Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Dopiekanie kiełbasy

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
34 odpowiedzi w tym temacie

#1 Barbarella

Barbarella

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 90 postów
  • MiejscowośćSkała koło Krakowa

Napisano 25 wrz 2010 - 23:14

Witam serdecznie Wszystkich

mam pytanie dotyczące dopiekania kiełbasy szerokiej zamiast parzenia. Otóż właśnie wróciliśmy z mężem z ogrodu, gdzie wędziliśmy owe kiełbasy... Dwie na próbę zostawiliśmy do dopieczenia i nie bardzo nam się wydają "gotowe". Wędziliśmy je około 3h w 40-60°, a dopiekanie trwało 60min w 72-75° czasem na bardzo krótko spadło do 68-70° i wzrosło do 80°. Robiliśmy wieprzowe i dwie drobiowe, po jednej z każdego rodzaju podpiekliśmy i nie są twardawe w dotyku lecz miękkie (ta drobiowa bardziej). Co prawda są twardsze od tych wyciągniętych do parzenia, ale nie jesteśmy przekonani czy aby nie są surowe w środku. Gdzieś na forum czytałam, że parzy się na 1cm średnicy batonu 50min i taką zasadę zastosowałam trzymając się temperatury jaka obowiązuje w parzeniu... Może powinna być wyższa?

Napiszcie proszę ze swoich doświadczeń czy takie podpiekanie wystarczy, bo jeśli nie to sparzę je jutro z resztą.. A czy mogłabym je rozciąć, sprawdzić i ewentualnie wtedy sparzyć? Chyba nie bardzo.. tego właśnie nie lubię najbardziej, swoista gra w ciemno...

Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi

#2 Wnuczek

Wnuczek

Weteran

• Użytkownicy
  • 1061 postów
  • MiejscowośćMazowsze.

Napisano 25 wrz 2010 - 23:20

Sparz je z resztą kiełbas.
Temp. 72-75° jest dla parzenia. Dla podpiekania musi być wyższa.
Sprawdź sobie jaka jest kaloryczność wody a jaka powietrzz.
Pzdr.

#3 andrzej k

andrzej k

Uzależniony od forum

• ***SUPER VIP***
  • 13370 postów
  • MiejscowośćPobiedziska

Napisano 26 wrz 2010 - 07:20

Pieczenie po wędzeniu powinno być w temperaturze 80-90 stopni przez około 30 min .

Pozdrawiam

#4 jpionka

jpionka

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 578 postów
  • MiejscowośćPruszcz Gdański

Napisano 26 wrz 2010 - 07:26

Sprawdź sobie jaka jest kaloryczność wody a jaka powietrzz.
Pzdr.

Rozumiem ,że tu miałeś na myśli przewodnictwo cieplne.
W przypadku powietrza jest ono znacznie mniej efektywne niż wody.

#5 witcher

witcher

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 87 postów
  • MiejscowośćMińsk Maz

Napisano 26 wrz 2010 - 07:37

Barbarella napewno dobrze zrobisz jak je sparzyć. kiełbasa powinna mieć w środku 72stopnie aby parzenie nie było konieczne a twoja napewno nie miała.

#6 Barbarella

Barbarella

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 90 postów
  • MiejscowośćSkała koło Krakowa

Napisano 26 wrz 2010 - 10:34

Dziękuję wszystkim za pomoc, właśnie kończę parzyć kiełbasy... Muszę się zaopatrzyć w termometr z sondą na przyszłość, to nie będę mieć takich problemów.

Pozdrawiam wszystkich i życzę pogodnej niedzieli

#7 EAnna

EAnna

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 10482 postów
  • MiejscowośćTychy

Napisano 27 wrz 2010 - 16:09

Pieczenie po wędzeniu powinno być w temperaturze 80-90 stopni przez około 30 min

Przy grubych przekrojach to może być zbyt krótko. Dlatego dopiekanie powinno być robione przy użyciu termometru. Gdybyście w środku uzyskali 69 st. to przy większych przekrojach batonu ta temperatura sama dojdzie do 72.

#8 PePe

PePe

Weteran

• Użytkownicy
  • 2056 postów
  • MiejscowośćWrocław

Napisano 27 wrz 2010 - 16:47

Piekłem kiedyś kiełbasę krakowską w wędzarni.
Kiełbasa była w osłonce białkowej fi 65mm, temp. pieczenia do 90st. czas pieczenia do osiągnięcia wewnątrz temp 68st wyniósł równe dwie godziny.

#9 pis67

pis67

Uzależniony od forum

• **VIP-Organizator**
  • 7065 postów
  • MiejscowośćNML

Napisano 27 wrz 2010 - 16:57

Czas pieczenia jest uzależniony od temperatury początkowej wyrobu. Ja wędząc ostatnio kiełbasę w osłonce 90mm ciepłym dymem przez 1,5godziny i piekąc w temp.75-90 stopni przez godzinę uzyskałem w środku wędliny temperaturę 71 stopni. :cool:

#10 andrzej k

andrzej k

Uzależniony od forum

• ***SUPER VIP***
  • 13370 postów
  • MiejscowośćPobiedziska

Napisano 27 wrz 2010 - 20:32

Przy grubych przekrojach to może być zbyt krótko.

O , przepraszam . Nie zaznaczyłem że czas pieczenia zależy od grubości batonu . :blush:

Pozdrawiam

#11 agus

agus

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 61 postów
  • Miejscowośćskawina

Napisano 14 gru 2011 - 19:07

W związku ze zbliżającymi się świętami chciałabym uwędzić parę szynek boczków i polędwice. Do tej pory wędziłam powyższe wyroby w temperaturze ok. 50-60 stopni przez około 4 do 5 godzin, następnie odbywało się parzenie. Szynkę w tem.80 st. do uzyskania wewnątrz 72st.,a polędwicę w tem.68 st. do uzyskania wewnątrz 62st. Tym razem chciałabym podpiec w wędzarni moje wyroby do takiego stanu aby nie trzeba ich potem parzyć a smak, miękkość i soczystość wyrobów będzie zachowany. Proszę o podanie w jakich temperaturach i jak długo muszę podpiekać szynkę, boczek, polędwice. Z góry dziękuję

#12 Misiekk85

Misiekk85

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 377 postów
  • MiejscowośćKalisz

Napisano 14 gru 2011 - 19:13

Polędwica najlepsza jest na surowo :)))
A co do obróbki cieplnej to zalecam postudiować: http://www.wedlinydo...stko-o-wedzeniu
wg mnie tam ujete jest wszystko

#13 agus

agus

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 61 postów
  • Miejscowośćskawina

Napisano 14 gru 2011 - 19:54

Dziękuję Misiekk85 za odpowiedź przeczytałam, ale pisze tam że sposób ten stosuje się przede wszystkim przy wędzeniu kiełbas. Moje pytanie jak mam te zasady zastosować do szynki boczku i polędwicy aby były takie jak pisałam wcześniej. Jeżeli to nie problem to proszę o podanie temperatury i czasu pieczenia dla poszczególnych wyrobów. Jeszcze raz dziękuję.

#14 abratek

abratek

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 6032 postów

Napisano 14 gru 2011 - 20:03

Tym razem chciałabym podpiec w wędzarni moje wyroby do takiego stanu aby nie trzeba ich potem parzyć a smak, miękkość i soczystość wyrobów będzie zachowany

nie da się .. podpiekanie zawsze w pewnym stopniu "wysusza" wedzonki

Polędwica najlepsza jest na surowo :) )

nie dla wszystkich :cool:

#15 świadziu

świadziu

Entuzjasta forum

• Użytkownicy
  • 939 postów
  • MiejscowośćKraków

Napisano 14 gru 2011 - 20:10

Czytałem post Halusi: https://wedlinydomow...p=225283#225283 gdzie pisze że podpieka boczek i jest w smaku lepszy niż parzony - to jak to w końcu jest ?
To że wysusza rozumiem że zmnijsza się masa, ale jak to jest w smaku ?
Lepiej parzać czy może podpiekać ?
Ja wszystkie swoje wędzonki jak na razie parzyłem, ale jeśli walory smakowe są na korzyść podpiekania to zrobię eksperyment :)

#16 abratek

abratek

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 6032 postów

Napisano 14 gru 2011 - 20:17

Ja wszystkie swoje wędzonki jak na razie parzyłem, ale jeśli walory smakowe są na korzyść podpiekania to zrobię eksperyment :)

musisz po prostu wypróbować

#17 salvado

salvado

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 535 postów
  • MiejscowośćLegionowo

Napisano 14 gru 2011 - 21:32

Lepiej parzać czy może podpiekać ?

Szynkę, polędwicę i baleron zawsze parzę. Jedynie boczek zostawiam w wędzarni do dopieczenia. W porównaniu do boczku parzonego, ten pieczony ma wg mnie dużo bardziej wyrazisty smak. Jest oczywiście też bardziej słony, co należy wziąć pod uwagę przy komponowaniu zalewy peklującej.

#18 EAnna

EAnna

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 10482 postów
  • MiejscowośćTychy

Napisano 15 gru 2011 - 22:40

boczek zostawiam w wędzarni do dopieczenia.

A nie wycieka z niego tłuszcz w czasie podpiekania?

#19 PePe

PePe

Weteran

• Użytkownicy
  • 2056 postów
  • MiejscowośćWrocław

Napisano 16 gru 2011 - 08:41

I ja dopiekam boczki w wędzarni, ale po wędzeniu zawijam je w folię alu. w ten sposób aby powstała na dole kieszeń i przewiązuję sznurkiem. Podczas dopiekania smalczyk spływa do tej kieszeni i nic się nie marnuje, ale zrobiony w ten sposób boczek nie ma sobie równych (najlepiej go próbować po kilku dniach) :thumbsup:

Sponsor

Sponsor
  • Reklama

#20 PePe

PePe

Weteran

• Użytkownicy
  • 2056 postów
  • MiejscowośćWrocław

Napisano 16 gru 2011 - 10:07

Zbóju, mówisz i masz. :grin:

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1