Skocz do zawartości

Karkówka pieczona na soli


bena

Rekomendowane odpowiedzi

Karkówka na soli – pyszna

 

Prosty przepis dla zapracowanych i lubiących smaczne potrawy

 

Składniki:

 karkówka bez kości (ok. 2 kg),

 sól (najlepiej kamienna),

 musztarda (ulubiona – ja daję ostrą rosyjską albo chrzanową),

 zioła prowansalskie

 

Wykonanie:

Wysypujemy grubą warstwę soli na blachę piekarnika lub kamień (grubą oznacza przynajmniej 1 kg).Umytą i osuszoną karkówkę smarujemy musztardą i posypujemy na grubo ziołami prowansalskimi. Karkówkę układamy na soli. Piekarnik nagrzewamy do 200 stopni. Pieczemy ok 2 h (ja piekłam na termometr do osiągnięcia 70stopni)

 

 

 

 

 

Smacznego :thumbsup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bena, To wszystko Twoja wina!!! już jadę po karkówkę. I nic mnie nie zatrzyma! :tongue: :thumbsup:

Cieszę się :lol:

Obym większych win nie miała :wink:

Smacznego !!

Zapomniałam dodać, że równie pyszna jest na gorąco jak i na zimno np. z chrzanikiem :thumbsup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Mam podobny przepis tylko zamiast karkówki piekę kurczaka. Przyprawionego kurczaka (dwie połówki) układam na blaszce wysypanej grubą solą (soli od 1-2 kg) i do piekarnika. Kurczak jest z wierzchu chrupiący, a w środku bardzo soczysty. Pozdrawiam majsa :smile:
Majsa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w jakim celu ukladamy to na soli ?jakie zadanie spelnia w tym wypadku sol?

Pozdrawiam.

Nie wiem ,czy zauważyłeś, ale karkówka nie jest ani solona ani peklowana :grin:

Myślę, że przede wszystkim zapewnia słoność (ile mięsko chce soli tyle sobie bierze), a poza tym nie wysycha tak, jak pieczona tradycyjnie :rolleyes:

Poprawcie, jeśli się mylę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można też zasypać solą cały karczek,nie tylko od spodu.

Po degustacji przedstawianego, myślę że byłby nie zjadliwy. Od spodu jest bardzo słony, a jakby był cały w soli to wiadro wody by potrzeba na popitkę. :wink:

 

Z tą ilością soli nie ma co przesadzać.

Tak jest smacznie i nie słono. :thumbsup:

ale narobiłem dymu 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do takiego pieczenia powinna być używana sól morska,

Nie wiem czy morska jest lepsza do pieczenia niż kamienna.

Tylko, że ryba styka się bezpośrednio skórą z solą, a skóry nie jesz. W przypadku karkówki czy innego miejsca sól styka się z zjadaną warstwą mięsa. Tak sądzę.

Dolna warstwa na której leżała karkówka była dość słonawa, ale w całości było ok.

ale narobiłem dymu 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lepszy efekt daje włączenie termoobiegu.

... ale termoobieg wysusza :cry:

 

kamienia do pieczenia pizzy ale u mnie nie sprawdził się

z tego co wiem, to kamień do pizzy jest często robiony z czegoś podobnego do szamotu...Może dlatego :cry:

Mylę się??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój kamień jest identyczny jak na zdjęciach, większego znaczenia myśle że nie ma taki kamień przydaje sie bardziej w sytuacji kiedy piekarnik grzeje nie "równo".Wtedy kamień ładnie rozprowadza ciepło, nawet zalecane jest do piekarników gazowych. Co do pieczenia mięsa z termo to faktycznie za szybko wysuszy, do pizzy jednak jest super wtedy pieczę się jakies 8-10min :grin:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.