Skocz do zawartości

Parzenie wędzonek


bolexx1313

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów, jako że to mój pierwszy post.

Jest dość "świeży" w temacie wędzarnictwa, więc mam pyatnie odnośnie parzenia wędzonek. W różnych przepisach jest to róznie opisane. Czy po zakończeniu wędzenia, szyneczki i całą resztę należy parzyć od razu po wyjęciu z wędzarni, czy dać im wystygnąć i dopiero parzyć? Czy może nie ma to większego znaczenia? Szukałem na forum czegoś na ten temat ale nie znalazłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

witam wszystkich, poniewż nie doszukałem się pewnego szczegółu, mam pytanie. Czy szynki i schaby oraz karczki parzymy tak samo przyjmując 50min na kg ??? i czy w takiej samej temperaturze ???

.

Ja bym radził użycie termometru bagnetowego ,żeby sprawdzać temp w środku.Kawałki różnej wielkości różnie się parzą.Polędwica do 60°C w środku.Szynki i balerony 68-70°C.Ja parzę w takiej samej temperaturze.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie posieadam niestety takiego termometru, i nie wiem jak on działa bo jeśli mierzy temperature samym "szpicem" bagnetu to jest o.k., a jeśli całym bagnetem to pomiar będzie oszukany. Dziękuję za odpowiedzi ale nie ukrywam, ze wolałbym aby ktoś podał mi orientacyjny czas parzenia tychze poledwic w porównaniu choćby do szynek.

Pozdrawiam

hopek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ze wolałbym aby ktoś podał mi orientacyjny czas parzenia tychze poledwic w porównaniu choćby do szynek.

Weź najmniejszą polędwicę i metodą prób i błędów , w temperaturze 80st. od 25-30 min .

 

Pozdrawiam

Niech pożywienie będzie naszym lekarstwem .



Konserwanty zabijają powoli !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjęło sie że parzymy wg wzoru : 50min/kg lub 10min/cm grubości wyrobu..

Ale ja nigdy tego nie stosowałem. Zakupiłem termometr bimetaliczny w casto i mierzę temperaturę w środku. Staram się też razem parzyć wyroby podobnej wagi.

Ja tam lubię swoja schizofrenię jest z kim wypić i pogadać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjęło sie że parzymy wg wzoru : 50min/kg lub 10min/cm grubości wyrobu..

Skoro tak właśnie jest przy wyrobach szynkowarowych, to dlaczego nie miałoby się to sprawdzić przy parzeniu wędzonek.

 

Ale ja nigdy tego nie stosowałem.

A ja stosowałem i stosuje, bo nie mam szynkowara i parzę wyroby w osłonkach. Sposób się sprawdza.

Pozdrawiam... Piotrek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

andrzej k, ja rozumiem, że o to chodzi ale nie mając termometru bagnetowego można przyjąć taką zasadę jak przy parzeniu wyrobów w osłonkach. Lepsze to niż parzenie na oko i późniejsze narzekanie, że wyroby sa za suche.

 

Może nie dość precyzyjnie się wyraziłem w poprzednim poście? A może przyczynił się do tego dubeltowy koźlak Weny? Sam już nie wiem!

Pozdrawiam... Piotrek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to co piszecie jest bardzo pomocne i o to mi chodzi aby wiedzieć od jakiego czasu zacząć moje eksperymenty ze schabami. parzyłem szynki w/g podanych receptur i wszystko jest ok. natomiast schaby to jak sam zauważyłem nie to samo, raz za mało raz suche a czasem ok. ;). dziękuję
hopek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hopek, jest jeszcze jeden sposób. Bardzo prosty! Niestety, żeby go poznać musisz jechać do SDM i dokładnie sobie obejrzeć pewien stalowy drucik, pogadać z Bagno i poczuć to na własnej skórze :wink:

Potem już nie będziesz potrzebował termometru bagnetowego!

Pozdrawiam... Piotrek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hopek: zainwestuj w termometr, to naprawdę się przydaje, a kosztuje niewiele. Najprostszy na alledrogo za 14-15 zł. Za tyle samo kupisz w Castoramie (podejrzewam że i w innych marketach budowlanych także). Poza parzeniem nie wyobrażam sobie pieczenia mięsa bez termometru.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według porad z naszej stronki i forum oraz własnego już doświadczenia,

parzę wg zasady 50 min / 1 kg. W tych 50 minutach zawiera się 10 minut

obgotowania wędzonek. Zasada powyższa odnosi się tylko do baleronów i

szynek. Polędwicę zazwyczaj zjadam nieparzoną :grin: Jeśli jednak ją

parzę to bez gotowania, a czas zmniejszam do około 30 min/ kg. Dla odmiany

boczek parzę ponad godzinę. Wszystko to jeszcze zależy od "kształtu"

mięska - szynka może być dłuższa i cieńsza albo bardziej "pękata". W zależności

od tego zmieniam czas parzenia.

Takie "wyczucie" (może być zdradliwe) przychodzi z czasem. Na początku na 100 % najlepszy jest termometr

wbity w mięsko ( bo termometr do kontroli temp. wody jest niezbędny zawsze).

Nie mówię zresztą, że nie mierzę temperatury wewnątrz parzonych wyrobów,

i nikogo do tego nie zachęcam, sam robię to jednak coraz rzadziej :blush: :grin: :grin:

https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?p=47286#47286http://www.otofotki.pl/obrazki/wqdz690429546a.GIF

 

Piszę poprawnie po polsku. (Przynajmniej się staram ;P)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hopek,

poniewaz parzysz polędwice lub całe schaby kieruj się tym:

czas zmniejszam do około 30 min/ kg.

Ja mam jeszcze inną metodę kontroli uparzenia polędwic.

Przede wszystkim stosuję temp. wody 72-75st. Otóż sprawdzam twardość mięsa palcem. Na początku jest zupełnie miękkie. Jak tylko zacznie z zewnątrz tężeć, ale w środku nadal jest miękkie, przerywam parzenie. poledwice wyciągam i chłodze w powietrzu. Gdyby zostały w wodzie do ostudzenia to w tym czasie temp. wewnątrz mogłaby niekorzystnie się podnieść.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.