Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Pasteryzacja w piekarniku

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
119 odpowiedzi w tym temacie

#61 Alinka

Alinka

Entuzjasta forum

• Użytkownicy
  • 713 postów
  • MiejscowośćZakrzew

Napisano 14 lip 2019 - 16:20

wiesz ile jest tam perełek i sztuczek

Wiem bo też czytam :D ale się nie pucuję z obawy przed tą łopatą :facepalm:  :facepalm:  

#62 Muski

Muski

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 7158 postów

Napisano 14 lip 2019 - 16:31

z obawy przed tą łopatą
Kochana nie ma strachu - niektóre tematy są stale na topie albo zakładane podobne . Łopata nic takiego gorsza by była taczka  :facepalm: 

#63 Alinka

Alinka

Entuzjasta forum

• Użytkownicy
  • 713 postów
  • MiejscowośćZakrzew

Napisano 14 lip 2019 - 16:35

Łopata nic takiego gorsza by była taczka 

:laugh:  :D  :frantics:  :w00t:

#64 witek1965

witek1965

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 326 postów
  • MiejscowośćRzeszów

Napisano 19 sie 2019 - 16:11

A mi tyndalizacja w piekarniku nie za bardzo wychodziła. W słojach rewolucja, wszystko kipiało. temp ok 120 st.C, słoik wypełniony w 3/4 pojemności. Możliwe, że nakrętki, aczkolwiek nowe, były kiepskiej jakości.

Zejdę do 100 st. bo w piekarniku jest po prostu wygodniej i szybciej. Nie mam takiego gara, żeby wsadzić tyle słoików co za jednym wsadem do piekarnika.

#65 Maxell

Maxell

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 27419 postów
  • MiejscowośćBełchatów

Napisano 19 sie 2019 - 16:13

Pasteryzacja odbywa się w temperaturze do 100 st.C.

#66 witek1965

witek1965

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 326 postów
  • MiejscowośćRzeszów

Napisano 21 sie 2019 - 18:44

wiem, użyłem niefachowego do tej temperatury sformułowania. Chciałem napisać, że chciałem zawekować konserwy(tuszonki)  jednokrotnie, w temperaturze powyżej ok 130 stopni i mi to się nie udawało. Sterylizacja. Tak ponoć zabezpiecza się konserwy w puszkach. Ktoś nawet w tym wątku tak napisał.

Moje działanie oparłem na podstawie przeczytanych swego czasu takich treści w różnych artykułach w sieci:

"Przetwory zapakowane do słoików pasteryzowane są w piekarniku na blaszce wyłożonej ściereczką. Słoiki ułóż tak, aby nie stykały się ze sobą, ani nie dotykały ścian piekarnika. Ostudzone przetwory wkładaj do zimnego piekarnika, a jeszcze gorące do już nagrzanego piekarnika. Temperatura w piekarniku powinna wynosić 130 stopni i czas pasteryzacji (ok. 30 minut) powinien być liczony od osiągnięcia przez piekarnik wymaganej temperatury. Po wyłączeniu piekarnika, pozostaw w nim przetwory jeszcze na ok. 30 minut, aby przestygły. Gotowe przetwory odstaw w chłodne miejsce."

"Pasteryzacja w piekarniku
Piekarnik należy rozgrzać do temperatury 170 C, wstawić słoiki na najniższą półkę i poczekać, aż w słoikach zaczną powstawać bąbelki. Wówczas obniżyć temperaturę do 130 C. Po pasteryzacji wyłączyć piekarnik, a słoiki pozostawić w nim jeszcze na ok. 30 minut. Dokręcić wieczka.

Czas pasteryzacji
Czas pasteryzacji zależy od kwasowości przetworu i pojemności opakowania.
Pojemność opakowania czas
pasteryzacji
Przetwory włożone do słoika na gorąco
słoik - 0,5 litra (1/2 kg) 20 minut
słoik - 1 litr (1 kg) 25 minut
Przetwory włożone do słoika na zimno
słoik - 0,5 litra (1/2 kg) 25 minut
słoik - 1 litr (1 kg) 30 minut"

Poniekąd, wystarczy jednokrotnie przeprowadzić ów proces, a nie trzykrotnie w temp. 100 st. jak robiłem dotychczasowo w wodzie.

Proces w 100 st. C w piekarniku przeszedł bez problemowo.

