Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Dziwny przepis - mięso gotowane na chleb

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
60 odpowiedzi w tym temacie

#21 EAnna

EAnna

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 9391 postów
  • MiejscowośćTychy

Napisano 02 wrz 2010 - 17:09

I o dziwo ( przepraszam powinno być, o Szanowna Pani ), mojej córce bardziej smakowało niz wędzone ( młode to głupie nie wie co dobre ), ale mi tez smakowało, polecam.

Jadłem kiedyś tak przygotowaną karkówkę,była surowa i w smaku jałowa

kawał surowego mięcha, ja dałem schab z 1kg

Nie kwestionuję faktu, że przyrządzone z dobrym skutkiem mięso wg przepisu kol. Jacka jest smaczne i zwarte jak dobra wędlina.
Dobry przepis - wg mnie - to taki przepis, który gwarantuje powtarzalność uzyskanych parametrów finalnych. Ten przepis nie spełnia tych kryteriów. To jest amatorszczyzna przepisowa :shock: . Kawal mięcha to może być np. 2kg mięsień czterogłowy, 0,8kg poledwicy czy też mięsień dwugłowy lub karkówka (ktoś mógłby w natchnieniu użyć i mięśnia brzuchatego :rolleyes: ). Każde z tych kawałków wymagałoby troche innej obróbki termicznej aby uzyskać ten sam efekt parzenia. Poza tym, jak pisałam w poprzednim poście, nie bez znaczenia jest ilość ciepła skumulowana w garnku, wodzie i płycie grzejnej jak równiez temperatura początkowa mięsa.
Po wypowiedziach forumowiczów widać, że tak obrabiany kawałek polędwicy (do 1kg masy) jest smaczny i nie jest surowy. Jednak co do kawałków innej wielkości i innych gatunków mięsa nie ma żadnej pewności.
waro58,
nie podoba mi się Twój sarkazm.

#22 Maxell

Maxell

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 27436 postów
  • MiejscowośćBełchatów

Napisano 02 wrz 2010 - 17:12

Nawiązując do posta EAnny. Jest gdzieś u nas film z Discovery, przedstawiający proces nowej metody termicznej obróbki mięsa. Polega ona na kilkugodzinnym (o ile pamietam 8-9 godz) ogrzewaniu mięsa w temp. ok. 40-50 st.C do osiągnięcia momentu rozmiękczenia kalogenu. Potem to mięso przyrumienia się palnikiem gazowym dla osiągnięcia efektu przypieczenia oraz nadania aromatu mięsa pieczonego.
Metoda omawiana w tym temacie była juz u nas wałkowana kilka razy (chyba nawet na oliwce). Osobiście jej nie polecam.
Prosze pamiętać, iż niektóre bakterie np. formy przetrwalnikowe CB, giną w temperaturze ok. 120 st.C przy odpowiednio długim czasie podgrzewania. Stąd sterylizacja konserw w temp. 121 st.C.

#23 Darino

Darino

Weteran

• **VIP Junior**
  • 2144 postów
  • MiejscowośćBurscheid/Zabrze-Rokitnica

Napisano 02 wrz 2010 - 17:27

:grin:

#24 Maxell

Maxell

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 27436 postów
  • MiejscowośćBełchatów

Napisano 02 wrz 2010 - 17:35

Temperatura wewnątrz mięsa 58 st.C + dodatkowe opiekanie na tłuszczu.

#25 PePe

PePe

Weteran

• Użytkownicy
  • 2056 postów
  • MiejscowośćWrocław

Napisano 02 wrz 2010 - 17:53

A sos do pieczeni to pewnie z kostki Winiary lub Knora.

#26 Darino

Darino

Weteran

• **VIP Junior**
  • 2144 postów
  • MiejscowośćBurscheid/Zabrze-Rokitnica

Napisano 02 wrz 2010 - 18:19

Od czasu do czasu przygotowuję potrawy ala saus vide.
Najlepiej wychodzi polędwica wołowa i rostbeef.
Z ryb to łosoś i filet pstrąga, ale można wszystkie ryby.
Dodam że można prawie wszystkie potrawy tak przyrządzić.
Czy sous vide jest zdrowe nie wiem, ale smakuje tak że sosów nie potrzeba :thumbsup:
Ważna jest kontrola temperatury i czas obróbki cieplnej potrawe można od razu spożyć lub przechowywać dobrze zchłodzoną i na czas podgrzać.
Gdzieś mam tabelke parametrów dla różnych potraw, jeśli interesuje to mogę ją wrzucić.

#27 waro58

waro58

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 586 postów
  • MiejscowośćWarszawa

Napisano 02 wrz 2010 - 19:06

I o dziwo ( przepraszam powinno być, o Szanowna Pani ), mojej córce bardziej smakowało niz wędzone ( młode to głupie nie wie co dobre ), ale mi tez smakowało, polecam.

waro58,
nie podoba mi się Twój sarkazm.

EAnna Twoim prawem jest mieć o mnie takie zdanie, ale na forum Wędzarniczej Braci,wypada promować wędzone, czyż nie?

Z szacunkiem
WaRo58

#28 Wirus

Wirus

Weteran

• **VIP-Organizator**
  • 2617 postów
  • MiejscowośćWielkopolska

Napisano 02 wrz 2010 - 19:34

waro58, Wydaje mi się, że EAnnie nie chodzi o ....... :shock: ........ fragment dotyczący wędzonego :devil:

#29 waro58

waro58

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 586 postów
  • MiejscowośćWarszawa

Napisano 02 wrz 2010 - 19:40

waro58, Wydaje mi się, że EAnnie nie chodzi o ....... :shock: ........ fragment dotyczący wędzonego :devil:

Możliwe, ja się nie pogniewałem, wręcz czuję się zaszczycony.
Próbowałem tylko wyjaśnić moje intencje, jeśli źle odczytałem, przepraszam.

WaRo58

#30 zbyszeks2555

zbyszeks2555

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 61 postów
  • Miejscowośćradomsko

Napisano 03 wrz 2010 - 10:35

zrobiłem kilka dni temu.Pyszota...

#31 adam001

adam001

Początkujący

• Użytkownicy
  • 21 postów
  • MiejscowośćRzeszów

Napisano 03 wrz 2010 - 12:00

Ja tez zrobiłem wg. tego przepisu schab
bardzo nam smakował

#32 gonzo132

gonzo132

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 118 postów
  • MiejscowośćPułtusk

Napisano 12 paź 2010 - 14:34

Sprawdziłem przepis, działa.
Odnośnie wcześniejszych wątpliwości związanych z pojemnością cieplną układu - clue to jest ilość wody w stosunku do ilości mięsa. Pojemność cieplna garnka i płyty jest do zaniedbania, metal ma maleńką zdolność kumulacji ciepła. No, chyba, że by ktoś użył garnka glinianego. Tak naprawdę duże ciepło właściwe ma woda, i to ona decyduje o stopniu dogotowania mięsa. Tylko tej wody nie może być za mało.
Ja użyłem 1,2 kg schabu i 2 litry wody. Jest OK

#33 EAnna

EAnna

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 9391 postów
  • MiejscowośćTychy

Napisano 14 paź 2010 - 09:40

Pojemność cieplna garnka i płyty jest do zaniedbania, metal ma maleńką zdolność kumulacji ciepła.

I tutaj się zasadniczo mylisz.
Współczaśnie produkuje się garnki o bardzo grubych dnach, posiadajace zdolność dużej kumulacji ciepła. Na dnie takich garnków lub patelni, po kilkunastominutowym ( :!: )nagrzewaniu, można grillować befsztyki z polędwicy wołowej bez użycia tłuszczu.
Również płyty ceramiczne trzymają ciepło. Po wyłączeniu zasilania woda gotuje się na nich jeszcze przez dobrych kilka minut.

#34 gonzo132

gonzo132

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 118 postów
  • MiejscowośćPułtusk

Napisano 16 paź 2010 - 22:07

I tutaj się zasadniczo mylisz.

Ciepło właściwe wody 4186 J/kg*K
Ciepło właściwe stali 455 J/kg*K

Różnica o rząd wielkości.
Czyli pojemność cieplna 2 litrów wody jest porównywalna z pojemnością cieplną garnka o masie 20 kg.

Liczby nie kłamią.

#35 dobroduszny

dobroduszny

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 277 postów
  • Miejscowośćłódzkie

Napisano 23 gru 2010 - 18:25

Zrobiłem ów schabik, jednak gotowałem go w wodzie spod parzenia dwóch ładnych wędzonych szyneczek. Woda nie była mocno "wędzona". Zupełnie inny smak wg mnie i rodziny rewelacja. Robiłem wcześniej z czosnkiem i cebulą, jednak taki jak teraz wyszedł dużo lepszy. :smile: Schabik bardzo wilgotny w środku :clap:

1,5 kg schabu bk, 3 czubate łyżeczki musztardy, 2 łyżeczki majonezu, łyżeczka majeranku, łyżeczka suszonego czosnku, łyżeczka pieprzu ziołowego, łyżeczka płaska pieprzu czarnego grubo i świeżo mielonego, oczywiście woda z wędzonki gdzieś 3 litry i 3/4 szklanki soli.

ze świątecznymi życzeniami :smile: Dołączona grafika Dołączona grafika

To tylko kawałeczek, bo całość przekazana już do świątecznej spiżarni u moich teściów. Zdjęcia trochę na szybko i mało ostre. :rolleyes:

#36 boggi

boggi

Weteran

• Użytkownicy
  • 1364 postów
  • MiejscowośćDębica

Napisano 23 gru 2010 - 18:26

dobroduszny, a na fotkę można liczyć ?

#37 arkadiusz

arkadiusz

Uzależniony od forum

• ***SUPER VIP***
  • 11436 postów

Napisano 23 gru 2010 - 19:33

1,5 kg schabu bk

Oj Dziadek się zeźli :grin: .Ładna polędwica

#38 dobroduszny

dobroduszny

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 277 postów
  • Miejscowośćłódzkie

Napisano 23 gru 2010 - 19:40

Oj Dziadek się zeźli :grin: .Ładna polędwica

A niechta (jak mawiała moja babcia) :grin:

#39 karolszymczak

karolszymczak

Uzależniony od forum

• **VIP-Organizator**
  • 6963 postów

Napisano 22 sty 2011 - 07:47

no to koleżanki i koledzy narobiliście apetytu a że jutro jest niedziela to dziś zaczynam robić pozdrawiam

#40 zwierzak

zwierzak

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 220 postów
  • Miejscowośćkliniska wielkie

Napisano 22 sty 2011 - 09:12

Wielokrotnie od ok 5 lat robię według tego przepisu schab(polędwice)- sorry DZIADEK :rolleyes: ,karkówkę,szynkę,filet z indyka(pierś) a nawet boczek i wszystko wychodzi super ,daję tylko więcej przypraw,polecam

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych