Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Parówki i serdelki dla wnuków

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
227 odpowiedzi w tym temacie

#21 beiot

beiot

Weteran

• Użytkownicy
  • 1455 postów
  • Miejscowośćsuwałki

Napisano 03 wrz 2009 - 22:31

Gonzo,
Serdelki jak malowane, czy aby prawdziwe? :wink:

Super produkt. Gratulacje.

#22 Gonzo

Gonzo

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 5602 postów
  • MiejscowośćI don't know

Napisano 03 wrz 2009 - 22:34

czy aby prawdziwe? :wink:
.

Nie mogłem się powstrzymać i już konsumatum.
Dołączona grafika

Pozdrawiam :wink:

#23 abratek

abratek

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 6032 postów

Napisano 03 wrz 2009 - 22:38

Gonzo Ty sadysto!!! - jutro rano widzę u siebie kuriera z parką :devil:

#24 DZIADEK

DZIADEK

Uzależniony od forum

• ***SUPER VIP***
  • 5861 postów
  • Miejscowośćx

Napisano 04 wrz 2009 - 05:59

Gratuluję wyrobu . Tak kiedyś wyglądała kiełbasa parówkowa.Nie nadążam za nowymi czasami -to tak dziś wyglądają parówki. Pytam jak wyglądają w takim razie dzisiejsze parówki. Pozdrawiam.

#25 abratek

abratek

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 6032 postów

Napisano 04 wrz 2009 - 06:24

Oj DZIADKU,

Robiłem serdelki według receptury EAnny.

znów Twoja karna ręka spada na zadowolonych z siebie... :wink:
ale to fakt - nastąpiła lekka pomyłka w nazewnictwie

#26 Gonzo

Gonzo

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 5602 postów

Napisano 04 wrz 2009 - 07:43

Dzięki Dziadku.Najważniejsze, że parówki/serdelki wyszły według domowników rewelacja i wcale tu nie ściemniam - Ci, którzy mnie znają o tym wiedzą :rolleyes: :grin:

#27 jacekn

jacekn

Weteran

• 1248 postów
  • Miejscowośćwola

Napisano 04 wrz 2009 - 08:35

Gonzo masz talent do serdelków.

#28 EAnna

EAnna

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 8714 postów
  • MiejscowośćTychy

Napisano 04 wrz 2009 - 09:17

Gonzo,
cieszę się, że serdelki smakują domownikom. U mnie, niezmiennie jest to dla dzieci (małych) wędlina nr1.
Bardzo dobre są te serdelki lub parówki z dodatkiem cielęcej łopatki. Jednak dodatek jest uzależniony od zasobności portfela. Otrzymuje się za to najdroższe parówki świata :grin:
Ale tak poważnie: są dzieci, które nie chcą jeść mięsa bezpośrednio. W paróweczkach zaś bardzo chętnie. Szczególnie, jeżeli trzymają je podczas jedzenia w swoich łapkach :grin: . Na potrzeby takich maluchów warto zrobić parówki z większym dodatkiem cielęciny. Konsumpcja dorosłych zostaje wtedy ograniczona do kontroli jakości :cry:
(dodam, poza tematem, że niejadkom podajemy mięsko w pierożkach, w postaci dość miękkiego farszu)

Babcia z praktyką :lol:
EAnna

#29 DZIADEK

DZIADEK

Uzależniony od forum

• ***SUPER VIP***
  • 5861 postów
  • Miejscowośćx

Napisano 04 wrz 2009 - 09:55

Teraz to już nie wiem co napisać . Były parówki teraz zrobiono z nich parówko -serdelki a przecież pierwsza ocena to jest zawsze wygląd, i tutaj to powinna być nazwa parówkowa . Serdelki wyglądają tak http://wedlinydomowe...les.php?id=1145 i jest całkiem inne rozdrobnienie
http://wedlinydomowe...icles.php?id=22
Pozdrawiam

#30 marcus

marcus

Entuzjasta forum

• Użytkownicy
  • 790 postów
  • MiejscowośćTonisvorst

Napisano 04 wrz 2009 - 11:53

Do EAnny i Gonza
Niedawajcie takich zdjec opis powinien wystarczyc .
Powöd
Jak cos takiego WIDZE (a jestem strasznym wzrokowcem) to odrazu CHOROBA i jak dziecko....ja tez chce musze wiem ze niewyjdzie ale musze no i Porazka jakis wytop tluszczu itp.ale zjedzone
No chyba do takich wyrobow jeszcze niedoroslem technicznie tzn.brak odpowiedniego sprzetu ,czasu i CIERPLIWOSCI :???:
SUPPERRR :tongue:

Do Diadka
Jestem poczatkujacy i przepis EAnny jest dla mnie jasny jak slonce a dodanie obok klas miesa jest bardzo dobrym pomyslem bo jak mam wzrokowo okreslic czy to np.80/20 a moze 70/30 ...hmmm ?
A tak na marginesie to czy np.pozyskane mieso klasy I ,II ;III z (lopatki czy szynki czy boczku czy innej czesci pöltuszy niewplywa smakowo na wyroby mysle ze kazda czesc miesa ma swoj smak i robiac kielbase z roznych mies wychodzi inaczej smakowo a przyprawy stosuje zawsze takie same.Jesli ktos czyta mieso klasy I 10 Kg to niewiem czy kupic 5kg szynki bo droga kupie wiec boczek i podgardle i spruboje wykroic jedynke a reszta na II i III zaoszczedze ale czy smak bedzie rownie dobry jak I tylko z szynki ?????Wiec dochodze do wniosku ze dobrze jest dopisac obok co to za mieso ALE TO TAKIE MOJE ODCZUCIE.
???????????
Pozdrawiam

#31 EAnna

EAnna

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 8714 postów
  • MiejscowośćTychy

Napisano 04 wrz 2009 - 12:30

piękne parówki a jeszcze piękniejsze serdelki (dokładniej parówki na wzór serdelek)

Tak kiedyś wyglądała kiełbasa parówkowa

Były parówki teraz zrobiono z nich parówko -serdelki a przecież pierwsza ocena to jest zawsze wygląd, i tutaj to powinna być nazwa parówkowa

Dziadku, poddaję się. Leżę na łopatkach i nie mam już ruchu :cry: Że też musiało mi zabraknąć wymiarowych osłonek na parówki :devil: Faktem jest również, że całość masy mięsnej była kutrowana i dodane było mleko jako emulgator..
Do następnej produkcji już się przygotowałam: jest zapas dobrych baranich i trochę sztucznych.

#32 DZIADEK

DZIADEK

Uzależniony od forum

• ***SUPER VIP***
  • 5861 postów
  • Miejscowośćx

Napisano 04 wrz 2009 - 13:48

Nie przejmuj się EAnna zrobiłaś piękne parówki a resztę z braku osłonek zrobiłaś paróweczki na kształt i wielkość serdelek, ale to tylko tak nazwałem dla uproszczenia sprawy. Parówki serdelki, parówkowa, śniadaniowa , serdelowa wszystkie mają podobny farsz .Czym się różnią?. W tym temacie odpowiedzmy sobie sami. chociaż przy dwóch wymienionych może być kłopot. Pozdrawiam

#33 Papla

Papla

Weteran

• Użytkownicy
  • 1318 postów
  • MiejscowośćCzęstochowa

Napisano 04 wrz 2009 - 13:58

Nie przejmuj się EAnna zrobiłaś piękne parówki a resztę z braku osłonek zrobiłaś paróweczki na kształt i wielkość serdelek, ale to tylko tak nazwałem dla uproszczenia sprawy. Parówki serdelki, parówkowa, śniadaniowa , serdelowa wszystkie mają podobny farsz .Czym się różnią?. W tym temacie odpowiedzmy sobie sami. chociaż przy dwóch wymienionych może być kłopot. Pozdrawiam

Parówki i serdelki kończą się na - ki
parówkowa, śniadaniowa i serdelowa kończą się na - owa

;-)

#34 Bagno

Bagno

Uzależniony od forum

• Technolog Wędzarniczej Braci
  • 4093 postów
  • MiejscowośćMazowieckie

Napisano 04 wrz 2009 - 19:37

A tak na marginesie to czy np.pozyskane mieso klasy I ,II ;III z (lopatki czy szynki czy boczku czy innej czesci pöltuszy niewplywa smakowo na wyroby mysle ze kazda czesc miesa ma swoj smak i robiac kielbase z roznych mies wychodzi inaczej smakowo a przyprawy stosuje zawsze takie same.

Hm. Smak, każdy ma inny. Tak, naprawdę smak mięsa to wypadkowa wielu czynników poczynając od paszy a kończąc na temperaturze dojrzewania mięsa.
Oczywiście inny smak będzie miało mięso z łopatki a inny z szynki, z powodu innej zawartości kolagenu, innego jego usieciowania, zawartości tłuszczu wewnątrz mięsa (marmurkowatość).

kupie wiec boczek i podgardle i spruboje wykroic jedynke a reszta na II i III zaoszczedze ale czy smak bedzie rownie dobry jak I tylko z szynki ?????Wiec dochodze do wniosku ze dobrze jest dopisac obok co to za mieso

- odnośnie pierwsze części pytania to, smak będzie inny, gdyż inne elementy zasadnicze
- zacznijmy uczyć się klasyfikacji mięsa, a większość kłopotów zniknie.

#35 marcus

marcus

Entuzjasta forum

• Użytkownicy
  • 790 postów
  • MiejscowośćTonisvorst

Napisano 04 wrz 2009 - 21:39

A tak na marginesie to czy np.pozyskane mieso klasy I ,II ;III z (lopatki czy szynki czy boczku czy innej czesci pöltuszy niewplywa smakowo na wyroby mysle ze kazda czesc miesa ma swoj smak i robiac kielbase z roznych mies wychodzi inaczej smakowo a przyprawy stosuje zawsze takie same.

Hm. Smak, każdy ma inny. Tak, naprawdę smak mięsa to wypadkowa wielu czynników poczynając od paszy a kończąc na temperaturze dojrzewania mięsa.
Oczywiście inny smak będzie miało mięso z łopatki a inny z szynki, z powodu innej zawartości kolagenu, innego jego usieciowania, zawartości tłuszczu wewnątrz mięsa (marmurkowatość).

kupie wiec boczek i podgardle i spruboje wykroic jedynke a reszta na II i III zaoszczedze ale czy smak bedzie rownie dobry jak I tylko z szynki ?????Wiec dochodze do wniosku ze dobrze jest dopisac obok co to za mieso

- odnośnie pierwsze części pytania to, smak będzie inny, gdyż inne elementy zasadnicze
- zacznijmy uczyć się klasyfikacji mięsa, a większość kłopotów zniknie.

No wlasnie smak bedzie inny
dac jedynke z lopatki czy szynki ? smak bedzie inny a wiec inna kielbasa? albo bedziemy okreslac jedynke z zawartoscia kolagenu lub paszy jaka karmiono ?
http://www.wedlinydo...les.php?id=1379
niewiem co mam kupic?

to jest dla poczatkujacego o wiele jasniejsze i napewno smakowo wyjdzie podobnie
http://www.wedlinydo...cles.php?id=212
http://www.wedlinydo...cles.php?id=332
A uczenia klasyfikacji miesa wlasnie sie ucze i dalej uczyc bede to wlasnie z tego powodu mam problem czy aby to jest 70/30 nie to napewno 80/20 o a tu kawalek tluszczu ....a to napewno 60/40
a dotego wykrojone z innych czesci i czy smak bedzie ten ktory chce uzyskac???

Bagno nieumiesz cytowac tresci ktörej napisalem

Jestem poczatkujacy i przepis EAnny jest dla mnie jasny jak slonce a dodanie obok klas miesa jest bardzo dobrym pomyslem bo jak mam wzrokowo okreslic czy to np.80/20 a moze 70/30 ...hmmm ?
A tak na marginesie to czy np.pozyskane mieso klasy I ,II ;III z (lopatki czy szynki czy boczku czy innej czesci pöltuszy niewplywa smakowo na wyroby mysle ze kazda czesc miesa ma swoj smak i robiac kielbase z roznych mies wychodzi inaczej smakowo a przyprawy stosuje zawsze takie same.Jesli ktos czyta mieso klasy I 10 Kg to niewiem czy kupic 5kg szynki bo droga kupie wiec boczek i podgardle i spruboje wykroic jedynke a reszta na II i III zaoszczedze ale czy smak bedzie rownie dobry jak I tylko z szynki ?????Wiec dochodze do wniosku ze dobrze jest dopisac obok co to za mieso ALE TO TAKIE MOJE ODCZUCIE.
???????????
pozdrawiam

