Skocz do zawartości

Sól peklowa - data przydatności


jurek1961

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam jedno pytanie. Czy data przydatności soli peklowej do "spożycia" to tylko wymóg administracyjny, czy też zachodzą tam z biegiem czasu jakieś szkodliwe rakcje?

W moim przypadku chodzi o to, że ze względów technicznych zmuszony jestem kupować cały worek soli (25kg), a w przepisanym czasie zużywam jedynie połowę. :cry:

Może jednak szczelnie zamknięta sól peklowa przetrwa dłużej?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

 

Sól jak wiadomo jest "wieczna", problem jest z nitrytem połączonym z solą.

Zaszkodzić nie może ale jeśli się ulotni Twoja peklosól starci swoje właściwości.

Dopóki peklosól nie zrobi się lekko żółta dopóty jest dobra.

Trzymaj ją szczelnie zamkniętą bez dostępu wilgoci a posłuży Ci bardzo długo.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Peklosól wiadomo nie jest wieczna, mamy na worku przydatność do spożycia i tego trzymajmy się. Chociaż wyroki przydatności nie są do końca zbadane . Problem w tym że przekroczenie dat przydatności jest na naszym ryzykiem . Pozdrawiam
Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym że przekroczenie dat przydatności jest na naszym ryzykiem

Zgadza się Dziadku, ale w przypadku peklosoli ryzykujemy jedynie nie zapeklowaniem mięsa.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

że ze względów technicznych zmuszony jestem kupować cały worek soli (25kg),

Gdzie Ty to kupujesz :question: Jeżeli nie wiesz gdzie kupować mniejsze ilości to napisz.

W Łodzi jest kilka punktów gdzie można kupic mniejsze ilości.

 

Pozdrawiam

Ja tam lubię swoja schizofrenię jest z kim wypić i pogadać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można kupić w woreczkach foliowych bez żadnej etykiety z datą przydatności.

W jakiej cenie kupujesz Dziadku tę peklosól?

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupuję zawsze cały worek w cenie 20zł nie wiem ile kg 20 lub 25 kg. Peklosól w woreczkach 1 kg to cena 1.50 -3 zł zależy gdzie się kupuje -bazar lub sklepy mięsne. Pozdrawiam
Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę mówić gdzie ją kupiłem :devil:

Pijesz do mnie ?

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pijesz do mnie ?

Miro, poza mięsem wszystko kupuję u Ciebie :cool:

A co do tej peklosoli, to zobaczymy za tydzień, jak wędzonki wyszły.

Najśmieszniejsze jest to, że ta była w oryginalnym worku (kupiłem ją wiosną), a resztka z otwartego worka była bielusieńka i dlatego w ogóle zauważyłem różnicę.

AREK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arkdom jakie Ty masz opakowania tej peklosoli 25kg czy 1 kg ?

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz najważniejsze pytanie: gdzie ją przechowujesz ?

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuchnia = wilgoć a sól uwielbia ją pobierać z otoczenia.

Na opakowaniu pisze: "w suchym miejscu".

Dobrze by było przechowywać peklosól w szczelnym słoiku szklanym.

 

Przesyp peklosól do słoika i zamieszaj, jeśli zmieni kolor na biały to oznacza że tylko zewnętrzna część peklosoli "puściła" azotyn a reszta jest ok.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

 

Sól jak wiadomo jest "wieczna", problem jest z nitrytem połączonym z solą.

Zaszkodzić nie może ale jeśli się ulotni Twoja peklosól starci swoje właściwości.

Dopóki peklosól nie zrobi się lekko żółta dopóty jest dobra.t

rzymaj ją szczelnie zamkniętą bez dostępu wilgoci a posłuży Ci bardzo długo.

 

W tamtym roku malowałem farbą z przekroczonym terminem ważności o 5 lat, nic się do tej pory nie dzieje. Uważam iż z terminami ważności różnych produktów jest tak iż w niektórych wypadkach producenci nie są zainteresowani podawaniem faktycznej daty ważności. Co zrobi nadgorliwiec, który w przypadku stwierdzenia że wyżej cytowana farba straciła termin ważności pół roku temu :question: do kosza :!: trzeba kupić nową. :smile:

cedro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tamtym roku malowałem farbą z przekroczonym terminem ważności o 5 lat, nic się do tej pory nie dzieje

Chłopie!! Farba to nie jest dodatek do "żarcia". Zapodaj sobie jakiś specyfik z takim terminem do swoich wyrobów i spij spokojnie. :devil:

 

Pozdrawiam

Ja tam lubię swoja schizofrenię jest z kim wypić i pogadać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cedro co innego farba czy cement a co innego artykuł spożywczy.

Tu nie decyduje producent, ale norma dla danego produktu.

Ktoś kto ustala termin ważności myśli o konsumencie a dokładnie o jego zdrowiu.

To nie jest tak że jak minie określona data to produkt jest nie do spożycia, ale na wszelki wypadek określa się ile dany artykuł może być na półce sklepowej.

Jeden zerknie na jakość bez patrzenia na datę i nie zje, a drugi pomyśli że kiełbasa może być zielona zje i się zatruje.

 

Nie można mierzyć wiedzy ludzi własną wiedzą, dlatego trzeba przestrzegać dat ważności, zwłaszcza jeśli dotyczy to żywności.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale nie oficjalnie jeszcze pół roku producent deklaruje ważność jakości.

Ale tylko nie oficjalnie.

Oficjalnie musi podać taką datę jaką uzyskał w zezwoleniu na wprowadzenie leku do obrotu.

I tego pod żadnym pozorem nie może zmienić.

Lek po dacie ważności trzeba zutylizować i płaci za to producent tak więc jemu jak najbardziej jest na rękę otrzymać najdłuższy okres przydatności.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie producent tylko detalista za 20 zet/kg

 

[ Dodano: Nie Paź 04, 2009 23:28 ]

Nie chodzi mi o dyskusje na temat sensu określania dat ważności danych produktów bo te być MUSZĄ , ale o zdrowo rozsądkowe podejście do nich, dlatego podałem przykład na farbach i lekach. Jeśli kupujemy ser , wędlinę, farbę, leki nie można stricto trzymać się daty ważności, bo czy kiełbasa kupiona z dzisiejszą datą ważności jutro będzie be :question:

cedro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 lat później...

Wybaczcie odpowiedz w tak starym temacie. Mam swoje 5 groszy do wtrącenia - jako że szukałem informacji o przeterminowanej (na etykiecie) soli peklowej, i dotarłem do końca tematu. Jeśli chodzi o produkty nam znane - spożywcze - takie jak nabiał, wędliny, mięso, ryby, z całą pewnością każdy (myslacy logicznie) człowiek może organoleptycznie sprawdzić czy produkt nadaje się do spożycia czy nie - i moim zdaniem nie podlega to wątpliwości. Osobiście posiadałem wielokrotnie w lodówce dla przykładu sery twarogowe, które były 3-4 miesiące po terminie producenta, a po otworzeniu okazywało się że są jak najbardziej jadalne i smaczne - znacie takie przyslowie - "koniec jezyka za przewodnika" ? Jak widać jest adekwatne nie tylko w stosunku do osob ktore nie znaja drogi. Zmysly smaku i węchu naturalnie nas ostrzegają przed zagrozeniem. Jeśli chodzi o produkty jak wczesniej wspomniana sól peklowa - tutaj lepiej trzymajmy się tej daty na - UWAGA - zamkniętym fabrycznie opakowaniu. Oczywiście można tak jak na tym forum dowiedzieć się jakie są objawy utraty wartości produktu (w/w sól peklowa), jednak trzeba ufać opinii osób które je głoszą, a dla świętego spokoju potwierdzić u innego źródła - lub najbezpieczniej zaopatrzyć się w produkt który nie jest przeterminowany. 

Edytowane przez Thogrin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

jako że szukałem informacji
Wielokrotnie kupowałem peklosól w hurtowni na kilogramy - zwykle 2-3 kg , bo do hurtowni mam 2,5 km i naprawde nie wiem jaka ma date przydatności - mysle ,ze aktualną.  

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.