Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Schab, a polędwica wieprzowa

• Zamknięty Temat jest zamknięty
82 odpowiedzi w tym temacie

#21 Andyandy

Andyandy

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 4304 postów
  • Miejscowość!

Napisano 17 kwi 2010 - 07:50

Świetnie jest poczytać o sporach w nazewnictwie fachowym. Mnie i wielu podobnym amatorom, nazwy handlowe czy profesjonalne, a nawet regionalne mówią tylko jedno, że mamy osiągnąć zamierzony efekt, niezależnie od użytej nazwy. Nie każdy potrafi poruszać się po klasyfikacjach, czy nazwach regionalnych. Kiedyś miałem instrukcję dotyczącą wyposażenia, tłumaczoną z rosyjskiego na polski.
W książeczce MON było napisane - w polskiej instrukcji - "szajby i mutry" - czyli podkładki i nakrętki. Był niezły ubaw bo pisaliśmy raporty o brakach na wyposażeniu "fabrycznym" nowego sprzętu i nie chcieliśmy przyjąć z tego powodu na stan. Brakowało "szajby i mutry" Instrukcje PF nic nam nie wyjaśniały jak " to, to? wygląda he he he. W papierach porządek - rzecz święta musi być! i wycofano sprzęt do Warszawy celem uzupełnienia. :lol:

#22 vito_miks

vito_miks

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 160 postów
  • MiejscowośćWarszawa

Napisano 17 kwi 2010 - 08:32

Osobiście nie chcę się na stare lata wdawać w spór. Miałem swoje w życiu 5 minut, mogłem z uprawnienia zawodowego swoją rację usankcjonować, gdybym pracował w wyuczonym zawodzie. Życie napisało dla mnie inny scenariusz, jak wielu moim koleżankom i kolegom po fachu. Przetwórstwem dzisiaj zajmuje się duża grupa ludzi z przypadku, bardziej goniących za zyskiem niż tym co zdrowe, smaczne i trzymające należytą jakość oraz a raczej przede wszystkim, dobrą polską tradycję.
Powtarzam raz jeszcze. Nie ma co rozrywać szat.
Niech nasze wyroby świadczą o nas, a nie spory, czy wykrojony schab to schab, czy też polędwica. Szanujmy się za to co robimy, jak robimy i jak postępujemy.
Mam własny pogląd, że polędwica wieprzowa to produkt i tak to już zostanie.
Polędwice dla mnie, jako elementy rozbioru są tylko dwie: wołowa i końska.
Niech nasi następcy mają wzorzec dobrego rzemiosła, umiejętności doceniania dobrego smaku i szlachetności w tym, co oni będą kiedyś robić.
Ktoś nas kiedyś też uczył i my to oddajmy najlepiej jak umiemy.
Pozdrawiam serdecznie. :grin:

#23 Gonzo

Gonzo

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 5602 postów
  • MiejscowośćI don't know

Napisano 17 kwi 2010 - 08:40

Niech nasze wyroby świadczą o nas, a nie spory, czy wykrojony schab to schab, czy też polędwica. Szanujmy się za to co robimy, jak robimy i jak postępujemy.

To ja zamierzam zrobić ogonówę z łopatki (tak jak to robią masarnie , oszukując klientów) a jak dobrze pójdzie to wyjdzie i ogonówka z podgardla.

Pozdrawiam

#24 vito_miks

vito_miks

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 160 postów
  • MiejscowośćWarszawa

Napisano 17 kwi 2010 - 08:57

To ja zamierzam zrobić ogonówę z łopatki (tak jak to robią masarnie , oszukując klientów) a jak dobrze pójdzie to wyjdzie i ogonówka z podgardla.

Życzę sukcesów i nie omieszkaj podzielić się z nami swoimi dokonaniami. Co prawda jest duży dysonans w tym przedsięwzięciu, ale ktoś, kiedyś też krzyknął „Eureka!”. :grin:
Pozdrawiam.

#25 Andyandy

Andyandy

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 4304 postów
  • Miejscowość!

