Skocz do zawartości

Zakwas z buraków - czy jest ok?


sawca

Rekomendowane odpowiedzi

Zrobiłem pierwszy raz zakwas z buraków wg Papli, tyle że zamiast chleba razowego dodałem wody z ogórków kiszonych jak radziła EAnna, i teraz mam dylemat czy to co zrobiłem powinno tak wyglądać: ?

Miałem zamiar to zlać do butelek i wykorzystać w celach zdrowotnych ale na takie to nie wygląda :rolleyes: .

Ja tam lubię swoja schizofrenię jest z kim wypić i pogadać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Trochę za blade to jest. Kolor powinien być intensywny, buraczany, lekko nawet fioletowy-śliwkowy. Wieczorkiem podeślę zdjęcie wczoraj zlewanego zakwasu. A jaki jest w smaku? Powinien być kwaskowaty z dominującym smakiem buraków.

Pozdrawiam Paweł
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hallo sawca !!!!

 

Pytanie:Zakwas ten ma cos leczyc,uzdrawiac ??, czy sluzyc do wypiekow np.chleba itp. ???

 

Ps. nigdy czegos takiego nie widzialem !

Do barszczu czerwonego np. z uszkami :-)

Sam też można pić ale rozcieńczony.

 

O choćby taki:

 

BARSZCZ WIGILIJNY

 

1/2 kg buraków, 10 dkg włoszczyzny, 5 dkg grzybów suszonych, 2 dkg masła, 2 l wody, ziele angielskie, pieprz, liść bobkowy (laurowy), sól, cukier do smaku, 1/4-1/8 l zakwasu burakowego, 1/2 ząbka czosnku

 

Przyrządzić jak barszcz burakowy jarski, gotując osobno w części wody wywar z grzybów i łącząc z barszczem burakowym. Z odcedzonych grzybów robi się uszka lub paszteciki wg przepisu zamieszczonego w "dodatkach do zup". Podawać barszcz z pas'tecikami lub uszkami z grzybów.

 

USZKA Z GRZYBAMI

 

na farsz:

7 dkg suszonych grzybów, l/2 czerstwej bułki, 1 cebula, 2 dkg tłuszczu, 2 dkg bułki tartej, sól, pieprz,

 

na ciasto:

20 dkg mąki, 1 jajo, 1/2 szklanki wody, sól

 

Grzyby dokładnie umyć, ugotować w wodzie do miękkości, odcedzić. Dodać bułkę namoczoną w wodzie i odciśniętą, przepuścić razem przez maszynkę do mięsa. Dodać sól i pieprz do smaku, oraz posiekaną cebulę przesmażoną na tłuszczu i bułkę tartą. Z mąki, jaja i wody zagnieść ciasto, jak na pierogi. Podawać do czystej zupy grzybowej, barszczu itp.

Pozdrawiam Paweł
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Papla - chyba za dużo wody wlałem.

Olek.P - "Z uwagi na swój skład chemiczny buraki są bardzo silnie zasadotwórcze. Dlatego dla osób zjadających dużo mięsa, ciasta, pieczywa o charakterze kwasotwórczym wręcz konieczne jest spożywanie bura­ków pod różną postacią po to, aby doprowadzić w organizmie do równowagi kwaso-zasadowej, która jest warunkiem zdrowia. Czerwony barszczyk jest doskonałym środkiem na wszelkiego rodzaju „pieczenia w dołku”, „zgagi” i „kwasy”.Z kolei dla osób cierpiących na nadciśnienie krwi poleca się picie surowego soku z buraków zmiesza­nego w proporcji pół na pół z miodem. "
tu jest oryginał:

 

http://www.roik.pl/czerwone-buraki-wskazane-dla-wszystkich/

"potrawy z buraków, tak i kwas buraczany można polecić również przy niedokrwistości czyli anemii, dla ludzi z nadwagą i nadciśnieniem tętniczym."
oryginał tu:
http://m.nettg.pl/news/73668/barszcz-kiszony-czyli-kwas-z-burakow

Edytowane przez chudziak
Ja tam lubię swoja schizofrenię jest z kim wypić i pogadać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja robię barszcz w ten sposób:

Składniki

 

 

• 3 kg dobrych buraków ćwikłowych

 

• 1 włoszczyzna bez kapusty

 

• 4-5 jabłek kwaśnych i aromatycznych

 

• 2-3 grzybki suszone

 

• kiszony barszcz czerwony ( własnej roboty )

 

• lub żurek ( bez mąki ) lub ocet jabłkowy

 

• 4 ząbki czosnku, sól, cebula

 

• liść laurowy, ziele angielskie, pieprz czarny(ziarnisty), cukier

 

 

Etapy przygotowania

 

 

1. Buraki obrać drobno pokroić lub zetrzeć na tarce jarzynówce, włożyć do dość dużego garnka i zalać wrzątkiem, dodać jabłka nie obierane pokrojone w ósemki (bez gniazd nasiennych), obrane jarzyny, cebulę, grzyby dobrze wypłukane, przyprawy, 2 ząbki czosnku w łupinach lekko rozgniecione. Barszcz podgrzewać na małym ogniu na granicy wrzenia ( nie gotować- ważne ) przez kilka godzin ( jak rosół ). Następnie zakwasić ( najlepiej kiszonym barszczem czerwonym) lub żurkiem lub octem jabłkowym – podgrzać( ale nie gotować). Doprawić solą, pieprzem, czosnkiem, cukrem ( wg swojego smaku). Dobrze zrobiony barszcz nie może mieć posmaku surowizny.Najlepiej jak postoi przez dobę wtedy bardzo ładnie harmonizuje się smak i barszcz nabiera odpowiedniej kwasowości.

