Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Wyroby słoikowe Zbója Madeja

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
351 odpowiedzi w tym temacie

#1 Zbój Madej

Zbój Madej

Uzależniony od forum

• **VIP-Organizator**
  • 6668 postów

Napisano 14 lut 2010 - 17:19

Zakupiłem:

Łopatka 3.8 kg
Boczek surowy 1.25 kg
Golonka przednia i tylna 1.35 kg

Przyprawy:

Czosnek granulowany
Majeranek
Pieprz czarny świeżo kręcony

Łopatkę, boczek i mięso z golonek-wyszło 5.6kg, zmieliłem przez siatkę 6mm Peklowałem na sucho w temp. 4stC, p-sól i sól w proporcjach 40/60 licząc 16g p-soli/kg mięsa. Czas peklowania to kilkanaście godz. w chłodzie i kilka godz. w temp pokojowej (nie pamiętam dokładnie czasu) Po zaplekowaniu dodałem przyprawy do smaku i dooooobrze mieszałem,a następnie do słoików do 3/4 wysokości. Ranty słoików dobrze wytarłem pozakręcałem i do wyłożonego papierem gara do zimnej wody. Słoiki gotowałem pierwszego dnia 60 min i drugiego dnia 40min. Chłodziłem w spiżarni w garnku w tej wodzie, w której się gotowały. Smak hmm... dla mnie i dla rodziny b. dobry :smile:
Dołączona grafika Dołączona grafika

#2 zibi187

zibi187

Weteran

• Użytkownicy
  • 1412 postów
  • MiejscowośćStargard Szczec.

Napisano 14 lut 2010 - 17:43

To jest to :lol: Bardzo smakowicie wygląda :tongue:
Podobnie robiłem konserwy z dzika tylko na wierzch słoika dodawałem odrobinę smalcu. Dodatkowo część zrobiłem z grubszych pokrojonych w kostkę gulaszową i całe małe żeberka. A tak to wygląda
Dołączona grafika

#3 JoteR

JoteR

Początkujący

• Użytkownicy
  • 48 postów
  • MiejscowośćWarszawa

Napisano 14 lut 2010 - 19:52

zibi187
czy dajesz takie proporcje jak Zbój Madej, jakie przyprawy do dziczyzny, smalec z dzika?
pozdrawiam Jote :tongue: R

#4 zibi187

zibi187

Weteran

• Użytkownicy
  • 1412 postów
  • MiejscowośćStargard Szczec.

Napisano 14 lut 2010 - 20:39

zibi187
czy dajesz takie proporcje jak Zbój Madej, jakie przyprawy do dziczyzny, smalec z dzika?
pozdrawiam Jote :tongue: R

To nie mój temat tylko Zbója Madeja, ale jeżeli nie zostanie skasowany to odpowiem. Daję więcej peklosoli ok 19-20g. na kilogram mięsa. Do tej porcji smalec był wieprzowy bo dziczy dopiero się robił. Jeśli chodzi o pozostałe przyprawy to podobnie tylko poza majerankiem dodaję troszkę tymianku. natomiast do peklowania czosnek, ziele angielskie, listek laurowy oraz zmiażdżone owoce jałowca. Pozostałe procesy związane z obróbką cieplną podobnie.

#5 majsa

majsa

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 325 postów
  • MiejscowośćBiały

Napisano 22 lut 2010 - 09:32

Moja konserwa słoikowa :smile:
http://img52.imagesh.../4977/konsb.png
http://img52.imagesh...9890/kons1s.png
http://img52.imagesh.../3678/kons2.png
http://img52.imagesh.../4012/kons3.png
http://img52.imagesh.../2673/kons4.png
zdjęcia słabe, ale efekt sie liczy zniszczona została bardzo szybko przez rodzinkę. Wykonana była z łopatki :lol:

#6 majsa

majsa

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 325 postów
  • MiejscowośćBiały

Napisano 22 lut 2010 - 17:11

Konserwa na kanapce :grin:
http://img641.images...557/kanapka.png

#7 Zbój Madej

Zbój Madej

Uzależniony od forum

• **VIP-Organizator**
  • 6668 postów

Napisano 03 mar 2010 - 09:10

Aż slinka cieknie na taki widok !

