony zawsze na grubej
odlewanej tacy.
Scianki mojej maja 8mm. grubosci aby dobrze tj. rownomiernie doprowadzac cieplo
i nie przypalic prosie od spodu.

P.S.
Jako ciekawostke podam,ze taka mala swinka ,kosztuje w moich stronach $119
bez wzgledu na wage tak jest do wagi 25kg.

Pozdrowienia Ligawa. Dołączona grafika

#82 Fatherr

Fatherr

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • 1 postów
  • MiejscowośćŁódź

Napisano 29 kwi 2015 - 08:22

Witam Panów i Panie.

Chciałbym upiec małego prosiaka (ok10kg) tyle, że faszerowanego mięsem w całości, czy możecie mi podpowiedzieć co nieco? 

jakiego mięsa użyć,, czy trybować prosiaka z żeber, jeśli nie to jak to jest z krojeniem?

Wiem że najlepszy z kaszą itd ale tym razem potrzebuję 100% prosiaka w prosiaku :)

Z góry dziękuję za podpowiedzi!

#83 Norbi

Norbi

Początkujący

• Użytkownicy
  • 20 postów
  • MiejscowośćLeoncin

Napisano 06 kwi 2016 - 19:20

Witam
Nie długo będę piekł prosiaka z rożna dokładnie z takiego https://wedlinydomow...osiakow/page-11
Moje pytanie czy prosiaka zrobić nadziewanego czy nie. Chodzi o to czy podczas pieczenia prosiak nie popęka i cały farsz nie wypadnie.

#84 wosiu

wosiu

Weteran

• **VIP**
  • 1601 postów
  • MiejscowośćŁódź

Napisano 07 kwi 2016 - 07:04

Norbi powiem tak ...piekliśmy na złotach już kilka prosiaków i z mojego doświadczenia wiem że zawsze miejsce gdzie będzie farsz w prosiaku tzn. żebra upiecze się dużo wcześniej niż szynki czy łopatki. Nie widzę takiej możliwości aby tak zabezpieczyć (zaszyć brzuch) aby farsz nie wypadł przy obracaniu na rożnie. Faszeruje się prosię i piecze w piecach, a na różnie to tylko "goły" prosiak powinien się kręcić.Takie jest moje zdanie hej :D

#85 roger

roger

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 7185 postów
  • MiejscowośćW-wa & Lubuskie

Napisano 07 kwi 2016 - 07:22

Kiedyś piekliśmy ze szwagrem faszerowane prosię na rożnie ale oprócz tego że prosiak był szyty dodatkowo był wiązany w koło stalowym drutem, jak tego nie zrobisz będzie tak jak napisał Wosiu. Innym patentem który robimy częściej jest najpierw upiec prosiaka w piecu a dopiec czy jak kto woli odgrzać na rożnie - tylko my mamy małą piekarnię jak to się mówi "po rodzinie" dosłownie przez ulicę i to nie jest żaden problem logistyczny  ;) 

#86 Piotr341

Piotr341

Początkujący

• Użytkownicy
  • 25 postów
  • MiejscowośćSzczecin

Napisano 06 maj 2017 - 17:21

A ja mam pytanie następujące : Do dyspozycji mam prosiaczka 15 kg mój piekarnik  nie przyjmie takiej sztuki. Nie mam dostępu do pieca chlebowego czy też rożna takiego na którym można byłoby pokręcić 15 kg mięsa. Mój plan jest taki zapeklować prosiaczka w soli peklowej tylko bez przypraw 30 dkg soli na 6 l wody i po peklowaniu myślę wstawić go do wędzarni i chwilę podwędzić potem piec na gorącym dymie. Robił ktoś coś takiego ???? a może ma ktoś jakieś przemyślenia lub pomysły dotyczące mojego planu ???? 

#87 miro

miro

Uzależniony od forum

• **VIP Junior**
  • 13655 postów

Napisano 06 maj 2017 - 19:01

Na wstępie zapytam czemu tak mało peklosoli na 6 litrów wody?

Powinno być lekko 60 dkg.

Peklowanie przynajmniej 8-10 dniowe z nastrzykiem.

Jak zmieścisz go w wędzarni to już jest dobrze, tylko w jakiej pozycji będzie, żeby się nie rozpadł?

W wędzarni traktowałbym go ciepłem z małą ilością dymu, aż w środku dojdzie do około 40-50 C.

Potem już ciepłem z dymem aż nabierze koloru.

A może masz możliwość wstawienia do wędzarni grzałki z grilla.....?

Wtedy samą grzałką byś go wstępnie podpiekł, a dopiero potem w dym.

#88 roger

roger

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 7185 postów
  • MiejscowośćW-wa & Lubuskie

Napisano 06 maj 2017 - 20:06

Nic Ci z tego pieczenia w wędzarni nie wyjdzie ... będzie suchy wiór :(
Zrób tak zapekluj ... ilość peklosoli jest za mała daj drugie tyle soli ... minimum 4-5 dni z nastrzykiem ... potem pieczenie ale tak do 150 st C w piecu najlepiej w worku do pieczenia albo w folii ... potem wedzenie 55-60st i jednocześnie podgrzanie ;)
Będziesz Pan zadowolony ;)

Ps
Ja pomyślałbym o farszu ... jakaś kasza, jabłka, wątróbka ... ale to moje smaki ;)

Tapniete z Tapatalk

#89 Gregtom

Gregtom

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 4249 postów
  • MiejscowośćDortmund-Rawicz

Napisano 06 maj 2017 - 20:29

A ja mam pytanie następujące : Do dyspozycji mam prosiaczka 15 kg mój piekarnik nie przyjmie takiej sztuki. Nie mam dostępu do pieca chlebowego czy też rożna takiego na którym można byłoby pokręcić 15 kg mięsa. Mój plan jest taki zapeklować prosiaczka w soli peklowej tylko bez przypraw 30 dkg soli na 6 l wody i po peklowaniu myślę wstawić go do wędzarni i chwilę podwędzić potem piec na gorącym dymie. Robił ktoś coś takiego ???? a może ma ktoś jakieś przemyślenia lub pomysły dotyczące mojego planu ????

Nikomu kasa nie nakapie ale na taki rarytas idealnie nadaje sie BBQ Smoker, lokomotywka zwany..☺☺☺

#90 Piotr341

Piotr341

Początkujący

• Użytkownicy
  • 25 postów
  • MiejscowośćSzczecin

Napisano 07 maj 2017 - 06:36

Ilość poklosolu podałem 20 gram na każdy kilogram mięsa czyli 15 kg x 0,02 g = 0,30 i woda 0,40 ml na kg mięsa. Też myślałem by dać nastrzyk w najgrubsze elementy czyli szyneczki oraz schabik.Pozycja leżąca z nóżkami wyciągniętymi do przodu a tylne podwinięte pod tułów coś w rodzaju " waruj " Jeśli chodzi o pieczenie to jest z tym problem gdyż nie  posiadam tak dużego piekarnika który by zmieścił 15 kg , więc to odpada. A może nad grillem wykombinować jakiś rożen i obrobić drania a potem do wędzarni ?????

#91 Bagno

Bagno

Uzależniony od forum

• Technolog Wędzarniczej Braci
  • 4043 postów
  • MiejscowośćMazowieckie

Napisano 07 maj 2017 - 08:25

Jeśli chodzi o pieczenie to jest z tym problem gdyż nie posiadam tak dużego piekarnika który by zmieścił 15 kg 

Poszukaj w okolicy prywatnych piekarni, które wykonują usługę pieczenia prosiąt lub innych elementów mięsnych. Prosiak, o tej wadze powinien być idealny do pieczenia ze względu na wysokość drzwi  pieca. Dodatkowo możesz zrobić nadzienie.

Rzeczywiście trochę stężenie solanki za słabe ale... nie wiem kiedy będziesz piekł i w jakiej temp przechowujesz. Zrób nastrzyk w najgrubsze mięśnie i podnieś stężenie solanki do 6-8 % jeśli temp. będzie w granicach 4-6 C. Przed nadzieniem i pieczeniem konieczne moczenie przez 2-3 godz.

#92 Piotr341

Piotr341

Początkujący

• Użytkownicy
  • 25 postów
  • MiejscowośćSzczecin

Napisano 07 maj 2017 - 17:44

Dodatkowo możesz zrobić nadzienie. Rzeczywiście trochę stężenie solanki za słabe ale...

pieczony będzie za dwa tygodnie czyli na 20-05 jeśli znajdę piec odpowiedniej wielkości zobaczę w pobliżu za jakąś piekarnią może jakiś robi tego typu usługi jeśli nie to   :( nie będzie pieczenia a nadzienie myślę o kaszy gryczanej oraz wątróbka wieprzowo-drobiowa z dodatkiem pieczarek z cebulką oraz czosnkiem przesmażonym na maśle :) aż mi ślinka leci na samą myśl :) 

Użytkownik Piotr341 edytował ten post 07 maj 2017 - 17:48

#93 Muski

Muski

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 5742 postów

Napisano 07 maj 2017 - 18:45

o kaszy gryczanej oraz wątróbka wieprzowo-drobiowa z dodatkiem pieczarek z cebulką oraz czosnkiem przesmażonym na maśle
sam niestety nie robiłem (warunki)- natomiast kupowałem wielokrotnie w zaprzyjaźnionej firmie cateringowej - mają własny duży piec robią sami - środek -kasza gryczana, wątróbka ,skwareczki, kawałeczki pieczonego mięska - takie z szarpaka.....poezja -sam nie wiem czy lepsza ta kasza czy mięko :facepalm: 

Sponsor

Sponsor
  • Reklama

#94 MirasII

MirasII

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • 7 postów
  • MiejscowośćOpole

Napisano 06 gru 2018 - 16:20

Witam wszystkich,

odgrzewam temat gdyż mam upiec w sobotę prosiaka w piecu chlebowym.

Ma przyjechać zapeklowany, gotowy do włożenia do pieca.

I teraz pytanie do jakiej temperatury rozgrzać piec i czy prosiaka przykrywać alufolią czy nie?

Z jednej strony chciałbym żeby miał przypieczoną skórkę ale nie chcę go wysuszyć.

Wiem już że mój piec mimo przykrywania komina na czas pieczenia wysusza mięso, ale też prosiak jest w skórze, która osłania przed wysuszeniem.

Proszę o porady

Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych