Skocz do zawartości

Prawidłowe przechowywanie sitek i noży do maszynek.


miro

Rekomendowane odpowiedzi

W jaki sposób przechowujecie sitka i noże do maszynek ?

Zastosowałem olej, ale chyba zły bo spożywczy .

Olej zrobił się czarny a sitka pokryły dziwnym czarnym nalotem.

Czy to możliwe że olej się po prostu zepsuł ?

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sitka wymyłem i są jak nowe, ale może jednak warto natłuścić je tylko nie olejem spożywczym ale np WD-40 ?

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po mieleniu natychmiast je myję i starannie osuszam. Potem przechowuję w suchym miejscu przełożone kawałkami ręcznika papierowego. Gdy przewiduję im dłuższy "okres spoczynku" - lekko natłuszczam je smalcem i jw. przekładam papierami. Wcześniej stosowałem też lekkie natłuszczanie olejem z pestek winogron (taki stosujemy w domu), ale łatwiej umyć przed użyciem ze smalcu.

WD-40 to chyba nie najlepszy pomysł.

Wiedzy nigdy za wiele, nawet tej na chwilę obecną pozornie nieprzydatnej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po mieleniu i umyciu dokładnie suszę sita i nożyki. Następnie trzymam je w kartonowym pudełku w suchym miejscu

Też myję i dokładnie wycieram zaraz po mieleniu .

Trzymam w foliowej torebce owinięte kawałkiem materiału.

https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?p=47286#47286http://www.otofotki.pl/obrazki/wqdz690429546a.GIF

 

Piszę poprawnie po polsku. (Przynajmniej się staram ;P)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może przypomnieć sobie ze szkoły podstawowej – dlaczego stal / żelazo rdzewieje? Co to jest rdza?

Wystarczy odciąć dostęp tlenu!

WD-40 olej silnie penetrujący i wypierający wodę – oznacza to że „wpycha” się pomiędzy metal i wodę skutecznie odcinając dostęp tlenu – również tego w wodzie.

Można wsadzić do woreczka i odpompować powietrze – pakowarka próżniowa.

Można wsadzić do woreczka lub pojemnika i wpuścić gas obojętny nie wchodzący w reakcje z żelazem i nie zawierający atomów tlenu.

Można wsadzić do słoika i wrzucić zapaloną watkę ze spirytusem np. Ogień wypali tlen.

 

Są specjalne tłuszcze maszynowe przeznaczone do narzędzi/sprzętów mających bezpośredni kontakt z żywnością, posiadają wszelkie potrzebne atesty i nawet jak dostaną się do farszu – np. smarowanie przekładni w nadziewarce – to nic strasznego dla zdrowia się nie stanie.

 

Oleje jadalnie ogólnie dostępne w sklepach.

Nie do końca najlepsze, ale na jakiś czas skuteczne. Oleje te zawierają wodę i czasami i związki siarki które wchodzą w związki z żelazem.

Jeżeli już je stosować, to wpierw porządnie je wygrzać – odparować resztki wody – i wtedy zalewać np. w słoikach sitka i nożyki.

 

Ale o tym wszystkim Kolega Miro doskonale na pewno wie, ale lepiej już na ten temat podyskutować, a jeżeli „z skąd wziąć ogień” :lol: :lol: :wink:

 

[ Dodano: Sob Lis 21, 2009 20:26 ]

Np. coś takiego:

http://cgi.ebay.de/Bel-Ray-No-Tox-Fette-400g-fuer-die-Lebensmittelindustrie_W0QQitemZ270362096683QQcmdZViewItemQQptZMetzgereiausstattung?hash=item3ef2d6342b

 

Lub to:

http://cgi.ebay.de/Schankhahnfett-Zapfhahn-Fett-Hahnfett-Lebensmittelfett_W0QQitemZ150266678674QQcmdZViewItemQQptZAusschank_Bar?hash=item22fc978d92

 

Lub forma płynna do mycia i usuwania zanieczyszczeń i tłuszczu.

http://cgi.ebay.de/Gastro-Universal-Fett-Krustenloeser-Edelmetalle_W0QQitemZ110460197463QQcmdZViewItemQQptZDE_Haus_Garten_Haushaltswaren_Reiniger?hash=item19b7f0da57

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oleje jadalnie ogólnie dostępne w sklepach.

Nie do końca najlepsze, ale na jakiś czas skuteczne. Oleje te zawierają wodę i czasami i związki siarki które wchodzą w związki z żelazem.

Dzięki Toshiba, zapomniałem o wodzie w oleju.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja powiem przewrotnie , że wszystko co będzie przechowywane w wilgotności poniżej 65%, rdzy nie uświadczą na niczym :grin:

Pozdrawiam Brać Wędzarniczą

----------------------------------------------

Ex: Braniewo, Jaromin, Krynica, Poznań, Gołdap, Kraków, Wola Batorska, Wrocław, ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie coś co się zwie spirytusem. Gdzieś tam znalazłem w plastikowej litrowej butelce,wiecie... ipo skończonej pracy myję wszystko,przecieram tym specyfikiemitrzymam w otwartym pudełeczku w szafce umieszczonej nad grzejnikiem i jest bardzo cacy. Pozdr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sitka wymyłem i są jak nowe, ale może jednak warto natłuścić je tylko nie olejem spożywczym ale np WD-40 ?

:) :) no ale mnie tym pomysłem zaskoczyłeś...

Kto jak kto..ale Ty właściciel sklepu...

 

Ja w sumie uważam że dodatek WD-40 nie poprawi zbytnio walorów smakowych wykonywanych wędlin :)))).

 

Pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeżeli środowisko wilgotne, to odpowiedni smar na ściereczkę i przetrzeć.

Ostatecznie może być krochmal, to tak jeżeli na dłużej.

Jeżeli krótki okres, to tak jak

wszystko co będzie przechowywane w wilgotności poniżej 65%, rdzy nie uświadczą

Takie jest moje zdanie, ale nie upieram się przy nim. :???:
Cisza,spokój, a ja robię to co umiem najlepiej: NIC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) :) no ale mnie tym pomysłem zaskoczyłeś...

Kto jak kto..ale Ty właściciel sklepu...

 

A znasz takie przysłowie że "szewc bez butów chodzi". :grin:

Dawno nie używałem sitek, leżały sobie zalane olejem aż tu nagle sięgam i ... zgroza.

Sitka pięknie umyłem w CIF-e, dziwny nalot zniknął ale wolałbym uniknąć podobnego przypadku.

Sorry nie jestem Alfą i Omegą.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za porady.

Jutro zapytam producenta sitek czym je zabezpiecza.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producent może zabezpieczać byle g…m bo to tylko do przechowywania i transportu,

A i tak przed użytkowaniem każdy je „rozkonserwuje” / myje.

 

 

[mod]A teraz z innej beczki;

 

Jeżeli ktoś byłby zainteresowany smarami o których pisałem, to mogę zrobić zbiorowy zakup, ale wysyłka nastąpi z polski (bo taniej) koło 2 tygodnia grudnia.

 

Szacunkowy koszt całej operacji czyli zakup w Niemczech + wysyłka w Niemczech + wysyłka w Polsce to +/- 25 zł za tubę, jeżeli coś by z tego zostało to podkarmi się Prosiaczka.

Jeżeli byli by zainteresowani to proszę o kontakt maksymalnie do 25 - 26 listopada 2009.[/mod]

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro zapytam producenta sitek czym je zabezpiecza.

 

Moim zdaniem po prostu olejem maszynowym . Zresztą podczas produkcji mogą zostać natłuszczone przez pracownika w trakcie wyrobu .

 

 

Pozdrawiam

Niech pożywienie będzie naszym lekarstwem .



Konserwanty zabijają powoli !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.