I to powinna być jedna z motywacji do robienia własnych wyrobów, a wyroby w słoikach to chyba jedne z prostszych do wykonania, a jakie SMACZNE :smile:

#8 Zbój Madej

Zbój Madej

Uzależniony od forum

• **VIP-Organizator**
  • 6668 postów

Napisano 09 mar 2010 - 21:22

Kolejna porcja wieprzowiny w słoiku i jeszcze raz napiszę, że wyroby w słoikach to chyba jedne z prostszych do wykonania wyrobów mięsnych sposobem domowym :smile:

Łopatka 4.8 kg
Boczek b/s 1 kg
Podgardle b/s 1 kg

Przyprawy

P-sól 23g na całość mięsa
Sól 50g na całość mięsa
Pieprz czarny świeżo kręcony
Majeranek
Czosnek granulowany

Mięsa zmielone przez sitko 6mm. Peklowałem 16 godz na sucho w temp 4-5st.C i jakieś 7 godz w temp pokojowej, po tym czasie wszytko wymieszałem dodając przyprawy do smaku i 150 ml wody. Wkładałem mięso do słoików do 3/4 ich wysokości. Ranty słoików dobrze wytarłem pozakręcałem i do wyłożonego papierem gara do zimnej wody. Słoiki gotowałem pierwszego dnia 60 min i drugiego dnia 40min. Chłodziłem w spiżarni w garnku w tej wodzie, w której się gotowały. Proste i pyszniaste :smile:

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

Smacznego :smile:

#9 anerka

anerka

Weteran

• Użytkownicy
  • 1118 postów
  • MiejscowośćSulechów, lubuskie

Napisano 09 mar 2010 - 22:52

Kolejna porcja wieprzowiny w słoiku

Madej, Ty jesteś nie do podrobienia, chyba cała okolica jest najedzona do syta, tyle fajnych rzeczy robisz :tongue:

#10 WojtekW

WojtekW

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 278 postów
  • MiejscowośćJelenia Góra

Napisano 09 mar 2010 - 23:04

Mam wrażenie (oglądając zdjęcia), że słoiki przed parzeniem są całkowicie napełnione a piszesz, że w 3/4. Co prawda na następnym zdjęciu, już po parzeniu, wsadu jest mniej. Mam wobec tego pytanie: "skurczyła się" zawartość po obróbce cieplnej?

#11 Wnuczek

Wnuczek

Weteran

• Użytkownicy
  • 1060 postów
  • MiejscowośćMazowsze.

Napisano 09 mar 2010 - 23:06

Mam wobec tego pytanie: "skurczyła się" zawartość po obróbce cieplnej?

Oczywiście, przy tuszonce też tak się dzieje.
Pzdr.

#12 Zbój Madej

Zbój Madej

Uzależniony od forum

• **VIP-Organizator**
  • 6668 postów

Napisano 10 mar 2010 - 00:04

Mam wrażenie (oglądając zdjęcia), że słoiki przed parzeniem są całkowicie napełnione a piszesz, że w 3/4. Co prawda na następnym zdjęciu, już po parzeniu, wsadu jest mniej. Mam wobec tego pytanie: "skurczyła się" zawartość po obróbce cieplnej?

Są w 3/4, nie chciało mi się schylać do zdjęcia i z góry zrobiłem dlatego tak wygląda, a po gotowaniu wsad się ścisnął pod wpływem temperatury :smile:

[size=9][ Dodano: Sro 10 Mar, 2010 00:09 ][/size]

Madej, Ty jesteś nie do podrobienia, chyba cała okolica jest najedzona do syta, tyle fajnych rzeczy robisz :tongue:

Cała to nieee, ale kilku znajomych popróbowało, trochę idzie do rodzin sióstr moich, więc taka porcyjka 14 dużych i dwa małe słoiczki to jest nic :smile:

#13 przemo73

przemo73

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 166 postów

Napisano 10 mar 2010 - 03:17

Kolejna porcja wieprzowiny w słoiku

Witam Zbóju, ta twoja produkcja to już pomału zahacza o przemysłówkę :grin:, jak to anerka zauważyła, jutro robię twoją mielonkę w słoiku, lubię takie wyroby i jak napisałeś nie są wcale trudne do zrobienia :lol: , a ta galaretka :tongue: . Pozdrawiam.

#14 Zbój Madej

Zbój Madej

Uzależniony od forum

• **VIP-Organizator**
  • 6668 postów

Napisano 10 mar 2010 - 08:30

Witam Zbóju

Witaj :smile:

jutro robię twoją mielonkę w słoiku

Rób rób, mięsa jakich użyjesz do przerobu to tylko od ciebie zależy. Do łopatki możesz dokupić golonkę, boczek, karczek, podgardle itd., ale równie dobrze to może być sama łopatka.No to do roboty.
Pozdrawiam :smile:

#15 roj61

roj61

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 647 postów
  • MiejscowośćWołomin

Napisano 10 mar 2010 - 08:43

Łopatka 4.8 kg
Boczek b/s 1 kg
Podgardle b/s 1 kg

Przyprawy

P-sól 23g na całość mięsa
Sól 50g na całość mięsa

Jak jest ze słonością wyrobu ?
Ja do wyrobów parzonych w osłonkach dodaję 18 g mieszanki soli/peklosoli na 1 kg, a tu
jest około 10 g na 1 kg.

