Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Pasteryzacja w piekarniku

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
119 odpowiedzi w tym temacie

#1 Maad

Maad

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 6891 postów

Napisano 12 maj 2006 - 10:35

Dysponując piekarnikiem z termoobiegiem można pasteryzować, czy wręcz sterylizować słoiki w wyższej temepraturze, np. 125 stopni. Moim zdaniem jest to metoda wygodniejsza niż gotowanie w wielkim garze z wodą. Ustawiamy pokrętłem temepraturę, programujemy czas pieczenia i gotowe.

Zrobiłem eksperyment ze słoikami o pojemności 500ml, do których włożyłem 400g farszu. Po nagrzaniu piekarnika do 125 stopni postawiłem słoiki na ruszcie (półka z prętów) na dolnym piętrze. Po 60 minutach zmierzyłem temp. w środku geometrycznym - było 65 stopni, po następnych 30 minutach temeperatura wzrosła do 95 stopni. Myślę że te 90 minut jest wystarczające, dłuższe pieczenie może spowodować intensywne gotowanie się mięsnego soczku i niekontrolowany wyciek ze słoików lub pęknięcie.

Metoda ma jedną wadę - większe niż przy tradycyjnym gotowaniu niebezpieczeństwo pęknięcia słoików. Dopóki piekarnik jest zamknięty, w wypadku pękniecia czeka nas tylko wielkie sprzątanie. Dlatego nie polecam otwierania drzwiczek przed ostygnięciem zawartości :)

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby pasteryzować w niższej temperaturze, np. 90 stopni.

#2 Bagno

Bagno

Uzależniony od forum

• Technolog Wędzarniczej Braci
  • 4126 postów
  • MiejscowośćMazowieckie

Napisano 12 maj 2006 - 20:53

Nie wiem, czy pamietasz wypowiedź na Cz.Ol. osoby, która utrzymuje temp.parzenia wyrobów właśnie w pekarniku.
Wyglądało to tak, bierze się naczynie z wodą podgrzewa na gazie lub inaczej do określonej temperatury np. 75C, a później wkłada do piekarnika z termoobiegem ustawiając temp. w której chcemy parzyć i kontrolujemy czas.
Efekt jest taki, że temperatura wody w piekarnkiu wcale sie nie zmienia i nie musimy tak mocno pilnować temp. wody w czasie obróbki cieplnej- mam na mysli jeśli parzymy w garku.

#3 Maad

Maad

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 6891 postów

Napisano 13 maj 2006 - 17:13

Pamiętam, ale moim zdaniem, co potwierdzają pomiary temperatury, garnek z wodą w przypadku TERMOOBIEGU nic nie zmienia. Nie widzę żadnej potrzeby jego użycia. Taki garnek uniemożliwi uzyskanie temperatury powyżej 100 stopni.

Czym innym jest parzenie, a czym innym pasteryzacja i sterylizacja konserw.

#4 JoShiMa

JoShiMa

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 66 postów

Napisano 15 mar 2007 - 13:28

A jak pieczenie w piekarniku wpływa na gumowe uszczelki ?

#5 Maad

Maad

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 6891 postów

Napisano 15 mar 2007 - 13:48

90 do 100 stopni nie powinno gumie zaszkodzić, 125 lub więcej to już raczej za ciepło.
Myślę, że szkoda drogich słoików z gumkami na takie eksperymenty. Co innego zwykłe zakręcane.

#6 Anetka

Anetka

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 612 postów
  • MiejscowośćŁódź

Napisano 15 mar 2007 - 13:59

No słoików to tak bardzo nie żal:mrgreen: ale zawartość jak się zepusje to dopiero jest strata :devil:

#7 wdw

wdw

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 368 postów
  • MiejscowośćRybnik

Napisano 15 mar 2007 - 15:01

Jak wyglada sprawa z szynkowarem w piekarniku, zamiast garnka z wodą? :question:

#8 miro

miro

Uzależniony od forum

• **VIP Junior**
  • 14049 postów

Napisano 15 mar 2007 - 15:38

W piekarniku jest o wiele wygodniej i można pomieścić większe szynkowarki.
Jedyny mankament to taki że piekarnik "wyciąga" wilgoć z wyrobu.

#9 SZCZEPAN

SZCZEPAN

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 611 postów
  • MiejscowośćWIELKOPOLSKA

Napisano 17 mar 2007 - 20:55

Witam
Czytam wasze posty i jestem w SZOKU!!!!!
Kochani sterylizacja musi być przeprowadzana w autoklawach 0 natryskowych lub wodnych.
Sterylizacja pasztetów w 121 stC i ciśnienie robocze 250 kpa
Sterylizacja konserw w 118-119 stC ciśnienie 250 kpa
Wasze pomysły na gotowanie w piekarnikach są bardzo nie bezpieczne i nie można tego nazywać sterylizacją tylko pieczenie
UWAGA TAKI SPOSÓB PIECZENIA SŁOIKÓW BEZ CIŚNIENIA MOŻE POZBAWIĆ WAS WZROKU PRZY SPRAWDZANIU, CO SIĘ DZIEJE W PIEKARNIKU SŁOIK MOŻE SIĘ ROZPAŚĆ I MOCNO PORANIĆ TWARZ I POPARZYĆ.

TAKIE POMYSŁY SĄ BARDZO GROZNE

#10 JoShiMa

JoShiMa

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 66 postów

Napisano 17 mar 2007 - 21:13

UWAGA TAKI SPOSÓB PIECZENIA SŁOIKÓW BEZ CIŚNIENIA MOŻE POZBAWIĆ WAS WZROKU PRZY SPRAWDZANIU, CO SIĘ DZIEJE W PIEKARNIKU

Ależ podglądanie co się dzieje w piekarniku może być zrealizowane, bez otwierania drzwiczek. Nie krzycz tak...

#11 wdw

wdw

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 368 postów
  • MiejscowośćRybnik

Napisano 17 mar 2007 - 21:16

SZCZEPAN, masz rację, nawet dużo racji, tylko ja pytałem o wykorzystanie piekarnika do szynkowarki, a puszka metalowa to jest właśnie to + dokładne sterowanie temperaturą. :smile:

#12 chłop z warmii

chłop z warmii

Entuzjasta forum

• Użytkownicy
  • 877 postów
  • Miejscowośćokolice Olsztyna

Napisano 17 mar 2007 - 21:22

Szczepan,krzycz dwa razy głośniej,bo masz 1000% racji :!: :!: :!: :!: :!:
Chociaż,możesz w piekarniku ustawić temp.na 100 stopni i po problemie.
pozdrawiam

#13 SZCZEPAN

SZCZEPAN

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 611 postów
  • MiejscowośćWIELKOPOLSKA

Napisano 17 mar 2007 - 21:42

Tak można ustawić na 100stC, ale słoik tak nie będzie trzymał, dlatego że istnieje prawdopodobieństwo bombażu technicznego Pozdrawiam

#14 chłop z warmii

chłop z warmii

Entuzjasta forum

• Użytkownicy
  • 877 postów
  • Miejscowośćokolice Olsztyna

Napisano 17 mar 2007 - 21:46

Ale to tylko prawdopodobieństwo :question: :question: :question:
pozdrawiam

#15 DZIADEK

DZIADEK

Uzależniony od forum

• ***SUPER VIP***
  • 5873 postów
  • Miejscowośćx

Napisano 17 mar 2007 - 21:56

Panowie kto gotował konserwy w autoklawach to wie jakie tam jest ciśnienie i jak nim trzeba operować by nie popękały puszki lub słoje.W autoklawach musi być ciśnienie wyrównawcze Jak to zastosować w piekarniku.Brawo Szczepan .POZDRAWIAM

#16 kornelia

kornelia

Początkujący

• Użytkownicy
  • 36 postów

Napisano 10 kwi 2007 - 21:40

Witam,proszę udzielić mi rady.Jeżeli chcę pasteryzować wątrobiankę w słoikach dżemówkach,to czy można je ustawić w dwie warstwy, jedna na drugiej i zalać całkowicie wodą..Ktoś mi mówił,że tak robił ale nie jestem przekonana.

#17 Maad

Maad

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 6891 postów

Napisano 11 kwi 2007 - 06:16

Można, tak też się robi. Najważniejsze jest odizolowanie słoików od dna garnka przy pomocy ścierki, ręcznika. Powyżej dna rozkład temperatury jest równomierny i dwie warstwy w niczym nie przeszkadzają.

#18 andrzej k

andrzej k

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 12629 postów
  • MiejscowośćPobiedziska

Napisano 11 kwi 2007 - 06:20

Witam

Ja tego nie praktykuję bo posiadam duży garnek i nie mam takiej potrzeby ale dużo moich znajomych to praktykuje z dobrym skutkiem

Pozdrawiam

#19 kornelia

kornelia

Początkujący

• Użytkownicy
  • 36 postów

Napisano 11 kwi 2007 - 10:13

Dziękuję, to mi bardzo ułatwi sprawę no i oszczędność czasu i energii.

Sponsor

Sponsor
  • Reklama

#20 frapio

frapio

Entuzjasta forum

• Użytkownicy
  • 789 postów
  • MiejscowośćTarnobrzeg

Napisano 11 kwi 2007 - 19:50

Witam wszystkich. W temacie pasteryzacji słoików w piekarniku to ja stosuję tą metodę od 10-ciu lat, szególnie to pomidory na zupę i fasolkę szparagową jak również kompoty. Nigdy nie zdażyło się by słoik pękł. Ustawiam temperaturę na 140 stopni bez termoobiegu, wkładam 6 dużych słoików (0,9 l) do ZIMNEGO piekarnika i spokojnie czekam aż jeden słoik zakipi. W tym momencie wyłączam grzanie i czekam aż piekarnik wystygnie (po prostu zostawiam na noc). Absolutny przypadek to gdy któryś się nie zamknie, raczej to wina wieczka. Oczywiście gorących słoików nie wolno dotykać bo wypadek murowany. Podobnie sterylizowałem swój pierwszy gulasz angielski, ale tu przedobrzyłem z temperaturą i czasem. Wyszedł całkiem niezły choć wyraźnie przeparzony bo trochę twardawy i za dużo galaretki puścił. No coż, ale teraz już mam termometr piekarnikowy i myślę że następny gulasz będzie lepszy. Popularne weki na gumkę również piekę tak samo, a gumka to jednorazowy użytek. Tu ważna jest sprężyna by była to sprężyna a nie coś co ją przypomina.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych