Skocz do zawartości

Kątnice wieprzowe.


Gość Anonymous

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Anonymous

Witam!

Mam takie pytanie. Przeszukałem i forum, i stronę główną, i nie potrafię znaleźć odpowiedzi na pytanie, ile farszu można nabić do średniej wielkości kątnicy wieprzowej?

Będę robił kiełbasę szlachty, i chcę racjonalnie rozplanować zakup mięsa.

 

W temacie http://www.wedlinydomowe.pl/articles.php?id=1349 nic na ten temat nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeszukałem i forum, i stronę główną, i nie potrafię znaleźć odpowiedzi na pytanie, ile farszu można nabić do średniej wielkości kątnicy wieprzowej?

Nic dziwnego, że nie znalazłeś, gdyż ilość wsadu zależy od pojemności kątnicy.

Proponuję wlać określoną ilość wody celem jej napełnienia i otrzymasz odpowiedź na swoje pytanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Nic dziwnego, że nie znalazłeś, gdyż ilość wsadu zależy od pojemności kątnicy.

Proponuję wlać określoną ilość wody celem jej napełnienia i otrzymasz odpowiedź na swoje pytanie.

Dzięki Andrzeju! To jest bardzo dobre rozwiązanie. Tylko że ja mam kątnice zasolone, a że proces technologiczny będzie u mnie przebiegał mniej więcej tak: Mam określoną ilość osłonek, nie mam teraz możliwości zrobienia tak, jak radzisz :lol: , głównie z takiego powodu, że jestem poza miejscem zamieszkania, mięso musi kupić mi żona, bo jak wrócę do domu, to muszę je przygotować, żeby następnego dnia wędzić i piec. Dlatego chodzi mi o tak zwaną średnią wydajność. Bez aptekarskiej dokładności. Jak mi wyjdzie ciut za mało, to kątnicę zwiążę "wcześniej", A jak dużo za dużo, to nabiję do osłonki białkowej, a wtedy porównam różnicę w smaku :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Pawle poczekaj /jak możesz do wieczora/ właśnie dziś robię też "szlachciankę" to zmierzę i zważę

Pewnie, że poczekam. Ja będę robił dopiero w piątek, albo w sobotę, więc aż takiego pośpiechu nie ma :lol:

Dzięki Tomuś :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ile farszu można nabić do średniej wielkości kątnicy wieprzowej?

Zależy od wielkości kątnicy ale salcesoniku wchodzi od 0,6 do 1kg, kiedyś ważyłem

Co daje ok 18 dkg na 1 kg farszu .

O ile wiem kątnice sprzedają na sztuki /no może w ilośćiach super hurtowych/

nie ważyłem kątnicy ale rano to zrobię, i te 18 dkg to chyba troszkę za dużo bo dawało by to prawie 20 % wagi gotowego produktu

Tomuś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 12 lat później...

Dzień dobry,

 

Podłączę się do wątku. Pierwszy raz wkładałem do kątnicy wieprzowej całe mięśnie, to była ligawa i rostbef (będą dojrzewać), ale bardzo ciężko mi to szło, bo otwór kątnicy jest dość wąski. Czy są jakieś sprytne techniki wpakowania całego mięśnia do kątnicy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

 

Podłączę się do wątku. Pierwszy raz wkładałem do kątnicy wieprzowej całe mięśnie, to była ligawa i rostbef (będą dojrzewać), ale bardzo ciężko mi to szło, bo otwór kątnicy jest dość wąski. Czy są jakieś sprytne techniki wpakowania całego mięśnia do kątnicy ?

Może trzeba użyć wołowej tak jak do baleronu. Edytowane przez paweljack

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączę się do wątku. Pierwszy raz wkładałem do kątnicy wieprzowej całe mięśnie, to była ligawa i rostbef (będą dojrzewać), ale bardzo ciężko mi to szło, bo otwór kątnicy jest dość wąski. Czy są jakieś sprytne techniki wpakowania całego mięśnia do kątnicy ?

 

Możesz rozciąć otwór i ew, później go zszyć.Tak się wkłada Culatello do pęcherza. Rozcina się kawałek a później zszywa.

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zaszkodzi  Zostaw.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.