Napisano 17 kwi 2010 - 09:31

W pewnym sensie Dziadek ma rację - forum jest żeby uczyć nie kaleczyć i powtarzać błędy. Jednolity tekst pozwala na unikniecie interpretacji regionalnej. Co do nazewnictwa co z czego jest zrobione, to już sami producenci sami siebie określili jak najlepiej podając nazwy takie jak, "szynka prawdziwa!" czy "kiełbasy naturalne!" :grin: Należy jednak trzymać się nazewnictwa fachowego bo w przeciwnym razie przy szybko adaptujących się nazwach regionalnych i kupiecko-handlowych powstanie bałagan trudny do przetłumaczenia. Już dzisiaj w sklepach ludzie gubią się przy nazwach - powidła, drzem, mus owocowy, konfitura, marmolada itd. Odwiedzając sklepy z wędlinami ( nie kupując ) podziwiam nazwy. :lol:
Ps. Te słodkości w zależności jak i z czego jet zrobione posiadają swoja nazwę, ludzie traktują to jak "drzem" z powodu braku wiedzy.

#26 vito_miks

vito_miks

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 160 postów
  • MiejscowośćWarszawa

Napisano 17 kwi 2010 - 10:22

Racja jest niezaprzeczalna. „Wolna amerykana” kaleczy i szkodzi polskiej tradycji masarskiej. Odchodzenie od zasady, wchodzenie w bylejakość, produkowanie podróbek, to taka kolokwialnie rzecz biorąc ‘chińszczyzna”.
Prawo do pierwotnej nazwy ma wyrób, który wyprodukowany został zgodnie z uznaną recepturą, a odbiór jakościowy stwierdził taką zgodność. Dla mnie nie ma nawet o czym dyskutować. Od kiedy schab staje się polędwicą , jak to już wcześniej pisałem jest od lat przedmiotem różnego spojrzenia technologów. Temat jak rykoszet nieustannie powraca i pewnie jeszcze długo się nie rozstrzygnie. Takie spory występują również w innych profesjach, ale ten nasz zasadniczo nie ma wpływu na wyrób finalny.
Proszę oddzielać i rozgraniczać w rozważaniach to, co robi handel. To inna branża.
Handel to także targowiska, a tam spotkamy pojęcie „rąbanka”.

#27 Henio

Henio

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 3316 postów
  • MiejscowośćGdańsk Nowy Port

Napisano 17 kwi 2010 - 10:28

Czytam te wpisy i jestem zakręcony jak ogon kabana , który po zabiciu staje się kabaniną , a po przerobieniu są kabanosy :wink:

#28 vito_miks

vito_miks

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 160 postów
  • MiejscowośćWarszawa

Napisano 17 kwi 2010 - 10:47

Pogląd też ma swoją rację kiedy ma, lub zyska swoich zwolenników.
Bo kaban”, to „kaban” i aż tylko ‘kaban”. „Kabanina”, to „kabanina i aż tylko „kabanina”, a kabanos, to kabanos i aż tylko kabanos. :thumbsup:
Wszystko inne jest poza, mało ważne i mało istotne. :smile:

#29 Wirus

Wirus

Weteran

• **VIP-Organizator**
  • 2599 postów
  • MiejscowośćWielkopolska

Napisano 17 kwi 2010 - 12:20

Czyli dalej mamy odwieczny spór :
:shock:
"Co było pierwsze :question: :rolleyes: ................. - Kura czy jajko" :cool:

:grin:

#30 Malinowy Bzyk

Malinowy Bzyk

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 214 postów
  • Miejscowośćcentrum i mazury

Napisano 17 kwi 2010 - 12:31

Ten problem ni ziębi ni parzy. wszyscy wiedza o co chodzi wiec po co się kłócić i udowadniać swoje racje tym bardziej ze większość forumowiczów nie ma tytułu naukowego związanego z branżą mięsną i nie potrafią przedstawić konkretnych dowodów na papierze(chodzi mi o konkretna normę podbita odpowiednia pieczątka itp.)ani podeprzeć się o jakiś autentyczny dowód.

[size=9][ Dodano: Sob 17 Kwi, 2010 13:41 ][/size]
a Na to pytanie to odpowie nam tylko Instytut Technologii Mięsa w Poznaniu.