 

2. Jest to barszcz postny , można również ugotować barszcz na wywarze mięsnym. Nie wolno barszczu przy odgrzewaniu zagotować ponieważ straci kolor ( będzie czerwono – brązowy) Odmianę postną można używać jako napoju orzeźwiającego na zimno.

Janusz "Smorodina"

skype: SMORODINA54

ANKIETA GADŻETY

ZAMÓWIENIA IV ZLOT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mój kwas

 

http://gfx.efotek.pl/images/v7lz7j6n0x168wekeh_thumb.jpg http://gfx.efotek.pl/images/5977thbtw85eksbnumqk_thumb.jpg

 

W butelce jak widać wlana łyżka oleju , doskonale zabezpiecza przed wszelkimi niespodziankami ,ostatni kwas w lodówce zabezpieczony w ten sposób przetrwał 5m-cy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

był gesty ... nie klarowny.

Rozwinęły się bakterie śluzowe.

To się zdarza.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...

Mam taki przepis z 1932r

Buraki kwaszone na zimę .

Chcąc mieć dobry kwas burakowy na barszcz ,kapuśniak i t p .;nie należy wszystkich buraków kwasić odrazu ,tylko częściowo ,co 2 lub 3 tygodnie ,pewną ilość zakwasić.

Buraki mniejsze w całości ,większe poprzekrawać ,obrać a włożywszy do beczułki ,nalać zimną wodą i postawić w cieple ,najlepiej przy kuchni.

Po upływie 4-5 dni wystawić baryłkę w zimne miejsce aby buraki powoli kwaśniały i dłużej

przechowywać się dały . Najdalej po 6 dniach kwas można używać , a w miarę ubywania,należy wody dolewać ;lecz nie dłużej jak przez miesiąc używać tych buraków ,

gdyż ,przekwaśniały barszcz będzie już nie zdrowy. Pleśń starannie zbierać a beczułkę

trzymać zawsze nakrytą . Jeżeli kwas naprędce otrzymać chcemy ,wtenczas buraki

zalać ciepłą wodą i włożyć skórkę razowego chleba;po 3 dniach już kwas zdatny do użycia ,

wszakże długo przetrzymać się nie da.

SPOSÓB KWASZENIA BARSZCZU Z BURAKÓW

Sześć większych lub 10 mniejszych buraków ćwikłowych oskrobać i opłukać ,pokrajać w drobne kawałki ,a włożywszy w drewniane lub gliniane naczynie ,zalać przegotowaną letnią wodą . Na wierzch dać kawałek żytniego kwaśnego chleba i pozostawić w ciepłem miejscu nad kuchnią. Po 4 dniach powinien być barszcz kwaśny do użycia . Jeśli na wierzchu utworzy pleśń należy ją zebrać ,wyrzucić rozmoknięty chleb i zamieszać dobrze od spodu . Taki barszcz trzymany w chłodnem miejscu można przechowywać dłuższy czas zupełnie świeży ,ale trzeba go ,gdy dobrze kwaśny, zlać czysty w butelki lub słoje i zawiązać pergaminowym papierem.

nie zrobisz nic aby odzyskać tracony czas ,ale możesz zrobić wszystko ,aby nie stracić następnego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawą jest skórka żytniego chleba na zakwasie

tylko wtedy gdy nie masz tego :wink:

po wstrzęśnieciu :wink:

tym kefirkiem zakwasisz prawie wszystko :cool:

Żur, buraki czy kiszoną kapustę to jest to najłatwiejsze, potrafi zaszczepić wędliny dojrzewające. A nawet bez problemu zrobić ser.

http://images43.fotosik.pl/1180/cf5743008b743b6dm.png

"Kiedy pracuję, to pracuję, a gdy mówię, że pracuję, to tylko mówię."
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kefirek niby z Tybetu, ja przypuszczam że "europejski" z Kaukazu, ale kto wie.

Jeśli dobrze z nim się obejdziesz to służy wieki

Za każdym razem go przybywa, jeśli jest go za dużo to można go zamrozić :!:

I to mu wcale nie zaszkodzi.

Więcej informacji tu

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kefir

stronka w jęz. angl.

http://users.sa.chariot.net.au/~dna/kefirpage.html

 

Pozdrawiam

http://images43.fotosik.pl/1180/cf5743008b743b6dm.png

"Kiedy pracuję, to pracuję, a gdy mówię, że pracuję, to tylko mówię."
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darino, Jakie mleko do nich kupujesz?

Najtańsze H milch(mleko pasteryzowane), ale już przerabiałem kozie, bez problemu

byle nie za tłuste.

Świeże i tłuste idzie ale trwa trochę dłużej.

Normalnie 48godz i kefirek woła o więcej :wink:

Pozdrawiam

http://images43.fotosik.pl/1180/cf5743008b743b6dm.png

"Kiedy pracuję, to pracuję, a gdy mówię, że pracuję, to tylko mówię."
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darino, Wylej cały zapas na Wiejską może będzie w Polsce lepiej - uniwersalny produkt na pewno się przyda w każdej sytuacji. Sorry, ale nie mogę się powstrzymać, że jest coś uniwersalnego i Rząd tego nie widzi, a szuka. Przedstaw konkretnie kultury i używane surowce!!! Co do grzybów również jak wygląda proces. Po ostatnich wiadomościach nie potrafię zdobyć się na coś co mnie przekona do uczciwości Azjatów. Za kilka centów pół narodu ( konsumentów ) wytrują.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.