Skocz do zawartości

Dymogenerator WB


marko30

Rekomendowane odpowiedzi

...czy rura ni :cool: nie byla by lepsza ...

Cylinder jest na pewno lepszy.

Abstrahując od kształtu, warto się jednak zastanowić nad kontrola temperatury "żaru".

 

Temperatura "żaru" ma kluczowe znaczenie dla "jakości dymu"

pochodzącego z dymogeneratora. Chodzi o zawartość rakotwórczych substancji,

które pojawiają się w WIELKICH ilościach po przekroczeniu temperatury optymalnej

pod tym względem. :cool:

 

Brak kontroli temperatury "żaru" oraz jej regulacji,

sprawia, ze każdy taki dymogenerator będzie potencjalnie bardzo niebezpieczny

w stosowaniu zwłaszcza do długiego wędzenia tzw. "zimnym dymem"! :tongue:

 

Oczywiście stosując "kontrole i regulacje" uzyskamy produkt idealny i WZORCOWY,

ale czy ludzie nie kochają "badziewia"? :lol:

"Opinia zwykłego człowieka, to brednie gorsze od milczenia." (grizzly)
:cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,4 tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Tak sie dzisiaj zastanawialem dlaczego zasyp musi byc kwadratowy

Pewnie łatwiejsze w wykonaniu, ale gdyby kwadratowy zasobnik miał kilku milmetrowe zwężenie ku górze to problem z głowy.

Witam ,

 

w moim przypadku było dokładnie tak , jak pisze Henio.

Dostępność materiału , prostota wykonania , to zasadnicze argumenty.

Gotowy produkt w moim przypadku będzie zbudowany z profilu o większym wymiarze.

Aby uniknąć blokowania zrębek w środku korpusu, ( w jego pionowej części ) będzie umieszczona rura z blachy nierdzewnej , ogniotrwałej.

Podobnie jak w cylindrach silników samochodowych ( tak miała dacia ).

Muszę mieć tylko pewność skuteczności tego pomysłu , gdyż tego rodzaju blacha jest dość droga.

 

 

Ps. Heniu , ale masz fajną uszankę... :lol:

Idealna do wędzenia w mroźne dni. :wink:

 

 

pozdrawiam

Źle czyni , Kto nic nie czyni
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ;) To ja - TurboDymoMan !!!!!Czuję się jak rewolucjonista :).A tak serio to miło widzieć nowe konstrukcje ! Co się tyczy pompki - popytajcie akwarystów o stare samoróbki - pompy membranowe .

http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Pompka_akwarystyczna.jpg&filetimestamp=20070117173909

 

W tym linku jest tłokowa - ja polecam membranową.

Prosta wydajna i może być zasilana z akumulatora ( tylko dać silnik na 12 v)

Wszystko co nie Polskie mi szkodzi .......;)

 

Nikoś Dyzma ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Piotrze, rozdmuchałem pokazany przez Ciebie fajny pomysł na prosty wydawało by się dymogenerator dla każdego, ale jak to w życiu i jak historia udowadnia, zawsze jedni są za inni przeciw, a część obserwuje. Ale uważam że Twój link pokazujący inne podejście do wytwarzania dymu dla naszych produktów otworzył wielu kolegom umysł i dał bodziec do zrobienia i przedstawienia własnych konstrukcji.

Mam taką propozycję dla kolegów którzy zbudowali lub zbudują swoje własne dymogeneratory żeby przywieźli je na Zlot WB i poddali ocenie, w kwestii prostoty wykonania i cenie użytych materiałów no i najważniejsze użyteczności. Dla najlepszej konstrukcji ufunduję z własnych zapasów Dobrą Książkę do poczytania pod dobrą wędlinkę uwędzoną na nowej konstrukcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pokazany przez Ciebie fajny pomysł na prosty wydawało by się dymogenerator dla każdego

Ale gdzie pokazany bo nie mogę nigdzie wyszukać ...... :(

Witam ,

 

pewnie Marko30 miał na myśli treść tej wypowiedzi...

 

"No to i ja coś dopiszę ! Nie lubię sobie komplikować życia więc w automat z brykietami się nie zabawie -ale mam inną propozycję . Proste do wykonania , działa super ( zrobiłem i sprawdziłem) no i cena takiej zadymki jest odpowiednia ;)

 

:cool: "

 

pozdrawiam

Źle czyni , Kto nic nie czyni
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pewnie Marko30 miał na myśli treść tej wypowiedzi...

:grin: :lol: .... no się napokazywał .... ;)

 

[ Dodano: Wto 21 Gru, 2010 10:02 ]

Pompki doszły , kupiłem troszkę profili ..... 50-ki i 80-ki, troszkę blachy i rurek .... ;) między świętami a Nowym Rokiem parę sztuk tym razem "prawie Venturek" mam zamiar wykonać ....

Ciągle się zastanawiam nad ograniczeniem ilości powietrza dostarczanego pod zrębki co pozwoli zwiększyć bezobsługowy czas dymienia .... to musi być proste mechaniczne rozwiązanie ..... coś wymyślę ....

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, spokojnie można załadować zrębki, też się będą tlić i już jest wszystko gotowe, cena chyba jest do przeskoczenia. Jest video na tej stronie do oglądnięcia jak działa ten dymogenerator.

Pozdrawiam zadymiaczy - smakoszy.

Skype: waldi19612

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzę aby działał na normalnych zrębkach ..... ten kartusz robi za komorę dymną jest dziurawiony z dwóch stron a takiej komory i cyrkulacji dymu nie będzie gdy ten niewielki pojemniczek zasypiesz zrębkami ....

Tanie to może i jest ale ....... :???:

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... no się napokazywał ....

Jesteś niecierpliwy jak dziewica przed numerkiem ;)

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/afdbefdfbc44cdce.html

 

Nie wstawiam fotek bo aparat mi sfiksował - to robiłem telefonem.

Wszystko co nie Polskie mi szkodzi .......;)

 

Nikoś Dyzma ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale to szafa jest .... ;) we mgle ... ;)

http://img843.imageshack.us/img843/3449/szafapiotr.jpg

 

 

może takie .."weed is smoke is going down" .... sam generator ... ;)

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale to szafa jest .... ;) we mgle ... ;)

 

może takie .."weed is smoke is going down" .... sam generator ... ;)

 

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/cbd4186cc5fa74d9.html

 

Dymu było w garażu mało , to błysk przy robieniu fotki dał taki efekt .Jak wymienię ładowarkę do aparatu to zrobię dobre fotki .K800 nie nadaje się do dymu;)

Wszystko co nie Polskie mi szkodzi .......;)

 

Nikoś Dyzma ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się . Dolne dokładam tylko przy bardzo drobnym materiale - wtedy nie mogę polegać tylko nad podciśnieniu.

 

W dole szafy jest zamontowana grzałka 500w z maszyny do pieczenia chleba. Na szafie jest zamontowany wentylator z boilera ariston , ale w przyszłości będzie z kestona z regulacją obrotów . Do tego dojdzie uszczelka do drzwi , elektrozawór na rurce od generatora i klapa z serwem( w dole drzwi) która wraz z wentylatorem ( na wysokich obrotach) i z elektrozaworem pozwolą na szybkie oddymienie komory . Dodatkowo na szafie jest specjalne kolanko - aby skropliny z dziesięciometrowego komina nie skapywały do komory.Dodatkowo zamontuję świece żarowe (4szt) aby po oddymieniu można było ponownie rozpalić generator bez palnika na propan( elektrozawór zamyka dymogenerator i w tym czasie żar może przygasnąć) . Obecnie mam też zamontowane na drzwiach dwa termometry (elektroniczne).

Wszystko co nie Polskie mi szkodzi .......;)

 

Nikoś Dyzma ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że te elektrozaworowo klapowe kombinacje wymusza lokalizacja wędzarni i odprowadzenie dymu w komin .... ? bo w innym wypadku chyba za mocno skomplikowana ta konstrukcja ... w tych smoke daddy podobnych generatorkach dymu problem to rozpalenie i to potwierdzam potem już funkcjonuje ....

W przyszłym tygodniu wyprodukuję parę sztuk innych konstrukcji łatwych do rozpalenia .... i empirycznie popracuję nad wydajnością .... ;)

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje dzieło - komora zasypowa zrobiona z puszki na makaron (nierdzewka) szt .2 , z czego z drugiej wziąłem tylko przykrywkę , tak aby mieć dekiel spodni .

 

A to zrobiłem dziś:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/9eb556a15129e6ac.html

Moja pierwsza kiełbasa !!!!

Wszystko co nie Polskie mi szkodzi .......;)

 

Nikoś Dyzma ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaczy się Piotrze dymogenerator pracuje, tylko czy nie za mocno? Bo z tyłu widzę pralkę, słyszałem o praniu kasy a nie kiełbasy :lol: To oczywiście żart. Fajnie że idziesz do przodu. A jak ocena organoleptyczna. Pozdrawiam i dalszego owocnego dymienia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem sobie taki eksperymentalny zadymiacz z jakiegoś resztkowego profilu 10 cm i pozostałości po remoncie co(rurki i trójnik ).

Wydajność pompki tłoczącej 550 l i przy zrębkach od borniaka wystarczająca, dymi do około 50% wydajności, myślę że gdyby były mniej rozdrobnione zrębki mógłbym zejść jeszcze niżej. Czas spalania 2l zrębek ok.5-6 h więc wydajność niższa niż w borniaku ale można uzyskać większą ilość dymu.

Wędzonki oki a moja satysfakcja z braku pracy przy obsłudze wędzarni też ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.