Skocz do zawartości

Poszukuję receptury na...


meter

Rekomendowane odpowiedzi

W nie tak dalekiej przeszłości bywałem na bazarach wokół Budapesztu (lata 1986-1989),

mozna było tam posilić się ichniejszą kiełbasą która utopiona w oleju była podgrzewana.

Próbowałem z przepisem "Kiełbasa węgierska" zaczerpniętym z Oliwki i to nie to.

Może ktoś z Was trafił na ten ślad smaku i podzieliłby się swoją wiedzą?

Pozdrawiam

meter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiełbasa ta wyglądała całkiem zwyczajnie, kiełbaśnice 28-32 m, tłuszcz jak i mięso w gradacji 6-8mm zawieszone w małej ilości masy sklejającej o zabarwieniu mocno czerwonym, brak widocznych przypraw grubo zmielonych, odcinki ok. 20cm.

Charakteryzowała się dużą zawartością tłuszczu (wyraźnie odczuwalnym przy spożyciu na zimno),

który nie zmieniał postaci w gorącej -z kiełbasy nic nie wyciekało po przekrojeniu.

Sama w sobie bardzo ostra, podawana z ostrą musztardą i małą ostrą papryką konserwową (paprykę Węgrzy spożywali z pestkami).

Kiełbasy były podgrzewane gazem w stalowych kuwetach wypełnionych olejem w takiej ilości by sobie swobodnie pływały.

Na zakończenie działalności zlewali olej który przejmował barwnik z kiełbasy i był czerwony.

 

To wszystko co pamiętamy z żoną, wiem że to mało ale może kiedyś trafię na coś podobnego.

 

Na forum Oliwki długo trwało zanim pojawił się poszukiwany smak słoniny wojskowej i stąd moja nadzieja.

Pozdrawiam

meter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze gdybyś podał, o ile pamiętasz, do jakiej kiełbasy krajowej można porównać kiełbasę z węgierską ( chodzi mi o smak-zawartych przypraw).

Po Twoich wypowiedziach wnioskuję, że jesteśmy w pół drogi. Mamy orientacyjny skład kiełbasa tłusta(50 % wieprzowina średnio chuda-Kl IIa, 40 % tłuszcz twardy (podgardle,słonina z karku), 10 %woł. ścięgnistej lub mięso z golonki na farsz).

Przyprawy: papryka słodka i ostra i coś jeszcze.

Brak wycieku tłuszczu po podgrzaniu, to efekt stosowania twardych tłuszczy lub ogrzewania w wysokiej temp.(olej).

Barwniki(prowitamina A) zawarte w papryce bardzo dobrze rozpuszczaja się w tłuszczach stąd czerwony kolor oleju.

... a może podobna była do http://www.wedlinydomowe.pl/articles.php?id=918 http://lpoli.50webs.com/index_files/Kolbasz-Hungarian.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.