Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie »  Zaloguj korzystając z Facebooka

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Jak zbudować dobrą ziemiankę

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
151 odpowiedzi w tym temacie

#141 Ucho1982

Ucho1982

Początkujący

• Użytkownicy
  • 37 postów
  • MiejscowośćMarki

Napisano 31 paź 2016 - 12:51

Grzegorz, nie czytasz ze zrozumieniem. I sorry, jak i ja zrozumiałem nieopatrznie Twoją wypowiedz ale chaotyczny sposób w jaki została napisana, wcale mi w tym nie pomógł. Dzięki za Twoją wypowiedź. Pozdrawiam również.

Janusz, wykres pokazuje temperatury gruntu w zależności od pory roku i głębokości. Rozumiem, że to nie mówimy o izolacji itd. Czy wykres nabierze innej paraboli, jeśli weźmiemy pod uwagę wspomnianą izolację?

Jeśli tak, to wciąż mnie taki rozwój sytuacji interesuje i chętnie podejmę się budowania.

Pytanie tylko, czy na głębokości dajmy na to ok. 2m zdołam utrzymać temperaturę dodatnią w chwili, gdy na zewnątrz panuje temperatura minusowa? Na odwrót także, w warunkach wakacyjnych temperatur, czy utrzymam temp do maks + 11*C. Nie mam pojęcia jakie są właściwości takiej izolacji, przy okazji uszczelnienia...

Miejsce, w którym miała by być umieszczona piwniczka jest stale zacienione.

Jestem laikiem w tych sprawach, dlatego, jeśli zadaje beznadziejne pytania lub nie potrafię właściwie zrozumieć Waszych wypowiedz - wybaczcie proszę.

#142 chudziak

chudziak

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 4588 postów

Napisano 31 paź 2016 - 15:31

Tak jak Grzegorz napisał +11stC to stanowczo za dużo na bezpieczne peklowanie mięsa  - peklujemy w temperaturze 4-7(8)st C  .

#143 Ucho1982

Ucho1982

Początkujący

• Użytkownicy
  • 37 postów
  • MiejscowośćMarki

Napisano 31 paź 2016 - 15:44

Podałem przybliżoną maksymalną temperaturę w pomieszczeniu. Jak Was tam bardzo to razi, to proszę brać pod uwagę wskazaną temperaturę 8*C. Proszę tylko o jedno aby się skupić w końcu na budowli ;)

A tak przy okazji, co sądzicie o tym aby w ziemi umieścić plastikową beczkę? O przepuszczanie wody nie będę się już musiał martwić, hehe ;)

Jeśli to niewypał pomysł, to wracajmy do tych klinkierowych cegieł ;)

#144 Maciekzbrzegu

Maciekzbrzegu

Weteran

• Użytkownicy
  • 1457 postów
  • MiejscowośćBrzeg

Napisano 31 paź 2016 - 16:07

Właściwie czego Ty oczekujesz ? aby klepnąć  Twój pomysł ? nie burzyć Twoich wizj,i marzeń , bo chyba nie pomocy/porady .

Dobrze się pekluje w 4 stopniach (jeżeli długie peklowanie) , jak chcesz w lecie uzyskać taką temperaturę chociażby  kwestia wejścia/załadowania  piwniczki/beczki ? już złapie dodatkowo temperaturę  jak chcesz to schłodzić ?  w ogóle jak uzyskać 4 stopnie w lecie w naturalny sposób  ?. Jak by to było takie proste to co drugi/a z nas miał/a by piwniczkę. Twoje rozwiązanie to co najwyżej aby wstawić w nie chłodne piwo w upalne dni (można też do beczki z zimną wodą)

Jak potrzebujesz do peklowania  miejsca z obniżoną temperaturą (i regulacją !!) kup  najtańszą lodówkę witrynę będzie taniej zdrowiej itp itd  (ja używam zamrażarki a steruje wyłącznikiem czasowym z marketu za 30 PLN ?)

Użytkownik Maciekzbrzegu edytował ten post 31 paź 2016 - 16:26

#145 Ucho1982

Ucho1982

Początkujący

• Użytkownicy
  • 37 postów
  • MiejscowośćMarki

Napisano 31 paź 2016 - 16:31

No kombinuje jak mogę.
Na początku zrodził się pomysł piwniczki z cegieł. Powód znacie. Już nieraz doskwierał mi brak miejsca w lodówce. Mimo minusowych temperatur plastikowe wiadra opatulone kocami, jakoś potrafiły utrzymywwć 4*C tempereatury solanki. Wiadra umieszczałem w wędzarni "Bogdance", którą wspólnymi siłami na tym forum udało mi się postawić.
Skoro w drewnianej komorze wędzarni potrafiłem utrzymać temperaturę minimalną, to pomyślałem, że w takiej piwniczce tym bardziej nie powinno być problemu.
Mam 250 cegieł klinkierowych do wykorzystania i stwierdziłem, że piwniczka to idealny pomysł.
Zdaje się, że niekoniecznie.

