Skocz do zawartości

Dymogenerator WB


marko30

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 1,4 tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

A czemu musisz mieć 5mm w środku nie możesz wkładać "rurki w rurkę" .... ;)

Aktualnie tak właśnie sobie poradziłem wykorzystując z braku materiału i czasu antenę teleskopową od starego TV.

Paweł dziękuję o tym nie pomyślałem . Jutro wybiorę się do Gdańska i poszukam bo Pruszcz pod tym względem ubogi.

 

pozdrawiam

Źle czyni , Kto nic nie czyni
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jpionka

Wężak powinieneś dostać w "CHEMII" we Wrzeszczu

Nie chcę być złym prorokiem,jednak cały Twój projekt i tak trafi tam skąd przyszedł czyli na złomie. Zasada dymogeneratora polega na budowie eżektora, dysza powoduje szybki przepływ powietrza w kierunku komory wędzarniczej, ten szybki przepływ z kolei powoduje zasysanie powietrza z pojemnika z paliwem. Po podpaleniu w dolnej części paliwo zacznie się tlić dając dużo dymu. U Ciebie zacznie się palić dając mało dymu. Drugim mankamentem jest to, że paliwo (zrębki) nie będą swobodnie opadały (opór kolanka, popiół). Oby moje słowa w q-wno się obróciły.

Pozdrawiam Bogdan

Pozdrawiam Bogdan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jpionka

Wężak powinieneś dostać w "CHEMII" we Wrzeszczu

Nie chcę być złym prorokiem,jednak cały Twój projekt i tak trafi tam skąd przyszedł czyli na złomie. Zasada dymogeneratora polega na budowie eżektora, dysza powoduje szybki przepływ powietrza w kierunku komory wędzarniczej, ten szybki przepływ z kolei powoduje zasysanie powietrza z pojemnika z paliwem. Po podpaleniu w dolnej części paliwo zacznie się tlić dając dużo dymu. U Ciebie zacznie się palić dając mało dymu. Drugim mankamentem jest to, że paliwo (zrębki) nie będą swobodnie opadały (opór kolanka, popiół). Oby moje słowa w q-wno się obróciły.

Pozdrawiam Bogdan

Wcale tego nie wykluczam , że tak może być choć mam nadzieję ,że się mylisz ...

Facet który sprzedaje taki wyrób biorąc za niego ponad 185$ niejednemu by się naraził...

Na filmach nie było widać problemów o których Ty piszesz.

Gdyby jednak były to będziemy myśleć jak je usunąć.

A gdyby jednak :grin: był to zupełny niewypał , to cena tego co widać na zdjęciach, ( oczywiście bez pompki ) to niecałe 18 zł kupione legalnie w składzie budowlanym , nie ze złomu.

A ile zabawy i podniecenia daje takie zajęcie to jest nie wymierne .

 

pozdrawiam i dziękuje za namiar

Źle czyni , Kto nic nie czyni
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jpionka, jeśli mówisz o tym filmie: http://www.youtube.com/wa...feature=related

to oczywiście działa, lecz Ty postawiłeś wszystko na głowie, chyba, że ja nie rozumiem Twojego pomysłu.

Nie mogę się niestety odnieść do Twojej wypowiedzi bo link nie działa.

Sprawdź, u mnie się nie otwiera...Tu jest pierwowzór :

http://smokemate.blogspot.com/

ventura super 4 z moimi poprawkami

Źle czyni , Kto nic nie czyni
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo jako ciekawostkę taki wynalazek,

 

którego autorem jest bodajże Toshiba.

Niestety nie sprawdzony w boju z powodu "nie mania" suchych trocin.

Ten "wynalazek" zostal juz opisany w tym poscie https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?p=141650&highlight=#141650 . Ten sposob wedzenia zimnego jest bardzo rozpowszechniony u naszych niemieckich kolegow.

Pozdrawiam yogi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty postawiłeś wszystko na głowie, chyba, że ja nie rozumiem Twojego pomysłu.

?????? a co tu jest nie tak .... ? może jakieś konkrety .....

 

Będzie działał i będzie dymił jak będzie dymił zobaczymy doświadczalnie musisz określić optymalną pozycję rurki powietrznej i jej średnicę na różnych ciśnieniach i wybrać optymalną........ problemem będzie czyszczenie .... ;)

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biję się w piersi i okazuję skruchę! :blush:

Po obejrzeniu filmu z linku podanego przez Jpionkę dostrzegłem szczegół, który zmienił moją opinię - miejsce paleniska (żadne kolanko czy popiół nie zakłóci procesu)

TAK, TO BĘDZIE DZIAŁAŁO!!!! :grin:

Mam nadzieję, że nie masz do mnie żalu, za - jak się okazało niesłuszne uwagi.

Będę śledził dalsze Twoje poczynania, bo temat mnie interesuje i jeśli pozwolisz skorzystam z Twoich doświadczeń.

pozdrawiam Bogdan

Pozdrawiam Bogdan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja zrobiłem dymogenerator (duży) z butli gazowej od samochodu (45 litrów). Jest prosty w budowie, a koszty? butla +przesyłka 80 zł, turbinka +przesyłka 61 zł, wykonanie( ślusarz) 300 zł razem 441 zł. Mogę załadować jednorazowo wiadro zrębek.

Pozdrawiam

Janusz "Smorodina"

skype: SMORODINA54

ANKIETA GADŻETY

ZAMÓWIENIA IV ZLOT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przychylam się niestety do spostrzeżeń Bogdana 1947. Jeśli wiórki będą się paliły w pionowej rurze (tej kwadratowej) to w jaki sposób dym - uwzględniając prawa fizyki- będzie się przemieszczał do rurki - tej okrągłej i wydostawał na zewnątrz? Chyba, że się mylę i w tej rurce wytworzy się podciśnienie które spowoduje wypływ dymu inny niż prawa fizyki, ale sądzę że popiół w skuteczny sposób zatamuje wypływ dymu poniżej palących się wiórek.

Ale poczekajmy co nam przedstawi konstruktor.

**********

MirekB

sp5idk@wp.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba, że się mylę i w tej rurce wytworzy się podciśnienie

No oczywiście że tak ...... właśnie o wytworzenie delikatnego podciśnienia i "zasysanie" dymu poprzez zrębki tu chodzi .... ;)

A nazwa urządzenia Ventura pochodzi od Dyszy Venturiego ... ;)

 

sądzę że popiół w skuteczny sposób zatamuje wypływ dymu poniżej palących się wiórek.

Dym zbierany jest powyżej nie poniżej .... palących się zrębków ... a z całego zasypu popiołu jest bardzo niewiele przy dobrym powolnym spalaniu i dopalaniu .... więc nic sie nie będzie działo problem może wyniknąć tylko podczas zbyt szybkiego spalania ..... wtedy się zatka ale nie przez popiół .... ;)

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja zrobiłem dymogenerator (duży) z butli gazowej od samochodu (45 litrów). Jest prosty w budowie, a koszty? butla +przesyłka 80 zł, turbinka +przesyłka 61 zł, wykonanie( ślusarz) 300 zł razem 441 zł. Mogę załadować jednorazowo wiadro zrębek.

Pozdrawiam

Czy to taki podobny do tego co jerzyka 51?

https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?t=4243&highlight=dymogenerator

 

Może strzelisz jakieś foty?

Ja tam lubię swoja schizofrenię jest z kim wypić i pogadać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sawca, identyczny po prostu kopia, działa bardzo dobrze i wygodne bo nie trzeba pilnować. Przy długim wędzeniu uzupełnić paliwo.Proste urządzenie - od góry turbinka pompuje pwietrze przez tlące się drewno i dym do komory wędzarniczej.

Pozdrawiam

Janusz "Smorodina"

skype: SMORODINA54

ANKIETA GADŻETY

ZAMÓWIENIA IV ZLOT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ,

 

nieco zziębnięty , lecz zadowolony ,że udało mi się przeprowadzić próbę. :wink:

Najpierw zmierzyłem pojemność zasypową , wyszło 0,8l zrębek.

Następnie załadowałem te zrębki , połączyłem przewodem pompkę z dymogeneratorem,

i podałem powietrze do rurki.

Następnie przystawiłem zapałkę do szczeliny i zapaliłem zrębki. Po ok. 10 sek. w wylocie dyszy pojawił się dym

z każdą sekundą było go coraz więcej

postanowiłem podwędzić trochę śniegu

minęło ok. 20 min

zrębki się dopaliły , zostało może pół garstki popiołu , którego z roztargnienia nie "cyknąłem"

 

Proces rozpalania bardzo łatwy , niczym nie zakłócony.

Zrębki podpalone raz paliły się do końca. Czas spalania ok. 25 min - 0,8 l

W trakcie dymienia , dwa razy musiałem stuknąć w korpus dymogeneratorka bo zrębki się zawiesiły.

 

Moje spostrzeżenia:

 

- za mocna pompka , zbyt duży wydatek dymu , za szybkie spalanie materiału ( nie ekonomiczne )

- za mała pojemność nasypowa , przekrój profilu wg. mnie powinien być 100 x 100 mm i wysokość ok 500mm

- należy dopasować gradację zrębek do rozmiaru profilu i wydajności pompki (powinny być bardziej grube )

- przy nadmiarze powietrza regulacja podciśnienia wewnątrz dymogen. nie działa. ( przemieszczanie rurki w w osi dyszy nie powodowało żadnych zmian wydajności dymienia - prawdopodobnie ulegnie to zmianie , po wymianie pompki na słabszą , lub zastosowanie regulacji między pompką a rurką.

- po kilkakrotnym użyciu będzie utrudnione oczyszczanie wnętrza komory, należy przewidzieć dostęp do środka w czasie budowy.

- Dym o bardzo ładnym aromacie ( zrębki bukowe )

 

a teraz czas na poszukiwania dobrej i cichej pompki i kolejna próba.. :lol:

 

 

Dziękuję wszystkim zainteresowanym za kibicowanie , podpowiedzi,

porady oraz komentarze.

Dyskusja oraz spostrzeżenia własne mile widziane...

 

 

pozdrawiam

Źle czyni , Kto nic nie czyni
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- za mocna pompka , zbyt duży wydatek dymu , za szybkie spalanie materiału ( nie ekonomiczne )

:clap:

Na tych filmikach pompki mają regulowaną wydajność. Jak nie masz takiej , to może by pomyśleć o takim ustrojstwie w połączeniu pompka - dymogenerator. Mianowicie jakiś pojemniczek z zasuwką i nią regulujemy ilość powietrza, reszta ucieka przez zasuwkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jpionka już wie co i jak i właściwa pompka z regulacją wydatku już namierzona i zamówiona ... ;) A próbę robił na tym co miał i nie dziwię się bo też podłączyłem się na próbę do kompresora .... ja miałem reduktor on nie .... ale zadymił BOMBOWO ..... ;) :clap: :clap: :clap: :clap:

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ,

 

mróz dzisiaj jakby trochę odpuścił , więc kolejna próba...

Ponieważ nie mam jeszcze pompki o mniejszym wydatku , zastosowałem mechaniczną regulację na przewodzie łączącym (dławienie przepływu). Przy tym samym załadowaniu 0,8 l zrębek , czas dymienia wydłużył się do 1godz 10 min( poprzednio 25min ).

Intensywność dymienia nieznacznie mniejsza.

Nie zauważyłem też aby zrębki się blokowały. Były wprawdzie chwilowe zaniki dymienia , lecz po krótkim czasie wszystko wracało do normy.

Próbę mogę uznać za udaną , teraz trzeba to sprawdzić w realu , czyli na konkretnym wsadzie np. wędzeniu schinkenspecka lub oscypków.

 

pozdrawiam

Źle czyni , Kto nic nie czyni
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.