#16 bielok

bielok

Początkujący

• Użytkownicy
  • 50 postów
  • Miejscowośćzzz

Napisano 10 mar 2010 - 08:58

Cześć.

Ja do wyrobów parzonych w osłonkach dodaję 18 g mieszanki soli/peklosoli na 1 kg, a tu jest około 10 g na 1 kg.

Jest ok. w wątku o tuszonce Dziadek pisał że on dodaje 0,9% i słonośc jest oki. Robiłem głowiznę w słojach wiele razy i dla mnie ta ilośc soli w jest w sam raz.

#17 Zbój Madej

Zbój Madej

Uzależniony od forum

• **VIP-Organizator**
  • 6668 postów

Napisano 10 mar 2010 - 09:10

Jak jest ze słonością wyrobu ?
Ja do wyrobów parzonych w osłonkach dodaję 18 g mieszanki soli/peklosoli na 1 kg, a tu
jest około 10 g na 1 kg.

Dobra uwaga, dzięki roj61 :smile:

Najpierw miałem 3.3 łopatki i dokupiłem 1.5kg łopatki i nie uwzględniłem tego, mój błąd sorki :blush: :smile:
Ja ogólnie liczyłem 17g soli/p-soli na kg mięsa. Mniej więcej 1/3 p-soli i 2/3 soli Wczoraj z pracy przyjechałem trochę padnięty i jakoś nie pomyślałem przy pisaniu posta :blush: :smile:

Za błąd jeszcze raz przepraszam :blush:

#18 Andyandy

Andyandy

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 4304 postów
  • Miejscowość!

Napisano 10 mar 2010 - 10:04

Zbój Madej, tą ilość soli dodaję do wyrobu kiełbas. Ilość soli to też rodzaj uwielbienia NaCl. Jednak w kiełbasach troszkę "solanki" wycieknie trochę wody odparuje, ale już bez soli i zasolenie pozostaje bez zmian lub po zasuszeniu wzrasta. W słoikach cała sól pozostanie, więc każdy gram soli na 1 kg mięsa = odczuwalny smak.
W słoiki do mięsa staram się dawać 15 gr - 16 gr /1 kg i 16 gr - 17 gr jeżeli robię golonkę lub mięso z dużą zawartością tłuszczu. W smaku moich wyrobów, mam podzielone uwagi domowych konsumentów wiec robię z mniejszą i większą ilością soli, zaznaczając słoiki. Jednak po tygodniu zamieniam oznaczenia i smakosze już nic nie mówią. Dodam jeszcze bardzo ważną uwagę, że przetwory mięsne, przyprawy, dodatki - zamknięte w słoikach po okresie miesiąca ulegają " wzmocnieniu " aromatyczno-zapachowym. Właściwości wzmacniania i przechowywania zapachów - śladów, wykorzystywały służby bezpieczeństwa z byłego NRD :wink:

#19 Zbój Madej

Zbój Madej

Uzależniony od forum

• **VIP-Organizator**
  • 6668 postów

Napisano 10 mar 2010 - 10:22

Andyandy
Pierwszy raz jak robiłem słoikową dałem sol/p-soli 16g/kg mięsa i było oki, ale jakby mało więc teraz dałem 17g/kg.

Dodam jeszcze bardzo ważną uwagę, że przetwory mięsne, przyprawy, dodatki - zamknięte w słoikach po okresie miesiąca ulegają " wzmocnieniu " aromatyczno-zapachowym.

Pierwsze słoiki nie doczekały miesiąca :grin: Jak będzie z obecnymi słoikami :question: nie wiem, może ze trzy schowam i posmakuję co będzie po miesiącu lub dłużej :smile:

Sponsor

Sponsor
  • Reklama

#20 kruszyna1696

kruszyna1696

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 67 postów
  • MiejscowośćKorzeńsko

Napisano 10 mar 2010 - 20:15

z mojego doswiadczenia wynika ze taka konserwa musi polezakowac w chlodnym jak ostantnio zrobilem specjajnie na impreze to nie byy zachwycajace ale tydzien pozniej byly palce lizac! :grin:

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych