Skocz do zawartości

Ostrzenie sitek i nożyków w domowych warunkach


Gość Anonymous

Rekomendowane odpowiedzi

Teoretycznie.

Płaszczyzna tnąca to nie ta co współpracuje z sitkiem a płaszczyzna natarcia. To jej kąt decyduje o jakości ostrza. Jeżeli mamy dobrej jakości sitko i nóż, a sitko zostało przeszlifowane i płaszczyzna przyłożenia noża też została przeszlifowana. To przy normalnym użytkowaniu sitko i nóż będą współpracować niezależnie od tego jak długo będziemy używać taki zestaw. Nóż z sitkiem działa jak gilotyna do cięcia np. papieru. Tam też ostrzy się tylko krawędź natarcia, a nie nóż i listwę po której przesuwa się nóż.

W sumie każdy sposób jest dobry i poprawny.

 W życiu dwa dni są najważniejsze:
 Ten w którym się urodziłeś.
  I ten kiedy zrozumiałeś po co

                           M.Twain

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 87
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

W przypadku noży do maszynki ostrzy się tylko jedną płaszczyznę, tą która współpracuje z sitkiem.

Płaszczyzna tnąca to nie ta co współpracuje z sitkiem a płaszczyzna natarcia. To jej kąt decyduje o jakości ostrza.

Ponieważ są różnice zdań i to ogromne w ostrzeniu i współpracy nożyka i sitka mam taką propozycję dla tej osoby co to potrafi zrobić : Zrobić zdjęcie nożyka i sitka i pokazać konkretnie o co chodzi z tymi płaszczyznami za pomocą strzałeczki i opisu i załatwimy to raz na zawsze i jeszcze zostanie dla potomnych :smile:

 

 

Pozdrawiam

Niech pożywienie będzie naszym lekarstwem .



Konserwanty zabijają powoli !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każde ostrze skrawające ma co najmniej trzy kąty

Tak nóż tokarski, wiertło, frez itd. ale nie sitko ostrzy się właśnie najlepiej i najdokładniej tylko na magnesówce. Nóż natomiast można naostrzyć na zwykłej szlifierce. nie naruszając 2 kątów tylko jeden. A przy dobrej wprawie można go tylko polepszyć (mówię o nożu).

Dlatego największy problem to sitko.

Ostrzenie noża to tak jak ostrzenie nożyczek. Można naostrzyć nożyczki na zwykłej szlifierce

ale ostrząc tylko jedna powierzchnię. I to nie ta powierzchnię którą sugeruje Miro

Z tym się nie zgodzę. Ten kąt nie wynosi 0 st. tak że magnesówka odpada. Za dużo kombinacji z ustawianiem.

POZDRAWIAM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miro ma rację i Papcio ma rację.

Jedynie co Miro źle nazwał samą czynność.

„Ostrzenie" nożyka po stronie „trącej” o sitko to tak naprawdę planowanie nożyka a nie ostrzenie.

Natomiast Papcio napisał o „ostrzeniu” krawędzi natarcia, to tak naprawdę nie ostrzenie, a nadawanie kąta (kątów) skrawania.

Jedna i druga czynność wykonana prawidłowo doprowadza do tego że nasze nożyki ucinaj kawałki mięsa które ślimak wpycha w sitko, przez co powstają kawałeczki mięsa.

Opisywana wcześniej przez Papcia sytuacja, o „samoostrzeniu” się sitka i nożyka podczas pracy, jest jak najbardziej właściwa. Jednak zależna od wielu czynników, jej wypadkową jest to że nożyk szybciej lub wolniej się jednak tępi – czyli podczas tej pracy jednak następują „straty”

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miro ma rację i Papcio ma rację.

Jedynie co Miro źle nazwał samą czynność.

„Ostrzenie" nożyka po stronie „trącej” o sitko to tak naprawdę planowanie nożyka a nie ostrzenie.

Natomiast Papcio napisał o „ostrzeniu” krawędzi natarcia, to tak naprawdę nie ostrzenie, a nadawanie kąta (kątów) skrawania.

Jedna i druga czynność wykonana prawidłowo doprowadza do tego że nasze nożyki ucinaj kawałki mięsa które ślimak wpycha w sitko, przez co powstają kawałeczki mięsa.

Opisywana wcześniej przez Papcia sytuacja, o „samoostrzeniu” się sitka i nożyka podczas pracy, jest jak najbardziej właściwa. Jednak zależna od wielu czynników, jej wypadkową jest to że nożyk szybciej lub wolniej się jednak tępi – czyli podczas tej pracy jednak następują „straty”

_________________

Z tym się całkowicie zgadzam.

POZDRAWIAM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gonzo Ty to na wszystkim się znasz :) Lotnikiem nie byłem ale parę modeli wykonałem i podziwiam naszego kolegę. Ja jak nie mam pojęcia o czymś to nie zabieram głosu. Toschiba to najlepiej opisał, mnie brak talentu literackiego do pisania. Każde ostrze jest klinem i ”ostrzenie" polega na nadaniu jak najbardziej śpiczastej krawędzi - bez zaokrągleń. Można to zrobić nawet pilnikiem do paznokci jak ktoś się uprze.

 W życiu dwa dni są najważniejsze:
 Ten w którym się urodziłeś.
  I ten kiedy zrozumiałeś po co

                           M.Twain

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostrzę tylko nożyki, każde sitko ma swój nożyk. Cztery sitka mają ponad 20 lat i przez ten czas nie były ostrzone, a krawędzie nadal ostre. Fakt kości i gwoździ nie mielę. :grin:
Gorycz złej jakości pozostaje długo po tym, gdy słodycz ceny została zapomniana.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Papciu na wszystkim się niestety nie znam ale byłem parę razy przy ostrzeniu sitek i nożyka.Kąta natarcia się nie ostrzy bo można go potocznie nazywając zepsuć.A jeżeli splantujemy powierzchnię trącą to jednocześnie naostrzy się nam krawędż natarcia.Prosta zasada o płaszczyznach.Zrób sobie prosty eksperyment - piszesz o gilotynie to zeszlifuj ostrze od strony czołowej i bocznej, zobaczysz wtedy czy gilotyna będzie cieła czy wciągała papier w szczelinę, która powstanie.Tak samo zeszlifuj nożyczki po dwóch płaszczyznach jedno i drugie ostrze.Zresztą każdy, no może prawie każdy miał do czynienia z nożyczkami, w których śruba skręcająca dwa ostrza się poluzowała - dobrze się cięło papier, chyba nie.

A pilniczkiem do paznokci to sobie możesz.

 

Pozdrawiam :wink:

Carpe diem - raz kozie death

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli każdy nożyk, ma „swoje sitko” wtedy tylko i wyłącznie poprawiamy krawędź skrawającą, tak żeby jak to napisał Papcio krawędź była „ostra” czyli miała kąt (kąty” a nie zaokrąglona.

Jeżeli jednak decydujemy się na planowanie nożyka wtedy trzeba jednocześnie splanować sitko, jeżeli tego nie zrobimy efekt może być odwrotny, czyli po splanowaniu tylko sitka lub tylko nożyka Maszynka będzie gorzej mielić niż przed operacją.

 

Swego czasu Dziadek pisał, że każde sitko ma mieć swój nożyk, odpowiedz jest prosta, nożyk dopasowuje się do sitka, i nawet nie splanowany ale dokładnie tak samo „krzywy: jak sitko będzie dobrze współpracować, wystarczy tylko szlifować krawędź natarcia i wszystko gra.

 

Tak że jak ktoś ma takie „komplety” to ma mniej do ostrzenia, jednać Ci którzy mają tylko jeden nożyk powinni go dodatkowo co jakiś czas planować, po to żeby wszystkie sitka jakie używa równo się ścierały (należy wtedy używać tylko jednej strony sitka! Lub wszystkie sitka wpierw splanować na jednej tej samej maszynie / magnesówce)

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymądrzał się nie będę ponieważ moje styczności z ostrzeniem sitek i noży to lata 90 te.

Z zawodu jestem technikiem konstruktorem maszyn.

Będąc na praktykach miałem do czynienia z tokarkami, frezarkami i również frezarkami magnetycznymi.

Ostrzyłem noże i sitka w ten sposób że najpierw na tapetę brałem sitko i planowałem z dwóch stron, potem planowałem nóż od strony ślimaka i na koniec robiłem to samo od strony ostrza.

 

Po takim zabiegu nóż przyłożony do sitka trzymanego poziomo stanowiły tak dokładne przyłożenie płaszczyzn że nóż nie spadał.

Tak samo dziś sprawdzam noże z sitkami.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie muszę robić eksperymentów. Pracowałem i nauczono mnie jak ostrzyć narzędzia, a sitko to nie nóż! Pis ma rację! ja też nigdy nie "ostrzę" sitka! Mam sitko i nóż do niego, nawet używam tylko jednej strony sitka. One są tanie i nie warto robić sobie kłopotów z "ostrzeniem". Jak mi trochę źle "mieli” czyli tnie to lekko przeszlifuję płaszczyznę natarcia i mam spokój na następne kilka mieleń. Jakość jest nożyków i sitek no jest taka jak jest. Tęsknię za narzędziami z CCCP!

 W życiu dwa dni są najważniejsze:
 Ten w którym się urodziłeś.
  I ten kiedy zrozumiałeś po co

                           M.Twain

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Papcio sorry ale nie rozumiem jak można ostrzyć jedynie sam nóż ?

To są dwa nawzajem pracujące elementy i tylko wtedy będą poprawnie naostrzone jeśli ich kąt współpracy będzie prostopadły.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostrzyłem noże i sitka w ten sposób że najpierw na tapetę brałem sitko i planowałem z dwóch stron, potem planowałem nóż od strony ślimaka i na koniec robiłem to samo od strony ostrza.

I prawidłowo to robisz i w prawidłowej kolejności!

Po takim zabiegu nóż przyłożony do sitka trzymanego poziomo stanowiły tak dokładne przyłożenie płaszczyzn że nóż nie spadał.

Tak samo dziś sprawdzam noże z sitkami.

I to jest najpoostrzy "domowy" sposób kontroli!

Papcio sorry ale nie rozumiem jak można ostrzyć jedynie sam nóż ?

Można, pisałem o tym w poprzednim poście.

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miro napisał/a:

Papcio sorry ale nie rozumiem jak można ostrzyć jedynie sam nóż ?

 

Można, pisałem o tym w poprzednim poście.

Tu się nie zgadzam.

Mówimy o ostrzeniu dwóch współpracujących elementach: sitko i nóż.

Obydwa elementy w przypadku stępienia należy naostrzyć.

Nie ma takiej możliwości aby stępił się sam nóż.

To nie kosiarka do trawy gdzie elementem tnącym jest sam nóż.

Ciężko jest naostrzyć trawę.

 

Sitko i nóż muszą stanowić jedna płaszczyznę w przeciwnym przypadku mamy do czynienia z szarpaniem a nie tnięciem.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko jest naostrzyć trawę.

Widzę że trzymają się Ciebie kawały. :grin:

 

Sitko i nożyk trą o siebie, przez co się ostrzą! A mięso je tępi.

 

Sitko ma tylko jeden kąt i przy planowaniu ostrzysz krawędzie otworów i tu nie ma co dalej dyskutować.

Ale nożyki mają jeden, lub dwa kąty ostrza kąta natarcia.

Przy planowaniu nożyka w końcu przekroczysz próg 2 kąta natarcia i nożyk masz do wyrzucenia bo będzie się szybciej tępił niż Ty zdążysz je ostrzyć. Nie ma tego problemu przy nożykach jednokątowych.

 

Co do samego planowania nożyków i sitek.

Są osoby które mają dostęp do magnesówek, ale są tacy co nie mają,

Przy odpowiedniej wprawie można naostrzyć sobie nożyk piłując tylko krawędź natarcia nawet jak to napisał Papcio pilniczkiem do paznokci, kwestia cierpliwości.

 

Co do ostrzenia tylko nożyka.

Jeżeli nożyk wykonany jest z twardszej stali a jeżeli sitko, to podczas pracy nożyk będzie na bieżąco „ostrzył” / „planował’ sitko, niestety sam przy okazji się tępiąc

Do pewnego momentu funkcjonuje to funkcjonuje nawet poprawnie, nożyk „układa” się do sitka jak klocki hamulcowe do porowatej tarczy hamulcowej i wtedy można przez pewien czas szlifować tylko krawędź natarcia.

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając temat, zadajcie jedno sobie pytanie - kiedy nóż i siatka idealnie nam mielą mięso że tylko słychać charakterystyczny chrzęst . Muszą mieć ostre krawędzie zarówno nóż i siatka-.i to możecie zrobić domowymi sposobami. Najważniejsze jest by do siebie idealnie przylegały na całej płaszczyźnie i dobrze były dociśnięte do siebie. Specjalnie napisałem że możecie je naostrzyć ale to daremny trud bo w domowych warunkach przy takim ostrzeniu nigdy nie będą do siebie idealnie pasowały gdzieś na sitku zawsze znajdzie się nierówność w w to miejsce wejdą błony a wiadomo co to znaczy. Jednym słowem będą ostre ale czy idealnie równo na całej powierzchni. Pozdrawiam
Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

witam

 

No wlasnie tak mi tez znajomy z zakladu rzemieslniczego powiedzial ze szlifuje sie na magnesowce a nie np na tasmach mechanicznych z papierem (choc niektozy tak probuja ) zarowno sitko i nozyk po to by uzyskac jak najlepsze przyleganie do siebie tych elementow co gwarantuje ze beda one ze soba dobrze wspolpracowac , no i oczywiscie podczas szlifowania planuje(zeszlifowuje) sie nieco sitka i nozyki bo zawsze maja jakies zadziorki czy rdze . Natomiast co do 2 powierzchni nozyka tej nie przylegajacej do sitka zadko kto ja szlifuje , bo zazwyczaj zabieg na magnesowce wydaje sie skuteczny .

 

No ale oczywiscie ze jesli nie ma dostepu do magnesowki to i w warunkach domowych mozna nieco przedluzyc zywtnosc sitek i nozykow ale napewno nie mozna uzyskac efektu takiego jak po ostrzeniu na magnesowce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Równie dobrze można skrytykować wszystkich, co chcą zrobić przykładowo parówkę w domu i nie mają cuttra. Prawie każdy na tym forum mieli mięso 3 razy na 2 lub miksuje blederem.

No to co, prawie wszyscy robią źle?!?!?! Mięso po obróbce 3 x maszynkowej lub mixowane to nie to samo co raz cuttrowane z lodem! To tylko prawie to samo, ale to prawie robi różnicę.

 

Nie można każdego prawie że zmuszać do korzystania z magnesów ki, bo one nie stoją na każdym rogu ulicy.

 

Fakt faktem że prawidłowo jest na magnesówce sitko i nożyk (czyli jak w przykładzie wyżej cutter) ale jak się nie ma to się jadzie tylko krawędź natarcia nożyka i koniec (czyli jak w przykładzie wyżej mixer).

 

 

Kolejny przykład, z tego co czytałem nigdy nie poruszany na forum.

 

Dlaczego mięso mielone na maszynce nr 8 i maszynce nr 32 różni się smakiem?

 

Zasadą mielenia / siekania mięsa na kiełbasy, poza wymienionymi już na forum jest to żeby je mielić szybko? , tak żeby było jak najmniej miażdżone w maszynce/ślimaku. Dlatego też przemysłowe maszynki mają dodatkową funkcje – gardziel ostro profilowany, no i samo mielenie w jak największych wilkachany, już podczas przesuwania mięsa przez ślimak, mięso jest rozdrabniane/ucinane.

 

Jak tak dokładnie się rozpisujemy o wadach i pozytywach ostrzenia nożyków i sitek, to również i o tym miejscu trzeba wspomnieć. Gardziel i ślimak mają ostre końce i są dopasowane do siebie.

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że żadnej krytyki tu nie było, lecz pokazanie tej optymalnej najwłaściwszej metody ostrzenia. Inne metody to z braku laku pomogą na krótką metę.Gdy przypatrzymy się naszej tępej siatce to zauważymy że nie które jej fragmenty są matowe inne błyszczące a to znaczy że nóż na tych matowych już nie przylega do siatki i w tych miejscach zaczną się zbierać błony owijające się na nożu. Bardzo ważny jest docisk noża do siatki. Przy dociskaniu noża do siatki stosuje się metodę dokręcenia na ścisło do oporu a następnie lekkie poluzowanie nakrętki . Przy naostrzonych nożach i siatkach dokręcenie może być mniejsze. przy przytępionym zestawie tnącym docisk ten będzie coraz większy. Przy maszynkach elektrycznych gdzie reguluje docisk sprężyna na ślimaku, będzie kłopot . Pozdrawiam
Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziadku nie wiesz o czym ......

 

Mój wnuczek ma roczek, a na naszym terenie to WIELKA uroczystość! Będę nieżywy przez parę dni.

 W życiu dwa dni są najważniejsze:
 Ten w którym się urodziłeś.
  I ten kiedy zrozumiałeś po co

                           M.Twain

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.