#36 Bagno

Bagno

Uzależniony od forum

• Technolog Wędzarniczej Braci
  • 4093 postów
  • MiejscowośćMazowieckie

Napisano 05 wrz 2009 - 13:35

Bagno nieumiesz cytowac tresci ktörej napisalem

Zacytowałem, fragment tekstu, który uznałem za stosowny do odpowiedzi, której udzieliłem.
Jeśli wypowiedzią swoją wprowadziłem "zamęt" słowny to, proszę o wybaczenie.

#37 beiot

beiot

Weteran

• Użytkownicy
  • 1455 postów
  • Miejscowośćsuwałki

Napisano 28 wrz 2009 - 09:10

Witam

Moje drugie podejście do parówek wypadło już lepiej.
Zrobiłem parówki wieprzowo-wołowe w oparciu o przepis EAnny.

Parówki wieprzowo-wołowe:
- wieprzowina I z szynki - 1kg
- wieprzowina II łopatka - 0,8kg
- wieprzowina IIB boczek odkostniony bez skóry) - 1kg
- wołowina kl. I - 1kg
- tłuszcz (podgardle skórowane) - 0,5kg

Przyprawy wg przepisu EAnny
Technologia produkcja parówek wg. BonAir-a (bdb technologia, polecam!!!)

Wszystkie rodzaje mięsa zapeklowano, a następnie zmielono na sitku 8mm i zamrożono szynkę+łopatkę+wołowinę i oddzielnie boczek+podgardle.

Foto relacja:

Zamrożone zmielone produkty (z lewej szynk+łopatka+wołowina z prawej podgardle+boczek):
Dołączona grafika

Mięso pokrojone w kostkę do kutrowania:
Dołączona grafika

Kutrowana masa mięsna miała temp. ok 2 stopnie!!!:
Dołączona grafika

Tłuszcz pokrojony w kostkę do kutrowania:
Dołączona grafika

Kutrowana masa tłuszczowa miała temp. ok 2 stopnie!!!:
Dołączona grafika

Wymieszana masa mięsna z tłuszczową i wszystkimi dodatkami:
Dołączona grafika

Napełnianie osłonek:
Dołączona grafika

Osadzanie napełnionych parówek:
Dołączona grafika

Wędzenia parówek:
Dołączona grafika

Parzenie:
Dołączona grafika

Gotowe parówki wieprzowo-wołowe:
http://images41.foto...e797640emed.jpg

Podziękowania dla EAnny i BonAira - za przepisy.

Pozdrawiam
Robert

#38 Gonzo

Gonzo

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 5602 postów

Napisano 28 wrz 2009 - 12:27

Witam.
Beiot, tak się zastanawiam czy parówki przeparzyły się (znaczy się czy dobrze odparzyły)? Bo ten środek wygląda albo był jeszcze gorący albo niedoparzony :rolleyes:

#39 beiot

beiot

Weteran

• Użytkownicy
  • 1455 postów
  • Miejscowośćsuwałki

Napisano 28 wrz 2009 - 13:14

Witam
Parówki były gorące, ale chyba za krótko trochę je parzyłem 8 min. Przy 12-15 pierwsza partia podeszła mi wodą :cry:
Tzn. Parówki sie skurczyły!
Przy 8min nie ma takiego efektu, ale jest różowa obwódka. Czy to jest efekt przeparzenia, czy nie doparzenia?
Parzyłem w temp. ok. 72-75

Powiem, że zrobić dobrą parówkę to sztuka nie lada.

Może za trzecim razem będzie ok.

#40 Tomuś

Tomuś

Weteran

• Użytkownicy
  • 1200 postów
  • MiejscowośćRadomsko

Napisano 28 wrz 2009 - 13:16

Beiot, tak się zastanawiam

Gonzo nie "filozuj " :wink: po tych parówkach już pewnie śladu nie ma i jak to sprawdzisz :question:

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych