Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Jak przerobić klocki drewna owocowego na zrębki?

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
43 odpowiedzi w tym temacie

#1 Shadow

Shadow

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 483 postów

Napisano 04 maj 2010 - 17:39

Witam,

jakiś czas temu stałem się szczęśliwym posiadaniem dymogeneratora Borniaka i przyznam, że jestem bardzo zadowolony. Oferta na zrębki jest jednak bardzo uboga, tylko olcha i buk. Na działce leży dużo drewna owocowego, którego na razie nie używam. Szkoda mi tego drewna - wiśnia, jabłoń, grusza, śliwa, i chyba mirabelka. Wędzenie na działce z paleniskiem stało się męczące, w porównaniu do wędzenia na balkonie z dymogeneratorem. Dlatego zastanawiam się, czy drodzy koledzy mają jakieś doświadczenie z rozdrabnianiem klocków na zrębki. Pamiętam, że kiedyś była dyskusja nt. rozdrabniaczy do gałęzi, ale to trochę mała średnica. Trzeba by było wstępnie rozłupać na szczapy i dopiero poniewierać na drobniejsze w rozdrabniarce. Dajcie proszę znać czy macie jakieś pomysły, a może ktoś świadczy takie usługi?

PZDR

#2 Papcio

Papcio

Weteran

• **VIP Junior**
  • 2124 postów
  • MiejscowośćRudnik sl

Napisano 04 maj 2010 - 18:32

Mnie też ten temat interesuje. Mam co prawda rozdrabniarkę i mam spokój z moją wierzbą energetyczną, ale ona nie rozdrabnia tak by do Borniaka pasowało. Przydałby się jakiś prosty pomysł na "śrutownik" na gałęzie by można było wykorzystać w dymogeneratorze.

[mod]p.s Wpis powyżej jest bardzo niepoważny i idiotyczny. Kolega zadał pytanie i czeka na jakąś sugestię a nie na dowcipy. Jak nie masz nic do powiedzenia to nie mów.[/mod]

#3 TOSHIBA

TOSHIBA

Weteran

• Użytkownicy
  • 2557 postów
  • MiejscowośćZürich / Poznań

Napisano 04 maj 2010 - 18:44

Nie ma prostego sposobu rozdrobnienia drewna pod Borniaka.
Można drewno pociąć piłą tarczowa i to wszystko, nie ma rozdrabniaczy – innych – to nie ser i na tarce się tego nie utrze :grin: :wink:

Rozdrabnianie piłą łańcuchową nie wchodzi w grę z powodu konieczności stosowania oleju smarującego łańcuch i który to trafia do rozdrobnionego drewna.

Dla tych co chcą coś takiego zrobić lub kupić fotki.
Dołączona grafika
http://www.allegro.p...go_raty_gw.html
Dołączona grafika
http://www.allegro.p...w_400mm_fv.html
Lub dla cierpliwych i nie potrzebujących dużych ilości narmalna pilarka do drewna - ręczna
Dołączona grafika
http://www.allegro.p...cza_gratis.html
Lub inna podobna

#4 Kazik55

Kazik55

Entuzjasta forum

• **VIP-Organizator**
  • 840 postów
  • MiejscowośćAleksandrów Łódzki

Napisano 04 maj 2010 - 18:48

Poszukaj najbliższego zakładu stolarskiego i daj drewno na frezarkę lub grubościówkę.

#5 TOSHIBA

TOSHIBA

Weteran

• Użytkownicy
  • 2557 postów

Napisano 04 maj 2010 - 18:55

frezarkę lub grubościówkę.

Ani z jednej, ani z drugiej maszyny zrębki nie nadają się do Borniaka

#6 grizzly

grizzly

Weteran

• Użytkownicy
  • 1386 postów
  • MiejscowośćWielkopolska

Napisano 04 maj 2010 - 19:31

frezarkę lub grubościówkę.

Ani z jednej, ani z drugiej maszyny zrębki nie nadają się do Borniaka

I to jest I wada "Borniaka". :grin:
inną niedogodnością czy nawet II wadą, to brak możliwości regulacji ilości dymu,
a to jest bardzo istotne.
Ale jak już pisałem na Borniaku świat się nie kończy.

Panowie podawać pomysły na lepszy "dym". :grin:

#7 TOSHIBA

TOSHIBA

Weteran

• Użytkownicy
  • 2557 postów

Napisano 04 maj 2010 - 20:05

I to jest I wada "Borniaka".

Borniak pracuje na wiórach a nie na zrębkach.
Na zrębkach pracują duże przemysłowe dymogeneratory!
Więc albo sprzęt domowy, albo przemysłowy!

inną niedogodnością czy nawet II wadą, to brak możliwości regulacji ilości dymu,

Został zaprojektowany do danej wielkości wędzarni - komory - ilośc dymu / jego stężeniem / regulujesz przepływem powietrza.

#8 Papcio

Papcio

Weteran

• **VIP Junior**
  • 2124 postów
  • MiejscowośćRudnik sl

Napisano 04 maj 2010 - 20:15

Ja mam taki rozdrabniacz:
http://www.allegro.p...ghs2845_xl.html
Bardzo drobno "chniapie". Pod drzewka i krzaczki posypuję, nareszcie nie trzeba spalać. Ale do Borniaka to za grube.

#9 mazurzak

mazurzak

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 118 postów
  • MiejscowośćŻółwin

Napisano 04 maj 2010 - 20:18

Więc albo sprzęt domowy, albo przemysłowy!

... chyba nie sugerujesz, że nie może być domowa na zrębkach? :o

#10 Wujaszek Tom

Wujaszek Tom

Weteran

• Użytkownicy
  • 2276 postów
  • MiejscowośćKonstancin

Napisano 04 maj 2010 - 21:07

Elektryczny hebel proponuje !!!
http://www.allegro.p...w_duza_moc.html

#11 TOSHIBA

TOSHIBA

Weteran

• Użytkownicy
  • 2557 postów

Napisano 04 maj 2010 - 21:13

chyba nie sugerujesz, że nie może być domowa na zrębkach?

Charakterystyka cieplna „dużych” wiórów czyli zrębek, skłania do zastosowań w dużych komorach wędzarniczych.

Też się nie nadaje.

#12 Henio

Henio

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 3474 postów
  • MiejscowośćGdańsk Nowy Port

Napisano 04 maj 2010 - 21:18

To niech kto wklei foto tych zrębek od Borniaka wraz z czymś porównywalnym (pudełko zapałek). Bo myślę że ten hebel by się nadawał idealnie.

#13 grizzly

grizzly

Weteran

• Użytkownicy
  • 1386 postów
  • MiejscowośćWielkopolska

Napisano 04 maj 2010 - 21:39

Bardzo drobno "chniapie".

A gdyby na jednaj osi zamontować powiedzmy 5-10 zwykłych tarcz
do takiej pilarki i dodatkowo przystosowana prowadnica jakaś prosta.

I większe kawałki drewna tym trocinować?
Czy to ma sens?

#14 Andyandy

Andyandy

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 4304 postów
  • Miejscowość!

Napisano 04 maj 2010 - 21:48

Henio, Mam takie urządzenie i do równania deski, to się nie nadaje na wiórki. Może użyć piły do drewna, ale zamiast tarczy założyć jakiś frez. Ja robię na pile wiórki przesuwam drewno w prowadnicy w poprzek tarczy. Jest straszny hałas, ale wióry lecą. Przedtem brałem od producenta karniszy i innych wyrobów tylko zbankrutował.

[size=9][ Dodano: Wto 04 Maj, 2010 22:53 ][/size]
marek301, ma sens i będzie dobrze działać pod warunkiem, że pomiędzy piły ( tarcze) wsadzisz podkładki dystansowe - duże żeby wyregulować odstęp. Największy problem to silnik!!! moc potrzebna około 8 do 10 KW.

#15 TOSHIBA

TOSHIBA

Weteran

• Użytkownicy
  • 2557 postów

Napisano 05 maj 2010 - 08:18

A gdyby na jednaj osi zamontować powiedzmy 5-10 zwykłych tarcz
do takiej pilarki i dodatkowo przystosowana prowadnica jakaś prosta.

Tak jak pisał Andyandy, potrzebna by była ogromna moc silnika, potężna oś która by wytrzyma taki moment obrotowy, no i odpowiednie paski – mocna i dużo.
Jeżeli już coś budować, to poszedł bym w kierunku piły tarczowej z ogranicznikiem zaraz prawie przy pile.
W ten sposób dosuwał bym klocek drewniany do ogranicznika tylko tyle co zabierze piła.
Istniej jednak ryzyko że piła będzie pracowała nie w jednej płaszczyźnie i zahaczać będzie o ogranicznik – tworząc niebezpieczeństwo oderwania kawałka piły lub i pożaru – iskry.
Można zastosować ogranicznik drewniany i wtedy co jakiś czas go wymieniać.

#16 Andyandy

Andyandy

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 4304 postów
  • Miejscowość!

Napisano 05 maj 2010 - 10:35

TOSHIBA, Może zamiast kombinować z tarczami do piły zamontować odpowiednie frezy i problem rozwiązany. Do frezów o średnicy 10 cm moc około 3 KW wystarczy.

#17 EL GREGOR

EL GREGOR

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 3919 postów
  • MiejscowośćBartoszyce

Napisano 05 maj 2010 - 12:44

Czytam i Jestem pod wrażeniem pomysłów :shock: przed przerabianiem klocków,trzeba zadzwonić na ortopedię czy są wolne miejsca :sad:

#18 Wujaszek Tom

Wujaszek Tom

Weteran

• Użytkownicy
  • 2276 postów
  • MiejscowośćKonstancin

Napisano 05 maj 2010 - 13:00

chyba nie sugerujesz, że nie może być domowa na zrębkach?

Charakterystyka cieplna „dużych” wiórów czyli zrębek, skłania do zastosowań w dużych komorach wędzarniczych.

Też się nie nadaje.

A mógłbyś przybliżyć , czemu się nie nadaje ?

#19 gregdalvik

gregdalvik

Początkujący

• Użytkownicy
  • 11 postów
  • MiejscowośćDalvik /Islandia

Napisano 05 maj 2010 - 13:09

Witam wszystkich!W związku z popiołem wulkanicznym zostałem bez wiórek,poradzilem sobie tnac nożycami zrębki wisniowe.Była to mozolna praca ale w 2 godziny naciałem do borniaka okolo 1 litra tak wiec jest to jakas droga .Mimo wszystko należy naciskać na producenta coby powiększył asortyment.

Sponsor

Sponsor
  • Reklama

#20 TOSHIBA

TOSHIBA

Weteran

• Użytkownicy
  • 2557 postów

Napisano 05 maj 2010 - 13:33

A mógłbyś przybliżyć , czemu się nie nadaje ?

Borniak pracuje na wiórkach powiedzmy od 1 x 1 mm do 2 x 2 mm, większe się zacinają.
Frezarki, grubościówki jak i heble wyrzucają z pod ostrza co prawda cienkie ale duże „listki” drewna (większe a jeżeli 2 mmm x 2 mmm).
Takie „listki” nadają się do garnuszkowego wędzenia – czyli tak jak już kiedyś opisywał PAPCIO, prawdopodobnie poszedł by na tym generator wg LIGAWY również.

TOSHIBA, Może zamiast kombinować z tarczami do piły zamontować odpowiednie frezy i problem rozwiązany. Do frezów o średnicy 10 cm moc około 3 KW wystarczy.

To już szybciej coś innego. Są takie „frezy” na wiertarkę do powiększania otworów w drewnie.
Wyglądają jak okrągły tarnik do drewna – taki walec i na zewnątrz ma grube ząbki. Ale nie wiem jak by była żywotność tego czegoś na dłuższą metę.

Albo coś takiego, na FLEX-a
http://www.allegro.p...wosc_favat.html

Dołączona grafika

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych