Skocz do zawartości

Kiełbasa polska wędzona


Papla

Rekomendowane odpowiedzi

Polska surowa wędzona. Dawkowanie przypraw na 1 kg. Mięsa.

 

2 g. Majeranku

16 g. Peklosoli

2 g. Cukr

1,5 ząbka czosnku

3 g. Pieprzu czarnego mielonego

 

Np.

Mięso :

2 kg. Łopatki

2 kg. Boczku

1 kg. Szynki

1 kg. Wołowiny

1 malutki pasek słoniny ok. 250 g.

 

Przyprawy :

 

12 g. Majeranku

100 g. Peklosoli

12 g. Cukru

9 ząbków czosnku

18 g. Pieprzu

 

Mielenie :( maszynka zelmer rozmiar 5)

Łopatke sitko 13

Boczek połowę sitko najdrobniejsze a drugą połowę sitko 8

Wołowinę sitko najdrobniejsze

Szynkę przez szarpaka przepuścić

Słoninę mielimy sitkiem 8

Peklujemy peklosolą i wkładamy do lodówki na 24 h. ( NALEŻY DOBRZE WYMIESZAĆ CZAS OKOŁO 20 MINUT)

Po 24 h. Przyprawiamy resztą przypraw z zachowaniem gramatury podanej powyżej i mieszamy ręcznie przez około 25 minut . Podczas mieszania dodajemy wody zimnej przegotowanej ok. 400 ml. UWAGA : MIESZAMY DOKŁADNIE BY SKŁADNIKI DOBRZE SIĘ WYMIESZAŁY.

Nabijamy jelita. Podczas nabijania uważamy by powietrze nie dostało się do kiełbasy, po nabiciu można ponakłuwać kiełbasy igłą w celu likwidacji pęcheżyków powietrza. Na drugi dzień po nabiciu kiedy kiełbasa wstępnie się osuszy wędzimy przez 2 - 3 dni (wedle uznania) po 4 - 5 h. Dziennie w temperaturze 20 - 35 stopni C.

UWAGA :Przy wędzeniu należy uważać by nie przekroczyć temperatury 40 stopni C. unikniemy w ten sposób zaparzenia kiełbasy i zachowa ona swoją naturalną surową strukturę a oto chodzi by była to polska surowa wędzona a nie ścięte białko i zaparzona polska. ????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 97
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Przepraszam Cię, ale skąd "wytrzasnąłeś " ten przepis? Nie wiem jak "uczeni w piśmie" go ocenią, ale ja wg niego nie zrobię kiełbasy. :facepalm: Zbyt dużo "zachowań" odbiegających od przyjętych zasad w takiej wędlinie. Przepraszam, rozumiem, ze nad gustami sie nie dyskutuje, ale!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Przyprawy te same, sposób przygotowania bardzo podobny tylko inaczej ujęty w opisie. Nie widzę różnicy poza wędzeniem.

Napiszę Ci, że słabo widzisz  :facepalm: 

To jest technologia znacznie odbiegająca od tej, z linku podanego przez @andrzeja k. 

W zasadzie większość kiełbas jest z mięsa a jednak się różnią. Jak myślisz; dlaczego?

Przy kiełbasach surowych ważne są nawet drobne szczegóły aby zachować bezpieczeństwo konsumpcji.

Różnice w obu recepturach dotyczą:

  • sposobu peklowania
  • momentu dodania cukru
  • sposobu rozdrabniania
  • dodatku wody  :facepalm:
  • czasu i warunków osadzania
  • temperatury wędzenia

O braku klasyfikacji tutaj nie wspomnę bo sądzę, że na swój sposób (nieuświadomiony) ją zrobiłeś.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Jest koniec sierpnia temperatura dość wysoka a ja podjąłem się urowej zimnowędzonej dlatego iż jest to długie wędzenie po kilka godzin więc dla cierpliwych. Więc wykożystuję do zrobienia tej wspaniałej kiełbaski swój urlop. Tak czytam i zaczynam się zastanawiać co z tego wyjdzie. ?????Wędzę już 4 dzień po 4 do 5 godzin. Maxsymalna temperatura na wędzarni to 25 st.C W drugim dniu pod koniec wędzenia zauważyłem że kiełbaska zrobiła się wilgotna, więc szybko zakończyłem wędzenie i przeszłem do ponownego osuszenia. Czy to było normalne ??? Dodam tylko iż razem z Polską wędzę pstrąga, Karpia. oraz czosnek. 

 Jak myślicie Będzie coś z tego ??


[Dodano: 20 sie 2020 - 09:50]

Tak wygląda to na chwilę obecną

post-84270-0-58002500-1597909802_thumb.jpg

post-84270-0-19238700-1597909842_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Błądzę, więc jestem  ;)

Tak postanowiłem zrobić kiełbasę polską wędzoną, ale zbłądziłem, bo nie zapeklowałem osobno klas mięsa. A w dodatku wsypałem cukier do peklosoli na okres peklowania (ok. 48 godzin). Jak się to na mnie zemści ?

Druga sprawa, jestem nałogowym łamaczem przepisów i kusi mnie, żeby dodać białego wina zamiast wody. Zepsuję tę kiełbasę waszym zdaniem ?

Trzecie: dojrzewanie. Nie mam komory z kontrolowaną wilgotnością i temperaturą, ale mam wędzarnię elektryczną (Borniak). Czy przy obecnej aurze (dość duża wilgotność powietrza, raczej niska temperatura), jeśli ustawię sobie na wędzarni np. 12 C i wstawię miseczkę z wodą, to ma się prawo udać ?

Z góry dziękuję za życzliwe komentarze ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z tym dojrzewaniem.? Polska nie jest kiełbasą dojrzewająca.

No tak. Znowu pokręciłem, ale nie tak bardzo. 

W przepisie czytamy

7. Studzenie i dosuszanie:

W pomieszczeniu o temp. 10-12 stopni C i wilgotności 75-80%, aż kiełbasy osiągną wydajność 87% w stosunku do ciężaru po wędzeniu, i temperaturę poniżej 12 stopni C., po czym kiełbaski dzieli się na parki.

 

Czyli warunki są dość zbliżone do tych z dojrzewania. Chodzi o warunki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego. Jeśli chcesz zrobić polską to musisz zrobić tak jak stoi w przepisie na polską. Inaczej będzie to inna kiełbasa. A skutki Twoich "wybryków" mogą przewidzieć tylko najlepsi z najlepszych tego forum Powiem tylko ,że lepiej najpierw pytać potem robić. Druga sprawa że własna ingerencja w przepis wymaga doświadczenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert N

Da się to zrobić w Borniaku.
Sprawdź dokładnie termostat, w zakresie 20 stC, prawdopodobnie będzie wskazana autoruta w tym zakresie, 
Wstaw tylko kuwetę z sola (1 kg) i dolej tyle wody, aby zrobić gęstą papkę, nie może woda stać. Wodę uzupełniać w miarę potrzeby/odparowania.
Warunki na dworze są idealne do tego, bo potrzebujesz tylko grzanie, ale warto Borniaka lekko opłukać, bo wszędzie będziesz miał czarne skropliny. Temat sprawdzony osobiście przeze mnie, nawet ostatnio dojrzewałem 3 dni pleśniowe w Borniaku, bo nie miałem miejsca w dojrzewalniach.

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz zrobić polską to musisz zrobić tak jak stoi w przepisie na polską

:thumbsup:  

[Dodano: 03 gru 2020 - 14:42]

Taka propozycja  autorska

Np.  Karkówka 6kg, oczka 13 ( II-70/30- 2kg, podgardle czyste 0,8 kg) oczka 8.

peklosól - 24g/kg

cukier - 2g/kg

ascorbinian -0,7g/kg

czosnek -3g/kg

majeranek - 2,2g/kg

gorczyca -2-3 g/kg

gałka muszkatołowa - o,5g/kg

woda 5%lodowata

jelita 32plus

osadzanie 48 h

wędzenie 20stC- 7 h

przerwa 48h temp ok 10-13

wędzenie  20 stC  6-7 h

konsumpcja po min 7 dniach

Edytowane przez Muski

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

lepiej najpierw pytać potem robić.

No przecież właśnie pytam. Jeszcze nie zrobiłem.

 

Niech będzie, że to nie jest kiełbasa polska, tylko polska X ;)

 

Poza niedopatrzeniami z przepisu (także pytam o konsekwencje, bo nie wiem, na ile są krytyczne), pytam o ew. zmiany, ale nie domagam się jednoznacznej odpowiedzi. Jak ktoś wie, niech poradzi.

 

Poza tym kuchnia nie jest apteką i drobne modyfikacje raczej mogą się jej przysłużyć w rozwoju. Przepisy nie spadły z nieba. Są zasady krytyczne, wpływające na bezpieczeństwo (póki technologia ich nie zdezaktualizuje), zasady łączenia i tworzenia smaków (ale to już sprawa gustu). 

 

Moim zdaniem, ortodoksja w kuchni ją zabija. 

 

Bardzo cenię wszystkie przepisy, często bardzo stare zasady, których się trzymacie (ja w ogólności także), ale "wybryki" to jest to, co mnie w kuchni kręci. 

 

Dam znać, co mi wyszło ;)


[Dodano: 03 gru 2020 - 15:01]

Robert N

Da się to zrobić w Borniaku.
Sprawdź dokładnie termostat, w zakresie 20 stC, prawdopodobnie będzie wskazana autoruta w tym zakresie, 
Wstaw tylko kuwetę z sola (1 kg) i dolej tyle wody, aby zrobić gęstą papkę, nie może woda stać. Wodę uzupełniać w miarę potrzeby/odparowania.
Warunki na dworze są idealne do tego, bo potrzebujesz tylko grzanie, ale warto Borniaka lekko opłukać, bo wszędzie będziesz miał czarne skropliny. Temat sprawdzony osobiście przeze mnie, nawet ostatnio dojrzewałem 3 dni pleśniowe w Borniaku, bo nie miałem miejsca w dojrzewalniach.

Dzięki za poradę z solą. Na skropliny już chyba znalazłem sposób (moja udręka przy zimnym wędzeniu), chociaż jeszcze nie wypróbowałem. Otóż kupiłem dodatkową tacę ociekową i będę ją wkładał na najwyższej półce. Powinno pomóc w przypadku skroplin z sufitu wędzarni, a po ściankach niech sobie leci. 


[Dodano: 03 gru 2020 - 15:14]

 

 

ascorbinian -0,7g/kg
 

A po co ascorbinian ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolor, przeciwutleniacz????, nie musisz może to być kwasek cytrynowy albo wcale -wolna wola.To taki mój autorski przepis na tzw Ala polską

[Dodano: 03 gru 2020 - 16:09]

 

 

jestem nałogowym łamaczem przepisów
to i tak zrobisz inaczej  ;)  

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Na skropliny już chyba znalazłem sposób
 

To ni na skropliny. :) 

Mokra sól, a dokładniej czysty chlorek sodu z H2O / to naturalny środek stabilizujący wilgotność, między innym służy do dokładnego skalowania higrometrów na punkt 75% wilgotnosci przy 20stC.


[Dodano: 03 gru 2020 - 16:35]

 

 

Powinno pomóc w przypadku skroplin z sufitu wędzarni
 

Ocieplaj sufit w okresie zimowym jakimś kocem lub nawet paroma warstwami tektury, sam tak robiłem kiedyś, jak miałem nieizolowanego blaszaka.

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za porady. 

Mam taki pomysł, żeby ułatwiać porównanie przepisów i podawać ilości na kg. I chyba lepiej w gramach dla przypraw. No chyba, że w przeliczaniu jest dodatkowy smaczek ;). Ja wiem, że to i tak łatwiejsze niż przeliczanie z funtów, łutów i uncji, ale jednak.

 

 

Jeśli chcesz zrobić polską to musisz zrobić tak jak stoi w przepisie na polską

:thumbsup:  
[Dodano: 03 gru 2020 - 14:42]


Taka propozycja  autorska

Np.  Karkówka 6kg, oczka 13 ( II-70/30- 2kg, podgardle czyste 0,8 kg) oczka 8.

peklosól - 24g/kg

cukier - 2g/kg

ascorbinian -0,7g/kg

czosnek -3g/kg

majeranek - 2,2g/kg

gorczyca -2-3 g/kg

gałka muszkatołowa - o,5g/kg

woda 5%lodowata

jelita 32plus

osadzanie 48 h

wędzenie 20stC- 7 h

przerwa 48h temp ok 10-13

wędzenie  20 stC  6-7 h

konsumpcja po min 7 dniach

 

No ładnie tak bez pieprzu ?? ;)

Edytowane przez Robert N
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No prosze - i słusznie - rzecz oczywista pieprz łamany - 4 g/kg


[Dodano: 04 gru 2020 - 13:52]

 

 

podawać ilości na kg. I chyba lepiej w gramach dla przypraw.
  i tak masz

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Druga sprawa, jestem nałogowym łamaczem przepisów i kusi mnie, żeby dodać białego wina zamiast wody.

W wariacjach "na temat" nie ma nic złego, natomiast jak zaczynasz od kombinacji to nadal nie będziesz wiedział jaki jest oryginał.

 

 

No ładnie tak bez pieprzu ??

Pieprz jest w oryginalnym przepisie, nie ma za to innych cudawianek.  

 

Odniesienie do kuchni nie jest zbyt trafne, bo kiełbasy to nie kuchnia. Poza tym w kuchni też na początku, zawsze jest jakiś przepis.

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Mam taki pomysł, żeby ułatwiać porównanie przepisów i podawać ilości na kg. I chyba lepiej w gramach dla przypraw.

W zasadzie tak się robi.

 Przepisy tzw. branżowe są na 100kg ale to jest literatura oryginalna.

Przepisy na stronie głównej na 5kg 

Indywidualnie staramy się podawać przyprawy i dodatki na 1kg mięsa.

 

 

jestem nałogowym łamaczem przepisów i kusi mnie, żeby dodać białego wina zamiast wody. Zepsuję tę kiełbasę waszym zdaniem ?

Wyrobimy sobie zdanie jak zrobisz tę kiełbasę w dwóch wersjach i porównasz sam, oraz Twoi degustatorzy.

Farsz i dodatki z jednym zmienionym elementem są dobrym materiałem do porównań.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.