Skocz do zawartości

KIEŁBASA DZIADKA


DZIADEK

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 84
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Małgoś - a weź no kurde jakiś kubek litrowy( taki z markieta czy sklepów za 5zeta) czy cóś podobnego, napakuj to farszem (oczywista w jakimś woreczku), przykryj pokrywką od słoika wrzuć jakiś kamyczek i do wrzątku! - zanim przyjdzie szynkowarka to już zapałasz miłością do tych wyrobów :grin: i "ten pierwszy raz " będzie za Tobą - gwarantuję Ci że to jest satysfakcjonująca emulacja szynkowarki

 

Hmmm.. widzę że rangi jednak nadal wzbudzają emocje :wink: :lol:

Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm..Abratku to jest myśl...ale wykonam to w nastepnym tygodniu..w tym (od jutra) czeka mnie najazd rodziny..kompletnie dezorganizujacy moje i tak zdezorganizowane ostatnio zycie :grin: !

P.S.jak zwykle rangi sa tematem do konwersacji..tak jak pogoda w Anglii :wink:

"W życiu piękne są tylko chwile.."

Dżem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli komuś nie podobają się rangi, no to cóż należy poprosić vtec`a o przesunięcie do roli Ucznia.

Szkoda, że to praktykowanie nie jest w realnym świecie, bo miałby kto sprzątać. :grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

witam Dziadku

gratuluje fajnej kielbaski :wink: jest taka z przekroju chudziutka jak ta

co ja robie dla swojej rodzinki :tongue:

wiem ze receptury sa recepturami ,ale my musimy sie dostosowac z

produktem dla naszych najblizszych,aby to im smakowaly kielbaski,

z tej kielbaski juz nie beda mieli co wydlubywac (kawalki tluszczu)

domownicy a Ciebie Dziadku beda sciskac zes im dogodzil :lol: .

 

pisze to bo pamietam jak kiedys dawno temu pisales ze twoi bliscy

wydlubuja z kielbaski "oczka" :wink: gratuluje sprostania wymagan

rodzinki :wink:

dobrze jest czasem przelamac Dziadku scisle receptury tworzac nowy

zupelnie produkt.

pozdrawiam

Ciebie i babcie

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również się przyznam, że ze względów wiadomych ;-), jeśli np. przepis podaje, aby WPII zmielić przez sitko 8mm, to przepuszczam ją przez sitko o oczkach 4mm.

Pozdrawiam

BonAir

 

https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?p=47286#47286

Co by tu jeszcze sprasować... ? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...
Dziś zrobiłem kiełbasę Dziadkopodobną wszystko wyszło OK może trochę przesadziłem z pieprzem ale zawsze dodawałem kupny już mielony a teraz sam utłukłem w moździeżu i okazuje się ze taki ma większą moc. i mam jeszcze jeden problem po sparzeniu w miejscach gdzie kiełbaska wisisła na kijach pojawił się płyn tłuszcz nie tłuszcz? w każdym razie nie wydląda to najlepiej szczególnie po przekłuciu i wyciśnięciu tego płynu. kiełbaska robiona z szynki, boczku i dodane trochę podgardla, wędzenie i parzenie zgodnie z zaleceniami Dziadka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, cały problem wtym że mięso było schłodzone przedmieleniem po mieleniu przed mieszaniem i przed nadziewaniem. Mieszał syn ( kawał chłopa) przez 15 min.temperatura wędzenia nie pezkroczyła 50C a parzenia 75C przez 20 min
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie martw się następnym razem będzie lepiej . Miałeś słabej jakości mięso, to się zdarza , mięso na pewno puszczało osocze i przez to po wymieszaniu słabo wiązało a jak dodałeś wody w czasie mieszania to jej nie wchłonęło dobrze i ta woda nie związana wyszła w czasie parzenia pod osłonkę i przeważnie u góry batonów.Podcieki mogą być bardzo małe ale i duże. Dlatego robi się próbę na biało gdy mamy dobrej jakości mięso i wszystkie czynności zrobiliśmy dobrze to po przekrojeniu kiełbasa jest ścisła i NIE wypływa z niej woda . Natomiast gdy po sparzeniu kiełbasa jest miękka z wodą pod osłonką , gdy po przekrojeniu robi się nam pół talerzyka wody i mięso się rozlatuje to będzie to co miałeś. Są od tego małe odstępstwa bo po sparzeniu kiełbasa niby jest dobra w wędzeniu również a przy parzeniu zaczyna minimalnie podchodzić wodą u góry batonów i tutaj nie ma reguły że za duża temperatura parzenia bo jak jest takie mięso to i przy 70 st C po 10min woda już się zbiera . Przy minimalnych podejściach wodą wystarczy parzyć w temp. 70-72 st nie więcej i zaraz po wyjęciu polać zimną wodą . Podczas stygnięciu woda zostanie wchłonięta .Natomiast gdy podcieki są już duże. Przygotować zimną wodę i wykładać w nią sparzone kiełbasy wystarczy potrzymać w zimnej wodzie 2- 5 min i rozwiesić na kije. Gdy po wystygnięciu nie pozbyliśmy się tej niby wodno - tłuszczowej galarety pozostaje nam na drugi dzień powtórne wędzenie nawet z podpieczeniem i nakłuciem miejsc gdzie tego sosiku jest dużo. Są inne sposoby by temu zaradzić ale to nie z tej półki . Pozdrawiam
Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z przyczyn mogło być jeszcze zmiażdżenie a nie zmielenie tłuszczu przez tępe sitko. Podobny przypadek miałem po zmieleniu mięsa na kiełbasę elektryczną 5. Od tamtej pory mielę tylko ręczną maszynką. Mogłeś też trafić na mięso z jakąś wadą. Nic więcej nie potrafię wymyślić.

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kiełbaska robiona z szynki, boczku i dodane trochę podgardla, wędzenie i parzenie zgodnie z zaleceniami Dziadka

Nie wiem gdzie kupowałeś mięso, ale jeśli w jakimś markecie, to na 100% miałeś mięso podpompowane. Inny pomysł to wada mięsa, a na to niestety nic nie poradzimy.

Raz nie zawsze, dwa razy nie wciąż, więc niczym się nie przejmuj, tylko szykuj następną produkcję

Wino, kobiety i śpiew.
Wino robię sam, kobiety mam trzy w domu, a o śpiewie lepiej przemilczeć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witaj.

 

Przepraszam jeśli poruszam temat, który może był już opisywany, ale jestem początkujący w "branży" a Ty z tego co zaobserwoawłem jesteś tutaj guru.

Mam do Ciebie następujące pytania:

Czy do wyrabiania mięsa dobrze jest dodawać wodę z cukrem? Jeśli tak to w jakich proporcjach?

Jakie znaczenie przy robieniu kiełbas ma ilość dodanej wody do wyrabianego mięsa?

Jaki jest dopuszczalny czas nie pażenia kiełbas liczać od wyjęcia ich z wędzarki?

Rozdrobnione mięso na kiełbasy marynujesz na sucho, czy zalewasz je wodą np. z pektosolą?

 

Pytań jest jeszcze dużo, ale nie chcę nadużyawć Twojej cierpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie wszystkich. Przedstawiam swoje niedzielne wędzenie. Wybór padł na kiełbasę Dziadka gdyż bardzo smakowała domownikom. Postanowiłem również spróbować zrobić kiełbasę szlachty wg przepisu Szczepana. Efekt przerósł oczekiwania i tutaj wielki ukłon dla Szczepana za przepis. A tutaj poniżej fotorelacja z wyrobu kiełbaski :)

Mięsko na kiełbaskę sklasyfikowane i zapeklowane

 

Tutaj mięsko do kiełbasy szlachty. Oj działo się z tym tłuczkiem :)

 

Wszystko gotowe do masowania

 

A tu już po napełnieniu i odstawione na noc do osadzania, razem z kiełbasą szlachty :)

 

W wędzarni

 

 

I po wędzeniu

 

A także po wędzeniu i pieczeniu kiełbasy szlachty

Ogółem kiełbasy Dziadka wyszło 10kg a kiełbasy szlachty 2kg

W piwnicy jeszcze peklują się szyneczki ale o tym za dwa tygodnie.

Pozdrawiam serdecznie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

pogubiłem się już czytając różne przepisy. Ile dni należy peklować mięso w tym przepisie, czy należy to robić po pokrojeniu na kawalki i czy powinno się je podczas peklowania przewracać? aha i czy płucze się lub otrzepuje z soli po zakończeniu peklowania?

 

Przepraszam za te pytania ale poczytalem sporo a watpliwosci pozostały.

 

Pozdrawim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pogubiłem się już czytając różne przepisy. Ile dni należy peklować mięso w tym przepisie, czy należy to robić po pokrojeniu na kawalki i czy powinno się je podczas peklowania przewracać? aha i czy płucze się lub otrzepuje z soli po zakończeniu peklowania?

 

Przepraszam za te pytania ale poczytalem sporo a watpliwosci pozostały.

 

Pozdrawim

po krojeniu,nie,przewracac,sol zostanie wchlonieta przez mieso

Pozdrawiam Jasiu

wedzarnia z lodowki ,,dymogenerator MIra

troche checi i jesz co lubisz ,

a nie lubisz co jesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile dni należy peklować mięso w tym przepisie, czy należy to robić po pokrojeniu na kawalki i czy powinno się je podczas peklowania przewracać? aha i czy płucze się lub otrzepuje z soli po zakończeniu peklowania?

 

Po klasyfikacji mięsa i rozdrobnieniu na kawałki pekluję przeważnie 24-36h.Przeważnie wygląda to następująco.Mięso klasyfikuję, kroję na kawałki i pekluję wieczorem i do chłodnego miejsca.Następnego dnia wczorem rozdrabniam, mieszam, nadziewam i na całą noc wieszam kiełbasy w chłodnym miejscu w celu osadzania i wstępnego osuszania.Podczas peklowania nic nie robisz z mięsem a po "zakończeniu" peklowania tzn. przed rpzdraabnianiem nie płuczesz niczego.

 

Tutaj masz jak Dziadek pokazuje przygotowanie mięska do peklowania.

 

http://www.wedlinydomowe.pl/roboczy/nasze/dziadek/kielbasa2/003.jpg

 

Pozdrawiam :wink:

Carpe diem - raz kozie death

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.