Użytkownik witek1965 edytował ten post 21 sie 2019 - 18:47

#67 ZLeP

ZLeP

Weteran

• Użytkownicy
  • 1263 postów
  • MiejscowośćStare Sioło

Napisano 21 sie 2019 - 22:35

Niby czemu jednokrotnie?
To zwykła pasteryzacja.
To że temperatura w piekarniku była 130C nie ma żadnego znaczenia, liczy się temperatura w konserwie, a ta osiągnęła nieco więcej niż 100 stopni C ("nieco", ponieważ w zakręconych słoikach ciśnienie może być wyższe niż atmosferyczne).

#68 witek1965

witek1965

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 326 postów
  • MiejscowośćRzeszów

Napisano 26 sie 2019 - 13:26

Po 60 minutach w 130 st. temperatura wewnątrz nie uzyska tej samej temperatury co jej otoczenie ? Pytam już czysto z ciekawości, bo odpuszczam pasteryzacje w piekarniku. 70% słoików wykipiało. Piekarnik nastawiony na 100 st. C

#69 EAnna

EAnna

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 9375 postów
  • MiejscowośćTychy

Napisano 26 sie 2019 - 14:59

Po 60 minutach w 130 st. temperatura wewnątrz nie uzyska tej samej temperatury co jej otoczenie ?

Dopóki w środku jest jakakolwiek ilość wody temperatura  nie przekroczy 100st.C.

Chyba, że grzejesz w podwyższonym ciśnieniu wytworzonym w autoklawie.

#70 Henio

Henio

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 3389 postów
  • MiejscowośćGdańsk Nowy Port

Napisano 26 sie 2019 - 15:24

Mam wedzarnie zrobiona ze sterylizatora medycznego i moge tam ustawiac temp. od 20 st. C do 130 i raz zabawilem sie w pasteryzacje kilku sloikow pasztetu Niby wszystko bylo oki , ale moim zdaniem nakretki a raczej uszczelki na nich nie wytrzymuja takich temp.

Ps.sorrki za pismo ale pisze z tableta i narazie to bydle jest madrzejsze odemnie .

#71 witek1965

witek1965

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 326 postów
  • MiejscowośćRzeszów

Napisano 27 sie 2019 - 00:16

Dopóki w środku jest jakakolwiek ilość wody temperatura nie przekroczy 100st.C.

No tak, logiczne.

ale moim zdaniem nakretki a raczej uszczelki na nich nie wytrzymuja takich temp.

i to jest chyba przyczyna.

Tak wyglądają nakrętki i gumki, które odeszły po prostu od nakrętki Załączony plik  P1080624.JPG   54,3 KB   8 Ilość pobrań

A tak słoiki po pasteryzacji. Jeden wygląda i jest OK, drugi jak widać. Wszystko z niego wykipiało. Załączony plik  P1080623.JPG   70,01 KB   8 Ilość pobrań

Nie chce nawet sobie wyobrażać co by się tam działo przy nastawionej temperaturze ponad np 120 st. A kolega, który pisze w poście 20, twierdzi, że musi być dobrze, a robi to w temperaturze 140 st. C

Pasteryzacja słoja zanurzonego w garze z woda natomiast jest zupełnie OK. czy więc 100 st C +-1st, słoja zanurzonego w wodzie, a ta sama temperatura powietrza działająca na słoiki odgrywa rolę. Proszę mi to przybliżyć. Przecież dla mięsa w słoiku, czy warzywa, kompotu nie powinno to stanowić żadnej różnicy. Są osłonięte szkłem. No chyba, że nakrętki otrzmują mniejsza temperaturę, ponieważ wystają ponad lustro wrzątku i nie niszczy gumek.

Użytkownik witek1965 edytował ten post 27 sie 2019 - 00:27

#72 ZLeP

ZLeP

Weteran

• Użytkownicy
  • 1263 postów
  • MiejscowośćStare Sioło

Napisano 27 sie 2019 - 15:26

Nie porównujcie pasteryzacji w wodzie do pasteryzacji w piekarniku.

Woda nie łapie wyższej temperatury niż 100C, jednak jest bardzo dobrym przewodnikiem ciepła i szybko zagotowuje stojące w niej słoiki.

Powietrze w piekarniku może mieć nawet 200C, ale na szczęście rozgrzewa te słoiki dużo wolniej. Na szczęście, bo gdyby rozgrzewałoby w takim tempie jak woda, to zawartość piekarnika albo by się wygotowała przez jakieś rozszczelnienie, albo wyleciałaby przez zamknięte drzwiczki.

Przykładem szybkości rozgrzewania niech będzie ręka włożona do mocno rozgrzanego piekarnika. 250C i obywa się bez oparzeń. Wrząca woda tylko 100C, a włożenie do niej ręki skutkuje poparzeniem.

Proszę również zrozumieć, że dopóki w słoiku jest woda, czy też wilgoć, to mimo nawet 200C wewnątrz piekarnika w samym słoiku temperatura nie może być wiele wyższa niż 100C. Nie ma innej opcji ponieważ słoik nie wytrzyma ciśnienia gotującej się wody, które powyżej 100C mocno rośnie.

Temperatura w szybkowarze to 110 do 115C, w sterylizatorze do 130 ale zwróćcie uwagę na ich mocną konstrukcję. Sterylizator do 130C to już paręnaście kilogramów stali.

#73 Maciekzbrzegu

Maciekzbrzegu

Weteran

• Użytkownicy
  • 2865 postów
  • MiejscowośćBrzeg

Napisano 27 sie 2019 - 15:36

witek1965, dnia 26 Sie 2019 - 14:26, napisał: Po 60 minutach w 130 st. temperatura wewnątrz nie uzyska tej samej temperatury co jej otoczenie ? Dopóki w środku jest jakakolwiek ilość wody temperatura nie przekroczy 100st.C. Chyba, że grzejesz w podwyższonym ciśnieniu wytworzonym w autoklawie.

Nie zgadzam się zakręcony słoik umożliwi wzrost ciśnienia a tym samym punkt wrzenia wody przesunie się w górę . Gdzieś tam będzie próbował się  zbliżyć do tych 130 stopni

W słojach rewolucja, wszystko kipiało. temp ok 120 st.C, słoik wypełniony w 3/4 pojemności. Możliwe, że nakrętki, aczkolwiek nowe, były kiepskiej jakości.

Nie nakrętki były dobre . Tylko ciśnienie wzrosło słoiku w  ponad miarę . Dlatego w autoklawie jak poczytasz opracowanie Dziadka wytwarzał nadciśnienie , prawdopodobnie gdybyś użył  szybkowaru  w którym też jest nadciśnienie nie miał byś tego efektu .

Użytkownik Maciekzbrzegu edytował ten post 27 sie 2019 - 15:37

#74 ZLeP

ZLeP

Weteran

• Użytkownicy
  • 1263 postów
  • MiejscowośćStare Sioło

Napisano 27 sie 2019 - 15:47

Nie zgadzam się zakręcony słoik umożliwi wzrost ciśnienia a tym samym punkt wrzenia wody przesunie się w górę

Owszem, ale w tak nieznacznym zakresie, że dla konserwy nie ma to praktycznego znaczenia. Pomijam te wartości aby niepotrzebnie nie mieszać w głowach. 3 czy też nawet 5C nie robi dla zawartości słoika różnicy, a nam może zrobić krzywdę.

Załączony plik  woda_cisnienie_temp_medium.jpg   16,39 KB   7 Ilość pobrań

Przy 100C jest 1 atmosfera, to nasze cienienie atmosferyczne. Można zobaczyć jak rośnie ciśnienie podczas wzrostu temperatury.

Pasteryzując w piekarniku przy 130C trzeba mocno zastanawiać się nie tylko ile wytrzyma nasz słoik ale również zgadywać jaka jest w nim aktualna temperatura.

Użytkownik ZLeP edytował ten post 27 sie 2019 - 15:59

#75 miro

miro

Uzależniony od forum

• **VIP Junior**
  • 14106 postów

Napisano 27 sie 2019 - 17:23

Chciałbym zauważyć, że przy pasteryzacji w piekarniku słoiki pod wpływem ciśnienia się rozszczelniają, czego nie ma w sterylizatorze ze względu na przeciw ciśnienie.

#76 EAnna

EAnna

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 9375 postów
  • MiejscowośćTychy

Napisano 27 sie 2019 - 20:28

Nie zgadzam się zakręcony słoik umożliwi wzrost ciśnienia a tym samym punkt wrzenia wody przesunie się w górę . Gdzieś tam będzie próbował się  zbliżyć do tych 130 stopni

Chyba żartujesz @Maciekzbrzegu  :facepalm: ; czyż nie? 

#77 witek1965

witek1965

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 326 postów
  • MiejscowośćRzeszów

Napisano 28 sie 2019 - 00:35

Drodzy SiB, nie mam autoklawu, ani szybkowaru, zwłaszcza na tyle dużego, żeby w nim "gotować" słoiki. Zauważyłem jednak, że przy :gotowaniu" , metodą tradycyjną,  w wodzie nic się nie dzieje z nakrętkami, ciśnienie nie wywala mi zawartości, co dzieje się przy temperaturze 100 st. C w piekarniku. Przy wyższej, jak to próbowałem uczynić, w kłosi była dosłownie rewolucja. Aż żałuje, że nie sfilmowałem, co tam się dzieje. Fakt, nie mam jak zobaczyć, co się dzieje w słoiku który stoi zanurzony w wodzie.

W słojach rewolucja, wszystko kipiało. temp ok 120 st.C, słoik wypełniony w 3/4 pojemności. Możliwe, że nakrętki, aczkolwiek nowe, były kiepskiej jakości.

Nie nakrętki były dobre . Tylko ciśnienie wzrosło słoiku w  ponad miarę . Dlatego w autoklawie jak poczytasz opracowanie Dziadka wytwarzał nadciśnienie , prawdopodobnie gdybyś użył  szybkowaru  w którym też jest nadciśnienie nie miał byś tego efektu .

Dlaczego więc wzrosło ciśnienie ponad miarę, a nie wzrasta w garze z wodą ? Nie w autoklawie, czy Szybkowarze, a zwykłym garze, gdzie słoiki stoją sobie na takim perforowanym wkładzie, dla lepszego rozkładu temperatury, najczęściej na jakimś ręczniku i się gotują. 100% "zagotowań", a w piekarniku 30%, reszta jak na załączonych powyżej zdjęciach.

A jeżeli metoda jest sprawdzona i mogę nawet podnieść temperaturę do jak napisał, któryś z kolegów, do nawet 200 st.C to co robię źle, że jest tak jak jest ?

#78 Maciekzbrzegu

Maciekzbrzegu

Weteran

• Użytkownicy
  • 2865 postów
  • MiejscowośćBrzeg

Napisano 28 sie 2019 - 02:35

Chyba żartujesz @Maciekzbrzegu :facepalm: ; czyż nie?

Nie . Posiłkuje się wiedzą zdobytą w ciągu 5 letniego technikum i 5 letnich studiów  technicznych  które zakończyłem pracą magisterską z przepływów gazów .

#79 janusz_p

janusz_p

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 379 postów
  • MiejscowośćKatowice

Napisano 28 sie 2019 - 06:29

Chyba żartujesz @Maciekzbrzegu :facepalm: ; czyż nie?

Nie . Posiłkuje się wiedzą zdobytą w ciągu 5 letniego technikum i 5 letnich studiów  technicznych  które zakończyłem pracą magisterską z przepływów gazów .

Jakiego ciśnienia się spodziewasz w słoiku? Ile wytrzyma szkło i kiedy  rozszczelni się nakrętka?

Bo tylko od tego zależy ciśnienie możliwe do uzyskania a więc i temperatura.

Nie zgadzam się zakręcony słoik umożliwi wzrost ciśnienia a tym samym punkt wrzenia wody przesunie się w górę

Owszem, ale w tak nieznacznym zakresie, że dla konserwy nie ma to praktycznego znaczenia. Pomijam te wartości aby niepotrzebnie nie mieszać w głowach. 3 czy też nawet 5C nie robi dla zawartości słoika różnicy, a nam może zrobić krzywdę.

Zgadzam się z opinią ZLeP :clap: :clap: (pochyłą czcionką zacytowałem opinię z którą się zgadzam, nie umie tego poprawnie zrobić w edytorze.)

Użytkownik janusz_p edytował ten post 28 sie 2019 - 06:33

#80 EAnna

EAnna

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 9375 postów
  • MiejscowośćTychy

Napisano 28 sie 2019 - 07:43

Posiłkuje się wiedzą zdobytą w ciągu 5 letniego technikum i 5 letnich studiów  technicznych  które zakończyłem pracą magisterską z przepływów gazów .

Nie wątpię, że  znasz zależność wzrostu punktu wrzenia w funkcji ciśnienia.

Tylko ta zależność nie ma zastosowania do słoików z nakrętkami w piekarniku.

Chciałbym zauważyć, że przy pasteryzacji w piekarniku słoiki pod wpływem ciśnienia się rozszczelniają,

Nakrętki są dosyć miękkie i elastyczne. Rozszczelnienie redukuje ciśnienie w słoiku do atmosferycznego.

Gdyby tak nie było, to po wychłodzeniu słoika z nadciśnieniem w środku nie nastąpiłoby zassanie wieczka.

zakręcony słoik umożliwi wzrost ciśnienia a tym samym punkt wrzenia wody przesunie się w górę . Gdzieś tam będzie próbował się  zbliżyć do tych 130 stopni

Wybacz, ale to zdanie mnie po prostu rozłożyło. Rozważamy przecież układ otwarty a nie słoiki w autoklawie.

Choćbyś nawet miał habilitację z przepływu gazów nie zastąpi ona praktyki gospodyni domowej :facepalm: .

Użytkownik EAnna edytował ten post 28 sie 2019 - 07:45

Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych