Skocz do zawartości

Kiełbasa polska wędzona


Papla

Rekomendowane odpowiedzi

Może jeszcze ktoś się wypowie odnośnie ilości soli

Witam.

Też zrobiłem oczy :shock: jak zobaczyłem recepturę w 16- tce.Po telefonie do Andrzeja zwanego Bagno, uspokoił mnie i dałem 24g na 1kg.Nie bawiłem się w żadne 50/50 tylko 100% peklosoli.

Mogę zaręczyć, że kiełbasa nie była słona.

 

Pozdrawiam :wink:

Carpe diem - raz kozie death

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 97
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

nie wiem, czy będzie dobrze.

Przy produkcji serdelków też jest dodawana sól w czasie produkcji i niestety dla mojej rodzinki jest za słone.Bazowałem na tym.Może rzeczywiście jeśli chodzi o surową to będzie dobrze chociaż ja jak robię kiełbasę podwawelską dla siebie to zawsze jedno, dwa pętka zostawiam wędzone,nieparzone i wieszam do obeschnięcia i nie narzekam ,że jest niesłona tylko ,że tak mało odłożyłem :grin:Solę ją 20g/kg i zawsze próbuję mięso przed nabiciem..Co do 50/50 to zawsze mniej chemii.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Wracam do polskiej, przepis podany przez Paplę z 16-tki podaje klasy mięsa I i II, nie podaje natomiast z jakich elementów należy zrobić polską, bo chyba nie wszystko jest dobre do zrobienia tego wyrobu. Jedno czego mogę się domyślać to to, że lepsze jest mięso ze sztuk starszych, a com za tym idzie - mniej wodniste. Dlatego proszę "speców" o porady kiełbasiane w wyżej wymienionym zapytaniu. :cool:
Gorycz złej jakości pozostaje długo po tym, gdy słodycz ceny została zapomniana.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie podaje natomiast z jakich elementów

Cześć Piotrek

 

jako I wp (polędwica z warkoczem bez mizdry - a to dlatego że trafiły się sztuki z miejscowymi krwiakami i nijak nie nadawały się na wędzonki, po wycięciu trafiło do polskiej)

jako II wp (wszelkie obrzyny z formowania karczku, szynek i polędwic - raczej tłuste)

 

Taką recepturę znalazłem jeszcze.

 

 

Problematyczne jest osadzanie w warunkach domowych. Może znasz jakiś tani sposób na stworzenie takich warunków (2-6°C i 85-90% wilgotności)?

Pozdrawiam Paweł
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wnioski wyciągnij sam

Może znasz jakiś tani sposób na stworzenie takich warunków (2-6°C i 85-90% wilgotności)

Wnioski wyciągnięte Dziadku. :grin:

Moja chłodnia obecnie +3stopnie wilgotność wczoraj 84%, ale po wylaniu odrobiny

wody na posadzkę wzrasta do 89%. Jutro zrobię kiełbaskę polską i do poniedziałku będzie wisieć czekając na wędzenie. Wersję testową zrobiłem w zeszłym tygodniu, dziś smakowałem. Skład to Ikl. pozyskana z szynki i karkówki, kl.II z karkówki, okrawki z szynki i boczek miękki. Mielę na 10mm, na 13 dla domowych konsumentów tłuste za bardzo duże i widoczne. :cool:

 

Dziękuję :grin:

Gorycz złej jakości pozostaje długo po tym, gdy słodycz ceny została zapomniana.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś Ci się Piotrusiu pocycowało

Możliwe. Dziś był u mnie Endrio, powiedział,że w piwie można się kąpać, to uczyniłem tak i dwa litry piwka do kąpieli dodałem. Dodam, że nie jest to zły pomysł. :grin:

Gorycz złej jakości pozostaje długo po tym, gdy słodycz ceny została zapomniana.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Pis67 . Recepture którą podał Papla kojarzy mi się z lat -80 . dla pracowników ZMs na tz wydawke świąteczną robiło śię kiełbase Bydgoską bo Polskiej nie można było .Więc brało sierecepture , mieso i przyprawy z Polskiej a nazywano Bydgoską .Tylko dawano o 30 procent przypraw wiecej .Osadzanie trwało 24 godziny w tem 15 stopni .Nastepnie wędziło się przez 4 dni zinnym dymem .Mieso pochodziło ze sztuk młodych ok 8-9 miesiecy głównie łopatka ,okrawki z karczku . Smak i wygląd cięszko zapomnieć .Pozdrawiam Kinol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O takich sprawach nie powinniśmy pisać . Wiadomo wszyscy kombinowali . Pisu napisz jak te nie chińskie jelita schodzą z tej Twojej kielbasy polskiej . Gdy w recepturze nie mamy zaleceń z jakich cęsci ma pochodzić wp kl I to wiadomo że chodzi o Wp kl I z różnych elementów . Pozdrawiam
Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisu napisz jak te nie chińskie jelita schodzą z tej Twojej kielbasy polskiej

