Skocz do zawartości

Sól jodowana kontra sól niejodowana.


Rzerzol

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 118
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

  • 4 miesiące temu...

Witam :)

Pracuję w firmie, która produkuje różne mieszanki głównie dla masarnictwa. Mój staż nie jest długi, ale szefowa zdążyła mnie już uczulić na jedno: nie wolno używać soli jodowanej do mięsa, ponieważ mięso zzielenieje. Osobiście nie sprawdzałam, ale wierzę jej na słowo :)

Do mięsa używamy soli warzonej lub warzonej z antyzbrylaczem. Soli jodowanej używamy głównie do soli smakowych (czosnkowa, selerowa, itp.) oraz przypraw do ryb.

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Czesc..

 

Mam kilka pytan co do soli..Na naszym rynku mozna kupic ja bardzo latwo i niemal ze za grosze.Czytajac jednak w przepisach mozna wyczytac "Sól niejodowana..albo Sól warzonka" !

Patrze nieraz na pulki pelnej soli i pytam sie sam..? co to sa za sole ???

Niby sól jodowana jest przeciw skarzeniom promieniotworzym przydatna...(Japonia) ale w zadnym przepisie nie przeczytalem aby sól jodowana byla skladnikiem wyrobow?!

Sól kamienna..wydaje mi sie najbardziej naturalna(mineraly.itd)..Ale i tak jest przymywana , filtrowana , zgeszczana i znowu krystalizowana.!

Sól Morska..tak ale patrzac co w tych morzach plywa i jest wydalane z okretow ,niektorych krajow oraz fabryk..hmm ?!??

Sól z dodatkiem fluoru?? do czego to...niby rosna zeby,wlosy,kosci itd ale zaden z przepisow tez o tym nie wspomina..?!?

Hmm Saletra..kiegys mialem jako dzieciak , duzo uciechy z tym produktem..Teraz wiem ze jest to "utleniacz" nadajacy swoiskim wyrobom estetycznego koloru..!!

Ale co to jest peklosól ?? Z czego sie skladaja ..Tego nikt nie pisze..

Pytanie..Czy mozna.. i jak zrobic PEKLOSóL ??

 

jesli Temat juz byl to przepraszam :-)

 

pozdro

Wszystko ma jeden koniec, ale kiełbasa ma dwa ..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemysł mięsny używa gotową peklosól ,lub sam ją ją robi pod nadzorem WIS. Skład to sól warzonka i azotyn inaczej nitryt .Na 100 kg soli warzonki używa się najczęściej 0,5 % nitrytu t.j 50dkg. Gdy porównamy te ilości to domyślmy się jak to dokładnie musi być wymieszane, specjalną techniką. Pozdrawiam
Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

specjalną techniką.

Dziadku jaką techniką...nitryt po prostu się rozcieńcza w niewielkiej ilości wody,

następnie zrasza się tym roztworem sól w mieszarce,dokładnie mieszając,tak robiono

kiedyś w zakładzie pod okiem majstra peklowni

p.s.dodam jeszcze że ja jak bym miał to robić to nitryt bym zmleł na "mączke" i dokładnie

przemieszał z solą i glukozą uzyskując mieszanke peklującą.osobiście kupuję gotową

peklosól i nie polecam tego robić komuś początkującemu,bo mogą wyjść szopki podczas

obliczenia ilości nitrytu

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziadku jaką techniką...nitryt po prostu się rozcieńcza w niewielkiej ilości wody,

następnie zrasza się tym roztworem sól w mieszarce,dokładnie mieszając

Nie każdy o tym wiedział , a oto mi chodziło. Pozdrawiam
Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

osobiście kupuję gotową

peklosól i nie polecam tego robić komuś początkującemu,bo mogą wyjść szopki podczas

obliczenia ilości nitrytu

Zgadza się , trzeba jeszcze napisać , że jest to TRUCIZNA !!! przy przedawkowaniu , ale z drugiej strony Nitrytu nigdzie nie dostaniemy w sprzedaży , chyba ,że zapasy jakiegoś rzeźnika , który podprowadzał z zakładu w czasach gdzie się walał cymber po peklowni z zabezpieczeniem z góry cienką blachą i kłódką (blachę bez problemu można było podgiąć i brać ile się chciało)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc...To co mam na mysli to niejest nitryt tylko nitrat..Chemiczny wzor ( KNO3)..

Ale w sumie interesuje mnie jak w domowych warunkch zrobic "peklosol"..i czy mozna to zrobic ze soli ktore na poczatku wymienilem..??

 

Saletre moge podeslac..i jest do dostania aby zrobic wlasna peklosol..

 

pozdro:-)

Wszystko ma jeden koniec, ale kiełbasa ma dwa ..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gregtom , saletra to azotan (V) - nitrat ale teraz stosujemy zamiast mieszaniny soli z saletrą peklosól czyli sól z azotanem (III) sodu nitryt zwanym dawniej azotynem sodu bo jest "zdrowszy" . Z saletry peklosoli nie zrobisz - pczytaj troszkę teorii na ten temat- wirus daj Ci link a tu następny http://wedlinydomowe.pl/peklowanie/peklowanie-porady/959-prawie-wszystko-o-peklowaniu-d .

"...dobrze przeżyte Dziś uczyni każde

Wczoraj snem szczęśliwym,

I każde Jutro wizją nadziei."

Kalidasa V w n.e.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chudziak..sorki..ale dalej niewiem jaki wplyw ma sol jodowana lub chluorystyczna na jakosc wyrobow??

 

Wszedzie pisze .. " Sol niejodowana" itp... ale dlaczego ??

 

Jesli nudze to prosze ..nie gniewajcie sie...Niechce poprostu materialu spiep...yc :-)

pozdro :-)

Wszystko ma jeden koniec, ale kiełbasa ma dwa ..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.Nie chce po prostu materialu spiep...yc :-)

To może prościej będzie jak napiszesz jaki masz "materiał " i co chcesz z niego zrobić.

"...dobrze przeżyte Dziś uczyni każde

Wczoraj snem szczęśliwym,

I każde Jutro wizją nadziei."

Kalidasa V w n.e.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gregtom, Odnośnie azotanów (V) i (III) wszystko wyjaśniła Chudziak.

Chudziak..sorki..ale dalej niewiem jaki wplyw ma sol jodowana ub chluorystyczna na jakosc wyrobow??

W dostępnej literaturze naukowej nie znalazłem stwierdzenia, że sól jodowana źle wpływa na wyroby. Jeśli ktoś posiada lub zna artykuł o złym wpływie soli jodowanej na wyroby mięsne proszę o zamieszczenie na forum.

Dlaczego ciągle jest napisane "sól niejodowana", gdyż przemysł mięsny wykorzystuje sól warzonkę do produkcji wyrobów mięsnych.

Dla przypomnienia, sól jodowana została wprowadzona po wybuchu elektrowni w Czarnobylu, czyli nie dawno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybuch w Czarnobylu nastapil w 1986 roku..Zeby teraz skarzeni radioaktywnie ludzie w Japonii z poblizkich terenow , musieli by zjesc ok. 2 Kg soli jodowanej aby sie jakos przed skutkami promieniownia zabezpieczyc...

 

Wiec sprubuje zapeklowac miesko zwykla sola jodowana...Jak sie nie uda to zwale wine na Japonczykow :grin:

 

pozdro

Wszystko ma jeden koniec, ale kiełbasa ma dwa ..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiekszosc soli peklujacej stosowanej w D to cos takiego

http://cgi.ebay.de/25kg-Pokelsalz-Nitritpokelsalz-Pokeln-Hausschlachtung-/390284173961?pt=Metzgereiausstattung&hash=item5adebfe289

jodowana + E 535

Osobiscie stosuje sol niejodowana plus sol peklowa na soli ...chyba niejodowanej :rolleyes:

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gregtom, ja saletry nie stosuję bo peklosól jest " zdrowsza " ale i ile pamiętam to saletra stanowi ok 3-5 % w mieszance z solą.

"...dobrze przeżyte Dziś uczyni każde

Wczoraj snem szczęśliwym,

I każde Jutro wizją nadziei."

Kalidasa V w n.e.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcus...Patrzylem na polki w sklepie i jedyna niejodowana znalazlem tylko :

 

Sol kamienna

Sol morska

Sol gorska - alpejska

oraz Sol Himalajska ale wygrada jak cukier z czciny (brazowata)

 

P.S ile sie trzeba nasolic zeby nieprzesolic ;-)

 

pozdro

Wszystko ma jeden koniec, ale kiełbasa ma dwa ..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.