Skocz do zawartości

Kiełbasa drobiowa parzona


Zbój Madej

Rekomendowane odpowiedzi

To jest pierwsza tego typu kiełbasa jaką zrobiłem.

Zakupiłem:

Pierś kurczaka 1,05 kg

Udo indycze 1.22 kg

Wołowina 0,4 kg

 

Przyprawy:

5 ząbków czosnku

pieprz czarny

majeranek

 

Pierś zmieliłem na szarpaku, udo siatka 6mm, wołowina szarpak następnie siatka 2.5mm i skóra z uda siatka 2.5mm. Mięsa razem zapeklowałem na sucho licząc 15g p-soli/kg mięsa ale p-soli dałem około 30%, a 70% to sól, skórkę posoliłem tak trochę z solniczki. Peklowanie odbyło się w temp. 4st.C przez jakieś 16-17 godz., a rano mięso dałem do kuchni i tak się jeszcze peklowało w temp. pokojowej jakieś 6 godz. Mięsa wraz ze skórą z dodatkiem 100ml wody i przyprawami do smaku dobrze wymieszałem i odstawiłem na jakieś 2 godz. Po tym czasie nadziałem w jelita 28/30mm W kawałki o dług. 30cm, które z związywałem na obu końcach i skręcałem po środku, takie podwójne kiełbaski. Dwie kiełbaski na próbę do garnka do wody o temp. 40st.C i szybko podniosłem temp. do 80st i tak parzyłem 35min. Po sparzeniu i wystudzeniu smak dobry,ale nadzienie trochę suche. Pozostałe kiełbaski parzyłem już 30min. w temp. 77-81st.C i też w smaku dobre, ale mięso suche, a może za chude :question: Będą kolejne kiełbaski drobiowe. Jeszcze dużo nauki przede mną :smile:

Witajcie BiSwW

lokomotywa-ruchomy-obrazek-0004.gif

Nic mnie tak nie cieszy jak masarskie rzemiosło

etiam latrones suis legibus parent !!

Wędzę więc jestem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 129
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Szarpak to jest takie sitko z bardzo dużymi otworami.Wpisz w google i zobaczysz.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w smaku dobre, ale mięso suche, a może za chude :question:

Zbóju wydaje mi się ,że dwie przyczyny są suchości kiełbasy ,pierwsza to na pewno mała zawartość tłuszczu ale druga to wysoka temperatura parzenia. Ja przy wyrobach drobiowych staram się zachować raczej ok 75st C.

cześć co to jest szarpak?

Wiejas skorzystaj z opcji szukaj to się dowiesz.

"...dobrze przeżyte Dziś uczyni każde

Wczoraj snem szczęśliwym,

I każde Jutro wizją nadziei."

Kalidasa V w n.e.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po sparzeniu i wystudzeniu smak dobry,ale nadzienie trochę suche. Pozostałe kiełbaski parzyłem już 30min. w temp. 77-81st.C i też w smaku dobre, ale mięso suche, a może za chude :question:

Bo wszystkie surowce chude i dlatego kiełbasa trochę sucha.Brak tłuszczu.

 

[ Dodano: Nie 14 Lut, 2010 17:10 ]

ok dzięki

jeszcze jedno pytanko

mięsa drobiowego się nie pekluje chyba?

.

 

A czemu nie?

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mięsa drobiowego się nie pekluje chyba?

A to czemu ? A jakie wyroby z mięsa drobiowego masz na myśli ?

"...dobrze przeżyte Dziś uczyni każde

Wczoraj snem szczęśliwym,

I każde Jutro wizją nadziei."

Kalidasa V w n.e.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo wiem skąd takie przekonanie :rolleyes: Poczytaj np tu http://wedlinydomowe.pl/articles.php?topic=36 i w ogóle na stronie głównej jest wiele cennych informacji a zarazem podstawowych.

"...dobrze przeżyte Dziś uczyni każde

Wczoraj snem szczęśliwym,

I każde Jutro wizją nadziei."

Kalidasa V w n.e.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbóju wydaje mi się ,że dwie przyczyny są suchości kiełbasy ,pierwsza to na pewno mała zawartość tłuszczu ale druga to wysoka temperatura parzenia. Ja przy wyrobach drobiowych staram się zachować raczej ok 75st C.

Następną razą doda się tłuszczyk drobiowy lub więcej skóry z porcji rosołowych, jak na pierwszy raz to parzyłem w takiej temp. jak parzyłem inne wyroby drobiowe w osłonkach, szynkowarce i prasce :smile:

no ale po to tu się loguję by się czegoś dowiedzieć

Bardzo dobrze napisane :smile:

 

[ Dodano: Nie 14 Lut, 2010 17:34 ]

Bo wszystkie surowce chude i dlatego kiełbasa trochę sucha.Brak tłuszczu.

No właśnie chciałem chudą, ale nie pomyślałem, że będzie sucha. Następne będą lepsze(mam nadzieję) :smile:

Witajcie BiSwW

lokomotywa-ruchomy-obrazek-0004.gif

Nic mnie tak nie cieszy jak masarskie rzemiosło

etiam latrones suis legibus parent !!

Wędzę więc jestem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małe pytanko Zbujaszku. Pewnie nie wytrzymałeś po parzeniu i popróbowałeś. Jakie porównanie do smaku tradycyjnej białej wieprzowej.Bo na takie "suchoty" to mam klientkę , co to od zawsze się odchudza :grin: .

Jeszcze osobiście nie robiłem białej wieprzowej, a kupować gotowe wyroby to na szczęście już zapomniałem jak to się robi. Myślę też, że nie ma co równać smaków wyrobów drobiowych do wieprzowych, inne mięsa :smile:

Witajcie BiSwW

lokomotywa-ruchomy-obrazek-0004.gif

Nic mnie tak nie cieszy jak masarskie rzemiosło

etiam latrones suis legibus parent !!

Wędzę więc jestem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

........Następną razą doda się tłuszczyk drobiowy lub więcej skóry z porcji rosołowych,.......

Ja Ci radzę dodać tłustej wieprzowiny (np. wp2b, tłusty boczek) będzie lepszy efekt i smak.

Tłuszcz drobiowy jest żółty i miękki, marze się i wypływa z gotowego wyrobu (jeśli będzie z indyka to dodatkowo może mieć niedobry smak)

Piszę to z własnego doświadczenia

 

pozdrawiam

pozdrawiam

TINEK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbóju Madeju można tą kiełbasę w sztucznej osłonce zrobić?

Jak najbardziej można :smile:

Ja Ci radzę dodać tłustej wieprzowiny (np. wp2b, tłusty boczek) będzie lepszy efekt i smak.

Żadnej wp nie mogę dodać, to ma być dietetyczna kiełbasa głównie dla mojego ojca. Ma być drobiowa z ewentualnym dodatkiem wołowiny :smile:

 

 

Jak się wyrobię to jeszcze w tym tygodniu ponowne robienie drobiowej parzonej :rolleyes:

Witajcie BiSwW

lokomotywa-ruchomy-obrazek-0004.gif

Nic mnie tak nie cieszy jak masarskie rzemiosło

etiam latrones suis legibus parent !!

Wędzę więc jestem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To musisz wybrać.Bo jeśli ma byś dietetyczna to po co ten tłuszcz .Tłuszcz drobiowy też nie jest dietetyczny i nie bardzo się nadaje do kiełbas.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadnej wp nie mogę dodać, to ma być dietetyczna kiełbasa głównie dla mojego ojca. Ma być drobiowa z ewentualnym dodatkiem wołowiny :smile:

 

A to rozumiem

To będzie suchawa, ale nie dodawaj wołowiny, bo ona jeszcze bardziej "osusza" produkt

jeśli ma być dietetyczna nie dawaj skóry i tłuszczu drobiowego (jak już pisał mój przedpiszca)

daj więcej mięsa z uda, (ma więcej kolagenu (bardziej kleiste)) w stosunku do fileta, będzie mniej sucha

pozdrawiam

pozdrawiam

TINEK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To musisz wybrać.Bo jeśli ma byś dietetyczna to po co ten tłuszcz .Tłuszcz drobiowy też nie jest dietetyczny i nie bardzo się nadaje do kiełbas.

To bez tłuszczu, ale więcej skórek drobiowych może :question: :smile:

To będzie suchawa, ale nie dodawaj wołowiny, bo ona jeszcze bardziej "osusza" produkt

jeśli ma być dietetyczna nie dawaj skóry i tłuszczu drobiowego (jak już pisał mój przedpiszca)

daj więcej mięsa z uda, (ma więcej kolagenu (bardziej kleiste)) w stosunku do fileta, będzie mniej sucha

pozdrawiam

No i chyba zamiast wołowiny dam więcej udka indyczego :smile:

Witajcie BiSwW

lokomotywa-ruchomy-obrazek-0004.gif

Nic mnie tak nie cieszy jak masarskie rzemiosło

etiam latrones suis legibus parent !!

Wędzę więc jestem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj więcej kleistego jak radzi Tinek.Nie dawaj skórek bo to też tłuste a ma być dieta.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiszenia zeschła się na kamień :) nadaje sie do tarcia i wtedy z masełkiem jest OK

Ciekawe, tutaj trochę bałbym się

Człowiek, który nie robi błędów, zwykle nie robi niczego,

Jeśli przyjmiesz do siebie zabiedzonego psa i sprawisz, że zacznie mu się dobrze powodzić - nie ugryzie cię. Na tym polega zasadnicza różnica między psem a człowiekiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.