Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Ostrzenie nożyków maszynki do mięsa

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
44 odpowiedzi w tym temacie

#1 DARIOPS

DARIOPS

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 83 postów
  • MiejscowośćPiekary Śl.

Napisano 11 cze 2010 - 16:12

Witam!

Na początku chciałem podziękować wszystkim, za to co robicie na tej stronce. To dzięki Wam ja i moja rodzina poznaliśmy smak wędlin z tej lepszej strony. :thumbsup:
Moje pytanie może części z Was wydać się naiwne ale kto pyta nie błądzi. :wink:
Chodzi mianowicie o to, czy i w jaki sposób naostrzyć nóż do maszynki do mięsa Zelmer.
Czy jest sens ostrzyć nożyk , czy lepiej dać sobie spokój i kupić nowy. :question:

#2 Henio

Henio

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 3332 postów
  • MiejscowośćGdańsk Nowy Port

Napisano 11 cze 2010 - 16:47

Jest sens :wink: ale daj to zrobić fachowcom , na odpowiednim sprzęcie (wiem ,że to nazywa się ostrzałka magnesówka) . A i jak sitka to i koniecznie nożyk . W innym przypadku to tak jakbyś naostrzył tylko jedną stronę nożyczek.

#3 PePe

PePe

Weteran

• Użytkownicy
  • 2056 postów
  • MiejscowośćWrocław

Napisano 11 cze 2010 - 17:00

Witaj DARIOPS !

Co Ci przyszło do głowy aby wyrzucać tępe nożyki (pokaż to miejsce to ja je podniosę)?
Nożyki się ostrzy, ale nie tylko nożyki, aby maszynka dobrze mieliła trzeba naostrzyć też sitko, są zazwyczaj w AGD punkty dorabiania kluczy i w tych punktach zazwyczaj ostrzą teżnożyki i sitka.
Ja ostrzę sobie sam, wystarczy mieć wiertarkę stołową, do uchwytu montuje się drewniany kołek, który opiera się o nożyk lub sitko a to z kolei leży na boku drobnoziarnistej tarczy szlifierskiej, uruchamiamy wiertarkę na max. obrotach i lekko dociskając szlifujemy.
Mnie to wystarcza , punkty biorą zwykle 10zł za szt.

#4 DARIOPS

DARIOPS

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 83 postów
  • MiejscowośćPiekary Śl.

Napisano 11 cze 2010 - 17:24

Dzięki za odpowiedzi. Tak myślałem , że można to naostrzyć ale wolałem zapytać. Pozostaje mi tylko znaleźć punkt gdzie to robią, bo wiertarki stołowej nie mam.

#5 dietykon

dietykon

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 697 postów

Napisano 11 cze 2010 - 17:41

Dołączona grafika

Taka jest różnica pomiędzy nowym a zużytym nożykiem (to akurat do 10) :cool:
Jeżeli twój jest tak mocno zużyty to możesz zastanawiać się nad zakupem jednak nowego lub ostrzeniem jeżeli nie aż tak to się nie zastanawiaj tylko daj naostrzyć! Oczywiście komplet, nożyk i sitka, tak jak Henio mówił najlepiej na magnesówce.

#6 Shadow

Shadow

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 483 postów

Napisano 11 cze 2010 - 18:13

Witam,

ostatnio ostrzyłem wszystkie sitka i nożyki u fachury na magnesówce.
To co się działo z mięsem przed ostrzeniem sprzętu nazwałbym gnieceniem z rozrywaniem, a teraz mięsko nie jest ściśnięte, tylko ładnie pocięte.

PZDR

#7 arkdom

arkdom

Weteran

• Użytkownicy
  • 1123 postów
  • MiejscowośćMysłowice

Napisano 11 cze 2010 - 20:20

wiem ,że to nazywa się ostrzałka magnesówka

Tak naprawdę to się nazywa szlifierka do płaszczyzn. I ma roboczy stół magnetyczny (a w zasadzie elektromagnetyczny)

#8 zuberek

zuberek

Początkujący

• Użytkownicy
  • 43 postów
  • MiejscowośćCieszyn

Napisano 11 cze 2010 - 21:54

Witam . Poszukaj wśród znajomych dobrego fachmana z dobrą "magnetką" , a jakby Ci się udało przekonać dobrym swoim wyrobem - to będzie to . Wszelkie inne rozwiązania to jest nieporozumienie , ale próbować trzeba . Pozdrawiam zuberek .

#9 DARIOPS

DARIOPS

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 83 postów
  • MiejscowośćPiekary Śl.

Napisano 24 lip 2010 - 14:09

Nożyk i sitka naostrzone. Całość kosztowała mnie 10,- złotych.
Po tej operacji wyglądają zupełnie inaczej. :grin:

#10 Zbój Madej

Zbój Madej

Uzależniony od forum

• **VIP-Organizator**
  • 6997 postów

Napisano 24 lip 2010 - 14:22

Nie ma to jak sprzęt własny do ostrzenia, radziecki bo radziecki, prądu nie pobiera, a śmiga ino się iskry sypią :grin: :cool:
Dołączona grafika

#11 arkadiusz

arkadiusz

Uzależniony od forum

• ***SUPER VIP***
  • 10900 postów

Napisano 24 lip 2010 - 14:39

Chyba do zastosowania na bezludnej wyspie.Magnesówka i tylko magnesówka.

#12 Zbój Madej

Zbój Madej

Uzależniony od forum

• **VIP-Organizator**
  • 6997 postów

Napisano 24 lip 2010 - 14:44

Chyba do zastosowania na bezludnej wyspie

A wybierasz się :question: :grin: :grin:

Ta na korbkę na moje potrzeby w sam raz, do Zelmera pasi :cool:

#13 arkadiusz

arkadiusz

Uzależniony od forum

• ***SUPER VIP***
  • 10900 postów

Napisano 24 lip 2010 - 15:03

:grin: Właśnie jestem na bezludziu i nie bądż uparty i spróbuj na magnesówce to zobaczysz jaka jest różnica

#14 Zbój Madej

Zbój Madej

Uzależniony od forum

• **VIP-Organizator**
  • 6997 postów

Napisano 24 lip 2010 - 15:12

Aruś, nie jestem uparty :smile: dużo nie mielę więc ta szlifiereczka mi w zupełności wystarcza :smile:

spróbuj na magnesówce to zobaczysz jaka jest różnica

Zapewne tak, jak będę miał lepszy sprzęt do mielenia to będę dawał do ostrzenia na magnesówce :smile:

#15 Malinowy Bzyk

Malinowy Bzyk

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 214 postów
  • Miejscowośćcentrum i mazury

Napisano 24 lip 2010 - 16:38

Kolego może i Twój sprzęt śmiga ale moim zdaniem dobrze noży na nim nie naostrzysz. A o siatkach do maszynki to nie wspomnę. Tak jak wcześniej wspomnieli koledzy tylko magnesówka nadaje się do ostrzenia takich rzeczy i ostrzy je fantastycznie.Wyrówna po całości i pod odpowiednim kątem. U mnie ostrzenie noży i siatki na magnesówce kosztuje 10 zł., a mam 7 siatek i 4 noże.

#16 Zbój Madej

Zbój Madej

Uzależniony od forum

• **VIP-Organizator**
  • 6997 postów

Napisano 24 lip 2010 - 18:03

W moim rejonie to nawet nie bardzo wiem czy można gdzieś naostrzyć magnesówką. Jeszcze raz napiszę, że na moje potrzeby na dzień dzisiejszy wystarcza to co mam :cool:

#17 arkdom

arkdom

Weteran

• Użytkownicy
  • 1123 postów
  • MiejscowośćMysłowice

Napisano 24 lip 2010 - 19:09

bo nawet kozik "przepalisz"

Heniu, zwróć uwagę, że ona ma napęd ręczny. Tak, że raczej niczego nią nie przepali :wink:

#18 miro

miro

Uzależniony od forum

• **VIP Junior**
  • 13909 postów

Napisano 24 lip 2010 - 19:46

Prawda jak to zwykle bywa ukryta jest w szczegółach.

Ponowne ostrzenie noży i sitek ma sens tylko wtedy gdy wyjściowy towar jest głęboko utwardzany.
Jeśli ostrzymy płytko utwardzane sitka czy noże, to można to porównać do ostrzenia plasteliny.

#19 Wnuczek

Wnuczek

Weteran

• Użytkownicy
  • 1061 postów
  • MiejscowośćMazowsze.

Napisano 25 lip 2010 - 06:44

tylko magnesówka nadaje się do ostrzenia takich rzeczy i ostrzy je fantastycznie.Wyrówna po całości i pod odpowiednim kątem.

Tu bym się nie zgodził. Do wyrównania powierzchni płyta traserska, sproszkowany korund i olej. Ciekawi mnie jak umocujesz nóż na magnesówce do wyrobienia kąta? Prędzej na szlifierce do frezów.
Pzdr.

Sponsor

Sponsor
  • Reklama

#20 Malinowy Bzyk

Malinowy Bzyk

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 214 postów
  • Miejscowośćcentrum i mazury

Napisano 25 lip 2010 - 09:20

Ciekawi mnie jak umocujesz nóż na magnesówce do wyrobienia kąta? Prędzej na szlifierce do frezów.
Pzdr.

Zależy jaki nóż?? jedno strony,dwustronny, z wymiennymi ostrzami,kubełkowe,do maszynki czy do wilka??Poza tym kat musi być taki aby nóż przylegał cala swoja powierzchnia do siatki czyli pod katem prostym.Kiedyś zawoziłem noże i siatki do ostrzenia na listkach czy pasku ale od kiedy spróbowałem noże naostrzone magnesóweczka to inaczej nie ostrze.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych