Skocz do zawartości

Nasza Szkoła Domowego Masarstwa


Maxell

Rekomendowane odpowiedzi

Pomysł bardzo ciekawy, jestem za. Jestem w 100% tylko amatorem, ale patrząc na moich degustatorów to coś mi tam wychodzi. Zresztą od dłuższego czsu nie kupuję "plastiku" w marketach. Ale oczekiwania, że po takim szkoleniu będziemy ratować nasz przemysł mięsny są trochę przesadzone. Ratujmy własne żołądki, a to już będzie ogromny sukces.
Do życia potrzeba piwa kiełbasy i chleba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 434
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Marku, dobrze sie zapoznaj z materiałem filmowym, gdyz na zlocie Kol. Bagno i miejmy nadzieje Dziadek (wreszcie :tongue: ) bedzie egzaminował z tego materiału. :wink:

Zobaczysz, że co innego sobie poogladać, a co innego samemu to wykonać.

Oj, z niecierpliwością czekam na zlot....

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem nowy i od ogromu informacji jeszcze długo sie nie pozbieram, ale plany budowy wędzarni już mi chodzą pod fryzurą, aby chociaż część widomości zawartych w oceanie wiedzy "Domowego Masarstwa" wprowadzić w czyn. :smile:
idę napić się herbatki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Maxell pomysł OK

Tylko czytam że to ma być szkoła z dyplomem :wink:

Dyplom będzie bez znaczenia. Podobna nauka która trwa 3 lata prowadzona jest w Cechu Rzemiosł Różnych i nic nie trzeba płacić a nawet pracodawca ci płaci, ale to trwa.

Można zrobić taką nieformalną szkołę, ale jak można dać gleit jak nie będziemy wiedzieli czy ten ktoś coś potrafi? Bo wiedzę może mieć duuużą.

 

15 lat siedzę w tym fachu i produkuje asortyment dobry i taki (jak tu ktoś określił) "bezmięsny" , ale generalnie jestem zwolennikiem wyrobów zdrowych.

Mikre kieszenie zmuszają zakłady do produkcji taniego żarcia, ale cieszę się że takie forum powstało i teraz propozycja szkoły. To jest dowodem tego że kustoszy dobrego jadła jest więcej.

Człowiek, który nie robi błędów, zwykle nie robi niczego,

Jeśli przyjmiesz do siebie zabiedzonego psa i sprawisz, że zacznie mu się dobrze powodzić - nie ugryzie cię. Na tym polega zasadnicza różnica między psem a człowiekiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Właśnie taka akademia ( czy Akademia) mnie kręci. Niedawno obsesyjnie zastanawiałam się, jak tu zaprosić na jakie dwa tygodnie do domu jakiegoś litewskiego wieśniaka ( nie chciałabym, żeby to obraźliwie zabrzmiało, ale wyobrażam sobie, że na zapadłej wsi nad Niemnem ktoś robi jeszcze palcówkę albo kindziuki) po to, żeby zademonstrował swoje niedyplomowe, ale jakże przydatne umiejętności.

Chyba dam ogłoszenie do Tygodnika Wileńszczyzny :grin:

pyzolda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież nie chodzi nam o "papier" tylko zdobycie jak najwiekszej ilości informacji i praktyki. Coś takiego mozna by organizować np. tydzień przed zlotem w naszej bazie, która już w tym roku powinna dysponować niezbędnym wyposażeniem w tym zakresie.

Mozna by, oprócz oczywiście "naszych stronkowych technologów i fachowców" zapraszac jakies ciekawe osoby, jak chocby własnie rzeźnika z Litwy. Niech chwalą się swymi umiejętnościami.

Tygodniowe kształcenie można nazwać np. "Letnią Akademią Masarstwa Domowego".

Nie ma lepszego sposobu na poznanie tajników masarstwa, jesli nie "rozbierze sie" samemu półtuszy wieprzowej (oczywiście pod okiem fachowca) i nie wyprodukuje własnoręcznie pierwszej kiełbaski, czy kaszanki.

Myslę, iz w dobie plastikowego żarła, kładzenie nacisku na ekologie i powrót do korzeni, są bardzo wskazane.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to jest właśnie to!!

 

Bardzo trafna propozycja.

Maxell brawa dla Ciebie.

 

Myślę, ze kwitek też można by wystawiać

jednak trzeba by takim działaniom nadać moc prawną.

jestem przekonany, że z czasem taki kwit miałby swoją rangę.

 

Zdecydowanie popieram tą inicjatywę.

 

z ukłonami

Jondek

z ukłonami

 

Jondek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie czytam i myślę..........

Po jaką cholerę nam papierek ? :question:

Sama działalność na tej stronce, nauka i wymiana doświadczeń - robi swoje. :grin:

Podnoszenie sobie poprzeczki w domowym wędliniarstwie . :!:

Rosnący nasz autorytet ......widoczny po minach pożeraczy naszych wyrobów :devil:

I o to chodzi.

Ale .... jeśli chodzi o jakiś kurs i okazję dodatkowego spotkania..... to jestem ZA

:grin:

fentel

zadymiacze wszystkich krajów łączcie się

ORMO czuwa !!!!! bo Milicja śpi !

http://www.wedlinydomowe.pl/articles.php?id=1256

www.rufi.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fantel,nic dodać ,nic ująć do tego co napisałeś,

żadnych papierków,najlepszym dokumentem są miny obżeraczy naszych produktów,

...i ta nasza satysfakcja z tego powodu.... :blush: :blush: :blush:

pozdrawiam

żyć aby jeść,czy jeść aby żyć-oto jest dylemat.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Genialny pomysł! Trudno jest samemu do wszystkiego dochodzić, jeśli nie ma się jakiegoś swojego ,,DZIADKA" , któremu można trochę popatrzeć na ręce. Tę strone tworzy wielu takich masarskich ,,profesorów". Warto by z ich wiedzy skorzystać w takiej akademi.

Jestem za!

nie ma dymu bez ognia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

No i stało się. :grin:

W najbliższym czasie, pod patronatem Wędlin Domowych (www.wedlinydomowe.pl) rusza Szkoła Domowego Masarstwa. Na początek podam w zarysie zminimalizowany konspekt Szkolenia "DOMOWE PRZETWÓRSTWO MIĘSA", opracowany m.in. przez naszego Gł. Technologa:

1. Czas szkolenia

- z uwagi na pracochłonność i czasochłonność wykonywanych wyrobów mięsnych, szkolenie przewidziane jest na dwa lub trzy dni.

2. Zakres tematyczny prowadzonych zajęć teoretycznych i praktycznych.

a) przekazanie ogólnych zasad z zakresu podstawowych zagadnień higieny.

b) przygotowanie stanowiska pracy oraz związane, z tym narzędzia i urządzenia.

c) przekazanie podstawowych wiadomości o mięsie.

d) rozbiór półtuszy wieprzowej - pokaz praktyczny:

- rozbiór zasadniczy

- rozbiór uzupełniający elementów zasadniczych

- klasyfikacja mięsa wieprzowego

e) sposoby konserwacji mięsa

f) produkcja wyrobów gotowych tj. wędzonek, kiełbas, wyrobów podrobowych, itd.

g) ocena organoleptyczna wykonanych wyrobów.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miejsce szkolenia będzie Folwark Zrębice k/Częstochowy.

 

Folwark Zrębice

rodzinna agroturystyka

Zrębice, ul. Główna 17
42-256 Olsztyn
tel. kom. 605 532 097

biuro@folwark-zrebice.pl

http://folwark-zrebice.pl/index.php

 

W najbliższym czasie postaramy sie dograć formalności związane z warunkami użyczenia szkole sprzętu, który udało się załatwić (i nastepnego, który jestem w trakcie załatwiania) dla potrzeb strony, a który w całości przekazany zostanie Klubowi Przyjaciół Prosiaczka, na ręce jego Prezesa.

Jak wspomniałem, Szkoła będzie działała pod naszymi skrzydłami, głównie Klubu KPP. Zajęcia będa prowadzić m.in. Bagno, Papla i osoby, z którymi prowadzi się aktualnie rozmowy.

Wszystkiego dowiedzą sie Państwo juz wkrótce, kiedy znane będą szczegóły. Juz teraz mogę zapewnić, iż zakwaterowanie i wyżywienie dla osób chętnych do uczestnictwa w takich spotkaniach - zapewnione (z tego co wiem, to po specjalnych cenach - prawda Papla?). :wink:

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Materiały powoli do mnie spływają i kiedy tylko będe miał ich wystarczającą ilość, wszystko na temat Szkoły zostanie zaraz umieszczone na stałe, na stronie głównej.

Z tego, co mi wiadomo, szykuje sie także na koniec szkolenia, mały egzamin teoretyczno-praktyczny. :wink:

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie

 

Na dzień dzisiejszy pragnę potwierdzić słowa Maxella i na szybko dodać:

 

1. Noclegi są juź dograne, cena 1 noclegu dla 1 uczestnika kursu będzie uśredniona i wynosić będzie do końca I kwartału  2009  - 25 zł przy założeniu, że uczestnik będzie spał z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę. Inni, którzy będą spać tylko 1 noc, płacić będą 30 zł / 1 nocleg.

 

2. Wyżywienie - śniadanie 12 zł, obiad, 18 zł, kolacja 12 zł. Oczywiście jest moźliwość skorzystania z kuchni i jej wyposażenia. Do dyspozycji jest grill, ognisko. Szczegóły będą dogadywane.

 

3. Grupa docelowa jednego szkolenie to 24 osoby. Jest to optymalna grupa, aby na spokojnie przeprowadzić teoretyczne a szczególnie praktyczne zajęcia, i na nie będzie poświęcone najwięcej czasu. Naszym zamysłem jest ab każdy z uczestników stanął przy stole technologicznym i mógł spróbować swoich sił.

 

4. Dogadywane są sprawy mięsa i materiałów do produkcji. W przyszłym tygodniu będę miał szczegółowe dane z jakiej ubojni i w jakich cenach dostanę.

 

Takie m.in. elementy będą składać się na koszt szkolenia. Dla jednych będzie wysoki dla innych niski. Jedno jest pewne: TO CZEGO SIĘ NAUCZYCIE POZWOLI WAM NA ZDROWE I TANIE ODŻYWIANIE :grin: Bo nie ma nic cenniejszego niż zdrowie.

Papla a wiadomo coś już na temat innych kosztów , oczywiście w przybliżeniu bo wiadomo że co dziej jutrzejszy przyniesie to bedziemy wiedzieli jutro wieczorem

Paweł 603957797

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.