Skocz do zawartości

Sól jodowana kontra sól niejodowana.


Rzerzol

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 118
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

  • 1 miesiąc temu...
  • 7 lat później...

Witam, 

Po wrzuceniu w forumową wyszukiwarkę hasła "sól niejodowana" pojawia się tekst "brak wyników".

Niedawno w pewnym sklepie z artykułami do wędzenia znalazłem na półce właśnie taką sól "niejodowaną". 
Co zabawne - ekspedientka też nie umiała mi wytłumaczyć, kiedy i do czego się taką sól stosuje  :facepalm:

(tu nie podam adresu sklepu, aby obsługę zbytnio nie "dołować"). 

A zatem, czy mógłby ktoś krótko rozjaśnić ten temat?

Nie po to człowiek żyje, żeby pracować, lecz po to pracuje, żeby żyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do solenia, np białej kiełbasy, drobiu czy ryb jak również do ogórków kiszenia itd, czyli wszędzie tam gdzie nie peklujesz

Edytowane przez TOSHIBA

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sól niejodowana (np: sól kamienna kłodawska) nadaje się przede wszystkim do przetworów, kiszenie ogórków, kapusty itp. Na co dzień zwykle stosujemy sól jodowaną aby uzupełnić braki jodu.

Człowiek na poziomie powinien trzymać się w pionie.

 

Moje wyroby: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/8179-sivona-wyroby-wlasne/

Pozdrawiam Sebastian tel. 508-365-569

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Sól niejodowana (np: sól kamienna kłodawska)

Występuje w dwóch wersjach: z antyzbrylaczem lub bez antyzbrylacza.

Bez antyzbrylacza jest też wersja różowa, duże kryształy. 


[Dodano: 24 sty 2020 - 00:46]

 

 

Po wrzuceniu w forumową wyszukiwarkę hasła "sól niejodowana" pojawia się tekst "brak wyników".

Hmm... A tu 6 stron dyskusji  :facepalm:  

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Po wrzuceniu w forumową wyszukiwarkę hasła "sól niejodowana" pojawia się tekst "brak wyników".

Hmm... A tu 6 stron dyskusji  :facepalm:  

 

He, he - widzę, że już się poprawiło i wyszukiwarka temat znajduje  :D

Edytowane przez siwydymek

Nie po to człowiek żyje, żeby pracować, lecz po to pracuje, żeby żyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Występuje w dwóch wersjach: z antyzbrylaczem lub bez antyzbrylacza.

Wyprzedziłaś Aniu moje pytanie. Zawsze myślałem że Kłodawska jest tylko niejodowana, a co otwieram szafkę w której ją trzymam to śmierdzi "jodyną" (niestety przepakowałem w mniejsze worki strunowe i nie mam oryginalnego worka).

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lat temu trochę do tyłu mówiono, że tu na południu kraju daje się sól jodowaną a nad morzem nie bo nad morzem jest dużo jodu od Bałtyku.

 W życiu dwa dni są najważniejsze:
 Ten w którym się urodziłeś.
  I ten kiedy zrozumiałeś po co

                           M.Twain

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Papcio, mogę się mylić, ale to się chyba zmieniło od 1986r, (Czarnobyl)

Pamiętam jak wchodziła ta sól jodowana i mówiono nam że to dla zdrowia. Ale przez dłuższy czas leżały obie obok siebie na półce w Supersamie. A pewnego dnia sól niejodowana zniknęła z półek i był czas że trzeba się było nachodzić aby znaleźć niejodowaną mamie do kiszenia ogórków.

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Wiki:

Jodowanie soli spożywczej w Polsce wprowadzono po raz pierwszy w latach 1935-1939 w rejonie krakowskim w ilości 3,8 mg jodu/kg soli. Proces ten został przerwany przez wybuch II wojny światowej i wznowiony dopiero po 1947 roku. Z biegiem lat sól jodowano w różnych miejscach Polski w zmiennych ilościach 6-9 mg jodu/kg soli – aż do 1980 roku, kiedy to ponownie przerwano działania, tym razem z powodów ekonomicznych. Po awarii elektrowni w Czarnobylu (1986 r.) wznowiono jodowanie w systemie nieobligatoryjnym, co okazało się nieskutecznym rozwiązaniem[1].

