Skocz do zawartości

pomocy


Koszu

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 159
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Na głównej stronie wyczytałem, ze nalezy to mieso przekladac dwa razy dziennie

 

Jeżeli chodzi o nastrzyki. Wyczytalem gdzies ze nastrzyki stosuje sie przy wiekszych kawałkach miesa.

 

Idzie ciekawe rzeczy wyczytać , jest wszystko albo prawie wszystko żeby wykonać zdrowe i smaczne wyroby . Dla chcącego nic trudnego :clap:

 

Pozdrawiam

Niech pożywienie będzie naszym lekarstwem .



Konserwanty zabijają powoli !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio peklowałem mniejsze kawałki ok 0.8 kg

i robiłem z nastrzykiem, trafiło się miejsce gdzie mięsko było brązowe.

Fakt że jak się okazało dałem tylko połowę nastrzyku

Teraz także robie z nastrzykiem, wg. Tabeli.

Czas peklowania w moim wypadku to 5 dni.

 

Siara- Dzięki, cenna odp. :)

 

Pis67- Przepraszam. Piszę wędlinka z przyzwyczajenia...Oczywiscie wędzonki na mokro.

Kiełbasa na sucho

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

arkdom, też tak myślałem a tymczasem :

 

"Wędliny to przetwory mięsne z surowca rozdrobnionego w naturalnej lub sztucznej osłonce"

natomiast wedzonki to :

"to przetwory mięsne wykonane z jednego kawałka mięsa peklowanego (szynka, baleron, boczek, polędwica)."

hopek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

natomiast wędzonki to :

"to przetwory mięsne wykonane z jednego kawałka mięsa peklowanego (szynka, baleron, boczek, polędwica)."

 

Stwierdzenie słuszne , lecz w dzisiejszej technologi może być częściowo mylące . Przy nowoczesnej technologi część wędzonek robi się z kawałków mięśni dobranych kolorystycznie np,, szynka litewska''oczywiście trzeba tam coś niecoś dodać.Pozdrawiam
Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich w ten piekny niedzielny dzień.

Własnie rozpalilem wędzarni i chce uwędzic żeberka. Te ktore na sucho zapeklowałem kilka dni temu.

 

Itu mam prośbę kolejną.

 

Kochani w wedzarni mam ok 60 stopni.

Prosze napiszcie mi jak dlugo powinienem te żeberka wędzić.

 

wędze na drewnie bukowym połączonym z łupkami olchowymi.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest ścięte białko. Widajć to nie tylko na boczku, ale także na wedzonce po lewej. Nie posądzam Gonza (zresztą tego nie widać) :wink: o zbyt wysoka temperature, więc pozostaje wada mięsa. Mógł być także zbyt duży nastrzyk, ale stawiam na wadę.

Niedawno pisał o tym Dziadek.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gonzo, Temperatura nie była przekroczona i czas wędzenia również. Wada mięsa może być. Może był jakiś dodatek w peklosoli użytej do peklowania lub w wodzie. Efekt przypomina grzyba, który wylazł po wysuszeniu. Może zrobiony został w ubojni z czegoś co było przeznaczone do utylizacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olek.P, Solanka również jest pożywką dla grzyba. Zadżumione ryby do połowy zjedzone grzybem można spotkać w oceanie gdzie średnie zasolenie wynosi 28%. XXI wiek wszystko jest możliwe. Na ten temat już muszą wypowiedzieć się fachowcy. Cyba, że w wapnie peklował :lol:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gonzo, Temperatura nie była przekroczona i czas wędzenia również. Wada mięsa może być. Może był jakiś dodatek w peklosoli użytej do peklowania lub w wodzie. Efekt przypomina grzyba, który wylazł po wysuszeniu. Może zrobiony został w ubojni z czegoś co było przeznaczone do utylizacji.

Z tego co wiem, to całe mięsko było peklowane razem.Wędzonki po zakończeniu wędzenia ok.21 były zostawione na noc w wędzarce. Zdjęcie zrobione rano następnego dnia. Wyglądało jak sól na butach zimą , gdy wyschną po chlapach.W smaku słone.

 

Pozdrawiam :wink:

Carpe diem - raz kozie death

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gonzo, Więc to nadmiar soli wyszedł bokiem boczkowi. Przy podwyższonej temperaturze dodatkowo zostało ścięte białko. Jeżeli mięsko przed wędzeniem nie przedstawiało żadnego kataklizmu kolorem zapachem i nie posiadało innych złych cech. To jest błąd w sztuce. Każdy ma prawo się pomylić na prostych rzeczach, a wychodzą skomplikowane rozwiązania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gonzo, Więc to nadmiar soli wyszedł bokiem boczkowi. Przy podwyższonej temperaturze dodatkowo zostało ścięte białko.

Tam siedziało jeszcze kilkanaście różnych kawałków i tylko na tym boczku pojawił się nalot w takiej ilości i w minimalnym stopniu na szynce, co widać na zdjęciu i na drugim boczku z boku ( też widać na zdjęciu.Kawałki z "wadą" wisiały w różnych miejscach w wędzarce.Na kawałkach wiszących po bokach nic nie widać.Więc przeoczona temp. odpada.

 

Pozdrawiam :wink:

Carpe diem - raz kozie death

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gonzo, Dzwoń do niego i niech opisze cały proces przygotowania solanki i solenia - peklowania. Czy do boczku podchodził z nastrzykiem?? I będzie wiadomo co i gdzie zrobiony jest błąd, czy wada.

 

[ Dodano: Nie 28 Mar, 2010 20:19 ]

Ps. Jeżeli mam zgadywać to solanka z ilością 0,4 litra na kilogram + spory nastrzyk. Boczki sporo sie kurczą więc więcej soli się odłoży przy odparowaniu wody szynki również posiadają dużo soli, ale nie zrzucają tak jak boczek solanki bo nie posiadają tylu dzielących błon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Peklowanie tak jak pisałem 2 tyg. według tabeli Dziadka (podałem mu tel. ilość soli i wody ) , bez nastrzyku.Temperatury nie wiem. Domyślam się, że w garażu.

 

Pozdrawiam :wink:

 

[ Dodano: Nie 28 Mar, 2010 20:21 ]

Wyroby na słoność ok.Pierwszy raz się spotkałem z takim zjawiskiem :rolleyes:

Carpe diem - raz kozie death

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gonzo, Przy dodatnich wysokich temperaturach dwa tygodnie peklowania to bardzo dużo i problem wyjaśniony. Ścięte białko tak jak pisał Maxel i olbrzymia absorcja soli przez białko. Należy dostosować się do temperatury i czasu peklowania w zależności od stężenia zalewy peklującej nie do kalendarza. :blush:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.