Skocz do zawartości

Kabanosy - jak nałożyć jelita na lejek


DZIADEK

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 miesiące temu...
  • Odpowiedzi 171
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Jelita tubowane na kabanosiki jak najbardziej polecam. Żadnego problemu z naciągnięciem na lejek i przede wszystkim nie plączą się. Cenowo wychodzi z 3-5 zł drożej od normalnie zasolonych na sucho :) .

Potwierdzam słowa mojego imiennika  ;) tuby są rewelacyjne 

Edytowane przez Maniek96
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Podłączę się do tego wątku, choć sporo minęło od ostatniego postu. Drugi raz robiłem kiełbasę w "normalnych" jelitach, ale ich zbrakło w najmniej oczekiwanym momencie. W związku z tym, że zostało nam ok. 2 kg urobku, tę nabitą uwędziłem wczoraj, a pozostały farsz postanowiliśmy z żoną nabić w cienkie baranie jelito i zamrozić surowe. Będzie do ugotowania lub na grilla.

Tak jak większość piszących w tym wątku, niemało nakląłem się próbując otworzyć jelita baranie do przepłukania, a potem do naciągania na lejek. Oczywiście standardowy lejek był za gruby, ale zaradziłem jakoś wykorzystując taką stożkową końcówkę od rękawa cukierniczego. Żona przyciskała to do lejka i jakoś udało się te kiełbaski nabić.

Na przyszłość chcę zrobić odpowiedni lejek do kabanosów, ale mam pytanie czy do kontaktu z mięsem można użyć miedzianej rurki? Bo z tego byłoby najłatwiej wykonać lejek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

odpowiedni lejek do kabanosów
to rurka 12-z miedzi nie ma kłopotu to krótkotrwały kontakt  ale stożek i kołnierz  sporo roboty :facepalm:  - Tańsza jest gotowa z nierdzewki 

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muski - dzięki za info. Wiesz, kupienie nie stanowi problemu, ale czasem człowiek sam chce zrobić, choć nie ma to najczęściej ekonomicznego uzasadnienia ;-). A że kiedyś bawiłem się w modelarstwo i lubię takie zajęcia to spróbuję. Myślałem o rurce 15 mm i krążku z blachy miedzianej. Polutuję i po sprawie :-). A jak nie wyjdzie to kupię gotowca z nierdzewki… 

A o miedź pytałem raczej pod kątem śniedzienia rurki w środku. Tego chyba się nie przeskoczy, i trzeba będzie przed użyciem dokładnie czyścić wyciorem jakimś ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

o rurce 15 mm
do kabanosa 12 mm! i z krążkiem - pomyłka musi być stożek !

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Jest i bez ołowiu

Spoiwo to oferujemy w rolkach 100g, 250g. 500g i 1000g. W powyższej tabeli podajemy tylko przykładowe kody towarów. Aktualne ceny i dostępność prosimy sprawdzać w sklepie internetowym! lub pytać e-mailem

 

kod masa charakterystyka  - wersja UM119.00 10g Cyna - Sn60%Pb40% spoiwo grubość 1.00 mm fiolka UM119.00F96 10g Cyna - Sn96.3%Ag3.7% grubość 1.00 mm fiolka UM119.00F97 10g Cyna - Sn97%Ag3% grubość 1.00 mm fiolka UM119.02 10g Cyna - Sn60%Pb40% spoiwo grubość 0.25 mm fiolka UM119.05 10g Cyna - Sn60%Pb40% spoiwo grubość 0.50 mm fiolka UM119.07 10g Cyna - Sn60%Pb40% spoiwo grubość 0.70 mm fiolka UM119.00T62 10g Cyna - Sn62%Pb36%Ag2% spoiwo grubość 1.00 mm fiolka UM119.00T63 10g Cyna - Sn63%Pb36%Ag1% spoiwo grubość 1.00 mm fiolka . . .
Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...12...

post-44876-0-20772000-1544989407_thumb.jpg

jumbo
--------------
"Ludzie są głupi, nie źli.
Zło zakłada jakąś moralną determinację, jakiś zamiar i pewną myśl.
Głupiec nie pomyśli.
Działa jak zwierzę przekonany, że zawsze ma rację,
dumny, że przypierd..la. każdemu, kto jest inny od niego samego."

 

 

"- Ludzie lubią wymyślać potwory i potworności. Sami sobie wydają się wtedy mniej potworni. Gdy piją na umór, oszukują, kradną, leją żonę lejcami, morzą głodem babkę staruszkę, tłuką siekierą schwytanego w paści lisa lub szpikują strzałami ostatniego pozostałego na świecie jednorożca, lubią myśleć, że jednak potworniejsza od nich jest Mora wchodząca do chaty o brzasku. Wtedy jakoś lżej im się robi na sercu. I łatwiej im żyć."
"Ostatnie życzenie"
Sapkowski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda  zdrowia kup "se":  tubowane  i życie jest prostsze :)

Postanowiłem jednak że kupię z nierdzewki. Raz że ostatnio nie mam czasu na nic, tym bardziej na zabawę z rurkami. A po drugie miedź będzie trudna do utrzymania w czystości, będzie śniedziała. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Osobiście nie wiem, gdyż nigdy nie nadziewałem w jelita baranie, lecz trzeba policzyć przyjmując do obliczeń wzór na objętość walca oraz 1kgmięsa jest równy 1000 cm sześć. i jeszcze dołożyć 10-30% na straty przekręcenia itp.

Ja na 20kg farszu zużywam 91m jelit baranich w rozmiarze 22-24

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Osobiście nie wiem, gdyż nigdy nie nadziewałem w jelita baranie, lecz trzeba policzyć przyjmując do obliczeń wzór na objętość walca oraz 1kgmięsa jest równy 1000 cm sześć. i jeszcze dołożyć 10-30% na straty przekręcenia itp.

Ja na 20kg farszu zużywam 91m jelit baranich w rozmiarze 22-24

 

Normy zużycia osłonek znajdziesz tutaj

https://wedlinydomowe.pl/dodatki/jelita/1349-normy-zuzycia-oslonek-na-1-kg-farszu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ja na 20kg farszu zużywam 91m jelit baranich w rozmiarze 22-24

 

krzysiu odpowiedziałeś na post sprzed 14 lat  :facepalm:

"...dobrze przeżyte Dziś uczyni każde

Wczoraj snem szczęśliwym,

I każde Jutro wizją nadziei."

Kalidasa V w n.e.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak jelita tubowane z dwóch stron czarne gumki  no i jak wybrać prawidłową stronę do nadziewarki ?

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

jak wybrać prawidłową stronę do nadziewarki ?

Decydujące są  warunki zakładania na lejek :D

Nic "pod prąd"  :frantics:

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

 

 

Tak wyglądają moje kabanosy.
Klimatycznie  :thumbsup:  :clap:  

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.