Jump to content

Moje pierwsze wędzenia


BoyLer

Recommended Posts

Witam.

Wczoraj "popełniłem" swoją pierwszą kiełbasę w życiu (o czym pochwaliłem się w wątku o kiełbasie chłopskiej ;) ), a dzisiaj mam za sobą pierwszą wędzonkę w postaci polędwiczek wieprzowych. Teraz wiem już na pewno, że domowy wyrób wędlin stanie się u mnie normą :)

 

A o to wspomniane polędwiczki:

 

http://img100.imageshack.us/img100/4363/69526670.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 98
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nad kiełbasą musisz jeszcze popracować ,ale polędwiczki :clap:

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję wszystkim za słowa uznania :)

 

"Popełniłem" bo uznałem, że "zrobiłem" to za duże słowo ;) :lol: Ale na przyszłość będę już pamiętał :)

 

Na pewno na tych polędwiczkach i kiełbasie się nie skończy, kolejne wyroby już się peklują (boczki i schab), a w planach cała masa wyrobów chodzi mi po głowie :) Dlatego w luźniejszy dzień muszę wybrać się na polowanie za jakąś starą, ale sprawną, lodówką do interkomisu :) Może przy okazji znacie marki starszych lodówek, które nie mają problemów z uzyskaniem 4-6 stopni w środku? Bo jak sobie przypomnę starszą amice, którą ochrzciłem mianem "kompostownik" (temperatura minimalna to 8 stopni, wilgotność tak kosmiczna, że puszki metalowe rdzewiały!), to mam wątpliwości czy każda lodówka podoła temu zadaniu.

Link to comment
Share on other sites

Ja miałam 'SILESIĘ' , ale działo się to samo co u Ciebie :sad: Poszła na złom...Może znajdziesz lepszy model-moja miała 'wygniecioną' uszczelke i przypuszczalnie to było przyczyną...
Einshel ,, Jak 'se' człowiek sam nie zrobi , to mu nikt nie zrobi...:) ''
Link to comment
Share on other sites

Czyli trzeba będzie uważać, by nie kupić kota w worku...

 

Mam jeszcze dodatkowe pytania, bo zabieram się za złożenie zamówienia na siatki wędliniarskie, nastrzykiwarkę, osłonki itp i chciał bym rozwiać kilka wątpliwości.

 

1. Jakie osłonki najlepiej pasują na metkę? Poliamidowe, białkowe? (bardzo spodobał mi się przepis pis67 na metkę luksusową :) )

2. Czy kupowanie na odległość naturalnych jelit ma sens (brak warunków chłodniczych podczas transportu)

3. Czy jest duża różnica pomiędzy naturalnymi jelitami (np. baranimi) a osłonkami kolagenowymi? (uwielbiam frankfurterki i kabanosy i chciał bym zmierzyć się z przygotowaniem takowych)

i to chyba na razie tyle ;)

Link to comment
Share on other sites

Czy kupowanie na odległość naturalnych jelit ma sens

Teraz to spoko, poza tym by były odpowiednio oczyszczone i zasolone. Ja ostatnio wysłałem jelita świeże do czyszczenia i co było na drugi dzień... :cool:

Czy jest duża różnica pomiędzy naturalnymi jelitami (np. baranimi) a osłonkami kolagenowymi

Wybieram te pierwsze. :grin:
Gorycz złej jakości pozostaje długo po tym, gdy słodycz ceny została zapomniana.
Link to comment
Share on other sites

A w jakich osłonkach robisz metkę?

W białkowych 45mm, ważne - boczek miękki z dolnej części tuszy i najlepiej ze starszego zwierza, mniej wody w mięsie, wyrazistszy kolor. :cool:

Ale mi sie napisało :shock:

Gorycz złej jakości pozostaje długo po tym, gdy słodycz ceny została zapomniana.
Link to comment
Share on other sites

Tak, przeglądałem przepisy, ale w sklepach spotykam się z określeniami osłonki "poliamidowe", "białkowe", "kolagenowe" i nie wiem, które autor miał na myśli pisząc "sztuczne".

 

edit:

O dzięki pis67, teraz już wątpliwości rozwiane :)

Link to comment
Share on other sites

Dzisiaj przyszła kolej na wędzenie boczku :) Tylko jak to zwykle bywa do ostatniej chwili nie mogę się zdecydować jak go uwędzić :) Ogólnie lubię wędzoną surowiznę ;) więc raczej nie będę chciał parzyć, ani podpiekać (chociaż może jedną sztukę bym sparzył lub podpiekł...). Z powodu braku miejsca w lodówce (co mam zamiar na dniach rozwiązać) ilość boczku jest na tyle mała, że typowe wędzenie na zimno mija się z celem, więc pozostaje wędzenie zimno/ciepłe. Co myślicie o takim wędzeniu (przepis wzięty z amerykańskiej strony bradleya): 3h w około 30 stopniach + 2 godziny w 65 stopniach?
Link to comment
Share on other sites

A to ciekawa informacja, bo parzyłem tylko tyle by osiągnąć ~72 stopnie wewnątrz i trwało to na pewno poniżej godziny. Następnym razem będę pamiętał, bo w tej chwili już za późno na jakąś reakcję (prawie nic nie zostało z wersji parzonej) :)
Link to comment
Share on other sites

Na początku wędziłem rzeczy, które nie wymagały dodatkowych akcesoriów poza tymi, w których posiadaniu już byłem. Teraz mam zamiar zabrać się za balerony, szynki, metki itp. co wiąże się z koniecznością zrobienia małych zakupów (osłonki białkowe, siatki wędliniarskie, nastrzykiwarka itp). Pierwszą trudnością było znalezienie sklepu, który posiada to wszystko w rozsądnej cenie, tak aby nie płacić kilka razy kosztów przesyłek. Sprawa nie za prosta, ale najbliższy ideałowi okazał się sklep forumowicza Miro :) Teraz pozostaje podjęcie decyzji co do samego zakupu, a wątpliwości mam np przy wyborze siatki wędliniarskiej. Zastanawiam się, który rozmiar jest najbardziej uniwersalny do szynek i baleronów około kilogramowych, może ktoś poradzi (jedne sklepy twierdzą że 12, a inne że 16...)? I jaka by pasowała do szynek robionych z drobiu (piersi kurze lub indycze)?

Chętnie też bym się zmierzył ze smakiem z dzieciństwa, czyli tzw polędwicą bosmańską (kawałki dość mocno słonych filetów rybnych zapakowanych w siatkę i uwędzonych na zimno).

 

ps.

Czy metka w osłonce 55mm a nie 45mm uszła by? :)

Link to comment
Share on other sites

Wyjściem z Twojej sytuacji jest zakup siatek o różnych rozmiarach po kilka metrów..Ja ten problem rozwiązałem w ten sposób ,że wędliny wieprzowe i drobiowe wieszam na pętelce a jeśli coś daję do siatki to mam 16 i nie ma problemu.Jeśli coś jest za małe do siatki to albo sznuruję albo wieszam j/w.Do szerszaj siatki łatwiej się pakuję.

 

[ Dodano: Nie 17 Paź, 2010 14:47 ]

Czy metka w osłonce 55mm a nie 45mm uszła by?

Jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma.Pewnie ,że by uszła.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.