#31 Malinowy Bzyk

Malinowy Bzyk

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 214 postów
  • Miejscowośćcentrum i mazury

Napisano 19 kwi 2010 - 20:09

źródło: http://yfrog.com/iypoledwicarp

Dołączona grafika

[mod]Opis Schwein-Ganz.svg
Français : Schéma représentant les différents pièces de viande du porc.
English: Schema representing the differents pork meat parts.
Deutsch: Schematische Darstellung eines Schweins und seiner Fleischteile. Eigene Zeichnung.[/mod]
Polski:

1. głowa (ryj)
2. podgardle
3. Karczek i schab
4. łopatka
5. mostek
6. żeberka
7. polędwica + (w tylnej części) biodrówka
8. polędwiczka
9. boczek
10. brzuszek
11. łopatka wieprzowa
12. szynka
13. golonka
14. noga
15. ogon

[mod]Inkscape logo 2.svg

Ta grafika wektorowa została stworzona za pomocą programu Inkscape.
Data

06.09.2006
Źródło

own work, based on user:Rainer Zenz's graphics Image:Schwein-Ganz.png
Autor

MesserWoland, based on user:Rainer Zenz's graphics
Licencja
(Ponowne użycie tego pliku)
Ja, właściciel praw autorskich do tego dzieła, udostępniam je na poniższej licencji:
GNU head Udziela się zgody na kopiowanie, dystrybucję lub/i modyfikację tej grafiki na warunkach licencji GNU Free Documentation License w wersji 1.2 lub nowszej, opublikowanej przez Free Software Foundation. Kopia tekstu licencji umieszczona została pod hasłem GFDL. Dostępne jest również jej polskie tłumaczenie.

Afrikaans | Alemannisch | Aragonés | العربية | Asturianu | Беларуская | Беларуская (тарашкевіца) | Български | বাংলা | ইমার ঠার/বিষ্ণুপ্রিয়া মণিপুরী | Brezhoneg | Bosanski | Català | Cebuano | Česky | Dansk | Deutsch | Ελληνικά | English | Esperanto | Español | Eesti | Euskara | فارسی | Suomi | Français | Gaeilge | Galego | עברית | Hrvatski | Magyar | Հայերեն | Bahasa Indonesia | Ido | Íslenska | Italiano | 日本語 | ქართული | ភាសាខ្មែរ | 한국어 | Kurdî / كوردی | Latina | Lëtzebuergesch | Lietuvių | 文言 | Македонски | Bahasa Melayu | Malti | Nnapulitano | Plattdüütsch | Nederlands | ‪Norsk (nynorsk)‬ | ‪Norsk (bokmål)‬ | Occitan | Polski | Português | Română | Русский | Slovenčina | Slovenščina | Shqip | Српски / Srpski | Svenska | Kiswahili | తెలుగు | ไทย | Tagalog | Türkçe | Українська | اردو | Vèneto | Tiếng Việt | Volapük | Yorùbá | 中文 | ‪中文(简体)‬ | ‪中文(繁體)‬ | +/−
Creative Commons license
Creative Commons Attribution Creative Commons Share Alike Ten plik udostępniony jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0. W skrócie: wolno ten plik kopiować i rozpowszechniać, a także tworzyć utwory zależne pod warunkiem umieszczenia odpowiedniej informacji o autorze oraz pod warunkiem dystrybuowania pliku pod tą samą licencją, albo pod licencją podobną lub kompatybilną z CC-BY-SA.

Ten szablon został dodany jako element zmiany licencjonowania.

Alemannisch | Беларуская (тарашкевіца) | Català | Česky | Deutsch | Deutsch (Sie-Form) | Ελληνικά | English | Español | Eesti | Suomi | Français | עברית | Hrvatski | Հայերեն | Italiano | 日本語 | 한국어 | Lietuvių | Македонски | Nederlands | Polski | Português | Português do Brasil | Русский | Svenska | ไทย | Vèneto | Tiếng Việt | +/−

[size=9][ Dodano: Pon 19 Kwi, 2010 21:11 ][/size][/mod]
I jak do tego sie odniesiecie??

#32 Wirus

Wirus

Weteran

• **VIP-Organizator**
  • 2599 postów
  • MiejscowośćWielkopolska

Napisano 20 kwi 2010 - 06:46

I jak do tego sie odniesiecie??

Tak, :shock: że takich schematów i różnych opisów w internecie jest dziesiątki i niczego to nie dowodzi :!:

P.S. Zaznaczam, że nie jestem przeciwnikiem tej formy nazewnictwa.

#33 jacstan

jacstan

Początkujący

• Użytkownicy
  • 32 postów
  • MiejscowośćKraków

Napisano 07 maj 2010 - 19:43

a jak jest z karkówką i karczkiem, czy karczek to karkówka bez kości???? tutaj nie ma wątpliwości????

#34 Bagno

Bagno

Uzależniony od forum

• Technolog Wędzarniczej Braci
  • 4088 postów
  • MiejscowośćMazowieckie

Napisano 07 maj 2010 - 20:05

a jak jest z karkówką i karczkiem, czy karczek to karkówka bez kości???? tutaj nie ma wątpliwości????

W tym przypadku panuje zgodność.

#35 EAnna

EAnna

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 8611 postów
  • MiejscowośćTychy

Napisano 22 lis 2013 - 11:55

U mnie od wczoraj wisi schab według tego przepisu.

Ja tam widzę polędwicę wieprzową a nie schab  :rolleyes:

#36 starykot

starykot

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 127 postów
  • MiejscowośćLegionowo-Łajski

Napisano 22 lis 2013 - 12:58

mój schab po 2 tygodniach tez zrobił się cienki jak polędwica. Ale w przepisie podanym przez leśnika wszędzie piszą o schabie.

#37 Adek

Adek

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 419 postów
  • MiejscowośćLubań (dolnośląskie)

Napisano 22 lis 2013 - 13:30

mój schab po 2 tygodniach tez zrobił się cienki jak polędwica. Ale w przepisie podanym przez leśnika wszędzie piszą o schabie.

@EAnna,  pisząc to ma na myśli , że schab jest do tego momentu jak jest z kością a jak już jest pozbawiony kości to nazywamy go polędwicą :)

I coś za mało peklosoli w podanym przez Ciebie przepisie.

Dlaczego ???? Ja robiłem na samej soli i jest oki :)

#38 starykot

starykot

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 127 postów
  • MiejscowośćLegionowo-Łajski

Napisano 22 lis 2013 - 14:26

schab jest do tego momentu jak jest z kością a jak już jest pozbawiony kości to nazywamy go polędwicą :)

To jak nazywacie polędwicę żeby odróżnić ją od tej drugiej polędwicy? :)

Rozumiem że ze schabu robi się wyroby takie jak na przykład polędwica sopocka, ale to nadal nie jest polędwica. Tak jak kawa zbożowa nie jest kawą :)

Ale jak zwał tak zwał. Byle by smakowało dobrze.

I coś za mało peklosoli w podanym przez Ciebie przepisie.

W przepisie naszym ze strony głównej nie ma w ogóle peklosoli, tylko zwykła sól.

http://wedlinydomowe...liny-parmenskie

Użytkownik starykot edytował ten post 22 lis 2013 - 14:30

#39 pis67

pis67

Uzależniony od forum

• **VIP-Organizator**
  • 6891 postów
  • MiejscowośćNML

Napisano 22 lis 2013 - 14:30

ze schabu robi się wyroby takie jak na przykład polędwica sopocka, ale to nadal nie jest polędwica

Posłuchaj  - polędwica wieprzowa jest i była zawsze polędwicą, która to polędwica nazywana jest przez niewtajemniczonych schabem. :cool:   

#40 Maxell

Maxell

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 26298 postów
  • MiejscowośćBełchatów

Napisano 22 lis 2013 - 14:31

Polędwica powstaje po odkostnieniu schabu, a polędwiczka jest mięśniem mieszczącym się od strony spodniej części najdłuższego mięśnia grzbietu.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych