Skocz do zawartości

Wyroby wykonane w Szkole Domowego Masarstwa


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Całkowicie zgadzam się z Dziadkiem!!!

Problem kiełbasy szynkowej z mojego punktu widzenia tkwi w małym szczególe technicznym, na którym łapią się nawet masarze. Mięso kl. 1 trzeba bardzo solidnie wymieszać i rozgniatać między palcami tak długo aż mięso zaczyna się kleić dopiero możemy dodawać masę kleistą. Pozdrawiam

Pozdrawiam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 108
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Czy całość w czasie parzenia była mieszana

Oczywiście , że nie. Na poczaku trochę, potem wyjechałem na 40 min. i znowu trochę.

parzyłem w temp. 72-75 stopni. Po wyjęciu wrzuciłem do zimnej wody i tak je zostawiłem na godzinę.

 

Mięso kl. 1 trzeba bardzo solidnie wymieszać i rozgniatać między palcami tak długo aż mięso zaczyna się kleić

W tym miejscu też nie było idealnie, jedynki wcale nie mieszałem. Wszystko sobie skrzętnie notuję na przyszłość. Teraz jeszcze postanowiłem trochę je podwędzić i to właśnie robię.

Dzięki za przydatne niezmiernie rady. :grin:

Gorycz złej jakości pozostaje długo po tym, gdy słodycz ceny została zapomniana.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi Pisu 67 - Jak trudno za Tobą nadążyć . Temat kiełbas zacząłeś w kiełbasach grylowych,

https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?t=3452&postdays=0&postorder=asc&start=30

Rady dotyczyły tego gatunku kiełbas. Następnie z tym mięsem i już nowym z niego asortymentem przeskoczyłeś do tematu https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?t=2995&postdays=0&postorder=asc&start=75. Gotowy wyrób pokazujesz w następnym temacie. Śledziłem ten temat i w końcu się pogubiłem funkcja -zobacz wszystkie Twoje posty pozwoliła to jakoś uporządkować. Ale jak to moderatorzy uporządkują. W przepisach podanych przez Ciebie oprócz składu jest również czynnościówka jak również ogólne zasady procesów produkcyjnych . Gdy z tym się dokładnie zapoznamy nie będzie problemów z mieszaniem poszczególnych składników. Jak możesz podaj skład kiełbasy szynkowej według receptury nr 3 bo ja takiej nie mam. Pozdrawiam

Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisu-67- dziękuję , ale czy ty dobrze przeczytałeś o co ja Ciebie prosiłem . Sam napisałeś że zrobiłeś z tego.

Zrobiłem dziś dwa rodzaje kiełbasek wg. receptur z przepisów wewnętrznych nr.21 z 1963 roku, kiełbasę szynkową parzoną i krakowską parzoną wg.receptury nr.3

. Nie precyzyjne pisanie powoduje to korzystający z tego samego źródła zaczyna szukać tego czego nie znajdzie -kiełbasy szynkowej według receptury nr 3. Pozdrawiam
Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wg. receptur z przepisów wewnętrznych nr.21 z 1963 roku, kiełbasę szynkową parzoną i krakowską parzoną wg.receptury nr.3

 

Kiełbasę szynkową i krakowską wg. receptury nr. 3.

A szynkowe nr.3 też nie widziałem, przeoczyłem, że chcesz szynkową i wyszła krakowska.

Za utrudnienia przepraszam, wszakże nie pisałem o szynkowej nr. 3. :grin:

Gorycz złej jakości pozostaje długo po tym, gdy słodycz ceny została zapomniana.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

hi

 

Pis czy nr 3 czy 5 widac ze masz reke do wyrobow twoje wyroby wygladaja jak dla mnie 1 klasa napewno i tak smakuja . Ta slaska pewnie pycha - mozesz podac na nia dokladna recepturke czy robiles z przepisu ze stronki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Witam

W szkole byłem kaszankę robiłem, do domu wróciłem i wg. przepisu szkolnego zrobiłem.

Chyba nauka nie poszła w las :grin:

 

Pomoc w produkcji mile widziana:

 

Napełnione jelita:

 

Po parzeniu:

 

Podziękowania dla Bagno za konsultacje telefoniczne.

Robert

ale narobiłem dymu 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jak smakuje na kaszy gryczanej białej?

Smak jest bardzo dobry. Moim zdaniem nie czuć strasznie gryką jak niektórzy mówią. U mnie było 100% kasza gryczana.

Łatwa, prosta i smaczna produkcja, niestety bardzo czasochłonna.

 

Pozdrawiam

Robert

 

P.S.

Na święta zamierzam zrobić rodzince tak jak na kursie:

- szynkę wędzoną w całości

- roladę z polędwicy

 

Powoli idę śladami mistrza Bagno :wink:

ale narobiłem dymu 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robercie gratulacje za kaszaneczkę :lol: , a takiego pomocnika to pozazdrościć :shock: moich dzieciaków na razie nie mogę zagonić do pomocy, ale może to i lepiej bo są wybredni i jak widzieli by co idzie do niektórych wyrobów to musiał bym je sam jeść pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co Ty Przemo73 ładujesz do tych swoich wyrobów :rolleyes: :grin:

wszystko co ze świnki idzie przerobić :tongue: , i jak słyszą o jakiejś głowiźnie, skórach, słoninie, nie wspominając o osierdziu to już się trzęsą :grin: rodzinka chciała by tylko szyneczkę, schabik, dobrą kiełbaskę :lol:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Kiełbasa typu Lisiecka

składniki na 10 kg

 

Surowiec

1. Mięso chude z szynki - 8,0 kg,

2. Mięso wieprzowe tłuste - 1,0 kg,

3. Mięso chude z golonki - 1,0 kg,

 

Przyprawy i materiały pomocnicze:

1. Peklosól - 0,20 kg,

2. Cukier - 0,01 kg,

3. Pieprz - 0,025 kg,

4. Czosnek - 0,025 kg,

5. Gałka muszkatołowa - 0,006 kg.

6. Jelita wołowe cienkie

 

 

Pozdrawiam Paweł
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Salceson węgierski

na 10 kg

Surowiec

1. Głowy wp. nie pekl. 18,00 kg [16]

2. Mięso wp kl III lub woł kl II nie sol. 1,40 kg [3]

3. Skórki wieprzowe nie solone 0,60 kg [3]

- w nawiasach kwadratowych rozmiar siatki przez jaką rozdrabniano surowiec

 

Przyprawy i materiały pomocnicze

1. czosnek 26 g

2. papryka ostra 20 g

3. pieprz naturalny 32 g

4. sól 200 - 240 g

5. kątnice bydlęce, wieprzowe lub osłonki sztuczne białkowe o średnicy 100-120 mm

6. przędza nr 3.

Pozdrawiam Paweł
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Kiszka pasztetowa

 

 

Surowiec na 10 kg:

1. Wieprzowina kl I lub cielęcina kl. I niepeklowana 1,5 kg

2. Wieprzowina kl II niepeklowana 1,5 kg

3. Wątroba wieprzowa lub cielęca niepeklowana 2,5 kg

4. Tłuszcz drobny nie solony 4 kg

5. Słonina nie solona 0,5 kg

 

Przyprawy i materiały pomocnicze:

1. Sól warzonka 0,2 kg

2. Cebula 0,25 kg

3. Majeranek 2 g

4. Pieprz naturalny (świeżo mielony) 8 g

5. jelita grube wieprzowe

 

 

Salceson wolsztyński

 

 

Surowiec na 10 kg:

1. Mięso i maski z głów wp peklowane 1,5 kg

2. Serca wp., woł lub cielęce peklowane 1,5 kg

3. Skórki wp nie odtłuszczone 4 kg

4. Krew wp lub cielęca 3 kg

 

Przyprawy i materiały pomocnicze

1. Sól warzonka 0,2 kg

2. Pieprz naturalny (świeżo mielony) 20 g

3. Ziele angielskie 7 g

4. Czosnek świeży 10 g

5. Cebula 50 g

6. Żołądki wieprzowe lub pęcherze wieprzowe

Pozdrawiam Paweł
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam serdecznie całą SDM !!!

Jestem juz po pierwszych swoich wyrobach wyszły zajefajnie Baleron ,Szynki super jeszcze lepsza była kiełbasa głogowska po prostu malina (dzięki Bagno i Pepla )

 

Mam kilka pytań do profesorów w/m odnośnie kiełbasy

Zrobiłem ją według receptury i tego co widziałem jak wyżej napisałem wyszła szałowo m

,ale chciałby zapytać o peklowanie .Bagno mówił, ze peklujemy zwykłą solą bo będzie ok na grilla w przeciwieństwie do peklosoli (wtajemniczeni wiedzą dlaczego)

A gdybym chciał zapeklować peklosolą w stosunku 160 g peklosól 40 g sól zwykła co na tym zyskuję co tracę i jaka jest różnica miedzy peklowaniem samą solą a tą z dodatkiem peklosoli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdybym chciał zapeklować peklosolą w stosunku 160 g peklosól 40 g sól zwykła co na tym zyskuję co tracę i jaka jest różnica miedzy peklowaniem samą solą a tą z dodatkiem peklosoli

Jeśli do peklowania użyjesz mieszaniny soli i peklosoli, to w zasadzie użyłeś mieszanki peklującej, w której masz mniej azotynu.

Dodając do mięsa azotyny i azotany powodujemy, że mięso ma trwałą różowo-czerwona barwę (po obróbce termicznej) a użyciem soli mięso będzie miało po obróbce termicznej kolor szary.

Do tego dochodzi różnica w smaku, działanie bakteriobójcze azotynu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a użyciem soli mięso będzie miało po obróbce termicznej kolor szary.

Wszystko by sie zgadzało tylko nie to. Moja kiełbaska głogowska jest różowiutka(może to efekt 3 dniowego peklowania zwykłą solą)??? zszedłem nawet do lodóweczki porównałem z szynką peklowaną w peklosoli na mokro oczywiście

 

Mam obawy ,planuję zrobić 20 kg i boję się, ze faktycznie może okazać się ,że miałem teraz farta a następnie wyjdą szare (chodź ta ze szkolenia też była różowa )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja kiełbaska głogowska jest różowiutka(może to efekt 3 dniowego peklowania zwykłą solą)??? zszedłem nawet do lodóweczki porównałem z szynką peklowaną w peklosoli na mokro oczywiście

 

Mam obawy ,planuję zrobić 20 kg i boję się, ze faktycznie może okazać się ,że miałem teraz farta a następnie wyjdą szare (chodź ta ze szkolenia też była różowa )

Chyba zapomniałeś, ze oprócz tlenku azotu trwały kolor powoduje tlenek węgla, który łączy się z barwnikami mięsa. Tlenek węgla powstaje z czasie spalania drewna.

Jeśli będziemy wędzili krótko np. do dwóch godz. wówczas powinno powstać szare oczko wewnątrz kiełbasy.

Dodatkowo parzenie należy wykonać w "czystej" wodzie ( wcześniej nie parzyliśmy w niej wyrobów peklowanych).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.