Skocz do zawartości

Pieczone prosię


kilim

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

...i jak Chef Paul napisał-25 kg to jest warchlak- a prosiak to jest taki do 5-6 kg.

Pamiętam ,takie kiedys podawano w byłej Jugosławii,pieczone na żarze k/ogniska,pychotka

 

pozdawiam

jurek52 :tongue: :tongue: :tongue:

żyć aby jeść,czy jeść aby żyć-oto jest dylemat.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • Odpowiedzi 93
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Witam

Podaję do wiadomości ze, co do pieczonych prosiaków się nie myliłem!

Obecnie można zrobić prosiaka na 4 sposoby

Firmy kateringowe pieką w Atmosach TJ taki sposób, jaki mieliście na zlocie

I zapewniam was, że to nie był prosiak pieczony tylko parzony w dymie i dodatkiem pary, co

Daje nam ładny kolor i miękkość mięsa, ale od pieczenia w piecu różni się bardzo

Smakiem,kolorem i zapachem.

Miałem w 2 dzień św. okazie się przekonać zawiozłem na wesele prosiaka pieczonego

Goście rozszarpali go jak sępy

Był prosiak rzekomo pieczony w 90 szC został prawie cały wyglądał ładnie, ale zapach i smak mało kuszący podniebienie.

Pozdrawiam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... taaaa ... Szczepanie :lol: ... kudy mnie tam do Twojego Pieczonego Prosiaka :lol: (nasze jednak mimo swej paskudności też zostają pożarte "w całości prócz kości" ... mniemam, iż to z powodu braku wyboru :lol: :wink: )

 

pzdr

 

ps - serdeczne życzenia z okazji imienin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Witam

Kochani po długiej dyskusji na temat pieczonych prosiaków- krótka dopowiedz

1 Wszyscy uczestnicy drugiego zlotu mogli sami zaobserwować czas pieczenia świniaka, który po 8h pieczenia w temp 0k 250-300 stC w wewnątrz miał temp. 45-50stC.

2 poprzednie posty w tym temacie podają 5-6kg prosiaczek poddawany pieczeniu.

Moim zdaniem tej wagi prosiaki nie nadają się do spożycia, ponieważ są to prosiaczki cyckowe (mleczaki) bardzo mało tkanki mięśniowej.

3 metoda pieczenia? Proszę wnioski wyciągnąć samemu.

( Np. szynka babuni powinna być pieczona w 200stC i znamy jej org. Smak

Zakłady Mięsne produkują szynkę babuni przy wykorzystaniu, Atosów których pieką

W 90stC z dodatkiem pary) To nie jest pieczenie tylko rzekome.

Pozdrawiam

Pozdrawiam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sadze, trzeba jeszcze pokazac na czym piecze sie takiego prosiaczka zwanego tutaj "suckling pig" wazy to zwykle +/- 6-8kg.. Prosiak jest pieczony zawsze na grubej

odlewanej tacy.

Scianki mojej maja 8mm. grubosci aby dobrze tj. rownomiernie doprowadzac cieplo

i nie przypalic prosie od spodu.

 

P.S.

Jako ciekawostke podam,ze taka mala swinka ,kosztuje w moich stronach $119

bez wzgledu na wage tak jest do wagi 25kg.

 

Pozdrowienia Ligawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 lat później...

Witam Panów i Panie.

 

Chciałbym upiec małego prosiaka (ok10kg) tyle, że faszerowanego mięsem w całości, czy możecie mi podpowiedzieć co nieco? 

jakiego mięsa użyć,, czy trybować prosiaka z żeber, jeśli nie to jak to jest z krojeniem?

Wiem że najlepszy z kaszą itd ale tym razem potrzebuję 100% prosiaka w prosiaku :)

Z góry dziękuję za podpowiedzi!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Witam

Nie długo będę piekł prosiaka z rożna dokładnie z takiego https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/2191-rozen-do-pieczenia-prosiakow/page-11

Moje pytanie czy prosiaka zrobić nadziewanego czy nie. Chodzi o to czy podczas pieczenia prosiak nie popęka i cały farsz nie wypadnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Norbi powiem tak ...piekliśmy na złotach już kilka prosiaków i z mojego doświadczenia wiem że zawsze miejsce gdzie będzie farsz w prosiaku tzn. żebra upiecze się dużo wcześniej niż szynki czy łopatki. Nie widzę takiej możliwości aby tak zabezpieczyć (zaszyć brzuch) aby farsz nie wypadł przy obracaniu na rożnie. Faszeruje się prosię i piecze w piecach, a na różnie to tylko "goły" prosiak powinien się kręcić.Takie jest moje zdanie hej :D
Przyjacielem trzeba być,a nie bywać....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś piekliśmy ze szwagrem faszerowane prosię na rożnie ale oprócz tego że prosiak był szyty dodatkowo był wiązany w koło stalowym drutem, jak tego nie zrobisz będzie tak jak napisał Wosiu. Innym patentem który robimy częściej jest najpierw upiec prosiaka w piecu a dopiec czy jak kto woli odgrzać na rożnie - tylko my mamy małą piekarnię jak to się mówi "po rodzinie" dosłownie przez ulicę i to nie jest żaden problem logistyczny  ;) 

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

A ja mam pytanie następujące : Do dyspozycji mam prosiaczka 15 kg mój piekarnik  nie przyjmie takiej sztuki. Nie mam dostępu do pieca chlebowego czy też rożna takiego na którym można byłoby pokręcić 15 kg mięsa. Mój plan jest taki zapeklować prosiaczka w soli peklowej tylko bez przypraw 30 dkg soli na 6 l wody i po peklowaniu myślę wstawić go do wędzarni i chwilę podwędzić potem piec na gorącym dymie. Robił ktoś coś takiego ???? a może ma ktoś jakieś przemyślenia lub pomysły dotyczące mojego planu ???? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wstępie zapytam czemu tak mało peklosoli na 6 litrów wody?

Powinno być lekko 60 dkg.

 

Peklowanie przynajmniej 8-10 dniowe z nastrzykiem.

Jak zmieścisz go w wędzarni to już jest dobrze, tylko w jakiej pozycji będzie, żeby się nie rozpadł?

W wędzarni traktowałbym go ciepłem z małą ilością dymu, aż w środku dojdzie do około 40-50 C.

Potem już ciepłem z dymem aż nabierze koloru.

 

A może masz możliwość wstawienia do wędzarni grzałki z grilla.....?

Wtedy samą grzałką byś go wstępnie podpiekł, a dopiero potem w dym.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic Ci z tego pieczenia w wędzarni nie wyjdzie ... będzie suchy wiór :(

Zrób tak zapekluj ... ilość peklosoli jest za mała daj drugie tyle soli ... minimum 4-5 dni z nastrzykiem ... potem pieczenie ale tak do 150 st C w piecu najlepiej w worku do pieczenia albo w folii ... potem wedzenie 55-60st i jednocześnie podgrzanie ;)

Będziesz Pan zadowolony ;)

 

Ps

Ja pomyślałbym o farszu ... jakaś kasza, jabłka, wątróbka ... ale to moje smaki ;)

 

Tapniete z Tapatalk

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie następujące : Do dyspozycji mam prosiaczka 15 kg mój piekarnik nie przyjmie takiej sztuki. Nie mam dostępu do pieca chlebowego czy też rożna takiego na którym można byłoby pokręcić 15 kg mięsa. Mój plan jest taki zapeklować prosiaczka w soli peklowej tylko bez przypraw 30 dkg soli na 6 l wody i po peklowaniu myślę wstawić go do wędzarni i chwilę podwędzić potem piec na gorącym dymie. Robił ktoś coś takiego ???? a może ma ktoś jakieś przemyślenia lub pomysły dotyczące mojego planu ????

Nikomu kasa nie nakapie ale na taki rarytas idealnie nadaje sie BBQ Smoker, lokomotywka zwany..☺☺☺

Wszystko ma jeden koniec, ale kiełbasa ma dwa ..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilość poklosolu podałem 20 gram na każdy kilogram mięsa czyli 15 kg x 0,02 g = 0,30 i woda 0,40 ml na kg mięsa. Też myślałem by dać nastrzyk w najgrubsze elementy czyli szyneczki oraz schabik.Pozycja leżąca z nóżkami wyciągniętymi do przodu a tylne podwinięte pod tułów coś w rodzaju " waruj " Jeśli chodzi o pieczenie to jest z tym problem gdyż nie  posiadam tak dużego piekarnika który by zmieścił 15 kg , więc to odpada. A może nad grillem wykombinować jakiś rożen i obrobić drania a potem do wędzarni ?????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

  Jeśli chodzi o pieczenie to jest z tym problem gdyż nie posiadam tak dużego piekarnika który by zmieścił 15 kg 

Poszukaj w okolicy prywatnych piekarni, które wykonują usługę pieczenia prosiąt lub innych elementów mięsnych. Prosiak, o tej wadze powinien być idealny do pieczenia ze względu na wysokość drzwi  pieca. Dodatkowo możesz zrobić nadzienie.

Rzeczywiście trochę stężenie solanki za słabe ale... nie wiem kiedy będziesz piekł i w jakiej temp przechowujesz. Zrób nastrzyk w najgrubsze mięśnie i podnieś stężenie solanki do 6-8 % jeśli temp. będzie w granicach 4-6 C. Przed nadzieniem i pieczeniem konieczne moczenie przez 2-3 godz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo możesz zrobić nadzienie. Rzeczywiście trochę stężenie solanki za słabe ale...

pieczony będzie za dwa tygodnie czyli na 20-05 jeśli znajdę piec odpowiedniej wielkości zobaczę w pobliżu za jakąś piekarnią może jakiś robi tego typu usługi jeśli nie to   :( nie będzie pieczenia a nadzienie myślę o kaszy gryczanej oraz wątróbka wieprzowo-drobiowa z dodatkiem pieczarek z cebulką oraz czosnkiem przesmażonym na maśle :) aż mi ślinka leci na samą myśl :) 

Edytowane przez Piotr341
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

o kaszy gryczanej oraz wątróbka wieprzowo-drobiowa z dodatkiem pieczarek z cebulką oraz czosnkiem przesmażonym na maśle
sam niestety nie robiłem (warunki)- natomiast kupowałem wielokrotnie w zaprzyjaźnionej firmie cateringowej - mają własny duży piec robią sami - środek -kasza gryczana, wątróbka ,skwareczki, kawałeczki pieczonego mięska - takie z szarpaka.....poezja -sam nie wiem czy lepsza ta kasza czy mięko :facepalm: 

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam wszystkich,

odgrzewam temat gdyż mam upiec w sobotę prosiaka w piecu chlebowym.

Ma przyjechać zapeklowany, gotowy do włożenia do pieca.

I teraz pytanie do jakiej temperatury rozgrzać piec i czy prosiaka przykrywać alufolią czy nie?

Z jednej strony chciałbym żeby miał przypieczoną skórkę ale nie chcę go wysuszyć.

Wiem już że mój piec mimo przykrywania komina na czas pieczenia wysusza mięso, ale też prosiak jest w skórze, która osłania przed wysuszeniem.

Proszę o porady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.