W latach 1992-1993 przeprowadzono badania epidemiologiczne pod nazwą „ThyroMobil”, które ujawniły zwiększoną częstość występowania wola u dzieci i dorosłych.  Kryteria opracowane przez WHO i ICCIDD pozwoliły stwierdzić, że stan niedoboru jodu w większości polskich regionów został oceniony jako średniociężki, a tylko w pasie nadmorskim jako lekki. Badania ujawniły również niebezpieczeństwo pojawienia się endemii ciężkiej w obszarze endemii Karpackiej i Sudeckiej[9][3]. Z tego powodu w 1996 r. zarządzeniem Ministra Zdrowia[28] została wprowadzona profilaktyka oparta na obowiązkowym jodowaniu soli spożywczej przez producentów (23±7,6 mg jodu/kg soli  – co odpowiada 30 mg jodku potasu lub 39 mg jodanu potasu). Rozporządzenie w prawie niezmienionej formie obowiązuje do dziś[29]. Polska Komisja ds. Kontroli Zaburzeń z Niedoboru Jodu określiła także pozostałe składowe polskiego modelu profilaktyki jodowej: dodatkowe jodowanie pokarmu dla dzieci do 3. roku życia na poziomie 10 mg jodu/100 ml mleka modyfikowanego (dla dzieci niekarmionych piersią) oraz porcje dla każdej kobiety w ciąży i w okresie karmienia piersią w wysokości 100-150 mg jodu/dobę w postaci dostępnych na rynku farmaceutyków lub suplementów diety[11][9]

Badania wykazują[11], że po dziesięciu latach od rozpoczęcia programu obligatoryjnego jodowania soli, częstość wola u dzieci w wieku szkolnym spadła średnio z 24% do 4,7%, czyli do poziomu powszechnie uznawanego za naturalny. Ponadto częstość podwyższonych wartości TSH u noworodków obniżyła się z 14% do 6%, zahamowany został również ostry wzrost występowania raka tarczycy, w szczególności jego najbardziej złośliwej formy.

Zatem wśród dzieci i dorosłych nie odnotowuje się znacznych niedoborów jodu, co potwierdza WHO, uznając Polskę za kraj z odpowiednim poziomem spożycia jodu[8]. Inaczej jest wśród kobiet w ciąży[9]. Na przykład, w dotychczasowych badaniach wykonanych przez Instytut Matki i Dziecka w Warszawie oraz przez Uniwersytet Medyczny w Łodzi wykazano, że tylko około 50% kobiet w ciąży otrzymuje zalecaną dodatkową dawkę jodu[11].

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Trochę myślałem o swojej soli bo co otworzyłem szafkę w której ona jest to śmierdziało jodem. Nie wytrzymałem i napisałem do sprzedawcy. No ale odpowiedź tak mnie zaskoczyła że muszę ją Wam tutaj wkleić ( w sumie to zastanawiałem się czy wstawiać to tutaj czy w "dowcipach")

 

SÓL KŁODAWSKA KAMIENNA SPOŻYWCZA 25 KG NIEJODOWANA

 

Moje pytanie:

 

Witam!
Chciałbym się zapytać czy tą sól posiadacie Państwo w wersji "jodowanej"?
Pytam, bo jakiś czas temu kupiłem u Państwa jeden worek soli kamiennej nie jodowanej a sól (i szafka w której leży) strasznie "zaciąga" jodem. Nie piszę tego w ramach reklamacji tylko po prostu chciałbym się dowiedzieć czy mogła zaistnieć pomyłka ( w ogóle nie wiedziałem że tą sól sprzedaje się też w wersji z jodem).
Z worka nic nie mogę przeczytać bo niestety przepakowałem tą sól w mniejsze woreczki.
Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam

 

Odpowiedź:

 

Nie posiadamy soli jodowanej. Według informacji od producenta jaką posiadamy sól jest w 100 % jodowana. 
 
Pozdrawiam serdecznie
 
 
Nie wiem jak Wy, ale ja nic nie kumam. :facepalm:

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JAk to rozumiec- ze jest roznica miedzy "sola jodowana" a sola 100 % jodowana ..ta pierwsza jest nie jodowana w 100 % :laugh:  :laugh:  :laugh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.