Dziękuję za odpowiedzi i sprowadzenie mnie na ziemię.

#146 Maciekzbrzegu

Maciekzbrzegu

Weteran

• Użytkownicy
  • 1457 postów
  • MiejscowośćBrzeg

Napisano 31 paź 2016 - 16:48

Już nieraz doskwierał mi brak miejsca w lodówce

Znam ból. Wszystkie moje problemy  skończyły się jak przystosowałem zamrażarkę (stara NRD już miała iść  na złom .. :facepalm: bo stała taka niewykorzystana od lat w piwnicy , zawadzała a tu nagle drugie życie  :D  )

Co więcej mogę wędzić co tydzień (weekend)  nie zawsze się uda , więc obniżam temperaturę w okolice 0 i  zamiast 10 dniowego peklownia mam np. 17 dniowe (rekord póki co to przedłużenie z 10 na 24 dniowe), a mięso pachnie swoistym zapachem peklowniczym a nie :facepalm: . Teraz ze względu na akcje grzyby mięso na kabanosy pekluje się  miast 3 dni 9 dni nie będzie to idealne ale cóż .

Inna rzecz że dobrze by było mieć  "profesjonalną" piwniczkę na warzywa, owoce itp, niestety to trochę kosztuje + teren pod zabudowę

Użytkownik Maciekzbrzegu edytował ten post 31 paź 2016 - 16:53

#147 Ucho1982

Ucho1982

Początkujący

• Użytkownicy
  • 37 postów
  • MiejscowośćMarki

Napisano 31 paź 2016 - 16:52

Może i faktycznie nabędę jakiegoś starocia, wstawię do garażu, tak aby lodówka nie przeszkadzała i po kłopocie.

#148 noxiaq

noxiaq

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • 1 postów
  • MiejscowośćLodzkie

Napisano 18 mar 2017 - 13:57

Witam, przeczytałem ten wątek i widzę, że macie duże doświadczenie. Zdecydowałem się założyć konto na forum, by skonfrontować swoją wizję z twardymi argumentami:) Myślę o stworzeniu czegoś na kształt jamy (bo piwniczka to za duże słowo) w celu przechowywania tam płodów z działki - tzn jabłka, marchew, pomidory i tym podobne. Od razu zaznaczam, że nie zależy mi na tym, aby panowała tam stała temperatura cały rok. Mój cel to prosty magazynek do przechowywania żywności od późnej jesieni do wczesnej wiosny. Pomieszczenie ma być z bloczków betonowych wymiarów 1m na 2m. Strop jednospadowy. Wejście w dłuższym boku - jakiś właz ocieplony grubym styropianem od wewnątrz, powiedzmy 60x60. Całość bardzo nieznacznie może wystawać nad powierzchnie, powiedzmy z 30-40cm. Wewnątrz na podłodze będę trzymał kilka plastikowych skrzynek, które będę stopniowo wydobywać w trakcie zimy. Podłogi najchętniej to wcale bym nie robił, ponieważ potrafi na wiosnę wysoko podchodzi woda gruntowa (trochę poniżej  1m już potrafi stać, choć w najgorszym momencie po śnieżnej zimie nawet na 80cm (wyżej raczej nie będzie już). W takich warunkach albo pełnoprawna piwniczka, głęboka, odpowiednio izolowana od wilgoci - co jak zaznaczyłem na początku nie o to tutaj chodzi - albo prosta ziemianka/półziemianka/jamka. W zasadzie można by to nazwać też bunkrem:). Nie oszukujmy się bez odpowiednich nakładów na izolacje woda i tak znajdzie drogę, jeżeli będzie miała podejść od spodu, więc zrezygnował bym z wylewania podłogi. Ziemianka była by też stosunkowo płytka - wydaje mi się że dla centralnej Polski (ziemie Łódzkie) wystarczy głębokość tych 70-80cm poniżej gruntu. Wtedy w bardzo srogie zimy raz czy dwa na dekadę gdzieś w okolicach lutego może tam spaść  temperatura poniżej zera, z tym się liczę. Muszę osiągnąć kompromis pomiędzy temperaturą (nie za płytko) a  ewentualną wodą gruntową (nie za głęboko). Minus takiej piwniczki z brakiem podłogi to zapewne wysoka wilgotność, co w pewnym stopniu jest pożądane, ale bez przesady. Bardzo ważna będzie tutaj wentylacja, ponieważ warzywa,a zwłaszcza owoce produkują duże ilości etylenu, który jako składnik atmosfery przyśpiesza dojrzewanie i powoduje szybsze psucie. Dlatego pomieszczenie musi mieć bardzo sprawną wentylacje. Przed jesienią obowiązkowe odkażenie wszystkich skrzynek, wymycie i wysuszenie na słońcu. Natomiast pomieszczenie dezynfekowane - nie wiem może zamgławianie siarką (tak się odkaża tunele foliowe). Pytanie do Was - czy taka jama miała by szanse bytu i jak byście widzieli kwestie wykonania (zwłaszcza wentylacji)?

Użytkownik noxiaq edytował ten post 18 mar 2017 - 14:00

#149 Grzegorz1970

Grzegorz1970

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 120 postów
  • MiejscowośćKozy

Napisano 18 mar 2017 - 20:24

zrób jakiś szkic narysuj co chcesz stworzyć potem się zastanowimy czy to ma rację bytu pozdrawiam

#150 rocker

rocker

Początkujący

• Użytkownicy
  • 37 postów
  • MiejscowośćZabrze

Napisano 19 kwi 2017 - 13:33

Witam,

jako że jestem przed budową domu, w którym niestety nie będzie piwnicy to pomyślałem o zbudowaniu ziemianki. Jako że działka spora to mam gdzie ulokować. Natomiast kompletnie nie wiem z jakimi kosztami się to wiąże?

Pamiętam z czasów dzieciństwa, że bywałem w ziemiankach zasypanych ziemią, które były wyłożone całe cegłą - wiem, że cegła chłonie wodę ale mimo wszystko stały te ziemianki całe dziesięciolecia i dopiero deweloperzy wyburzyli je pod nowe osiedla.

Parę słów o działce: gleba piaszczysta do głębokości 2,5m, poniżej 0,5m warstwa gliny pylastej żółtej a później już glina pylasta ciemno szara i szaro-niebieska. Do głębokości 4,5m nie stwierdzono poziomu wodonośnego, dopiero na głębokości ok 1,8m stwierdzono sączenia. 

I tu kolejne pytanie czy da się to zrobić w sposób w miarę w ekonomiczny, tak by ukryć koszt w kredycie budowy domu? :)

#151 Grzegorz1970

Grzegorz1970

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 120 postów
  • MiejscowośćKozy

Napisano 22 kwi 2017 - 06:53

rocker wszystko da się "ukryć" zasadnicze pytanie jak duża ma być ta piwniczka z tym się wiążą przede wszystkim koszty materiałowe( w zależności od rozmiarów musisz przygotować się na wydatek rzędu od kilku do kilkunastu tysięcy zł) glebę masz wymarzoną pod budowę tej ziemianki

Sponsor

Sponsor
  • Reklama

#152 Pacan Wojciech

Pacan Wojciech

Weteran

• Użytkownicy
  • 2400 postów
  • MiejscowośćOPOLE

Napisano 24 kwi 2017 - 17:38

rocker w Twoim opisie nie rozumiem frazy 

Parę słów o działce: gleba piaszczysta do głębokości 2,5m, poniżej 0,5m warstwa gliny pylastej żółtej a później już glina pylasta ciemno szara i szaro-niebieska. Do głębokości 4,5m nie stwierdzono poziomu wodonośnego, dopiero na głębokości ok 1,8m stwierdzono sączenia. 

do poziomu -4,5 m nie stwierdzono poziomu wodonośnego  , a w poziomie-1,8 są sączenia , z tego opisu wynika ze na -1,80 w czasie duzych opadów pojawi sie woda , jesli dobrze rozumiem . Osobiście jesli sa sączenia na -1,8 m to bym nie przekraczał poziomu -1,60 m jako poziom posadzki w ziemiance , reszte do wysokości wynies np. 2,o m ( wewntątrz ziemnki ) wynieś ponad grunt ociepl , przykryj ziemią i będzie fajna ziemianka . Pozdrawiam

Użytkownik Pacan Wojciech edytował ten post 24 kwi 2017 - 17:40

Użytkownicy przeglądający ten temat: 5

0 użytkowników, 4 gości, 0 anonimowych

Google (1)