Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Pasteryzacja w piekarniku

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
119 odpowiedzi w tym temacie

#21 andrzej k

andrzej k

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 12691 postów
  • MiejscowośćPobiedziska

Napisano 08 lis 2007 - 23:52

Witam

Mam pytanie . Czy mięso z obgotowanych kości zamrożone i z konieczności rozmrożone i przełożone do słoików celem dalszego przechowania pasteryzujemy według znanych zasad czyli pierwsza,druga ewentualnie trzecia pasteryzacja ,czy wystarczy jedna .

Pozdrawiam

#22 DZIADEK

DZIADEK

Uzależniony od forum

• ***SUPER VIP***
  • 5877 postów
  • Miejscowośćx

Napisano 09 lis 2007 - 06:49

Wszystko zależy od tego ile czasu będzie to przetrzymywane i w jakich warunkach .Pozdrawiam

#23 andrzej k

andrzej k

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 12691 postów
  • MiejscowośćPobiedziska

Napisano 09 lis 2007 - 07:57

Witam

DZIADKU .. Jest to moja ciemna piwniczka gdzie w tej chwili temperatura jest plus 6 stopni myślę że może być to okres około trzech miesięcy .

Pozdrawiam

#24 Bagno

Bagno

Uzależniony od forum

• Technolog Wędzarniczej Braci
  • 4145 postów
  • MiejscowośćMazowieckie

Napisano 09 lis 2007 - 19:53

Wtrącę sięw dyskusję. Uważam, że wystarczy jedna pasteryzacja.

#25 DZIADEK

DZIADEK

Uzależniony od forum

• ***SUPER VIP***
  • 5877 postów
  • Miejscowośćx

Napisano 10 lis 2007 - 21:24

Andrzej k -Podsyłam tabelkę .Gdzieś jest ona na stronie ale nie mogę znaleźć. http://www.fotosik.p...4930f0c900.html Pozdrawiam

#26 andrzej k

andrzej k

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 12691 postów
  • MiejscowośćPobiedziska

Napisano 10 lis 2007 - 21:35

DZIADKU Serdeczne dzięki

Pozdrawiam

#27 BonAir

BonAir

Weteran

• Użytkownicy
  • 2585 postów
  • MiejscowośćKąpino

Napisano 11 lis 2007 - 08:17

Podsyłam tabelkę .Gdzieś jest ona na stronie ale nie mogę znaleźć

Nigdy na taką lub podobną tabelkę na stronie głównej się nie natknąłem ! :???:

#28 kalisz1

kalisz1

Początkujący

• Użytkownicy
  • 24 postów

Napisano 20 lip 2008 - 11:56

Pasteryzację w piekarniku stosuję od dość dawna i nie zdarzyło mi się by jakiś słoik pękł.
Ostatnio przy wyrobie konserw mięsnych w słoikach "twist" przesadziłem z czasem w wysokiej temperaturze i uszczelki w dwóch słoikach nie wytrzymały, ale szybko wymieniłem je na nowe. Dla bezpieczeństwa zabieg pasteryzacji powtarzałem 3 razy i rozszczelnienie wystąpiło za 3 razem.
Konserwy przetrwały 3 tygodnie w warunkach ekstremalnych temp. 20 - 25 st. C.
Temperatur pasteryzacji dokładnie nie podam bo w piekarniku nie mam termometru, a termostat ma dużą tolerancję, ale zaczynałem od 135 st. C.
Pasteryzację przeprowadzałem przez 3 dni za każdym kolejnym razem zmniejszając temperaturę.
Słoiki były zamknięte tak dokładnie, że do otworzenia używałem noża by podważyć pokrywkę.

#29 kszafran

kszafran

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 52 postów
  • MiejscowośćBydgoszcz

Napisano 19 lis 2008 - 10:16

Ja także pasteryzuję w piekarniku. Wygodnie i dużo się zmieści. W większości stosuję słoiki 0,5 litrowe twist. Za pierwszym razem przesadziłem z temperaturą, ok.150 st. i wykipiały mi pasztety! Teraz ustawiam 120 wg. termostatu (bez termoobiegu) i wszystko jest ok. Wstawiam oczywiście do zimnego a od osiągnięcia temperatury czyli pierwszego wyłączenia termostatu zostawiam 40-50 min i wyłączam. Uchylam lekko drzwiczki (pudełko od papierosów wzdłuż) do wystygnięcia. Jak dotąd bezawaryjnie. Ilość pasteryzacji w zależności co i jak długo ma być przechowywane.

#30 Waldek

Waldek

Początkujący

• Użytkownicy
  • 19 postów
  • MiejscowośćKoszalin

Napisano 25 maj 2009 - 11:48

Konserwom steryzlizowanym fabrycznie wystarczy jedna pasteryzacja w temp.126 stopni C.przez 20-30 minut(300gram) i uzyskują długą trwałość.Mogą być wtedy przechowywane przynajmniej rok i to nie w warunkach chłodniczych.Mam na myśli te które leżą w sklepach na półkach.Myślałem kiedyś o zrobieniu takiej konserwy.Jej smak w wyniku krótkiej pasteryzacji i naszego doboru składników byłby wg. mnie lepszy od tych w sklepie jak i od tych pasteryzowanych dwa,do trzech razy,które lubimy robić.SzyBkowar potrafi osiągnać wewnątrz temperaturę wody do 120 stopni C.poprzez zwiększenie ciśnienia.Myśle że przy tej temp. dla półlitowego słoika wystarczyłoby 60 minut.

#31 Bagno

Bagno

Uzależniony od forum

• Technolog Wędzarniczej Braci
  • 4145 postów
  • MiejscowośćMazowieckie

Napisano 25 maj 2009 - 19:59

pasteryzacja w temp.126 stopni C

nie jest to, pasteryzacja lecz sterylizacja .

#32 Wnuczek

Wnuczek

Weteran

• Użytkownicy
  • 1061 postów
  • MiejscowośćMazowsze.

Napisano 25 maj 2009 - 20:05

Waldek dla słoika 330ml wystarcza 30 minut w szybkowarze. Sam tak pasteryzuje i jestem zadowolony, problemem jest tylko pojemność szybkowaru. W mój wchodzą tylko 4 słoiki.
Tuszonka pasteryzowana w szybkowarze jest smaczniejsza niż taka sama pasteryzowana w kąpieli wodnej przy ciśnieniu atmosferycznym.
Pzdr.
Ps. Dzięki Gonzo, już poprawiłem.

#33 Waldek

Waldek

Początkujący

• Użytkownicy
  • 19 postów
  • MiejscowośćKoszalin

Napisano 25 maj 2009 - 21:33

Słusznie Bagno,pasteryzacja jest do 100 stopni C.Użyłem tych słów zamiennie,popełniając w ten sposób błąd merytoryczny.Z poważaniem.
Wnuczek,właśnie znalazłem szybkowar i myślę o spróbowaniu :) Pozdrawiam.

#34 Wnuczek

Wnuczek

Weteran

• Użytkownicy
  • 1061 postów
  • MiejscowośćMazowsze.

Napisano 25 maj 2009 - 21:46

Włóż tylko coś pod słoiki. Perforowana blacha lub choć jakaś ścierka zabezpieczy Ci słoiki przed potłuczeniem.
Pzdr.

#35 Waldek

Waldek

Początkujący

• Użytkownicy
  • 19 postów
  • MiejscowośćKoszalin

Napisano 26 maj 2009 - 09:21

Tak,włożę szmatkę,żeby nie przesuwały się i nie zderzały :grin: ...Wnuczek,a robiłeś może tuszonkę z wołowiny?

#36 Wnuczek

Wnuczek

Weteran

• Użytkownicy
  • 1061 postów
  • MiejscowośćMazowsze.

Napisano 26 maj 2009 - 18:36

Z samej wołowiny nie robiłem. Do jednej produkcji użyłem na 3kg wieprzowiny 1kg jedynki wołowej. Smaczna tuszonka z takiej mieszanki wyszła.
Pzdr.

#37 kalisz1

kalisz1

Początkujący

• Użytkownicy
  • 24 postów

Napisano 26 maj 2009 - 18:46

Mógłbyś sprecyzować czas sterylizacji w szybkowarze. Od jakiego momentu 30 minut sterylizacji.
Z góry dziękuję

#38 Wnuczek

Wnuczek

Weteran

• Użytkownicy
  • 1061 postów
  • MiejscowośćMazowsze.

Napisano 26 maj 2009 - 22:44

Czas (30 minut) odliczam od czasu gdy zaczyna para wydostawać się przez zawór. Czyli szybkowar uzyskuje najwyższą temperaturę. W moim wg. instrukcji 115stopni cencjusza. Mam szybkowar firmy Solingen.
Pzdr.

#39 alehar

alehar

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 500 postów
  • MiejscowośćWarszawa

Napisano 29 maj 2009 - 17:53

A jak wysoko jest woda ? Czyli jaka czesc sloikow stoi w wodzie ? (mówie o szybkowarze).
Jesli dobrze rozumiem - to po takim zabiegu wyrób jest do konsumpcji ?

#40 kalisz1

kalisz1

Początkujący

• Użytkownicy
  • 24 postów

Napisano 06 cze 2009 - 15:13

Wypróbowałem ten sposób i muszę przyznać, że jest bardzo wygodny i zużywa mało energii. Słoiki pozamykane bdb.
Ja napełniałem wodą około 2 cm od wieczka słoika, tak jak przy pasteryzacji w garnku.
Bez obawy zabiorę takie konserwy na mazury.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych