Skocz do zawartości

Boczek wędzony


@halusia@

Rekomendowane odpowiedzi

Możesz trochę dokładniej przybliżyć sposób wykonania

 

Eugeniusz, za chwile wrzucę przepis.... gdzieś jest na forum. Musze poszukać  :)

 

Proszę bardzo 

 

Ja robię mieszankę : peklosól 60% i sól kamienna 40%. Do tego daje różne przyprawy, pokruszony liść laurowy, gorczyca, ziele rozmiażdżyć , jałowiec, kminek, czosnek w granulkach, papryka słodka, ostra rozmaryn. Na 1 kg boczku 22-25g mieszanki. Ułożyć w naczyniu i peklować co najmniej 5 dni. Wędzę do koloru w temp 50-55 stopni. Podpiekam w temp 80-90 stopni. 

Edytowane przez @halusia@

Pozdrawiam Halusia

"idę wolno, ale nie cofam się nigdy"

http://emotikona.pl/gify/pic/kotek.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 257
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

 Halusia -czy czuć potem te przyprawy w gotowym wyrobie,bo większośc  spadnie w wędzeniu...

Rozumiem,ze nie parzysz po wędzeniu tylko podpiekasz?

Ja chyba spróbuję po wędzeniu podpiekać w piekarniku do uzyskania temp w środku 70 stopni [chyba tyle ? ]

beata
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Halusia -czy czuć potem te przyprawy w gotowym wyrobie,bo większośc spadnie w wędzeniu... Rozumiem,ze nie parzysz po wędzeniu tylko podpiekasz?

 

Oczywiście że czuć, zawsze coś tam spadnie , ale podczas peklowania w tych przyprawach nabiera super smaku.

Beatko, podpiekam  :) 

 

 

 

Takie nieokopcone, nie ciemne , nie sine , tylko jakieś czerwone . Czy ja wiem . Coś chyba poszło nie tak
 

 

No właśnie... '' wungla '' nie widać  :D  :D  :D 

Pozdrawiam Halusia

"idę wolno, ale nie cofam się nigdy"

http://emotikona.pl/gify/pic/kotek.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

@halusia@, dnia 10 Gru 2017 - 16:43, napisał: I tak na zakończenie pracowitego weekendu Boczek, peklowany na sucho i podpiekany . 24993314_1456472944472562_2719286497071295423_n.jpg Halusia - moc jest z Toba, i tez lubie tu zagladac!!

 

Dziękuję Stefan  :) 

Pozdrawiam Halusia

"idę wolno, ale nie cofam się nigdy"

http://emotikona.pl/gify/pic/kotek.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

peklowany na sucho i podpiekany .
dość wąskie te boczusie  :thumbsup:  - zapewne by aromat przeszedł z każdej strony  :clap: 

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

- zapewne by aromat przeszedł z każdej strony :clap:

 

 

Zapewne to jest fakt  :) .......  ale może być jeszcze aspekt  ekonomicznego układania boczku ...... w lodówce - zamrażarce :D :D :)  

 

 

Pozdrawiam

Niech pożywienie będzie naszym lekarstwem .



Konserwanty zabijają powoli !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

halusia@, dnia 10 Gru 2017 - 16:43, napisał: peklowany na sucho i podpiekany . dość wąskie te boczusie - zapewne by aromat przeszedł z każdej strony

 

 

 

Zapewne to jest fakt ....... ale może być jeszcze aspekt ekonomicznego układania boczku ...... w lodówce - zamrażarce

 

Celowo takie kroje bo mi pasują do pojemnika w którym pekluję   :) , a poza tym są takie zgrabniutkie  :tongue: 

Pozdrawiam Halusia

"idę wolno, ale nie cofam się nigdy"

http://emotikona.pl/gify/pic/kotek.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GAriwaldi, ja czasem boczki robie na sposob Pokemona, chyba sie nazywalu na szybko. Teraz nie wiem, gdzie przepis jest na forum,po prostu  biore taka ilosc peklosoli , jak do miesa na kielbasy ( u mnie to 16 g /kg) nacieram/wmasowuje ja w mieso i do woreczka. Zostawiam 2 dni ,a pozniej wedze. Wychodza ok. 

Pokemon w swoim przepisie mieszal rowniez jakies przyprawy , jak pamietam, ale ja tylko peklosol daje.

Be you.

The world will adjust.

The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.( Eleanor Roosevelt) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

ja czasem boczki robie na sposob Pokemona, chyba sie nazywalu na szybko. Teraz nie wiem, gdzie przepis jest na forum

 

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/7070-szybkie-boczki-pokemona/?do=findComment&comment=226419

"...dobrze przeżyte Dziś uczyni każde

Wczoraj snem szczęśliwym,

I każde Jutro wizją nadziei."

Kalidasa V w n.e.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

( u mnie to 16 g /kg) nacieram/wmasowuje ja w mieso i do woreczka. Zostawiam 2 dni ,a pozniej wedze. Wychodza ok.

 

16 gram peklosoli na kilogram boczku to trochę mało .....    :cool:  

Gorycz złej jakości pozostaje długo po tym, gdy słodycz ceny została zapomniana.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ja do swoich boczków dałam 18 g na 1kg . Zapeklowałam próżniowo na tydzień.Część mam zamiar parzyć potem w tych workach dlatego obawiam się ,zeby nie były za słone :(

 

Przy parzeniu w workach 18g - będzie ok, natomiast ilość peklosoli w znacznym stopniu zależy od końcowej obróbki termicznej boczku , czy tylko wędzone, czy na koniec parzone lub pieczone w wędzarni lub piekarniku, jak czytałem niektórzy  tak robią.  :cool: 

Gorycz złej jakości pozostaje długo po tym, gdy słodycz ceny została zapomniana.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

16 gram peklosoli na kilogram boczku to trochę mało .....      
 

 U mnie to wystarcza. Nie robie wielkich porcji tylko tak " na juz". A ilosc soli taka daje i do kielbas rowniez. Dam wiecej to juz nie czuje smaku tylkosol.

Be you.

The world will adjust.

The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.( Eleanor Roosevelt) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie boczek można przerobić na co najmniej kilka sposobów. My taki na chlebek lubimy nie ciągnacy :) W ty roku spróbuję-

1 zapeklowany w worku parzyć a"la sous-wide

2 zapeklowany najpierw parzyć [do 70 stopni w srodku] potem lekko uwędzic do koloru

3 zapeklowany uwędzic do koloru ,potem parzyć

4 zapeklowany uwędzić  w temp. 55 stopni ,następnie podpiec w piekarniku [90 stopni do 70 w środku]

5 zapeklowany uwędzić w temp ?? czas ?? potem zapakować próżniowo na np tydzień?? -tej metody nie próbowałam -Perszing pisał, i swój wyrób chwalił.

6 nie peklowany boczuś nafaszerowany przyprawami [czosnek,majeranek,papryka ,jałowiec itp] zrolowany pójdzie do pieca 

beata
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

2 zapeklowany najpierw parzyć [do 70 stopni w srodku] potem lekko uwędzic do koloru

 

Wędzenie wyrobów parzonych to nie to, dym nie przeniknie  do wnętrz.....  :cool: 

 

 

 

3 zapeklowany uwędzic do koloru ,potem parzyć

 

Zdecydowanie tak...  :cool: 

 

 

 

zapeklowany uwędzić w temp. 55 stopni ,następnie podpiec w piekarniku [90 stopni do 70 w środku]

 

Też dobrze...  piec nastawić do 150 stopni  :cool:  wiesz dlaczego....  

 

 

 

zapeklowany uwędzić w temp ?? czas ?? potem zapakować próżniowo na np tydzień??

 

50 stopni - 2-3 godziny , zapakować próżniowo i można trzymać i pół roku - dawka peklosoli 22-25g/ kg...  :cool:  

Gorycz złej jakości pozostaje długo po tym, gdy słodycz ceny została zapomniana.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Piec nastawić na wyższa temp ? myślę ,że po to by skrócic cza podpiekania??

 

Peklowane mięso, nitrozaminy - nie podwyższaj temperatury, dłużej piec i niżej jeśli chodzi o temperaturę,  dlaczego tak lepiej? :cool: 

Gorycz złej jakości pozostaje długo po tym, gdy słodycz ceny została zapomniana.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.