Skocz do zawartości

gotowac po czy przed .............


zibi101

Rekomendowane odpowiedzi

  • 6 miesięcy temu...

Kanu. Nie, woda podczas parzenia po wedzeniu nie powinna byc osolona. Bierzesz po prostu wodę z krany, gotujesz ja i do gorącej wrzucasz kiełbaski i ewentualnie wedzonki prosto z wedzarni (nie studzone). Później regulacje temperatury przeprowadzasz poprzez zmniejszenie lub zwiększenie płomienia pod naczyniem, ewentualnie dolewając zimnej wody.

Pozdrowionka

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
a ja teraz mam nowy przepis na gotowane wedlinki: po zapeklowaniu np. szyneczki ok 2 kg wkładam ją do wczesniej przygotowanego roztworu ( przegotowana z przyprawami i ostudzona woda ) i stawiam na gaz, az sie zagotuje, gotuje 5-7 min, wylaczam i tak zostawiam pod przykryciem na 10 godz, po tym czasie jeszcze raz, gaz, jak zacznie sie gotowac 5-7 min wyłączam i trzymam do ostudzenia calkowitego, wyciagam, to sobie ocieknie i jest doskonale, bez pilnowania temperatury. Boczek wedzony tez tak robilem super. pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Krzysiek.

Ten przepis gości chyba aktualnie na forum gazeta.pl

Na forum Macieja Kuronia jest on omówiony i skomentowany.

Ja osobiście nie jestem zwolennikiem tego typu parzenia, no ale to rzecz gustu. Sprawdź jak to sie będzie długo przechowywało i jaki smak będzie miała ta szynka np. po tygodniu. Ważne.

I z innej strony - ten sposób parzenia mięsa jest bardzo stary, mozna go spotkac w przepisach naszych babć. Gdyby jednak to było pewne, nasz przemysł mięsny w ramach oszczędności już by go stosował na cały gwizdek.

Jeszcze raz podkreślam, że sposób ciekawy lecz ja pozostaje tradycjonalistą, czyli pełne peklowanie i pełne parzenie, lub wędzenie z piczeniem.

Pozdrawiam serdecznie

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Maxell! Masz rację, podałem ten przepis bo jest on niezły a nawet b. dobry na biezącą produkcję wędlinki. Bez chemii i tym podobnych sztuczek, o których niadawno czytałem, a Ty jesteś autorem tego artykułu. Robiłem tak filet z indyka, boczek i szynkę. Jest to napewno lepsze od tej padliny którą proponują nam w super/hiper, a że jest naprawdę niezłe to poczuwałem się do obowiązku podzielenia nim z wszyztkimi Zadymiaczami. Pozdrawiam serdecznie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek, przygotuj ten przepois tak, by nadawał się do wrzucenia na stronkę i podeślij, jesli możesz na pocztę maxell11@wp.pl, to wrzuce go do działu na stronie.

Pozdrawiam

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

chodzi mi o boczek czy gotowac przed wedzeniem czy po wedzeniu

Mam pytanie czy po peklowaniu drobiu najpierw się go parzy czy po wędzeniu?

Według dziadka po peklowaniu-(18-24 godz?) parzy on drób a potem dopiero wędzi .

Proszę mi poradzić czy czas peklowania nie będzie za krótki i czy jak długo się parzy a potem wędzi kurczaka

pozdrowienia z góry dziękuję

Bolek

nowicjusz Bolek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza reguła domowego masarza: Nie dyskutuj z Dziadkiem !

Druga reguła: Jak masz wątpliwości, to patrz: reguła pierwsza. ;)

 

A tak poważnie, zrób dokładnie wg. receptury Dziadka, szczególną uwagę zwróć na

miejsce, gdzie jest mowa o konieczności zrobienia 2 kurczaków. To bardzo istotne. Nic nie kombinuj!

Ja robiąc pierwszy raz Dziadkowego kurczaka popełnilem błąd, przygotowałem tylko 1 szt, i to niezbyt dużego. Mimo że był gotowy dopiero o 10 wieczorem, rodzina już dawno po kolacji, umyte ząbki, itd. to jak się na niego rzucili ... sam zjadłem tylko skrzydełko, przecież nie będę dzieciom (dosłownie) od ust odejmował :)

Jeśli nie znasz ojca choroby, to jej matką jest zła dieta.

przysłowie chińskie

Kiedy państwo boi się obywatela oznacza to wolność. Kiedy obywatel boi się państwa mamy tyranię.
Thomas Jefferson

 

...a poza tym sądzę, że unia europejska musi zostać zniszczona

 

Zapraszam na moją stronę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierewsze nigdy bym nie smiał dyskutować z tak wyśmienitą i doświadczoną osobą jakim jest dziadek , tylko po prostu ze względu na moją dociekliwoś i swoją dokładność nie chciałbym czegość żle zrozumieć i popełnić błędu.

I tak na zakończenie bardzo dziękuję za szybką odpowiedź

pozdrawiam i bez urazy dla "wielkich autorytetów i wszytkich pozosytałych kolegów zadymiarzy"

Bolek

nowicjusz Bolek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważne żeby kurczak był dobrej jakości, świeży, zdrowo karmiony, nie taki supermarketowy. Niedawno dowiedziałem się, że jakość drobiu można poznać po kolorze przekroju kości. Trzeba obejrzeć te wystające z udek kostki, jak są jasnoszare z białymi obwódkami to dobrze. Jak czarne, to wiadomo że mięso kiepskie i mogło być moczone w różnych świństwach w celu poprawy wyglądu i usunięcia brzydkiego zapachu.

Jeśli nie znasz ojca choroby, to jej matką jest zła dieta.

przysłowie chińskie

Kiedy państwo boi się obywatela oznacza to wolność. Kiedy obywatel boi się państwa mamy tyranię.
Thomas Jefferson

 

...a poza tym sądzę, że unia europejska musi zostać zniszczona

 

Zapraszam na moją stronę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bolo – dopiero co Dziadek pisał (parę godzin wcześniej) że drobiu tak naprawdę nie trzeba peklować (można stosować zwykła sól tą którą stosujemy do wyrobów), po drugie pisał też o odwróceniu procesu termicznego. Czyli ptaki wpierw sparzyć potem wędzić. Ja zakombinowałem z jednym i wpierw uwędziłem a potem sparzyłem. Porównując efekt końcowy niestety lepiej smakował ten wpierw parzony a potem wędzony.

Co do czasów też się wszystko zgadza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po czy przed to jest dylemat- czy zakąszać przed wypiciem kielicha czy po , tu jest jasne zawsze po. Z mięsem może być inaczej ale wpierw robimy próby jak Dymek i co lepsze wybieramy.Przedstawiam boczek gotowany a pozniej wędzony pycha -fakt że napchany mięsem z lopatki moją napycharką.

http://www.hotofoto.pl/images/dziadyk/boczeknapychany1a.jpg

http://www.hotofoto.pl/images/dziadyk/boczeknapychany2b.jpg

Pozdrawiam

Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały nasz przemysł od początku istnienia zawsze najpierw wędził a póżniej parzył, na tej zasadzie wszyscy adepci masarstwa zdobywali swoje szlify. Dopiero Dziadek i Ligawa( http://www.wedlinydomowe.pl/articles.php?topic=74 ) wprowadzili nas w odmienny sposób postępowania.

 

Za to bardzo im dziękujemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po czy przed to jest dylemat- czy zakąszać przed wypiciem kielicha czy po , tu jest jasne zawsze po. .................

 

... zaraz, zaraz Dziadku :shock: :wink: ...

... po pierwsze Primo: ... zależy czym "zakaszać" :wink:

... po drugie Primo: ... jak można psuć sobie wspaniały smak i bukiet doskonałej nalewki :shock: "zakaszając" nawet najlepszą wędlinką :rolleyes:

 

pozdrawiam serdecznie ... :grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...........

.............. Spokój w chacie, cała kuchnia moja :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :wink: .

... moja również :lol: :wink: ... obżeram się po cichutku kompotem z czereśni :blush: ... leci już drugi litrowy słoiczek :blush: :wink:

 

pozdrówka

 

ps - ... help - potrzebuję kawałek taśmy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.