Jump to content

Ser twarogowy wędzony.

Biotit

Recommended Posts

• Replies 411
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Tak jak pisałam kupuje gotowe sery twarogowe kroję je w takie paski ( prostopadłościany :rolleyes: ) jak widać, posypuję przyprawami typu ,tymianek ,zioła prowansalskie ,papryka estragon, czosnek ( zestaw ziół jest zawsze nieco inny) zalewam 10% solanką na noc ,rano do siatki (tym razem było do gazy bo siatka się skończyła ) i do wędzarki.

"...dobrze przeżyte Dziś uczyni każde

Wczoraj snem szczęśliwym,

I każde Jutro wizją nadziei."

Kalidasa V w n.e.

kupuje gotowe sery twarogowe kroję je w takie paski

No to jestem oświecony .

Jako że nie mam co wydoić i mleko" od chłopa " to podróba to i u mnie będą "oscypki" w następnym wędzeniu.

Dzięki za "pomysła"

A co do wędlin , to się nie wypowiadam , bo chudziak dostanie skrzydełek i nam odfrunie .

Z góry uprzedzam, że nie można porównywać ich do oscypków bo w smaku i konsystencji są inne .Ale to zawsze jest jakaś odmiana w menu i zwykle jak się wędzi mięsa to troszkę miejsca na serki się znajdzie i nie trzeba tak ich pilnować bo się nie "roztapiają" co najwyżej wysuszają :lol:

Paolo nie ma sprawy mogę Cię przeszkolić :grin:

Kalidasa V w n.e.

RaV22 no to przy następnym wędzeniu spróbuj własnej wersji -będziesz miał porównanie :lol:

duduś nie ma sprawy tylko jak do tego logistycznie podejść :question:

Kalidasa V w n.e.

Tak jak pisałam kupuje gotowe sery twarogowe kroję je w takie paski ( prostopadłościany :rolleyes: ) jak widać, posypuję przyprawami typu ,tymianek ,zioła prowansalskie ,papryka estragon, czosnek ( zestaw ziół jest zawsze nieco inny) zalewam 10% solanką na noc ,rano do siatki (tym razem było do gazy bo siatka się skończyła ) i do wędzarki.

Przepraszam ale chyba coś przegapiłem? Gdzie już chudziaku pisałaś o tym serku i gdzie to "widać"? Jaki to ten ser twarogowy? Czy to twaróg tłusty, półtłusty, chudy? Czy może jakieś inne sery? Jeżeli już to gdzieś jest to poproszę o linkę, bo nie znalazłem.

Dziękuję i pozdrawiam

Gdzie już chudziaku pisałaś o tym serku i gdzie to "widać"? Jaki to ten ser twarogowy? Czy to twaróg tłusty, półtłusty, chudy?Jeżeli już to gdzieś jest to poproszę o linkę, bo nie znalazłem.

W innym miejscu nie ma o tym serze. Wątek sera twarogowego pojawił się w wędzonkach i został z nich wydzielony to dlatego tak niezbyt szczęśliwie brzmi ten post :mellow: .Jeśli chodzi o rodzaj sera to ja kupuję zawsze tłusty bo mam obawy ,że chudy będzie zanadto suchy. Wyciągam go zwykle wcześniej z wędzarki aby właśnie nie był zbyt wyschnięty .Uprzedzając pytanie - nie mam ustalonego czasu wędzenia tego serka decyduje o tym wygląd sera , aha wkładam go raczej w fazie wędzenia a nie osuszania czyli troszkę później.

Kalidasa V w n.e.

• 2 months later...

W wędzarni siedzi serek (tłusty) i sie wedzi juz ok. 1,5 h, temp. ok. 50 st. C - złapał kolorek kremowy z lekkim ciemniejszym - trzymac go jeszcze ?

W dotyku raczej nie wysuszony - czekam :) ... na odpowiedż tych co już w ten sposób i taki ser wędzili...

Pozdrawiam - Alehar

Instagram   alehar9999

Trudno radzić na odległość - jak przetrzymasz dłużej to po prostu będzie bardziej słony i suchy. Ostatnio wędziłam biały ser ze 3 godz. ale kawałki były dosyć grube.

Kalidasa V w n.e.

Uwędzony - jest super :)

Solanka 10 % + przyprawy, zioła - moczone przez 12 h w lodówce, dwa prostopadłościany sera tłustego, później moczone w wodzie ok. 0,5 h, włozone do siatki.

Obsuszone przez przez pół dnia, w wędzarni ok. 3 h, temp. od 40 do 50 st. C.

Troche sie kruszy, ale to drobiazg w porównaniu z walorami smakowymi :thumbsup:

Co wyszło widać poniżej - polecam ! :)

Dzięki chudziak za przepisik...

Pozdrawiam - Alehar

Instagram   alehar9999

Witam jak o serach mowa to i ja cos dorzucę . Kupuje w lidlu serek podpuszczkowy w lidlu to sie nazywa ser typu włoskiego 24 godziny do rostworu soli , sól do przetworów ja daje 60 g na litr przegotowanej wody nakłuwam serek jeszcze wykałaczką potem do siateczki przez noc osuszam i i do wedzenia jak jest miejsce w beczce :wink: .

Nie jest to oscypek ale cos zblizonego najlepszy po tygodniu lężenia :wink: w lodówce

• 5 months later...

ja bardzo przepraszam za przyglupie pytanie ale ten 10% roztwor soli to jakiej soli?

kuchennej czy peklowej?

w weekend pierwsza proba po roku. Wtedy sie obrazilem na wedzarnie bo mi nie wyszlo nic dobrego :)

doktorek :)

Też wędzę sery, jak do tej pory tylko chude

W najbliższy weekend robię przymiarkę, pierwszy raz, do wędzenia sera żółtego. Nie mam doświadczenia ani wiedzy, albo coś znajdę na forum, albo jak większość moich wyrobów, próby i błędy, aż osiągnę to co chcę. :wink:

Tyle lat wędzę, a dopiero od niedawna nową wiedzę zdobywam, tu, na tym forum :grin:

www.wedzarnie.com.pl