Skocz do zawartości

Moja nowa mieszałka z kilkoma moimi pomysłami


jerzyka51

Rekomendowane odpowiedzi

Mam dość domorosłych fachowców z moich stron ,którzy do tej pory robili mi wyroby.-wędziłem sam.Postanowiłem złożyć sobie sprzęt i robić samemu wyroby.Hoduje świniodziki i szkoda mi gdy niby fachowcy niszczą moje mięsko. Od pewnego czasu korzystam z forum i uczę się.

Teraz o mieszałce pojemność do 35kg farszu

Samą nadziewarkę zamówiłem ,jest z blachy gr2mm. Prosiłem o łożyska samopoziomujące zamiast ślizgowych. Przy napędzie elektrycznym będą trwalsze.

Łożyska kryte osłonami -zabezpieczenie przed pobrudzeniem

Z boku przy dnie wspawana rurka z nakrętką -znacznie ułatwi mycie mieszałki.-wylew brudnej wody.

Napęd silnik 0,8kW ,400V, 31 obr/min- prawei lewe obroty

Silnik połączony z mieszałka w sposób opisany na forum Ja zamówiłem wałek cardana w osłonie gumowej /czekam ma być po 25 na zdjęciu do prób rozwiązanie z forum/ Nie będzie kłopotów z wodą ,brudem w cardanie.

Podstawa silnika przymocowana do ramy na 6 amortyzatorach gumowo metalowych.Ma tłumić ewentualne drgania

Cały mechanizm obracający się w osłonie.Chodzi o bezpieczeństwo

Z tyłu pod silnikiem wspawana rurka ,pod mieszalnikiem dziur w ramie służą do bezpiecznego przenoszenia.

Rama stoi na 4 regulowanych nogach ,z krzywymi podłogami nie będzie problemu.

Mieszałka podoba mi się chodzi cicho mic nie puka ,stuka.Tylko chyba jak dla mnie trochę za mała .W połowie marca pierwsza próba . Trzy świnoidziki już czekają.

W następnym poście opiszę swojego wilka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzecie zdjęcie to mój 5 miesięczny degustator.

Wilka kupiłem na niemieckim ebayu w Berlinie.Właściciel robił wędliny dla siebie ,ale musił zrezygnowac ze względu na wiek.

Dane techniczne

całość łącznie ze ślimakiem stal nierdzewna

sita 82mm system Unger 3 sitka

moc silnika 2,2kW 400V

wydajność 300kg /h

rok produkcji 2003

sterowanie elektroniczne.

Maszynka ma dwie usterki

brak rączki do mocowania obudowy ślimaka -zamówiona 20zł ze stali nierdzewnej

brak orginalnej tacy na mieso ,była inna większa wumaga tylko dopasowania -tokarz +spawacz 30zł.

Ze względu na te dwie usterki nie było na nią wielu chętnych /niency boją sie wszelkich poprawek/ przez co kupiłem ją za bardzo przystępną cenę

Maszynka jest już po przeglądzie , w środku jak nówka chodzi cicho nie ma wycieków oleju.

Teraz czekam na lejki z "naszego " sklepu.ponieważ musi na początku pracować również jako nadziewarka.

Jak dojdą to wtedy tokarz /muszę dorobić tulejkę aby nie było noż przy napełnianiu jelit

i połączyć lejki z maszynką / ostrzenia sitek i można zaczynać Najważniejszy degustator już czeka

Dzisiaj zacznę spawać stojaki na kije z kiełbasą i stolik pod wilka .Jak zrobię to prześle fotki

Zawsze jest problem z wieszaniem kiełbasy, a tak powinien byc spokój.A wilk tez ma pracowac na odpowiedniej wysokości, żeby nie męczyć kręgosłupa.W moim wieku już trzeba zaczącć dbać o zdrowie.

Zostanie jeszcze do kupienia nadziewarka ,adoptowanie pomieszczenia na masarnie jak to ma kolega BEIOT. Ale to nie problem,technika nie jest straszna ,ale technologia wyrobu tych wszystkich smakołyków to będzie problem .Myśle że z czasm przy waszej pomocy bedzie dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostanie jeszcze do kupienia nadziewarka ,adoptowanie pomieszczenia na masarnie

 

Witam

 

Podziwiam Ciebie za rozmach i podejście do sprawy . Jeżeli tak profesjonalnie spoglądasz na temat to z wyrobami domowymi nie będziesz miał problemu . :smile:

 

Gorąco pozdrawiam

Niech pożywienie będzie naszym lekarstwem .



Konserwanty zabijają powoli !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mógłbyś zamieścić portret takiego zwierzaka?

Poczytaj tutaj https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?p=119390&highlight=#119390

"...dobrze przeżyte Dziś uczyni każde

Wczoraj snem szczęśliwym,

I każde Jutro wizją nadziei."

Kalidasa V w n.e.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mięso z świniodzika w smaku prawie dziczyzna ,jest ciemniejsze od świńskiego.Przewaga nad dzikiem lub świniodzikiem z mała domieszką świni większą ilością dobrego mięsa,szynek,schabu ,karkówki.Taki świniodzik 50% ma mało tłuszczu ,mniej w nim cholesterolu niż w mięsie "blondynki'".I jeszcze jedna ważna rzecz ,te zwierzaki sa na wybiegu przez co mięso jest bardzo "zwięzłe", Jedna tylko mała rzecz, ja je karmie tylko zbożem, przez co wolno rosna a przez to koszty są duże. No ale jak się chce jeść dobrze i zdrowo to niestety trzeba płacić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przez co wolno rosną

ale tradycyjnie bez przyspieszaczy i wyroby z nich też robisz tradycyjne czyli cały łańcuch masz już kwalifikujący Cię do przyznania

certyfikatu wyrobu tradycyjnego :wink: :lol:

o przepraszam pozostaje jeszcze wizytacja i próba konsumpcyjna :lol:

Jerzyk gratuluję i powodzenia w hodowli oraz produkcji :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze jedna ważna rzecz ,te zwierzaki sa na wybiegu przez co mięso jest bardzo "zwięzłe", Jedna tylko mała rzecz, ja je karmie tylko zbożem,

 

To jest sedno sprawy w odżywianiu tych świnek . Chętnie na taką półtuszę poczekał bym w kolejce . :smile:

 

 

Gorąco pozdrawiam

Niech pożywienie będzie naszym lekarstwem .



Konserwanty zabijają powoli !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jerzyka, nie zostaje Ci nic innego, jak ogłosić listę chętnych na mięso świniodzika. :grin:

Maksymalny czas dostawy ustaw na 2020 rok. :wink:

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

listę chętnych na mięso świniodzika.

cóż to za mięso?

a jest świniowoł??? skoczyłby się problem z wołowiną :lol: :lol: :lol:

Człowiek, który nie robi błędów, zwykle nie robi niczego,

Jeśli przyjmiesz do siebie zabiedzonego psa i sprawisz, że zacznie mu się dobrze powodzić - nie ugryzie cię. Na tym polega zasadnicza różnica między psem a człowiekiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze rok temu miałem 3 loszki do krycia ,myślałem o sprzedaży nadwyżek .Próbowałem w niemczech/mieszkam 70km od Berlina/ w Polsce zainteresować ludzi takim mięsem. Chętnie by kupowali ale w cenie świni a produkcja jest 2-3 razy droższa . Ponieważ mam już swoje lata i jeszcze pamiętam wygląd ,zapach i smak prawdziwych wyrobów, postanowiłem bawić się w taką hodowle tylko na własne potrzeby.Zeby nie być "uziemniony" na stałe robię to z kolegą.Teraz mamy tylko dwie loszki i dla nas to wystarczy Nie chce się rozpisywać na temat hodowli prawdziwych świniodzików 50% , to temat rzeka.Pierwsze próby były już 4 lata temu a dopiero praktycznie od roku mamy własne mięsko.Jeżeli byliby rzeczywiście miłośnicy takiego ekologicznego miesa zawsze można rozszerzyć produkcje ,ale pierwsze nadwyżki dopiero za dwa lata.Chociażby dlatego że młodą loszke swiniodzika do rozrodu 96-98% dzika, trzeba trzymac do młodości aby ja oswoić.Trzeba pamiętać że jak dorośnie to ciągle praktycznie dzikie zwierze do tego bardzo silne i niebezpieczne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napęd silnik 0,8kW ,400V, 31 obr/min- prawei lewe obroty

Jaki to silnik? Nigdy jeszcze nie spotkałem się z czymś takim. Szukam silnika z takimi obrotami, nie mam do czynienia z elektryką, ale wszędzie piszą o falownikach i motoreduktorach.

Gdzie można kupić taki silnik?

Jurek - od dawna Kibic Forum - Amator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest silnik razem z przekładnią ,imaczej zwaną motoreduktorem.Bez przekładni taki silnik jest praktycznie nie do wykonania.Sam silnik ma prędkość ok 1500obr/min.a ,przekładnia która jest do niego fabrycznie montowana obniża obroty.W moim przypadku ten zestaw stanowi całość i dlatego w uproszczeniu tak to podałem.

W silniku elektrycznym prądu zmiennego obroty zależą od częstotliwości prądu.Dla przykładu mój silnik ma obroty przy 50Hz ok 1500/na wyjściu reduktora 31/.Falownik służy do zmiany częstotliwości prądu.Z reguły mogą ją zwiększać lub zmniejszać.Zmniejszenie czestotliwości o połowędo np 25Hz spowoduje zminę obrotów silnika do ok 750 i tak dalej.Nie można jednak zmiejszać tej częstotliwości do bardzo małych ponieważ wentylator na silniku nie zdąży go chłodzić.Po przekroczeniu pewmych min. obrotów potrzebne jest dodatkowe chłodzenie do silnika.

Takie silniki z motoreduktorami można kupić np na allegro.W wyszukiwarce wpisz -motoreduktor i tam jest zawsze kilkadziesiąt .Jeżeli nie ma akurat wystawionego takiego jak Ty potrzebujesz to zadzwoń do któregoś z handlujących nimi.Oni zazwyczaj nie wystawiają wszystkiegio co maja w swoich magazynach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A tak wygląda już całkowicie skończona mieszałka , z wałkiem cardana w specjalnej osłonie, gdzie pracuje w smarze/ jak przegub w samochodzie/.

Dzisiaj skończyłem malować regał do trzymania kiełbasy przed i po wędzeniu.Jutro zrobię zdjęcie .Może bedzie przykładem, jak ułatwiać sobie pracę.Coś podobnego widziałem w ebayu i na tej podstawie zrobiłem swój.

A tak w tej chwili wygląda moja przyszła masarnia.Właśnie zaczołem pierwsze prace.

.

Miłego wieczoru

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak napisałem wcześniej ,przedstawiam stojak na wędzonki .może komuś sie przyda pomysł. Zawsze jest problem, gdzie powiesić kije wędzarnicze a tak trochę pracy i problem z głowy. Nóżki oczywiście regulowane.

I dalszy postęp przy budowie maszrni.Miałem szczęście, znalazłem w ziemi poniemiecką kanalizę. Nasi trochę zniszczyli ale mała naprawa i będzie dobrze.Teraz tylko doprowadzenie powietrza i rozprowadzenie wody i przewodów elektrycznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Silnik w motoreduktorze jest mocy 0,8kW -31obr/min.Ja go kupilem za cene 350zł. Jest z niemiec, produkcja jeszcze DDR. U nas na zachodniej granicy jest trochę tego sprzętu.Ja DDR-owskie motoreduktory miałem w kilku urządzeniach w zakładzie.Nigdy nie było z nimi żadnych problemów.Są może masywniejsze ,niż obecnie robione ,ale jeżeli nie zależy bardzo na wadze, to polecam zakup takich.

Te mały pies to 6 miesięczny owczarek ,trzeba mieć prawdziwego przyjaciela i ktoś musi pilnować działkę /1,5ha/

Milego wieczoru .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Sam pojemnik mieszający ma objetość ok 42l-45l / dl.40cm wys.40cm szer 30 /.Dno jest oczywiście półokrągłe.Mieszałka była używana do jednego świnobicia /2szt świniodzików po ok 150kg/ .Najmniejsza porcja jaką mieszałem to ok 10 kg ,największa prawie czterdziesci .Od tych 10 do 35kg farszu mieszało się bardzo dobrze ,żadnych problemów tym bardziej, że można zmieniać kierunek obrotów mieszadeł.Powyżej tych 35kg już było trochę za dużo i trzeba było pomagać .Nie chodzi tu o moc silnika bo ta jest z dużym zapasem ,ale ten farsz u góry nie chciał się dobrze mieszać i trzeba było pomagać łopatką.

Cały mieszalnik jest dł. 110 cm wys. 55cm i szerokości 30cm.Wąży ok 50kg.

Dla mnie okazał się trochę za mały ,bo za jednym razem bijemy min dwa świniodziki, takie dobrze powyżej 100kg i musimy po kilka razy mieszać farsz na kiełbasy.Mimo tego jestem bardzo zadowolony z tej mieszałki bo jak przypomnę sobie te wcześniejsze bardzo żle wymieszane wyroby, z tym co teraz wyszło to dzień do nocy. Brakuje mi wprawdie jeszcze trochę wiedzy i dużo doświadczenia ,ale myślę że z czasem moje wyroby będą coraz lepsze.

Co do masarni to na razie budowa troche zaniedbana,musiałem pilnie zająć się innymi sprawami.

Miłego dnia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.