Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Sól jodowana kontra sól niejodowana.

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
118 odpowiedzi w tym temacie

#101 harapug

harapug

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 90 postów
  • MiejscowośćLibiąż

Napisano 13 lut 2012 - 12:12

Sól z Kłodawy (nie jodowana i bez antyzbrylaczy) można bez problemu dostać w "Kerfurze", 3 złote z groszami za 3kg worek (kilogramowe są już jodowane)
Polecam, używam od paru lat :grin:

#102 z_bychu

z_bychu

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 542 postów
  • MiejscowośćTarnowskie Góry

Napisano 14 lut 2012 - 09:18

"O'Sole" Sól warzona niejodowana drobna dostępna (5 kg) w Selgrosie (w każdym razie Bytomiu) . Dzisiaj widziałem.

#103 arkadiuszcz

arkadiuszcz

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 126 postów
  • MiejscowośćDudley

Napisano 15 mar 2012 - 23:30

A czy sól drogowa jest jodowana? :grin:

#104 andrzej k

andrzej k

Uzależniony od forum

• ***SUPER VIP***
  • 12894 postów
  • MiejscowośćPobiedziska

Napisano 16 mar 2012 - 07:25

A czy sól drogowa jest jodowana? :grin:

Myślę że nie ma takiej potrzeby . :grin:

Pozdrawiam

#105 siwydymek

siwydymek

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 59 postów
  • MiejscowośćPabianice

Napisano 23 sty 2020 - 22:17

Witam, 

Po wrzuceniu w forumową wyszukiwarkę hasła "sól niejodowana" pojawia się tekst "brak wyników".

Niedawno w pewnym sklepie z artykułami do wędzenia znalazłem na półce właśnie taką sól "niejodowaną". 
Co zabawne - ekspedientka też nie umiała mi wytłumaczyć, kiedy i do czego się taką sól stosuje  :facepalm:

(tu nie podam adresu sklepu, aby obsługę zbytnio nie "dołować"). 

A zatem, czy mógłby ktoś krótko rozjaśnić ten temat?

#106 TOSHIBA

TOSHIBA

Weteran

• Użytkownicy
  • 2163 postów
  • MiejscowośćZürich / Poznań

Napisano 23 sty 2020 - 22:25

Do solenia, np białej kiełbasy, drobiu czy ryb jak również do ogórków kiszenia itd, czyli wszędzie tam gdzie nie peklujesz

Użytkownik TOSHIBA edytował ten post 23 sty 2020 - 22:27

#107 siwydymek

siwydymek

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 59 postów
  • MiejscowośćPabianice

Napisano 23 sty 2020 - 22:33

Dzięki za krótką i treściwą odpowiedź  :)  

#108 karolszymczak

karolszymczak

Uzależniony od forum

• **VIP-Organizator**
  • 7142 postów

Napisano 23 sty 2020 - 22:39

Wszelkie przetwory i w kuchni.

#109 SIVON

SIVON

Weteran

• **VIP**
  • 1628 postów
  • MiejscowośćWrocław

Napisano 23 sty 2020 - 23:10

Sól niejodowana (np: sól kamienna kłodawska) nadaje się przede wszystkim do przetworów, kiszenie ogórków, kapusty itp. Na co dzień zwykle stosujemy sól jodowaną aby uzupełnić braki jodu.

#110 EAnna

EAnna

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 9822 postów
  • MiejscowośćTychy

Napisano 24 sty 2020 - 00:46

Sól niejodowana (np: sól kamienna kłodawska)

Występuje w dwóch wersjach: z antyzbrylaczem lub bez antyzbrylacza.

Bez antyzbrylacza jest też wersja różowa, duże kryształy. 

[Dodano: 24 sty 2020 - 00:46]

Po wrzuceniu w forumową wyszukiwarkę hasła "sól niejodowana" pojawia się tekst "brak wyników".

Hmm... A tu 6 stron dyskusji  :facepalm:  

#111 siwydymek

siwydymek

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 59 postów
  • MiejscowośćPabianice

Napisano 24 sty 2020 - 20:36

Hmm... A tu 6 stron dyskusji  :facepalm:  

He, he - widzę, że już się poprawiło i wyszukiwarka temat znajduje  :D

Użytkownik siwydymek edytował ten post 24 sty 2020 - 20:37

#112 wróbel75

wróbel75

Weteran

• Użytkownicy
  • 1931 postów
  • Miejscowośćzachodniopomorskie

Napisano 27 sty 2020 - 09:55

Występuje w dwóch wersjach: z antyzbrylaczem lub bez antyzbrylacza.

Wyprzedziłaś Aniu moje pytanie. Zawsze myślałem że Kłodawska jest tylko niejodowana, a co otwieram szafkę w której ją trzymam to śmierdzi "jodyną" (niestety przepakowałem w mniejsze worki strunowe i nie mam oryginalnego worka).

#113 mikami

mikami

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 564 postów
  • MiejscowośćWrocław

Napisano 28 sty 2020 - 19:53

Raz w domu była sól (nie znam producenta), która śmierdziała chlorem :devil:

#114 Papcio

Papcio

Weteran

• **VIP Junior**
  • 2093 postów
  • MiejscowośćRudnik sl

Napisano 28 sty 2020 - 20:46

Lat temu trochę do tyłu mówiono, że tu na południu kraju daje się sól jodowaną a nad morzem nie bo nad morzem jest dużo jodu od Bałtyku.

#115 wróbel75

wróbel75

Weteran

• Użytkownicy
  • 1931 postów

Napisano 28 sty 2020 - 22:27

Papcio, mogę się mylić, ale to się chyba zmieniło od 1986r, (Czarnobyl)

Pamiętam jak wchodziła ta sól jodowana i mówiono nam że to dla zdrowia. Ale przez dłuższy czas leżały obie obok siebie na półce w Supersamie. A pewnego dnia sól niejodowana zniknęła z półek i był czas że trzeba się było nachodzić aby znaleźć niejodowaną mamie do kiszenia ogórków.

#116 EAnna

EAnna

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 9822 postów
  • MiejscowośćTychy

Napisano 28 sty 2020 - 22:55

Z Wiki:

Jodowanie soli spożywczej w Polsce wprowadzono po raz pierwszy w latach 1935-1939 w rejonie krakowskim w ilości 3,8 mg jodu/kg soli. Proces ten został przerwany przez wybuch II wojny światowej i wznowiony dopiero po 1947 roku. Z biegiem lat sól jodowano w różnych miejscach Polski w zmiennych ilościach 6-9 mg jodu/kg soli – aż do 1980 roku, kiedy to ponownie przerwano działania, tym razem z powodów ekonomicznych. Po awarii elektrowni w Czarnobylu (1986 r.) wznowiono jodowanie w systemie nieobligatoryjnym, co okazało się nieskutecznym rozwiązaniem[1].

W latach 1992-1993 przeprowadzono badania epidemiologiczne pod nazwą „ThyroMobil”, które ujawniły zwiększoną częstość występowania wola u dzieci i dorosłych.  Kryteria opracowane przez WHO i ICCIDD pozwoliły stwierdzić, że stan niedoboru jodu w większości polskich regionów został oceniony jako średniociężki, a tylko w pasie nadmorskim jako lekki. Badania ujawniły również niebezpieczeństwo pojawienia się endemii ciężkiej w obszarze endemii Karpackiej i Sudeckiej[9][3]. Z tego powodu w 1996 r. zarządzeniem Ministra Zdrowia[28] została wprowadzona profilaktyka oparta na obowiązkowym jodowaniu soli spożywczej przez producentów (23±7,6 mg jodu/kg soli  – co odpowiada 30 mg jodku potasu lub 39 mg jodanu potasu). Rozporządzenie w prawie niezmienionej formie obowiązuje do dziś[29]. Polska Komisja ds. Kontroli Zaburzeń z Niedoboru Jodu określiła także pozostałe składowe polskiego modelu profilaktyki jodowej: dodatkowe jodowanie pokarmu dla dzieci do 3. roku życia na poziomie 10 mg jodu/100 ml mleka modyfikowanego (dla dzieci niekarmionych piersią) oraz porcje dla każdej kobiety w ciąży i w okresie karmienia piersią w wysokości 100-150 mg jodu/dobę w postaci dostępnych na rynku farmaceutyków lub suplementów diety[11][9]

Badania wykazują[11], że po dziesięciu latach od rozpoczęcia programu obligatoryjnego jodowania soli, częstość wola u dzieci w wieku szkolnym spadła średnio z 24% do 4,7%, czyli do poziomu powszechnie uznawanego za naturalny. Ponadto częstość podwyższonych wartości TSH u noworodków obniżyła się z 14% do 6%, zahamowany został również ostry wzrost występowania raka tarczycy, w szczególności jego najbardziej złośliwej formy.

Zatem wśród dzieci i dorosłych nie odnotowuje się znacznych niedoborów jodu, co potwierdza WHO, uznając Polskę za kraj z odpowiednim poziomem spożycia jodu[8]. Inaczej jest wśród kobiet w ciąży[9]. Na przykład, w dotychczasowych badaniach wykonanych przez Instytut Matki i Dziecka w Warszawie oraz przez Uniwersytet Medyczny w Łodzi wykazano, że tylko około 50% kobiet w ciąży otrzymuje zalecaną dodatkową dawkę jodu[11].

#117 wróbel75

wróbel75

Weteran

• Użytkownicy
  • 1931 postów

Napisano 07 lut 2020 - 11:16

Trochę myślałem o swojej soli bo co otworzyłem szafkę w której ona jest to śmierdziało jodem. Nie wytrzymałem i napisałem do sprzedawcy. No ale odpowiedź tak mnie zaskoczyła że muszę ją Wam tutaj wkleić ( w sumie to zastanawiałem się czy wstawiać to tutaj czy w "dowcipach")

SÓL KŁODAWSKA KAMIENNA SPOŻYWCZA 25 KG NIEJODOWANA

Moje pytanie:

Witam!
Chciałbym się zapytać czy tą sól posiadacie Państwo w wersji "jodowanej"?
Pytam, bo jakiś czas temu kupiłem u Państwa jeden worek soli kamiennej nie jodowanej a sól (i szafka w której leży) strasznie "zaciąga" jodem. Nie piszę tego w ramach reklamacji tylko po prostu chciałbym się dowiedzieć czy mogła zaistnieć pomyłka ( w ogóle nie wiedziałem że tą sól sprzedaje się też w wersji z jodem).
Z worka nic nie mogę przeczytać bo niestety przepakowałem tą sól w mniejsze woreczki.
Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam

Odpowiedź:

Nie posiadamy soli jodowanej. Według informacji od producenta jaką posiadamy sól jest w 100 % jodowana. 

Pozdrawiam serdecznie

Nie wiem jak Wy, ale ja nic nie kumam. :facepalm:

#118 electra

electra

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 5752 postów
  • MiejscowośćSztokholm

Napisano 07 lut 2020 - 11:22

JAk to rozumiec- ze jest roznica miedzy "sola jodowana" a sola 100 % jodowana ..ta pierwsza jest nie jodowana w 100 % :laugh:  :laugh:  :laugh:

Sponsor

Sponsor
  • Reklama

#119 wróbel75

wróbel75

Weteran

• Użytkownicy
  • 1931 postów

Napisano 07 lut 2020 - 12:16

:clap: :clap: :clap:  elektro -strugam Ci medal z kartofla :D

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1