Czosnek chiński się zdarza, ale jelita do polskiej - tylko z polskiej świni i schodzą dosyć dobrze, zdarzało się, że były z tym problemy, ale obecnie wiem co to odpowiednia wilgotność podczas wędzenia i podsuszania. :cool:

Gorycz złej jakości pozostaje długo po tym, gdy słodycz ceny została zapomniana.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano to tylko dlatego że mój dawny zaklad nie potrafił wyprodukować kiełbasy polskiej zeby z niej schodziła osłonka Szybko ją opantentuj . Pozdrawiam
Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś na kolację specjalnie dla Dziadka zjadłem kawałek polskiej, z której udało się zdjąć flaczek, może nie idealnie, ale zawsze to coś. Jakby było mało to drugi kawałek mogę sfotografować przy śniadaniu. A jutro wędzę polską na święta, wisi od piątku wieczora i czeka. :cool:

 

zaraz będzie właściwa fota

 

Gorycz złej jakości pozostaje długo po tym, gdy słodycz ceny została zapomniana.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ta polska to dostała troszkę temperatury przy wędzeniu i podsuszona jest .... ;) chyba dlatego Ci się udało zdjąć .... małe zdjęcie i n ie widać dokładnie ale tak wygląda .... ;)

 

Co nie zmienia faktu że i tak jest "przystojnie smakowita" .... ;) :thumbsup:

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ta polska to dostała troszkę temperatury przy wędzeniu i podsuszona jest

Wędzona zimnym dymem zapewniam i tylko 6 godzin, a recepturę czytał - podsuszana, aż ... :cool: Latem inna bajka - polską jadam z flakiem.

Gorycz złej jakości pozostaje długo po tym, gdy słodycz ceny została zapomniana.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a recepturę czytał

Jasne że czytał i też mi się nie udało jej zrobić tak żeby flak odchodził .... ;) przepraszam raz się udało jak podskoczyła mi temperatura w wędzarni Bóg wie do ilu bo zajęty byłem .... bardzo :cool: przez jakieś 40min..... :cool: wtedy było OK tylko że ona była rogerowa a nie polska ... ;) ta kiełbasa znaczy się .... ;) :grin: t

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Witam.

Dwa razy robiłem kiełbasę myślałem że polską, wyszła trochę inna tzn. kupna jest luźna a moja wyszła bardzo zbita. Peklowałem po zmieleniu na sitku 2/3 na 10 i 1/3 na 4.Ilość soli 20g na 1kg. Wyrabianie ok. 10 minut. Co może być przyczyna że kiełbasa jest zbita.

Zapraszam na mój blog na FB

 

http://bit.ly/Swojskie_Jadlo

 

17218319_1419130924810406_74944440254938

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 2 miesiące temu...
  • 8 miesięcy temu...
W odpowiedzi na Dziadka pytanie czy to jest forum Wędzarniczej Braci czy forum o wszystkim - mam pytanie - czy kiełbasa " Polska wędzona surowa podczas dojrzewania zmienia swoją kwasowość, i na ile ? Moja wykonana wg. "16" z małą modyfikacją (żona nie lubi dużych kawałków tłuszczu), tłuszcz mielony na sicie 8mm idzie w niską kwasowość ( tz. w miare dojrzewania jej kwasowość się zmienia. Po 1,5 tygodnia dojrzewania, kwasowość idzie w kierunku ujemnym. Czy to jest normalne? Zjadacze tej kiełbasy bardzo ją chwalą, twierdząc że jest lepsza niż ta ze sklepu. Ja niestety nie potrafię tego ocenić - nie lubię surowego mięsa.
Sznurek od mojej wędzonki jest smaczniejszy od wędlin z marketu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Ja niestety nie potrafię tego ocenić - nie lubię surowego mięsa.

Jak na polską z 16-ki to chuda ta polska, a wraz z czasem ph idzie w dół, dlatego soli w polskiej nieco więcej, i cukru trochę. :cool:

Gorycz złej jakości pozostaje długo po tym, gdy słodycz ceny została zapomniana.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.