Skocz do zawartości

peklosól


jacek__13

Rekomendowane odpowiedzi

jeśli mam peklosól jak ją nalezy stosować ?? chodzi dokładnie o zamianę soli i saletry np.

jesli jest 22 gramy soli i 1 gram saletry to mam rozumieć ze to ma być 23 gramy pelkosoli ?? i druga sprawa jeśli pisze ze sama sól jest w przepisie to mogę dać peklosól ??

13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 76
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Witam

Poczytaj trochę na stronie głównej:

http://www.wedlinydomowe.pl/

zakładka peklowanie odpowie na Twoje wszystkie pytania

 

już było to było na forum np tu:

http://www.wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?t=3947&highlight=peklos%F3l

 

Jeśli w przepisie jest napisane sól + saletra możesz to zastąpić peklosolą dodając 18-20g na 1 kg mięsa w zależności jak lubisz słone wyroby.

 

Jeśli w przepisie jest napisane, że sól to tak ma być i nic nic zastępuj nie do wszystkich wyrobów dodaje się peklosól.

 

Pozdrawiam

Robert

ale narobiłem dymu 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Poczytaj trochę na stronie głównej:

http://www.wedlinydomowe.pl/

zakładka peklowanie odpowie na Twoje wszystkie pytania

 

już było to było na forum np tu:

http://www.wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?t=3947&highlight=peklos%F3l

 

Jeśli w przepisie jest napisane sól + saletra możesz to zastąpić peklosolą dodając 18-20g na 1 kg mięsa w zależności jak lubisz słone wyroby.

 

Jeśli w przepisie jest napisane, że sól to tak ma być i nic nic zastępuj nie do wszystkich wyrobów dodaje się peklosól.

 

Pozdrawiam

Robert

dzięki i jeszcze jedno pytanie czy 18-20 g peklosoli tyczy się kazdych mięs na kilogram ?? i czy są mięca co więcej potrzebują peklosoli ??
13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Także zależy od upodobań smakowych. W każdym razie więcej. O ile pamietam, konina potrzebuje 0,25-0,27 kg peklosoli na 10 kg mięsa i wymaga peklowania co najmniej 4-ro dniowego

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jacek__13, wydziel troszkę mięsa zanim dodasz peklosoli. Potem sprawdzisz czy smak odpowiada, jeżeli będzie za słone - dodasz wydzielone mięso. Jeżeli tak to dosolisz odpowiednio wszystko. Jeżeli robisz kiełbasy do suszenia to użyj 17 gr na 1 kg mięsa. Koniny nie robi się jak inne tłuste kiełbasy i łatwo jest przesolić. Najlepsze kiełbasy wychodzą z dodatkiem wołowiny i nutri.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy są mięca co więcej potrzebują peklosoli ??

Wprawdzie pytasz o mięsa i odpowiedzi udzielił Maxell ale odniosę się jeszcze do wyrobów.. Są wędliny, do których daje się więcej peklosoli. Są to wędliny dojrzewające, np. salami. Dlatego kieruj się przepisem jako głównym drogowskazem, a następnie nieznacznie koryguj zgadnie z Twoimi upodobaniami. Tak ok. ±10%.

Mimo, że wędliny dojrzewajace wymagają większej ilości soli, w efekcie końcowym nie są wcale przesolone. Odczucie słoności wyrobu zależy od jego PH.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam

Chcę zapeklować 1,30 kg boczku na mokro na roladę.Nie wiem czy dobrze zrobiłam ( źle chyba zrozumiałam tabelę) dałam 100 gr peklosoli na 0,8 l wody czy to nie będzie za mocne ? Chcę peklować boczek 2-3 dni.Będę wdzięczna za pomoc,

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz uwędzić boczek:

Na 1.3 kg mięsa przy 3 dniowym peklowaniu powinno być 0.6 L wody + 106 gram peklosoli.

Mięso wkładamy do naczyni i zalewamy solanką. Z tej solanki strzykawką nabieramy 60 ml i wstrzykujemy w mięso, wstrzykujemy 3 razy po 60 ml łącznie 180 ml. Boczek nakrywamy np.talerzykiem i wkładamy do lodówki na 3 dni.

 

Kochani czytajcie, o peklowaniu jest masa tematów i art. na stronie głównej. To tylko 30 min lektury.

"W życiu piękne są tylko chwile"

Pozdrawiam

Siara

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nadal mam wątpliwości co do tego czy nie jest to za mocna zalewa jak na 1,30 kg. mięsa :rolleyes: Starałam się trzymać tabeli.

Następnym razem będzie już wiadomo . Każdy ma inne poczucie słoności .

 

 

Pozdrawiam

Niech pożywienie będzie naszym lekarstwem .



Konserwanty zabijają powoli !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

http://www.dla-kobiet.info/przepisy/waga.html Może to Ci się przyda?

 

[ Dodano: Sob 13 Lis, 2010 16:17 ]

Łyzeczka łyżeczce nierówna ale biorąc małą płaską łyżeczkę do herbaty a nie deserową można przyjąć, że jest ok., choć wiadomo że przy takich małych ilościach nie będzie to idealny przelicznik.

Dużo nie znaczy dobrze ale dobrze dużo znaczy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ze waga lyzeczki

A której bo ja mam 5 rodzajów łyżeczek :grin: .Kup wagę gramową bo łyżeczka łyżeczce nierówna.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już jestem. 1 łyżeczka/całkiem płaska/ a porównałam również z taką łyżeczką, która jest na wyposazeniu wypiekacza do chleba, to 5 g..Peklosól tak samo.

 

[ Dodano: Sob 13 Lis, 2010 16:51 ]

arkadiusz, Właśnie sprawdzałam i wiem, że

łyżeczka łyżeczce nierówna

/ sama zresztą kiedyś o tym pisałam a nawet wkleiłam zdjęcie łyżeczek/. ale w sytuacji podbramkowej...
Dużo nie znaczy dobrze ale dobrze dużo znaczy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.