Skocz do zawartości

Domowy ocet jabłkowy


Małgoś

Rekomendowane odpowiedzi

 Możesz, ale po co? to jeszcze pracuje -Poczekaj  ;) . Używać możesz też nieklarowany - jak nieklarowane piwo ma bogatszy smak

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 269
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

 

 

wczoraj przelaliśmy przez filtr i mamy 2 l octu jabłkowego , ale nie jest super klarowny.

Domowy ocet jabłkowy nie jest produktem dla Raptusów  :laugh: 

Jak poleży z dwa lata to na 100% będzie klarowny, z osadem na dnie i pływającą matką octową.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Po powrocie do domu na zasłużony urlop planuję między innymi nastawić ocet jabłkowy.

Jabłka, szara reneta jeszcze są na drzewie i z uwagi na niższe już temperatury obawiam się, że może być na ich powierzchni mniej naturalnych drożdży.

Bedę musiał chyba dodać do zaczynu odrobinę drożdży winnych oraz cukier. Czy mogę użyć cukru trzcinowego, o lekkim, brązowym zabarwieniu,

jak duży może mieć to wpływ na końcową barwę octu? Użyję też wody ze studni po przepuszczeniu jej przez filtr węglowy, kranówka u mnie jest ozonowana, ale studnia to studnia.

Będzie to moja pierwsza produkcja.

 

 

 

PS w maju zasypałem takim cukrem pędy sosnowe i syrop ma piękny bursztynowy kolor.

 

 

Pozdrawiam z kanału La Manche, inaczej English Channel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

odrobinę drożdży winnych oraz cukier. Czy mogę użyć cukru trzcinowego
Ad 1 - TAK. . AD 2- TAK :D 

 

 

zasypałem takim cukrem pędy sosnowe i syrop ma piękny bursztynowy kolor
 Zlewam syrop, zalewam pozostałe pędy 40% i super sosnówka po 2 miesiącach  :thumbsup:  a dodany przekrojony strąk chili na 3-4 dni bardzo podkreśli charakter i doda pazura  :thumbsup:

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ad 1 - TAK. . AD 2- TAK :D 

 

 

 Zlewam syrop, zalewam pozostałe pędy 40% i super sosnówka po 2 miesiącach  :thumbsup:  a dodany przekrojony strąk chili na 3-4 dni bardzo podkreśli charakter i doda pazura  :thumbsup:

 

Dziękuje za poradę.

Ja też zalewam odsączone z syropu pędy 78 voltowym destylatem.

Za kilka dni w domu będę filtrował. To będzie syrop dla dorosłych.

Mam jeszcze trochę suszonych płatków 'mucho fuego" dodam więc ich do słoja przed filtrowaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Domowy ocet jabłkowy nie jest produktem dla Raptusów    Jak poleży z dwa lata to na 100% będzie klarowny, z osadem na dnie i pływającą matką octową.

Mogę nie dożyć . :laugh:

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiliśmy ocet jabłkowy i wczoraj przelaliśmy przez filtr i mamy 2 l octu jabłkowego , ale nie jest super klarowny. Pytanie za 100 punktów. Czy ocet jabłkowy można sklarować "clarowinem" czy zostawić do samoistnego sklarowania.?

 

attachicon.gifOcet.jpg

Arkadiusz, taki ocet powinien postac trochew, aby ( jak dobre wino) nabral odrobine mocy i wlasnie sie sklarowal.

 Ja mamocet z 2014 jest smaczny i czysciutki ,tylko na dnie jest troszeczke osadu. Co roku nastawiam minimum dwa wiadra .

Be you.

The world will adjust.

The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.( Eleanor Roosevelt) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

z 2014 jest smaczny i czysciutki
:thumbsup: Aniu - brawo  :thumbsup:  

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Domowy ocet jabłkowy nie jest produktem dla Raptusów    Jak poleży z dwa lata to na 100% będzie klarowny, z osadem na dnie i pływającą matką octową.

Mogę nie dożyć . :laugh:

 

O kurcze - a myslalem ze beton to ciezko jest skruszyc  :frantics:  :tongue:

No juz dobrze - 100 lat  :hug:  :)

Zycie - to pasmo problemow i trudnosci. Chwile radosci - to nagroda za trud ich pokonywania.

StefanS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Paweljack - trudno jest ocenic ile tego cukru dodac - to zalezy od kilku czynnikow - dodawanie na np. 1 kg. jablek -owszem ale ile wody tez do tego dodasz?).

 

Jako winiarz, może pomogę.  W tym roku nabyłem dwa różne winogrona do produkcji wina: Zinfandel z Lodi w Kalifornii i Cabernet Franc z Osoyoos w Kolumbii Brytyjskiej. W obu musiałem tak dobrać cukier, aby mój poziom alkoholu odpowiadał mi. Zinfandel miał Brix 26, a CF miał Brix 21,6. Brix to liczba gramów sacharozy na 100 gram płynu.  Aby obliczyć przybliżony potencjalny alkohol, mnożymy Brix przez 0,59. Więc przybliżony potencjał alkoholu mojego Zinfandela to 15,34%, a CB 12,75%. Mój preferowany potencjalny alkohol to 13,5. Aby osiągnąć swój cel, przed fermentacją musiałem dodać wodę do Zinfandel i cukier do CB. Więc dodałem 40 ml wody do każdego litra przewidywanego soku, aby obniżyć Brix o 1 punktAby podnieść o 1 punkt Brixa, konieczne bylo dodanie 13,2 grama cukru na litr soku. 

 

Sok z jablek moze posiadac ok.  7-14 Brix, od zależności odmiany jabłka i zawartość cukru.  Z tego spodziewamy alkohol 4-8%.  Aby podnieść alkohol o jeden procent, dodajemy 18.6g do litra soku. Zanim dostosujemy poziom cukru w soku, dobrze jest sprawdzić zawartość cukru. Brix jest mierzony za pomocą refraktometru, a ciężar właściwy (który jest następnie przeliczany na Brix) jest mierzony za pomocą higrometru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jako winiarz, może pomogę. W tym roku nabyłem dwa różne winogrona do produkcji wina: Zinfandel z Lodi w Kalifornii i Cabernet Franc z Osoyoos w Kolumbii Brytyjskiej. W obu musiałem tak dobrać cukier, aby mój poziom alkoholu odpowiadał mi. Zinfandel miał Brix 26, a CF miał Brix 21,6. Brix to liczba gramów sacharozy na 100 gram płynu. Aby obliczyć przybliżony potencjalny alkohol, mnożymy Brix przez 0,59. Więc przybliżony potencjał alkoholu mojego Zinfandela to 15,34%, a CB 12,75%. Mój preferowany potencjalny alkohol to 13,5. Aby osiągnąć swój cel, przed fermentacją musiałem dodać wodę do Zinfandel i cukier do CB. Więc dodałem 40 ml wody do każdego litra przewidywanego soku, aby obniżyć Brix o 1 punkt. Aby podnieść o 1 punkt Brixa, konieczne bylo dodanie 13,2 grama cukru na litr soku. Sok z jablek moze posiadac ok. 7-14 Brix, od zależności odmiany jabłka i zawartość cukru. Z tego spodziewamy alkohol 4-8%. Aby podnieść alkohol o jeden procent, dodajemy 18.6g do litra soku. Zanim dostosujemy poziom cukru w soku, dobrze jest sprawdzić zawartość cukru. Brix jest mierzony za pomocą refraktometru, a ciężar właściwy (który jest następnie przeliczany na Brix) jest mierzony za pomocą higrometru.

 

Jak bym czytał instrukcję obsługi winomierza. Z tą jedną różnicą, że to co napisałeś Ty ... jest dla mnie zrozumiałe :D:thumbsup:

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jak bym czytał instrukcję obsługi winomierza. Z tą jedną różnicą, że to co napisałeś Ty ... jest dla mnie zrozumiałe

Bo wytłumaczył człowiek o nie-technokratycznym podejściu.

Wszechstronnie, również humanistycznie wykształcony.

To bardzo wartościowy wpis w obliczu wielu wątpliwości co do dodatków cukru do nastawów octowych. 

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy tego nie rozkminiałem na czynniki pierwsze jak to zrobił mój mam nadzieję kolega zza wielkiej wody ale zawsze do nazwijmy to nastawu octowego dodawałem cukru zalażnie od słodkości okrawkow na oko około płaskiej łyżeczki na litr.... Bo po leżakowaniu ocet jest wyzazistszy i lepszy smakowo tutaj faktycznie można zestawić % ze smakiem octu

U mnie tekie octy bo robię różne stoją / leżakują / dojrzewają minimum 2-3 lata taki świeży jest oczywiście zdrowy i fajny ale taki żywy ocet 5-6 letni to dopiero jest smak

 

Wysłane z P30 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez roger

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tutaj faktycznie można zestawić % ze smakiem octu

:thumbsup:

 

taki żywy ocet 5-6 letni to dopiero jest smak

  Jestem tego samego zdania - trzeba poczekać  :yes:  

Czasami ocet jesienny jabłkowy - aromatyzowałem kwiatem bzu czarnego  latem przez kilka dni  i  po przelaniu spokojnie jeszcze sobie stoi kilka lat  

Edytowane przez Muski

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak żeby zobrazować "zakurzoną naturę" pierwsze zdjęcie czysty jabłkowy z tego roku... fragment, dalej to samo po 3 latach, dalej to samo po 6 ciu latach a po prawej z bzem wspomnianym przez Waldka...

Ta "patyna czasu" na butkach po to żeby nikt mi nie powiedział, że ściema z tym leżakowaniem... Ufff dobrze, że ma mam kilka piwniczek ...

 

Ps

Nie nie z "tamtej" już niektórzy wiedzą której nie wstawię zdjęcia... Bo musiałbym otworzyć gospodarstwo agroturystyczne bcf7e9d27dba7744cac558ac2debab2d.jpg31b13c281ae148fb81e0b5920631967d.jpg1f6658c7c00ef3921db7e5dbdd239688.jpg

 

Wysłane z P30 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez roger

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ta "patyna czasu" na butkach po to żeby nikt mi nie powiedział, że ściema z tym leżakowaniem...

Roger ,żadna ściema. Moj ocet i jabłkowy oraz ten z  z gruszek, po latach, nabrał ciemniejszej barwy .. taki dojrzały się zrobił w tej piwnicy  :thumbsup:

"W życiu piękne są tylko chwile.."

Dżem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednym słowem trzeba się uzbroić w cierpliwość. :)

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam,

 

To jest mój pierwszy ocet.

Nastawiłem w dwóch słojach @ 6 ltr,  po 3 kilogramy  szarej renety. Owoce prosto z drzewa, z działki od przyjaciół.

Na każdy kilogram jabłek dodałem 1200 ml wody, 50 g cukru trzcinowego i 1 g drożdży winnych na całość.

Dzisiaj mija tydzień, fermentacja z początku burzliwa w zasadzie już ustala, brak widocznych bąbelków.

W przepisie @ Małgoś /z pierwszego postu/, owoce można odcedzić po upływie około10 dni. Czy mogę to już zrobić teraz?

Zaczyn jest wyraźnie kwaśny, wytrawny  i odczuwalny jest smak szarej renety :D 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zlewam gdy ewidentnie ustanie burzliwa fermentacja i wyraźnie czuć kwaśny smak - nie potrafię powiedzieć ile dni ale bliżej 10  . Spróbuj zamieszać  czy nie pojawią się bąbelki .

"...dobrze przeżyte Dziś uczyni każde

Wczoraj snem szczęśliwym,

I każde Jutro wizją nadziei."

Kalidasa V w n.e.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Zaczyn jest wyraźnie kwaśny, wytrawny 
Wsyp do słoja łyżkę płaską cukru wymieszaj , jak jutro nie ruszą jeszcze bąbelki  to odczekaj kilka dni na tzw cichej  :thumbsup:  

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Bardzo dziękuję za rady.

Po zamieszaniu pojawia się znikoma ilość bąbelków. Dosypałem po kopiastej łyżce cukru na słój, poczekam do jutra.

Kruca bomba nie mam w co włożyć rączek, w kuchni kisi się 25 kilogramów kapusty, dwa słoje @6 ltr z nastawionym octem, rośnie ciasto na chlebek, 

poprawiam na bieżąco projekt komory od dojrzewania wędlin.

Wczoraj 35 słoików @300 g z surówkami na zimę. A moja LP siedzi sobie przed komputerem i zdalnie uczy dzieci!!!

A urlop mam tylko do końca Lutego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

nie mam w co włożyć rączek
:thumbsup:  :clap:  

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa dni temu wycisnąłem 28,5 litr soku z 50kg. jabłek ze swoich jabłonek,  i zacząłem go fermentować, aby zrobić cydr. Nie wprowadziłem żadnych dodatków cukru, ponieważ potencjalny alkohol w cydrze będzie wynosić 6,5–7% w stosunku do cukru istniejącego w soku. Nigdy nie robiłem octu jabłkowego, ale zainteresowało mnie po przeczytaniu tego wątku. Teraz pytanie. Więc jeśli chcę zrobić ocet, czy lepiej użyć porcji już sfermentowanego cydru, czy powinienem zacząć od świeżego soku? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podfermentowany cydr ????

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.