Skocz do zawartości

Proszę o odpowiedź.


Speede_Gonzales

Rekomendowane odpowiedzi

to czy czas peklowania ma wpływ na słoność ?

To po co czekać 14 dni jak można wyjąć po jednym, dwóch czy pięciu dniach (w zależności od humoru i wolnego) i wędzić :rolleyes: :grin: :grin: Wędzić na całego aż cała "wioska" niech zazdrości - a co. A że wyjdzie nam gó..o, to nic, niech zazdroszczą :grin: :lol: :lol:

 

Pozdrawiam :wink:

Carpe diem - raz kozie death

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 86
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

To po co czekać 14 dni jak można wyjąć po jednym, dwóch czy pięciu dniach (w zależności od humoru i wolnego) i wędzić Wędzić na całego aż cała "wioska" niech zazdrości - a co. A że wyjdzie nam gó..o, to nic, niech zazdroszczą

 

Pozdrawiam

_________________

Gonzo, jak zwykle konkretny :grin: :grin: :grin:

Paweł 603957797

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

speedy...

polecam Ci parzenie wędzonek zgodnie z recepturą ze stronki do temp. + 68 stopni Celsjusza wewnątrz batonu=wyrobu.

Wczoraj wędziłem boczki i był przy tym kolega. Strasznie się dziwił że pali się na 40- 60 stopni a nie na fula w wędzarni. Wytrzymał do końca i po sparzeniu boczusia i ostudzeniu oczywiście (OSTUDZIĆ - to bardzo ważne !!!) stwierdził że nie jadł lepszedgo boczku w życiu. Bo zawsze jakieś ciągliwe itp... Chociaż zależy co kto lubi! Niektórzy lubią ciągliwe.

Wracając do tematu. Kolego przeczytaj wszystkie artykuły DZIADKA w akademii. Trzymaj się przepisów. A jak już popróbujesz troszkę to wtedy eksperymentuj.

Ja tak robię zalewę:

"Co do peklosolanki / solanki

Przyjmuje się na każdy1kg mięsa 400 ml wody + 40 g peklosoli + ewentualne inne przyprwy wg własnego uznania

Jezeli ilość peklosolanki nie starczy do zakrycia miesa dodaje się solankę o tych samych parametrach czyli 400 ml wody + 40 g soli kamiennej. pekluj w temp. 4-8 st.C przez ok. 12-14 dni"

"Reszta +/- OK, poza parzeniem przyjmuje się 50 min na każdy 1 kg szynki, ale to wtedy gdyby była okrągła, zazwyczaj jest spłaszczona i należe wbić termometr tak aby jego końcowka była mniej więcej w środku geometrycznym bryły szynki. I po osiągnieciu tej temperatury natychmiast się wyciąga i schładza! "

TO artykuły z tego forum.

Zrób i nie szukaj nic innego :)

TO JEST PYSZNE!!!

Kto nie ryzykuje, nie pije szampana!

Koniec języka za przewodnika!

Mówisz i masz!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gonzo, ja wiem że Ty masz może większe doświadczenie, ale zapewniam Cię że chyba mnie nie zrozumiałeś i zamiast drwić, to lepiej napisz coś konkretnego i na temat. Skoro w tabelach publikowanych na forum sa podane stężenia wyższe dla krótkich dni peklowania i niższe dla długich, to ja pytam czy jeśli przetrzymam mięso dwa dni dłużej w solance o niezbyt dużym stężeniu, a takim jest 0,8 to nie mam na myśli wyjmowania mięsa po jednym dniu żeby g. z tego było.

Po prostu pytam doświadczonych ludzi, czy mięso będzie dużo bardziej słone czy nie. Czy te dwa dni różnicy na plus (skoro mięso juz przeszło solanką) mają jakieś ogromne znaczenie dla ostatecznej słoności. W końcu natężenie soli w mięsie sie nie zmieni.

Dobrze jest czytać między wierszami, ale jeszcze lepiej czytać ze zrozumieniem.

 

Klon, zawsze parzę wędzonki, tak jak piszesz, są o niebo lepsze.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli peklowałeś wg Szczepana i dałeś 80g na litr to nie będzie za słone jak potrzymasz trochę dłużej ( w tabeli wg Dziadka są wyższe stężenia solanek i dlatego pisałam ,że może być za słone). Poza tym musisz raz zrobić aby się przekonać jakie są Twoje preferencje słonolubności.

"...dobrze przeżyte Dziś uczyni każde

Wczoraj snem szczęśliwym,

I każde Jutro wizją nadziei."

Kalidasa V w n.e.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...w tabeli wg Dziadka są wyższe stężenia solanek....

No właśnie , czemu tak jest ?

Powoli się wprawiam i zaczynam się rozpędzać :)

 

Pan S jest moim przyjacielem i codziennie go odwiedzam.

 

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

http://boggi-okna.pl

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie , czemu tak jest

Bo każdy ma inny próg słoności.Ja i moi bliscy jesteśmy słonolubni i staram się peklować wg. Dziadka.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

boggi napisał/a:

No właśnie , czemu tak jest

 

 

 

Bo każdy ma inny próg słoności.Ja i moi bliscy jesteśmy słonolubni i staram się peklować wg. Dziadka.

Tu nie o to chodzi. Tabela dziadka odnosi się do peklowania z użyciem 0,4 litra solanki na 1kg mięsa.

Szczepan pekluje z użyciem 1 litra solanki na 1 kg mięsa.

 

Porównajmy peklowanie 6-dniowe wg DZIADKA i wg Szczepana.

 

Dziadek:

Mieso – 1kg

Woda -0,4 litra

Peklosól – 54-52 g

Stężenie solanki = 13%

Ilość soli przypadajaca na 1kg mięsa (po wyrównaniu stężeń) = 38,6-37,1g

 

Szczepan:

Mieso – 1kg

Woda -1,0 litr

Peklosól – 70 g

Stężenie solanki = 7%

Ilość soli przypadajaca na 1kg mięsa (po wyrównaniu stężeń) = 35 g

 

Wniosek:

1. Ostateczna słoność zapeklowanego mięsa jast porównywalna.

Gdyby przeliczyć zmodyfikowaną tabelę DZIADKA to słoność mięsa jest niższa niż przy peklowaniu sposobem Szczepana.

2. Ilość użytej solanki w stosunku do wagi mięsa ma decydujący wpływ na końcową słoność.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No racja nie wziąłem pod uwagę ilości solanki :blush: .Choć Szczepana są dla mnie za słabo słone

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...w tabeli wg Dziadka są wyższe stężenia solanek.... 
No właśnie , czemu tak jest ?

Dawki w tej tabeli wyliczone są według dostępnej wiedzy jak również z doświadczenia ,najważniejsze dla bezpieczniejszego peklowania by nie zmieniać solanek co chwila . Z tabeli zapomnialem wydzielić polędwice gdzie stężenia solanek są 8-9 % .

Tabela to orientacyjne dawki każdy robi pod swój smak . Jednym odpowiada- innym za słone . To tak jak w życiu .Ale wystarczy opłukać lub chwilę pomoczyć.

Przy wędzonkach w gospodarczych przerobach z rozbioru z mięsa ciepłego Stosowana jest dawka 1kg peklosoli na 10 L wody. Nastrzyk do oporu. Peklowanie 2-3 dni. . Metoda sprawdzona bez reklamacji na słoność .Tylko jeden problem chcą szynki tak soczyste jak te szynko- podobne z sklepów , rada zawsze jadna ,zawieź pan je do zakladów mięsnych i tam panu zrobią jak pan chcesz . Pozdrawiam

Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...w tabeli wg Dziadka są wyższe stężenia solanek.... 
No właśnie , czemu tak jest ?

Dawki w tej tabeli wyliczone są według dostępnej wiedzy jak również z doświadczenia ,najważniejsze dla bezpieczniejszego peklowania by nie zmieniać solanek co chwila . Z tabeli zapomnialem wydzielić polędwice gdzie stężenia solanek są 8-9 % .

Tabela to orientacyjne dawki każdy robi pod swój smak . Jednym odpowiada- innym za słone . To tak jak w życiu .Ale wystarczy opłukać lub chwilę pomoczyć.

Przy wędzonkach w gospodarczych przerobach z rozbioru z mięsa ciepłego Stosowana jest dawka 1kg peklosoli na 10 L wody. Nastrzyk do oporu. Peklowanie 2-3 dni. . Metoda sprawdzona bez reklamacji na słoność .Tylko jeden problem chcą szynki tak soczyste jak te szynko- podobne z sklepów , rada zawsze jadna ,zawieź pan je do zakladów mięsnych i tam panu zrobią jak pan chcesz . Pozdrawiam

Czyli o ile zmniejszyć dawkę w stosunku do Tego co napisałeś w Tabeli peklowania?

Festina Lente: Zgubne są kroki szybko podjęte
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawka na polędwice się nie zmienia Można jedynie na przyspieszenie peklowania wiecej nastrzyknąć. 8-9 dkg mieszanki peklującej na 1 l wody .Pozdrawiam
Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.