Skocz do zawartości

Kiełbasa polędwicowa pieczona


EAnna

Rekomendowane odpowiedzi

Zainspirowana podanym przez Maxella przepisem:

https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?p=109190#109190

zdecydowałam się spontanicznie na zrobienie 2 kg tejże kiełbaski.

Jest tylko jedno "ale". Jako podstawowego surowca użyłam polędwicy obrobionej i peklowanej na mokro przez dwa tygodnie. Zrobiłam tak z tego powodu, że miałam tych polędwic trochę za dużo jak na moje potrzeby a zdecydowałam się na tę kiełbasę w ostatniej chwili już po zaplanowaniu terminu wędzenia. Dokupiłam tylko wołowinę i zapeklowałam na 1 dobę, gdy w tym czasie polędwice ociekały.

Mimo dobrego ocieknięcia mięsa (po korekcie zasolenia), dość długo i intensywnie musiałam mieszać kawałki polędwicy aby zechciały wypuścić klej. Długie i solidne miętolenie przyniosło w końcu efekt :smile:

Nadziałam do osłonek fibrusowych, które w trakcie wędzenia i pieczenia przybrały bardzo ciemny kolor.

Mimo pieczenia wędlina jest bardzo soczysta, idealnie związana i bardzo zwarta. Prawdę mówiąc spodziewałam się, że będzie miększa. W smaku luksusowa. Polecam Wszystkim jako urozmaicenie asortymentu na świąteczny stół.

 

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo dobrego ocieknięcia mięsa (po korekcie zasolenia), dość długo i intensywnie musiałam mieszać kawałki polędwicy aby zechciały wypuścić klej. Długie i solidne miętolenie przyniosło w końcu efekt :smile:

Wyjaśnij proszę, na czym polegała korekta zasolenia. Tak, by na przyszłość, osoby które koniecznie pragną peklować na mokro, surowiec na kiełbasy, miały jakiś klucz do postępowania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na czym polegała korekta zasolenia

Po dobrym opłukaniu z solanki pod bieżącą wodą spróbowałam smaku mięsa. W zasadzie było dobre, ale wzięłam pod uwagę to, że kiełbaska będzie pieczona i trochę straci na wadze. Również to, że w solance były przyprawy, nie przewidywane do kiełbasy. Zatem moczyłam mięso przez 20 min w zimnej wodzie, osuszyłam wstępnie ręcznikami papierowymi i dałam do ociekania (całą dobę). Dopiero potem zostało pokrojone na wymagane przepisem kawałki. Obawiałam się braku kleistości (polędwica z natury jest mało kleista i nie chłonie wody a to były kawałki całkowicie obrobione, uprzednio przeznaczone na wędzonkę) ale odpowiednio intensywne masowanko zrobiło swoje :grin: .

Polędwica była z dość dużych schabów, mięso przerośnięte było delikatną siateczką tłuszczu, co widać na przekroju po powiększeniu zdjęć. Wołowina to kawałak z rozbratla, zmielony i kutrowany w malakserze.

Tym większą niespodzianką było idealne związanie mięs i udany - mimo odstępstw technologicznych - wyrób.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Zaraz poszukamy. ;)

 

[ Dodano: Pią 05 Lut, 2010 09:13 ]

Proszę bardzo :wink:

 

 

Własnie ta kiełbasa najbardziej przypomina prawdziwą kiełbasę lisiecką.

Jesli sie nie mylę, Ligawa popraw mnie, oryginalnej kiełbasy lisieckie z jednego świniobicia otrzymywało sie jedynie ok. 4 kg.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 lat później...

 

 

Może ktoś coś podpowie ... 

Ten nieaktualny link to przepis, który podał Maxell powyżej.

Peklowanie suche, z 23g peklosoli na kilogram mięsa. 

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepis pochodzi o ile pamiętam, ze zbioru 21, a ten jest na forum. Trzeba troszkę poszukać.

Tutaj spis treści: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/13630-8-rok-1963-zbiór-dokumentacji-technologicznej-na-wędliny-i-wyroby-wędliniarskie-pw-nr-21/?p=527346

Edytowane przez Maxell

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

......Peklowanie suche, z 23g peklosoli na kilogram mięsa. 

 

Czy nie będzie za słona ?

Do "normalnej" kiełbasy daję 18g i jest ok ...

 

Dziękuję za gotowca  :)

 

Nie wiem czy gdzieś się nie pomędliłem ... ale wyszło mi tak;

 na 10kg

- 9kg polędwicy

- 1kg wołowiny I

- 23g poklosoli/1kg

- 20g pieprz naturalny

- 2g gałka muszkatułowa

 

Polędwicę pokroić w kostkę 4x4 cm .

Wołowina I kutrowanie lub siatka 3mm x 2...3 z dodatkiem 25-30% lodu lub zimnej wody + przyprawy .

Polędwicę mieszać do kleistości i dodać wyrobioną wołowinę .

Osadzanie - 2-3 godz w temperaturze otoczenia .

Wędzenie  - dym gorący przez 60-80 min  (50-60*C ? ) , następnie pieczenie (90-100*C ?) przez 2-2,5 godz , łączny czas 3-4 godz .

Studzenie  -  w temp otoczenia przez ok 12 godz do temp nie wyższej niż 18*C.

 

Proszę o korektę , jeśli są błędy .

 

Chciałbym uwędzić kiełbaskę i niekoniecznie podpiekać , wolałbym zapakować do worków i parzyć SV , powiedzmy, w 59*C przez 3 godz ...

Czy to dobry pomysł ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

+do SV zmniejsz ilość peklosoli do 17-18 gram/kg bo będzie za słona ( zamiast wołowiny robiłem podobną z golonką wieprzową bez skóry oczywiście)

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muski , dziękuję Ci bardzo za podpowiedź , bo już nie liczyłem na wsparcie a właśnie mięso przywiozłem i czeka na peklowanie .

Już myślałem o tym , żeby zrobić próbkę i sparzyć , sprawdzić właśnie 18-20g peklosoli  i ewentualnie dosolić .

Mam i wołowe i golonkę ... to może też dodam golonkę ...

Ceny mięsa dziś  :facepalm:  polędwica 19 , karkówka 20 ... 500 stów poszło na mięso do kiełbas  :mad: ale będzie co jeść  :) .

 

Dzięki jeszcze raz  .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Mam i wołowe i golonkę ... to może też dodam golonkę ...

Oba rodzaje mięs pełnią w wędlinach rolę spoiwa (klejów). Uważaj zatem, aby nie przedobrzyć - dodaj do jednego rodzaju kiełbasy golonki, a do drugiego wołowiny.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wiem , że jest to do sklejenia , wołowiny jeszcze nie dodawałem do żadnej kiełbasy , nie wiem czy poprawia smak ... może pójdzie na gulasz a na klej - golonka.

To TEŻ tyczyło się kiełbasy Muskiego , że dodał golonki zamiast wołowiny  :D  , dzięki za czujność .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

nie wiem czy poprawia smak .

Pewnie, że tak, ale to kwestia gustu. Niektórzy uwielbiają np. szynkę wołowa, a inni wolą wołowinę jedynie w formie steka. :D

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wołowiny jeszcze nie dodawałem do żadnej kiełbasy , nie wiem czy poprawia smak

 

Ponieważ tej kiełbasy nigdy nie robiłeś sugeruję wykonanie wg przepisu z ew. redukcją peklosoli, czyli z wołowiną. Ona pięknie wiąże mięso  :)

 

post-40040-0-40589200-1555066992_thumb.jpg

Edytowane przez EAnna

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to pójdzie wołowina , 

Wołowinę jadam jak jestem u rodzinki za odrą , jako pieczeń lub gulasz .

W domu jakoś nigdy nie było okazji... nie wiem czemu ... 


[Dodano: 12 kwi 2019 - 13:09]

Ponieważ tej kiełbasy nigdy nie robiłeś sugeruję wykonanie wg przepisu z ew. redukcją peklosoli, czyli z wołowiną. Ona pięknie wiąże mięso  :)

 

 

 

 Ja do swojej dodawałam 18g pekllosoli/kg, ponieważ miały ją jeść małe dzieci.

 

 

No i tego się trzymam , tak będzie . Dziękuję za porady , co prawda rzutem na taśmę ...  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

No i tego się trzymam , tak będzie .

Tę konkretną kiełbasę robiłam z polędwicy peklowanej na mokro, bo tak się złożyło.

Jednak trzymam się podanej wyżej normy (głównie ze względu na dzieci i niską słonolubność mojego mana) za wyjątkiem wyrobów dojrzewających.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

No to pójdzie wołowina ,
Wołowina też jest cacy :thumbsup: 

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Witam

Mam takie pytanie natury technologicznej, mianowicie do jakiej temperatury wewnątrz podpiekać tę kiełbasę? standardowo do 68 czy może niżej ze względu na polędwicę. Będę wdzięczny za wszelkie odpowiedzi jutro wędzenie.

Edytowane przez slawekr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Mam takie pytanie natury technologicznej, mianowicie do jakiej temperatury wewnątrz podpiekać tę kiełbasę? standardowo do 68 czy może niżej ze względu na polędwicę.
Tak, jak wszystkie kiełbasy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.