Skocz do zawartości

Moje pierwsze, świąteczne wyroby


Siara

Rekomendowane odpowiedzi

Ze względu na zbliżające sie święta, oraz w trosce o utrzymanie porządku na forum zakładam temat [Moje pierwsze, świąteczne wyroby].

Bedą w nim scalane wszelkie pytania i odpowiedzi dotyczące peklowania, wędzenia itd.

Na temat i nie na temat :wink: . Wszystko to, co już było.

Po świetach, temat w całości będzie usunięty, jeśli pojawią się jakieś interesujące przepisy lub dyskusje, zastaną one wydzielone do nowych wątkow.

Oczywiście, posty bardzo odbiegające od tematu, będa usuwane :!:

"W życiu piękne są tylko chwile"

Pozdrawiam

Siara

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 154
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

http://www.wedlinydomowe.pl/articles.php?id=946

http://www.wedlinydomowe.pl/roboczy/wieprzowe/1.jpg

http://www.wedlinydomowe.pl/roboczy/wieprzowe/2.jpg

http://www.wedlinydomowe.pl/roboczy/wieprzowe/3.jpg

http://www.wedlinydomowe.pl/roboczy/wieprzowe/4.jpg

http://www.wedlinydomowe.pl/roboczy/wieprzowe/5.jpg

"W życiu piękne są tylko chwile"

Pozdrawiam

Siara

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj kolego w temacie http://www.wedlinydomowe.pl/articles.php?id=1157 a na pewno jakoś rozbierzesz półtuszę wp

Masz rację. Jakoś tak. Te ż tak robiłem z książką w ręku. :grin:

feder, Najlepiej jedź na kurs SDM. Sam zobaczysz jak ten proces przebiega. Byłem, widziałem i teraz łatwiej mi to wychodzi.

Powodzenia

ale narobiłem dymu 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie kolejne pytanka

1.Jaką temp w wędzarni utrzymać w trakcie przypiekania aby uniknąć wycieków białkowych-zakładając że chcemy osiągnąć w środku produktu 70-72 stopnie,unikając w ten sposób parzenia w garnku?

2. czy warunkach domowych nie lepiej jest użyć piekarnika do ogrzania naszych wędzonek do pożądanej temp 70-72stopni,zamiast robić to w wodzie?

3.W końcu jakie będą różnice między wędzonką ogrzaną do temp 70-72stopni w wędzarni,piekarniku i tradycyjnie w garnku?

 

Mam wrażenie że użycie piekarnika i rękawa do pieczenia + temp powiedzmy ok 80-85stopni eliminuje wyciek soków z wędzonek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako ciekawostkę dodam, iż mozna mięso zarówno podczas podpiekania, jak i parzenia wyjmowac kiedy temperatura wewnątrz elementu osiągnie ok. 66-67 st.C. Na skutek bezwładności cieplnej (nazwa procesu własnie wymyślona :wink: ) temperatura wewnątrz elementu i tak sama podskoczy jeszcze o jeden ewentualnie dwa stopnie.

 

[ Dodano: Sro Gru 09, 2009 11:20 ]

Na to pytanie odpowiedziałe już wcześniej. Parzenie w wodzie zapobiega dodatkowemu wysuszaniu produktu.

Możesz parzyć w wodzie lub podgrzać w piekarniku. Twój wybór.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam zakupić w ubojni połówkę i nie wiem jak to rozebrać

Zapytaj w ubojni, może Ci rozbiorą na poszczególne części. U mnie (w tej co ja się zaopatruję) "rozbierają połówkę" jak sobie klient życzy za drobna opłatę 10 zł., a idzie im sprawnie - ostre noże mają :grin:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedz padła w trakcie pisania pytań :) dzięki

A w jakiej temp następuje wyciek białkowy?

 

Wiem że to nie jest miejsce na zadawanie pytań tego typu i przepraszam za narobienie bałaganu( w razie co proszę o przeniesienie moich pytań ).Proszę też o wskazanie miejsca na forum w którym mógłbym rozwiać swe wątpliwości nie zaśmiecając nikomu tematu :blush: a mimo że wędzę od jakiegoś czasu mam jeszcze wiele pytanek.

No cuż,nie jestem wyżeraczem forumowym ,pochłaniam raczej mięcho :grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiełbasę robię "no name"

 

Jak było w temacie Pierwsza Kiełbasa w życiu.

Dobra Panowie wyszło Tak:

Boczek 2 kg- 50% mięsa, 50% tłuszczu

Łopatka 2.9 kg- ok 90% mięsa

Szynka 1,8 kg- ok 95% mięsa

Mięsko stoji od niedzieli zapeklowane sól, sól peklowa 50 na 50

 

Zrobię tak: dziś wieczór zmiele i dam przyprawy w jutro teściu nabije we flaki i uwędzi (ok 4h) potem uparzy :)

 

szyneczka do wieczora niech OCIEKINE wieczorem potem użyję siatki i jutro do wędzienia.

 

 

niech jeszcze zapytam:

Ile parzyć kiełbaskę testową na spróbownie bez wędzienia. Wędzić będę jutro :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytanie dotyczy wędzenia szynki w całości tzn z nogą w skórze- jak się do tego zabrać

W poniższym artykule kol. Pedro dzieli się doświadczeniami z wędzenia całej szynki:

http://www.wedlinydomowe.pl/articles.php?id=1484

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam jestem nowy mam wędzarnie kominową z zamykanym kominem ceglaną 2mx98cmx75 z 50 cm kanałem do wędzenia. Od jakiegoś czasu czytam i nie mogę zrozumieć parzyć szynki czy nie .Mam 4kg szynki i 3kg boczku bez skóry zalanej w zalewie 5l wody 2 kg soli peklowej trochę pieprzu,liścia laurowego,czosnku . Leży to już prawie tydzień w garnku z kamionki w piwnicy. Jak uzyskać wysoką temperaturę (bo jest ciężko )próbowałem wędzić kiełbasę białą surową wyszła ok. ale jak rozgrzałem wędzarnie do 50 stopni i zamknąłem komin to spada mi do 30 stopni .Pytania:Jak nagrzać,parzyć czy nie (już wyżej wspomniałem) ,jak ludzie od dawien dawna jak nie mieli termometrów dawali radę jestem zwolennikiem białe to białe a czarne to czarne .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stoper07 .Żeby Ci doradzić jak nagrzać to musisz coś więcej o swojej wędzarni.Najlepiej kilka fotek.Jak ją rozgrzejesz do 60°c to możesz spokojnie wędzić ok 5h i potem parzyć chyba ,że lubisz wyroby surowe dojrzewające to musisz wędzić dużo dłużej i wtedy nie parzysz.Pozdrawiam

 

[ Dodano: Sro Gru 09, 2009 18:48 ]

Będziesz miał chyba za słone.Tu masz tabelę do peklowania mokrego.

 

http://www.wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?t=1015&highlight=tabela+dziadka

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

arkadiusz,w moim przypadku jest tak że postawiłem ją (jak będę miał możliwość wyślę fotki)z cegły zwykłej budowlanej jest to prostokąt 2m o szerokości prawie 1m i grubości 75cm.zamknięty płytą betonową z zasuwą nad którą jest wbudowany 1.5m komin z kamionki.Dżwi drewniane,palenisko murowane z dzwiczkami oddalone o 50cm na wysokości 35cm.I mam pytanie czy jak ją rozbujam (ciężko jest mi powyżej 60 stopni)i jak ją zacznę zadymiać to co dalej....(.temperatura mi spada do ok 30 stopni)postawiłem nie dawno i chciałbym w sobotę wędzić i nie popsuć wiem że początki ciężkie ale...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w jakiej temp następuje wyciek białkowy?

 

https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?t=4273

 

[ Dodano: Sro Gru 09, 2009 20:02 ]

arkadiusz,w moim przypadku jest tak że postawiłem ją (jak będę miał możliwość wyślę fotki)z cegły zwykłej budowlanej jest to prostokąt 2m o szerokości prawie 1m i grubości 75cm.zamknięty płytą betonową z zasuwą nad którą jest wbudowany 1.5m komin z kamionki.Dżwi drewniane,palenisko murowane z dzwiczkami oddalone o 50cm na wysokości 35cm.I mam pytanie czy jak ją rozbujam (ciężko jest mi powyżej 60 stopni)i jak ją zacznę zadymiać to co dalej....(.temperatura mi spada do ok 30 stopni)postawiłem nie dawno i chciałbym w sobotę wędzić i nie popsuć wiem że początki ciężkie ale...

Możliwe, że palenisko masz za małe i brak deflektora, co sprawia, że w jednym miejscu masz temp większą, niż gdzie indziej itp., itd..Jednak jest to "gdybanie". Jeśli nie opanujesz umiejętności wędzenia w swoim kolosie, to czeka cię robota na wiosnę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maxell postawiłem wędzarnie ,uwędziłem białą surową(wyszła nie najgorzej) kupiłem trochę mięsa i co dalej .... nie chcę tego popsuć , zrobiłem zalewę na oko wsypałem 2 kg soli peklowanej (jajko było w górze ) wlałem 5l wody wrzuciłem jajko zamieszałem zalałem mięso trochę liścia ,pieprzu stoi w kamionce z deklem zalanym w wodzie co teraz zrobić ...żeby było dobrze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maxell postawiłem wędzarnie ,uwędziłem białą surową(wyszła nie najgorzej) kupiłem trochę mięsa i co dalej .... nie chcę tego popsuć , zrobiłem zalewę na oko wsypałem 2 kg soli peklowanej (jajko było w górze ) wlałem 5l wody wrzuciłem jajko zamieszałem zalałem mięso trochę liścia ,pieprzu stoi w kamionce z deklem zalanym w wodzie co teraz zrobić ...żeby było dobrze.

Ojojoj.. ale czemu tak... na oko ?

Skąd taki spontan ?! :shock:

Naprawdę nie wiem co doradzić. Może skorzystaj z pogotowia zadymiarskiego ?

Pozdrawiam

BonAir

 

https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?p=47286#47286

Co by tu jeszcze sprasować... ? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przestańcie wierzyć w jajka.One są dobre na twardo.Teraz musisz wymoczyć to co zapeklowałeś w zimnej wodzie ,ale trudno mi powiedzieć ile czasu.Najlepiej to musisz moczyć i próbować.Co do twojej wędzarni to weź pod uwagę wypowiedź kol.Bagno ,ale wydaje mi się ,że jeżeli dostarczysz więcej powietrza do paleniska/nie zamykaj drzwiczek do paleniska lub znajdź inny sposób/ i nie będziesz żałował drewna to się może udać.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bagno dzięki,pozdro.

 

[ Dodano: Sro Gru 09, 2009 19:57 ]

No to widzę że naprawdę jestem nowy .Nie sztuka postawić ....od piątku za to się zabieram i w niedzielę dam znać co to z tego wyszło. Dzięki za wszystkie rady wszystkim i wrócę jeszcze do tego parzenia czy parzyć dla bezpieczeństwa czy smaku ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.