Skocz do zawartości

Jak praktycznie ugotować szynkę.


maciej49

Rekomendowane odpowiedzi

Będzie trudno bo musisz mieś nawet dwa termometry .Jeden do wody drugi z sondą do szynki.Szynkę najpierw wrzucasz do wrzątku i trzymasz w nim jakieś 15 min a potem parzysz w temp 80°C do uzyskania w środku 68-70°c.To tak w dużym skrócie.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie coś można używać jako termometr.

.

 

Ale trzeba mieć doświadczenie i wiedzieć gdzie tą szprychę przyłożyć i jak mocno musi być ciepła.Nie polecam dla niedoświadczonych.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja kupuje w sklepie i na prawdę nie znam się na mięsie liczę na uprzejmość sprzedawcy a teraz dowiedziałem się że w promocyjnej sprzedaży trafiają się takie okazy że nawet kilka godzin można piec np. karkówkę i będzie twarda i podejrzewam że na początek mojej przygody z dymkiem wędzarniczym trafiłem na taki przypadek?. Ale będę próbował.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dzisiejszy wyrób: parzona przez 10 min w temp. około 95 stopni, później nie wiem ile dokładnie czasu lecz w temperaturze 83 stopnie a w środku miała 69 stopni. Zawsze wychodzi soczysta i mięciutka :thumbsup: :thumbsup: . Polecam ta metodę parzenia :thumbsup:

duduś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Absolutnie polecam sposób podany w linku wyżej a opisany przez Maxell'a :)

http://www.wedlinydomowe.pl/articles.php?id=21

 

Robię tak od dawna (choć kiedyś tak nie robiłem i wyrób był "za suchy")

Cytat z opisu, coby było jak na talerzu:

 

"5. Gotowanie szynek: (tak, tak gotowanie z parzeniem)

Szynki wkładamy do naczynia z wrzącą wodą (tak aby cała była w niej zanurzona) i gotujemy w temperaturze wrzenia powtarzam GOTUJEMY W TEMPERATURZE WRZENIA PRZEZ OK 15 MIN., a następnie obniżamy temperaturę do 80-82 0C i utrzymujemy ja do ugotowania szynek i osiągnięcia 68-70 0C. wewnątrz szynki. Orientacyjny czas gotowania wynosi ok. 50 min. na 1 kg szynki. Do czasu gotowania wlicza się czas gotowania w temp. wrzenia.

Ja sprawdzam sondą temperaturę wewnątrz szynki już po godzinie.

Podkreśliłem to piętnastominutowe gotowanie we wrzątku, gdyż nie zetkniecie się z tym w przepisach książkowych ani w relacjach domowych masarzy. To jest sposób produkcji w starych masarniach. Jego wynikiem jest znacznie wyższa soczystość mięsa i lepszy smak. Uważam wręcz - po kilkuletnich próbach - iż jest to podstawa parzenia szynek."

 

Co do temp. wew. wyrobu to było to omawiane wielokrotnie na Forum - ja staram się trzymać temp. wew. ok. 66 st. C + oczywiście pilnowanie czasu, zazwyczaj jest prawie pełna korelacja pomiędzy temp. wewnątrz a czasem parzenia - moje szynki czy balerony mają masę ok. 2 kg.

Pozdrawiam - Alehar

Instagram   alehar9999


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój syn nie wiedząc jak sparzyć szynkę,wrzucił ją do wrzątku na 15 minut, wyłączył gaz i zostawił. Po ok. 1,5 godziny wyjął. Próbowałam i choć nie jest to zgodne z żadną recepturą jakie czytałam, szynka była wyśmienita. Dodam, że to ta sama, ktorą ostatnio wędziłam.

 

[ Dodano: Sro 09 Cze, 2010 10:55 ]

maciej49, poczytaj jeszcze trochę, praktykuj, nie zniechęcaj się. Będzie dobrze.

Dużo nie znaczy dobrze ale dobrze dużo znaczy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

maciej49, ten kolor w środku oznacza, ze mięso nie zapeklowało się do końca. Na drugi raz nastrzyknij mięsko solanką albo przeczytaj przepis na Szynkę wiejską w/g Szczepana i jak zrobisz w/g tego przepisu nie ma szans aby nie wyszła

Czyli zakup tego http://www.wyroby-domowe.pl/igla-strzykawki-otworami-bocznymi-p-290.html

i strzykawka - jak na domowe nastrzykiwanie przyrządzik nieodzowny...

Pozdrawiam - Alehar

Instagram   alehar9999


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam jednak tą typową do nastrzyków - duża ilość otworów (solanka lepiej przenika) oraz średnica wewnętrzna, która nie powoduje zatykania się igły podczas nastrzykiwania - wydatek jak najbardziej praktyczny :)

 

Ja na początku też nastrzykiwałem zwykłą igłą z apteki, ale to na dłuższą metę (moim zdaniem) nie zdaje egzaminu...

Pozdrawiam - Alehar

Instagram   alehar9999


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.