Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie »  Zaloguj korzystając z Facebooka

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Jak zbudować dobrą ziemiankę

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
151 odpowiedzi w tym temacie

#1 JaGra

JaGra

Weteran

• Użytkownicy
  • 2840 postów
  • Miejscowośćmazowiecka wieś nad Wisłą

Napisano 18 mar 2010 - 19:13

W związku z zamiarem rozpoczęcia budowy domu, oraz zagospodarowaniem działki chciałbym osoby bardziaj doswiadczone zapytać jak zrobic porządną ziemiankę.Jak ją zaizolować,wentylować itd.
Zapraszam wszystkich do dyskusji.

#2 Andyandy

Andyandy

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 4240 postów
  • MiejscowośćGdańsk

Napisano 18 mar 2010 - 19:55

jagra, Zacznij od gruntu, jakie masz podłoże i poziom wód gruntowych. Potem określ wielkość budowy, jakim materiałem dysponujesz i jakie ma być przeznaczenie.

#3 andrzej k

andrzej k

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 11405 postów
  • MiejscowośćPobiedziska

Napisano 18 mar 2010 - 20:13

Witam

Ja pamiętam naszą piwnicę - ziemiankę , która była wybudowana cała z cegły czerwonej pełnej . Nawet podłoga też była z cegły . Sklepienie było łukowate pewnie z półtora metra nad ziemią obsypane dość grubo ziemia i rosła na nim trawa . Na przeciw wejścia które miało dwoje drzwi było okno przez które jesienią wrzucało się ziemniaki . Na zimę okno i drzwi były zabezpieczone słomą i nic nie miało prawa zmarznąć . Okno było w postaci otworu zabezpieczone tylko drobną siatką , coby myszki i inne stworki nie wchodziły . Jaka była temperatura latem to nie pamiętam , jednak wszystko się tam przechowywało bo lodówek nie było . Najlepiej to pamiętam to chłodniutkie ciemne piwko które za dzieciaka było można pić . Jeszcze ta piwnica była obsadzona bzem co latem był dodatkowy cień .

Pozdrawiam

#4 JaGra

JaGra

Weteran

• Użytkownicy
  • 2840 postów

Napisano 18 mar 2010 - 20:15

Podłoże jest piaskowe.Poziom wód gruntowych jest niski ponieważ sąsiedzi mają garaże pod domami.Ziemiankę będę wykorzystywał do przetrzymywania
1.) Żony :grin:
2.) nalewek i piwa
3.) może wędlin dojrzewających

#5 dobroduszny

dobroduszny

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 262 postów
  • Miejscowośćłódzkie

Napisano 18 mar 2010 - 20:15

Jeśli pozwolisz to przyłączę się do tematu. Jak jesień będzie ładna to zamierzam postawić jakąś zgrabną ziemiankę. Na razie kupię książkę i sprawdzę wilgotność gruntu.
To jest link

http://www.dobreksia...e-naturalne.htm

o tu trochę na temat
http://forum.murator...,t14291-120.htm

http://forum.murator...light=ziemianka

Dobrze byłoby zdobyć jakiś projekt.

#6 Andyandy

Andyandy

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 4240 postów
  • MiejscowośćGdańsk

Napisano 18 mar 2010 - 21:55

jagra, Na początek wykop dziurę na głębokość ziemianki - sprawdzisz czy pojawi się po pewnym czasie woda. To zadecyduje o sposobie izolacji i kosztach.

#7 JaGra

JaGra

Weteran

• Użytkownicy
  • 2840 postów

Napisano 18 mar 2010 - 22:11

Już zamówiłem tą książkę "Piwnice naturalne" na ALLEDROGO koszt z wysyłką to 34 zł.
Mam nadzieję,że nie będą to wyrzucone pieniądze

#8 abratek

abratek

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 6032 postów

Napisano 18 mar 2010 - 22:53

Jeśli mogę coś poradzić to proponuję jednak wykonać pełną hydroizolację...
już nie jedna osoba przekonała się jak szybko może zmienić się poziom wody....

cegła wcale nie jest najlepszym materiałem do ziemi.... osobiście użyłbym bloczków betonowych lub wylał ściany monolityczne z betonu z domieszką hydrouszczelniacza

i warto pamiętać o wentylacji - najlepiej w formie niewielkiego "gruntowego wymiennika ciepła"

#9 andrzej k

andrzej k

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 11405 postów
  • MiejscowośćPobiedziska

Napisano 18 mar 2010 - 23:08

cegła wcale nie jest najlepszym materiałem do ziemi.

abratku Ja pisałem jaka była piwniczka u mnie w domu . O klockach betonowych nikomu się nie śniło , a chałupa w 2/3 była gliniana . Nikomu się nie śniło również żeby mierzyć wilgotność , jednak piwnica miała bardzo szerokie zastosowanie i nic się nie psuło .

Pozdrawiam

#10 abratek

abratek

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 6032 postów

Napisano 18 mar 2010 - 23:13

Andrzeju, nie odnosiłem się konkretnie .. zwróciłem tylko uwagę na sam fakt....

#11 dobroduszny

dobroduszny

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 262 postów
  • Miejscowośćłódzkie

Napisano 19 mar 2010 - 07:15

Ja zamówiłem książkę z podanego linku. Koszt z przesyłką 25,77 zł Faktycznie Alledrogo :grin: :grin:

#12 beiot

beiot

Weteran

• Użytkownicy
  • 1455 postów
  • Miejscowośćsuwałki

Napisano 19 mar 2010 - 08:00

Jeszcze ta piwnica była obsadzona bzem co latem był dodatkowy cień

A to ciekawe, ja mam też piwnicę na wsi i rośnie na niej bez.
Czyli to nie przypadek :!:

#13 SMORODINA

SMORODINA

Entuzjasta forum

• Użytkownicy
  • 974 postów
  • MiejscowośćŻyrardów

Napisano 19 mar 2010 - 08:04

Witam
Ja pochodzę z lubelskiego i u moich dziadków były dwie piwnice obie budowane z tzw opoki( wapień). Jedna na ziemniaki i inne płody, a druga na spożywcze. ta na płody była głęboka, druga trochę płytsza. w obydwu był swoisty mikroklimat.
Pozdrawiam

#14 JaGra

JaGra

Weteran

• Użytkownicy
  • 2840 postów

Napisano 19 mar 2010 - 22:39

warto pamiętać o wentylacji - najlepiej w formie niewielkiego "gruntowego wymiennika ciepła"

Czy mógłbyś troszkę rozszerzyć temat.GWC to spory wydatek,a niechciałbym za bardzo szaleć z kasą.
Czy można to zrobić samodzielnie?.
Jeżeli chodzi o budowlę to będę chciał pomurować z bloczków,ocieplić styropianem i zrobić hydroizolację .Zastanawia mnie tylko sprawa podłogi,ale chyba też będzie z betonu.

#15 abratek

abratek

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 6032 postów

Napisano 20 mar 2010 - 00:00

Nie miałem na myśli Takiego GWC jaki projektuje się do domu.... - dlatego napisałem "w formie niewielkiego...."
chodzi o to aby powietrze wpływające do piwniczki nie było takie "bezpośrednie"
Przy okazji rozkopanej dziury pod ściany można "zahaczyć" nieco szerzej aby ułożyć obwodowo kilka metrów zwykłej rury kanalizacyjnej.

Ocieplenie to chyba nie do końca sensowny pomysł... - wszak chodzi tu właśnie o wymianę temperatury między gruntem a wnętrzem.... jeśli już to tylko w górnej części...

Co do podłogi to chyba oczywiste że musi być betonowa bo niby jak zapewnić hydroizolację?
Osobiście wykonałbym to tak jak robi się baseny czyli w wykopie ułożyłbym folię i wylał beton z domieszką uszczelniającą (płyta podłogowa),
dopiero wymurowanie bloczków i oczywiście hydroizolacja ze szczególnym uwzględnieniem połączenia folii podpodłogowej z izolacją pionową

#16 Andyandy

Andyandy

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 4240 postów
  • MiejscowośćGdańsk

Napisano 20 mar 2010 - 09:36

jagra, Fundamenty ziemianki zasyp żwirem żeby zrobić odwodnienie ścian izolacja oczywiście musi być, a sciany zrób z betonu zbrojonego i dodatkiem hydroizolacją tak jak pisze Abratek.
Cegła zawsze będzie trzymać wilgoć, bloczki betonowe - perfekcyjne położenie i drogie. Nie zapomnij zrobić wokół ziemianki drenów z rur kanalizacyjnych PCV. Pozostałe porady zapewne będą z książki.

#17 JaGra

JaGra

Weteran

• Użytkownicy
  • 2840 postów

Napisano 20 mar 2010 - 11:57

Tak,masz rację źle napisałem. Nie chodziło mi o ocieplenie tylko o izolację w górnej części piwniczki.Zastanawiam się tylko czy styropian (żeby go myszy nie zjadły) czy keramzyt.

#18 Andyandy

Andyandy

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 4240 postów
  • MiejscowośćGdańsk

Napisano 21 mar 2010 - 11:10

jagra, Może być keramzyt i może być żwir, ale pamiętaj o przekładkach z folii budowlanej jako delatacja pozioma odprowadzająca wodę na zewnątrz czyli pod małym kątem położona. Zapobiegnie również przemarzaniu gruntu przy ścianach ziemianki.

#19 JaGra

JaGra

Weteran

• Użytkownicy
  • 2840 postów

Napisano 22 mar 2010 - 17:39

Na zdjęciach jest ziemianka jaką mają na działce moje dzieci. Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

Sponsor

Sponsor
  • Reklama

#20 Batiar

Batiar

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 625 postów
  • MiejscowośćKampinos

Napisano 10 lip 2010 - 22:45

Mam piwnicę u siebie na działce.
Dzisiaj mierzyłem temperaturę, było +12C o 15:00 przy +32C na powietrzu.
Przechowuję ziemniaki, warzywa, przetwory w słoikach, w podłodze mam okrągłe zagłębienie, wchodzi w nie moja mała pompa. Półki są na 25 cm. nad podłogą.
W tym roku musiałem uruchomić 3 razy pompę, półkom nic nie groziło, chciałem wejść.
Pompowanie nie miało sensu, woda samoistnie zniknęła wraz z odejściem powodzi.
Mam problem i dużą prośbę: jakim środkiem pomalować ściany w celu dezynfekcji,
wapno to sypie się ze ścian i sufitu, chciał bym je po prostu zmywać i dezynfekować.
Zdjęcia i wymiary mojej piwnicy mogę przesłać mailem, kontakt na PW.
Mam też zdjęcia starej, leśnej, opuszczonej piwnicy gospodarskiej z 1906 roku. :grin:

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych