Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Zbój Madej-prosta kiełbasa

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
853 odpowiedzi w tym temacie

#1 Zbój Madej

Zbój Madej

Uzależniony od forum

• **VIP-Organizator**
  • 6993 postów

Napisano 16 lis 2009 - 10:08

Próbujemy w domu sobie przypomnieć jak kiedyś(ze 20 lat wstecz) u nas robiło się prostą kiełbasę.Mam łopatkę wp. b/k 3.6kg i wołowinę chudą 0.6kg.Łopatka będzie peklowana na sucho w p-soli,ale nie wiem czy wołowinę też robić w p-soli czy tylko w soli.I jeszcze coś o zadymieniu tej kiełbasy chciałbym wiedzieć,głównie czas wędzenia.Będę wędził w jeden dzień i nie mam termometru w wędzarni.Dziś chcę zapeklować w Środę wieczorem nadziewać(maszynka nr 5 :rolleyes:),a w Czwartek wędzić. Drzewo to olcha i jakieś owocowe.Proszę o pomoc i porady :smile: :smile:

#2 Maxell

Maxell

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 26669 postów
  • MiejscowośćBełchatów

Napisano 16 lis 2009 - 10:17

Przegladnij sobie Akademię Dziadka. Tam robi On własnie typową, wiejska kiełbase, jaką robiło się na wsiach od dziesięcioleci, albo i dłużej. :grin:

#3 waldi1961

waldi1961

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 174 postów
  • MiejscowośćŁęczyca~Rzeszów

Napisano 16 lis 2009 - 10:29

Witam, jak będziesz sobie przeglądał Akademię Dziadka to pooglądaj fotki Dziadka, używa termometru, u mnie są spece w regionie co wędzą na oczko czyli kolorek i rączkę czyli temperaturkę, ja się do nich tylko uśmiecham i podziwiam wyczucie. Wystarczy zwykły termometr od Centralnego Ogrzewania z sondą po co sobie utrudniać pracę, nie taki straszny wydatek .

#4 Zbój Madej

Zbój Madej

Uzależniony od forum

• **VIP-Organizator**
  • 6993 postów

Napisano 16 lis 2009 - 11:06

Przegladnij sobie Akademię Dziadka

Witam, jak będziesz sobie przeglądał Akademię Dziadka to pooglądaj fotki Dziadka, używa termometru, u mnie są spece w regionie co wędzą na oczko czyli kolorek i rączkę czyli temperaturkę, ja się do nich tylko uśmiecham i podziwiam wyczucie.

No poczytałem i nie jest źle.Ja wędzonki też wędziłem na oko,na czuja,na rączkę(czyt. Wędzonki Zbója Madeja),ale na DZIADKA zdjęciach z wędzenia kiełbasy jest termometr taki jak ja mam do parzenia(huuurrraaa :grin: ) więc będzie jak mierzyć temp. w beczce(mam nadzieję,że będę umiał),a jak jeszcze listonosz zdąży z paczką od miro(wczoraj zamówiłem sitka 10 i 14mm i szarpak-będzie cały komplet) to i będzie można zmielić mięsko tak jak podaje DZIADEK

#5 Zbój Madej

Zbój Madej

Uzależniony od forum

• **VIP-Organizator**
  • 6993 postów

Napisano 18 lis 2009 - 08:29

Czy po nadzianiu jelit wieprzowych mięsem na kiełbasę można tą surową kiełbasę zamrozić przed wędzeniem czy nie można,a po rozmrożeniu uwędzić :question: :smile:

#6 waldi1961

waldi1961

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 174 postów

Napisano 18 lis 2009 - 08:40

Witam, zrób jak ci pasuje, wiadomym jest, że wszystko jest najsmaczniejsze gdy jest świeżutkie.

#7 Zbój Madej

Zbój Madej

Uzależniony od forum

• **VIP-Organizator**
  • 6993 postów

Napisano 18 lis 2009 - 09:03

najsmaczniejsze gdy jest świeżutkie

To jest oczywiste,ale gdy zajdzie taka potrzeba to czy można zamrozić przed wędzeniem,a po rozmrożeniu wędzieć :question: :rolleyes:

#8 andrzej k

andrzej k

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 12494 postów
  • MiejscowośćPobiedziska

Napisano 18 lis 2009 - 09:21

Czy po nadzianiu jelit wieprzowych mięsem na kiełbasę można tą surową kiełbasę zamrozić przed wędzeniem czy nie można,

Zamrażam białą kiełbasę nie parzoną , zamrażam wędzoną przed parzeniem , nigdy nie zamrażałem przed wędzeniem . Myślę że należy tak dobrać terminy ,żeby po zrobieniu kiełbaski ją uwędzić .

Pozdrawiam

#9 Andyandy

Andyandy

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 4304 postów
  • Miejscowość!

Napisano 18 lis 2009 - 09:39

Moim zdaniem w pierwszej kolejności należy uwędzić kiełbasę. Wędzoną można mrozić. Surową po zamrożeniu należy doprowadzić do temperatury otoczenia w przeciwnym razie będzie się pocić, a dosuszanie jest dłuższe. W wędzeniu mrożonego mięsa są większe straty na wadze. Rozwój flory bakteryjnej również jest inny niż w kiełbasie świeżo wędzonej. Wędzenie oczywiście w wyższych temperaturach. Jeżeli się mylę proszę o poprawki. :???:

#10 Zbój Madej

Zbój Madej

Uzależniony od forum

• **VIP-Organizator**
  • 6993 postów

Napisano 18 lis 2009 - 10:07

Surową po zamrożeniu należy doprowadzić do temperatury otoczenia w przeciwnym razie będzie się pocić, a dosuszanie jest dłuższe.

Znaczy się można zamrozić przed wędzeniem jeżeli zajdzie "nagła" potrzeba :question: :rolleyes:

#11 Maxell

Maxell

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 26669 postów
  • MiejscowośćBełchatów

Napisano 18 lis 2009 - 10:16

Tak. Przestrzegaj tylko zasady, byś nie mroził kiełbasy juz parzonej. Obróbka termiczna musi zostać wykonana po rozmrożeniu.

#12 waldi1961

waldi1961

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 174 postów

Napisano 18 lis 2009 - 10:17

Witam, Zbójku Madejku najlepszą szkołą jest własny tyłek, czyli eksperymenty na sobie, w końcu wypracujesz metody pracy i smaków najlepiej Tobie i rodzince odpowiadające. A co do zasad to możesz je przestrzegać lub ustanawiać swoje osobiste. Tutaj prawie każdy ma inne zdanie w sprawie innych wyrobów niż swoje i o to chodzi.

#13 Zbój Madej

Zbój Madej

Uzależniony od forum

• **VIP-Organizator**
  • 6993 postów

Napisano 18 lis 2009 - 16:17

No to jelita nadziałem i zamroziłem 4.8kg gotowego wyrobu.Jak znowu "coś" mi nie wylezie to jutro wieczorem zacznę odmrażać i w Piątek będzie wędzenie.Pierwsza samodzielna kiełbasa w życiu i od razu schody,ale mam nadzieję,że efekt końcowy będzie jadalny.Oby :rolleyes:
Jest też u mnie bardzo poważny plan zrobienia kiełbasy chłopskiej SZCZEPANA,połowę porcji.Czy jak nadzieję jelita o średnicy 32mm to będzie za dużo :question: SZCZEPAN podaje w przepisie jelita 26/28mm :smile:

#14 Bagno

Bagno

Uzależniony od forum

• Technolog Wędzarniczej Braci
  • 4105 postów
  • MiejscowośćMazowieckie

Napisano 18 lis 2009 - 16:27

jelita nadziałem i zamroziłem 4.8kg gotowego wyrobu.Jak znowu "coś" mi nie wylezie to jutro wieczorem zacznę odmrażać i w Piątek będzie wędzenie.

Dość, krótki czas mrożenia i później rozmrażanie. Jeśli planujesz wykonanie wyrobu na określony dzień, to można było kupić mięso trochę później lub peklować kilka dni dłużej, wówczas miałbyś świeżo zrobione.

#15 Zbój Madej

Zbój Madej

Uzależniony od forum

• **VIP-Organizator**
  • 6993 postów

Napisano 18 lis 2009 - 16:40

Dość, krótki czas mrożenia i później rozmrażanie. Jeśli planujesz wykonanie wyrobu na określony dzień, to można było kupić mięso trochę później lub peklować kilka dni dłużej, wówczas miałbyś świeżo zrobione.

Wiem,nie będę się rozpisywał co i jak,ale inaczej nie ma jak.Tak mi wyszło :sad: To dopiero początki więc zakupy,produkcja i cała organizacja jest do dopracowania i do nauczenia.Z waszą pomocą :smile:

#16 arkadiusz

arkadiusz

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 10875 postów

Napisano 18 lis 2009 - 18:24

Tak. Przestrzegaj tylko zasady, byś nie mroził kiełbasy juz parzonej. Obróbka termiczna musi zostać wykonana po rozmrożeniu.

.

A to czemusz?.Pozdrawiam

#17 Zbój Madej

Zbój Madej

Uzależniony od forum

• **VIP-Organizator**
  • 6993 postów

Napisano 18 lis 2009 - 18:32

Ponawiam pytanie: Jest też u mnie bardzo poważny plan zrobienia kiełbasy chłopskiej SZCZEPANA,połowę porcji.Czy jak nadzieję jelita o średnicy 32mm to będzie za dużo :question: SZCZEPAN podaje w przepisie jelita 26/28mm :smile:

#18 miodek

miodek

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 85 postów
  • Miejscowośćrzeszów

Napisano 18 lis 2009 - 18:37

Poprostu będzie trochę grubsza i czas parzenia ciut dłuższy

#19 andrzej k

andrzej k

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 12494 postów
  • MiejscowośćPobiedziska

Napisano 18 lis 2009 - 18:43

i czas parzenia ciut dłuższy

No może i wędzenie też trochę dłuższe . Zresztą sam zobaczysz .

Pozdrawiam

Sponsor

Sponsor
  • Reklama

#20 Zbój Madej

Zbój Madej

Uzależniony od forum

• **VIP-Organizator**
  • 6993 postów

Napisano 18 lis 2009 - 18:50

czas parzenia ciut dłuższy

wędzenie też trochę dłuższe