Skocz do zawartości

Mięso na kabanosy


EAnna

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 94
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Gratulacje.Ale pysznie wyglądają ,aż mi ślinka cieknie.Pozdrawiam.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?t=3746

Warto przeczytać proces produkcyjny tych kiełbasek debreczyńskich mimo opisu w archaicznym języku dotyczącym poszczególnych czynności. Toć to prawie kabanosy bez procesu pieczenia. Gratuluję wspaniałego wyrobu a zwłaszcza wyciągnięcia właściwych wniosków z porad. Pozdrawiam

Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam.

Po zakupie w sklepie u Mira cienkiego lejka i jelit baranich postanowiłem spróbowac sił z kabanosami.

Wp kl I - 2,5kg (prawie całość z szynki)

 

Wp kl II - 3,5kg ( tłuste okrawki z szynki, reszta łopatka)

Rozdrobnienie jedynka - 10mm i II - 4mm.Przyprawy jak w przepisie.

Nadziewanie :devil:

 

Wędzenie według receptury - 1h w temperaturze 55-60*C , następnie 20min w temp. 80-85*C

I co wyszło.

 

Pozdrawiam :wink:

Carpe diem - raz kozie death

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kabanosy zrobiły furorę. Między konsumentami znaleźli się Bawarczycy z rodzinnymi tradycjami wędzenia, których opinię szczególnie sobie cenię. Wszyscy dosłownie rzucili się na kabanoski i krakowską pieczoną pochłaniając je do ostatniego kawałeczka.

 

 

 

 

 

No bo wiadomo . Nasze "polnisze kelbasa" to do ich "wurstów " to tak się ma jak **********(cenzura własna) :wink: Pływałem u niemieckiego armatora i będąc w Szczecinie mieliśmy jedno zadanie . Zakupić jak najwięcej naszych wędlin.W Kanale Kilońskim jakoś dziwnie powędrowały do znajomych armatora . A były to tylko wyroby z markietu :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
Jak za drobno zmielisz to będą gumowate. Posłuchaj Dziadka i będziesz miał fajne, kruche kabanoski.

Jeśli nie znasz ojca choroby, to jej matką jest zła dieta.

przysłowie chińskie

Kiedy państwo boi się obywatela oznacza to wolność. Kiedy obywatel boi się państwa mamy tyranię.
Thomas Jefferson

 

...a poza tym sądzę, że unia europejska musi zostać zniszczona

 

Zapraszam na moją stronę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich

 

czytając ten temat, stwierdzam, że całkiem przypadkowo zrobiłem kabanosy, tyle, że w jelitach wieprzowych ale cienkich.

Bolała mnie ręka w łopatce i z musu wyrabianie farszu ograniczyłem do minimum, mięso nie puściło za dużo kleju, kiełbaska wędzona, parzona i drugi raz wędzona, obsuszana, strzela przy łamaniu jak suche patyki, ale w środku bardzo kruchutka, łopatka (70%), podgarle i boczek, siatki 16 10 5 mm.

 

Z tego wniosek - przy kabanosach nie przemęczać się.

„Idąc utartą drogą, wiesz czego się spodziewać.

Idąc nowym szlakiem, odkrywasz nowe możliwości”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Moje ostatnie wędzenie : kabanosy z biodrówki, boczku i podgardla. Super kruche i pyszne :thumbsup: czego dowodem pozostałości z 5 kg, no i oscypka też resztka

 

Też uważam, że ten skład mięsa jest właściwy, no i oczywiście sposób nadziewania nadziewarką a nie maszynką

duduś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze pamiętam w 1973 lub 1974 roku w zakładach mięsnych na Żeraniu w Warszawie realizowane było zamówienie na kabanosy, gdzie gałkę muszkatołową zastąpiono kardamonem, a kminek zastąpiono czarnuszką. Przykro mi, ale po 36 latach nie przypomnę sobie za nic, czy owo zamówienie miało podane proporcje wagowe, czy to było za tak zwany „łeb za łeb”.

Jeśli ktoś uzna moje wskazanie za interesujące może to sprawdzić na części wyrabianych kabanosów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SMORODINA, witam i pozdrawiam. :grin:

Napisałem o tym z uwagi na fakt, że uczestniczyłem przy tej produkcji, a sam wyrób później degustowałem. Jak widać na dość długo i mocno utkwił mi w pamięci „szarych komórek” i ‘zapiskach” kubków smakowych, jako coś interesującego i godnego zapamiętania. Kiedy nawet teraz o tym pisze, to mimo woli gdzieś po podniebieniu przelatuje mi owa pamiętna „nutka smakowa”.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

vito_miks, czarnuszka ma swój niepwtarzalny smak - mało kto ją lubi chyba tylko nasze pokolenie , oprócz kminku była to podstawowa przyprawa do chleba (takiego na zakwasie).

Pozdrawiam

Janusz "Smorodina"

skype: SMORODINA54

ANKIETA GADŻETY

ZAMÓWIENIA IV ZLOT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to kolejne Moje_kabanosy z 5 kg mięsa.

Skład - łopatka, boczek i kawałek podgardla :grin:

Te króciutkie to udany eksperyment - dodałem sporo papryki :grin:

https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?p=47286#47286http://www.otofotki.pl/obrazki/wqdz690429546a.GIF

 

Piszę poprawnie po polsku. (Przynajmniej się staram ;P)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

długo się tak muszą suszyc?

Na tym drzewie to tylko na chwilkę powieszone - sprzątanie po wędzeniu :wink:

A jeśli chodzi o suszenie to .... taka ilość znika w ciągu 3-4 dni, więc w moich domowych

warunkach nie ma szans na zgodne z recepturami wysuszenie :grin:

https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?p=47286#47286http://www.otofotki.pl/obrazki/wqdz690429546a.GIF

 

Piszę poprawnie po polsku. (Przynajmniej się staram ;P)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekawi mnie według jakiego przepisu

1,5 kg boczek

2 kg takie okrawki z szynek co je równałem do peklowania

 

cukier, pieprz, gałka muszkatołowa tylko bez kminku

 

rozdrabnianie sitko 8.

boczek miał być 6 ale nie mam.

 

1h ciepły dym

0,5 h opiekanie

 

teraz suszenie ok 5 dni (jak wytrzyma bo już trzeba odpędzać :lol: ) :thumbsup:

POZDRAWIAM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.