Skocz do zawartości

Sól jodowana kontra sól niejodowana.


Rzerzol

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 118
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Nigdy nie wypowiadałem na ten temat, gdyż nigdzie nie spotkałem się, że jodek potasu dodany do soli kuchennej źle wpływa na procesy zachodzące w czasie peklowania.

Rzerzol, a może zapytasz się technologa w zakładzie o dane literaturowe dotyczące wpływu jodku potasu na procesy peklowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem z jakiego źródła ale wiem, że jeżeli używa się do peklowania saletry to stosuje się tylko sól niejodowaną.

Ja kupuję kamienną, bo innej niejodowanej jakoś nie widzę w sklepach ani marketach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może dlatego, żeby dział handlowy nie wiedział wszystkiego,

zawsze się ktoś może wygadać i nikt potem badziewia nie kupi,

albo konkurencja badziewiarni podpatrzy jak zrobić z 1kg czegoś 5kg "szynki"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od soli jodowanej psują się ogórki kwaszone. Kiedyś nie miałem akurat soli niejodowanej i zalewę przygotowałem z jodowanej i zmętniała mi musiałem ją zmieniać, ale może to tylko zbieg okoliczności. Od tamtej pory używam tylko soli niejodowanej. :grin:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Ja używam tylko soli kamiennej nie jodowanej

dlatego że sól kamienna posiada wszystkie mikro elementy w stanie naturalnym a jodek jest związkiem chemicznym który jest dodawany do soli.

 

Pozdrawiam

Niech pożywienie będzie naszym lekarstwem .



Konserwanty zabijają powoli !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jod jak wiadomo, jest organizmowi potrzebny (tarczyca itp), jednakże mieszanki peklujące w dalszym ciągu robione są z soli warzonej bez dodatku jodu. Ma on negatywny wpływ na jakość i sposób peklowania mięsa.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem problemy z zakupem niejodowanej, więc od pewnego czasu używam soli jodowanej. Kiedyś w markecie szukając niejodowanej trafiłem na sól bardzo zbryloną i już myśłałem, że to jest ta, jakiej potrzebuję. Wczytałem się w opis na opakowaniu, okazało się, że jadnak zawiera KJ. Ale przeczytałem też ciekawą uwagę: "nie zawiera antyzbrylaczy"a wg mnie oznacza to, że nie zawierała związku chemicznego zapobiegającemu zbrylaniu. Być może to ścierwo powoduje mętnienie zalewy i psucie ogórków.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Spróbujcie używać soli morskiej ( jest droga ale zdrowie ważniejsze .Uwaga bywa też jodowana) Najlepiej przywieźć z Chorwacji jeżeli ktoś jeździ na wypoczynek. Sprzedają w 25 kg workach.

Pozdrawiam

Janusz "Smorodina"

skype: SMORODINA54

ANKIETA GADŻETY

ZAMÓWIENIA IV ZLOT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leszku, dlatego i nie tylko, zalecało sie i zaleca, uzywanie do solanek oraz peklowania na sucho, soli warzonej czystej.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Sól kuchenna potoczna nazwa chlorku sodu (NaCl), związku chemicznego używanego jako przyprawa w kuchni. Znajdująca się w powszechnej sprzedaży sól to tzw. sól jodowana - ze względów zdrowotnych sztucznie wzbogacona związkami jodu.

 

Wielu dietetyków zalicza białą, rafinowaną sól do tzw. białych śmierci (obok cukru i białej mąki). Jej nadużywanie w dzisiejszej kuchni jest jednym z czynników wpływających na powstawanie tzw. chorób cywilizacyjnych oraz np. nadciśnienia tętniczego. Zaleca się stosowanie soli nierafinowanych, czasami określanych jako kamienne oraz soli morskiej, uzyskiwanej poprzez odparowywanie wody morskiej

Sól warzona zawiera co najmniej 99,9% chlorku sodu

Dlaczego się tak boimy mikroelementów w stanie naturalnym gdzie są wręcz niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

 

Pozdrawiam

Niech pożywienie będzie naszym lekarstwem .



Konserwanty zabijają powoli !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Ja na swoim terenie w żadnym sklepie nie spotkałem soli nie jodowanej. Morska też jodowana. W związku z powyższym używam do mięs jodowanej. A ogórków nie kiszę od ładnych paru lat bo miałem robotę z wyrzucaniem z piwnicy. Gdzie kupujecie sól nie jodowaną?

O ile dobrze pamiętam był wprowadzony zakaz sprzedaży nie jodowanej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

był wprowadzony zakaz sprzedaży nie jodowanej.

Sól jodowana weszła w modę po fakcie jak w Czarnobylu wy...ało! Dla naszej zdrowotności :devil:

fentel

zadymiacze wszystkich krajów łączcie się

ORMO czuwa !!!!! bo Milicja śpi !

http://www.wedlinydomowe.pl/articles.php?id=1256

www.rufi.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest dla przykładu w makro w opakowaniach 5-cio kilowych o nazwie:

"Sól warzona spożywcza przeznaczona do przetwórstwa spożywczego niejodowana" i pytanie nadal aktuanle - jaki ma wpływ temperatura na sól jodowana i niejodowadą na nasze zdrowie? :smile:

idę napić się herbatki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strampek sól kamienną nie jodowaną dostaniesz w większości wiejskich skepików. Ostatnio kupowałem też taką sól w Carefure. Jako, że już po sezonie kosztowała 65gr. kilogram. Sól ta jest w taki opakowaniach. http://img128.imageshack.us/my.php?image=sol1ci0.jpg Zdjęcie jest nie moje więc wklejam tylko link.

Na tym forum też była dyskusja o soli może wyjaśni kilka wątpliwości. http://www.forum.tropheus.com.pl/index.php?action=vthread&forum=5&topic=1288

Antyzbrylaczem jest takie coś http://www.animal-liberation.pl/index.php?s=7&jsc=se&id=176 dlatego wolę tą zwykłą kamienną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Jeżeli chodzi o sól z Kłodawy nie jodowaną to właśnie ta sól tzw sezonowa w torebkach 3kg nie powinna być jodowana . Ale wpadli na pomysł taki że nie piszą że sól jest jodowana tylko jest napisane bardzo drobną czcionką że zawartość KL jest taka a taka . Jodek potasu -Kali lodum to właśnie KL . Należy zwracać na to uwagę .

 

Pozdrawiam

Niech pożywienie będzie naszym lekarstwem .



Konserwanty zabijają powoli !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.