Skocz do zawartości

Musztarda


Darino

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 126
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

przepisów dodając Tabasco

Przepis na tabasco

 

3 łyżki octu

30st suchych papryczek chili

1 łyżeczka soli

3 łyżki przecieru pomidorowego

3 łyżki wody

 

Papryczki chili rozgniatamy w garnku (Uwaga!!!!! następnie umyć ręce).

Mieszamy z ocetem, wodą, przecierem i solą.

Podgrzewamy do lekkiego warzenia, wyłączamy i zostawiamy do następnego dnia. Nastepnego dnia powtarzamy i następnie przeciskamy przez sitko z drobnymi oczkami.

Zchładzamy i przelewamy do flaszek.

Podobnie jak musztarda tabasco musi dojrzeć.

Prawdziwy tabasco dojrzewa w beczkach parę lat.

:cool:

przepis pochodzi z strony

http://www.kochmeister.com/r/29012-tabasco-selbstgemacht.html

Pozdrawiam

http://images43.fotosik.pl/1180/cf5743008b743b6dm.png

"Kiedy pracuję, to pracuję, a gdy mówię, że pracuję, to tylko mówię."
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Darino, wypróbuję ten przepis. Czy mam rozumieć że to nie prawdziwe Tabasco, czy w oryginale z Luizjany ukryta jest jakaś tajemnica poza dojrzewaniem. Widzę że z elementem dojrzewania mamy do czynienia w wielu produktach.

 

[ Dodano: Pon 20 Gru, 2010 10:32 ]

Jeszcze jedno, rozumiem że nasionka z chili zostają na sicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały pic tego oryginalnego to właśnie dłuuuuugieeee specjalne dojrzewanie .... kiedyś na Discovery był program na ten temat.

 

A tu masz sos z Jalapeno jeszcze ostrzejszy :

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno, rozumiem że nasionka z chili zostają na sicie?

dobrze rozumiesz, ale jeśli chcesz to możesz spróbować nasiona zmielić i dodać do sosu

:grin:

Ja sam jeszcze tabasco nie robiłem , ale bawiłem się już ostrą papryką i jak w przepisie,

zawsze myć ręce, a najlepiej używać rękawiczek jednorazowych.

Co najważniejsze nie ważyć na oko , he,he

Pozdrawiam

http://images43.fotosik.pl/1180/cf5743008b743b6dm.png

"Kiedy pracuję, to pracuję, a gdy mówię, że pracuję, to tylko mówię."
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli chcesz to możesz spróbować nasiona zmielić i dodać do sosu

I właśnie tak się robi w tych wersjach z "piekła rodem" .... ;) w pestkach dopiero tkwi moc .... ;)

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

marko30 , to , co tak piecze w papryce to kapsiacyna , i nie rozpuszcza się w wodzie , więc można pić i myć bez końca .

Rozpuszcza się za to (ta kapsiacyna znaczy się) w tłuszczu i alkoholu , więc albo popić tłustym mlekiem , albo śmietaną , chyba że jakowaś nalewka jest w zasięgu...

Kapsiacyna jest używana do produkcji gazów łzawiących używanych również przez policję.

W przypadku "skorzystania" z zalet takiego gazu NIE TRZEĆ , tylko umyć twarz mlekiem z najbliższego sklepu.

 

eh praktyka... :grin:

jumbo
--------------
"Ludzie są głupi, nie źli.
Zło zakłada jakąś moralną determinację, jakiś zamiar i pewną myśl.
Głupiec nie pomyśli.
Działa jak zwierzę przekonany, że zawsze ma rację,
dumny, że przypierd..la. każdemu, kto jest inny od niego samego."

 

 

"- Ludzie lubią wymyślać potwory i potworności. Sami sobie wydają się wtedy mniej potworni. Gdy piją na umór, oszukują, kradną, leją żonę lejcami, morzą głodem babkę staruszkę, tłuką siekierą schwytanego w paści lisa lub szpikują strzałami ostatniego pozostałego na świecie jednorożca, lubią myśleć, że jednak potworniejsza od nich jest Mora wchodząca do chaty o brzasku. Wtedy jakoś lżej im się robi na sercu. I łatwiej im żyć."
"Ostatnie życzenie"
Sapkowski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bagno , ja to tak pamiętam , ale masz rację wg linku

pamiętam słowo z dawnych czasów ...i pozdrawiam

zdrowia i szczęścia z okazji świąt życzę

jumbo
--------------
"Ludzie są głupi, nie źli.
Zło zakłada jakąś moralną determinację, jakiś zamiar i pewną myśl.
Głupiec nie pomyśli.
Działa jak zwierzę przekonany, że zawsze ma rację,
dumny, że przypierd..la. każdemu, kto jest inny od niego samego."

 

 

"- Ludzie lubią wymyślać potwory i potworności. Sami sobie wydają się wtedy mniej potworni. Gdy piją na umór, oszukują, kradną, leją żonę lejcami, morzą głodem babkę staruszkę, tłuką siekierą schwytanego w paści lisa lub szpikują strzałami ostatniego pozostałego na świecie jednorożca, lubią myśleć, że jednak potworniejsza od nich jest Mora wchodząca do chaty o brzasku. Wtedy jakoś lżej im się robi na sercu. I łatwiej im żyć."
"Ostatnie życzenie"
Sapkowski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 lat później...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jest gorczyca ktora jest w smaku bardziej ostra niz zwykla biala,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Szwecji własnoręczne robienie musztardy ma bardzo długie tradycje i jest bardzo powszechne. Oto link do strony z przepisami. Tłumaczenie receptur bardzo łatwo prosto można wykonać sobie na Translatorze GOOGLE.

https://www.google.com/search?client=firefox-b&q=hemlagad+senap

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domową musztardę gorąco polecam. Jest smaczna, nadaje się wspaniale na kulinarny prezent, no i w końcu: tutaj Twoja fantazja może się wyszaleć. Na początek trzy przepisy.

Musztarda (przepis podstawowy)

100 g ziaren białej gorczycy
80 ml wody
60 ml octu winnego (5 %)
2 łyżki cukru
łyżeczka soli

Gorczycę mielisz na mączkę (do tego punktu zaraz dojdę), mieszasz z wodą, octem, cukrem i solą; wyrabiasz przez przynajmniej 5 minut mikserem ręcznym, aż musztarda będzie miała konsystencję... no musztardy. Przekładasz do słoiczków lub małych naczyń z kamionki i odstawiasz na dwa dni w chłodne miejsce (czyli do lodówki), bo aromat w pełni rozwija się dopiero po tym czasie.

Musztardę ostrą robisz w ten sam sposób, z tym, że mączkę mielisz z gorczycy w stosunku 70 % białej - 30 % czarnej. Przy domowej produkcji musztardy słodkiej ilość cukru w przepisie podstawowym podwyższasz na 50 g.

Ziarna gorczycy dostaniesz w sklepach ze zdrową żywnością, ale ja kupuję zawsze gotową mączkę, bo:

a) w domu nigdy tak dokładnie nie zmielisz (im dokładniej gorczyca jest zmielona, tym lepsza musztarda) i:
b) przy mieleniu trzeba piekielnie uważać (jeśli temperatura ziaren podczas mielenia jest wyższa niż 30°C ulatniają się wszystkie aromaty i olejki eteryczne gorczycy, przez co musztarda traci smak.

Musztarda ziołowo-korzenna

4 łyżki mączki z białej gorczycy
200 g cebuli
3 ząbki czosnku
1 l octu ziołowego
1 pęczka estragonu (lub: szałwii, majeranku, rozmarynku, tymianku - co lubisz!)
2 łyżki zielonego pieprzu w zalewie (ze słoiczka)
1 łyżeczki mielonych goździków
4 liście laurowe (rozmiażdżone w moździerzu)
1 łyżeczki soli
cukier

Cebulę i czosnek miksujesz, mus gotujesz z octem, dodajesz posiekany estragon, zmiażdżony lub drobno posiekany zielony pieprz, goździki, liście laurowe, cukier i sól. Gotujesz często mieszając przez 30 minut na małym ogniu, po czym mieszasz z mączką. Na gorąco przekładasz do słoiczków, zamykasz i ostudzasz na zakrętce. Aromat w pełni rozwija się po ok. dwóch tygodniach.

Musztarda z czosnkiem niedźwiedzim

250 g białej gorczycy
50 g czarnej gorczycy
5 pęczki czosnku niedźwiedziego
2 łyżeczki zmielonego imbiru
125 g cukru
30 ml octu winnego
20 ml białego wytrawnego wina

Gorczycę mrozisz przez przynajmniej dwie godziny i mielisz. Czosnek drobno siekasz i dodajesz - zmieszany z imbirem, cukrem i solą - do gorczycy. Ocet i wino zagotowujesz i dokładnie mieszając dodajesz do pozostałych składników. Przekładasz do słoiczków, zamykasz i ostudzasz na zakrętce. Aromat w pełni rozwija się po ok. dwóch tygodniach.

Musztarda

Oto mój własny przepis na musztardę

Dwie paczki mielonej białej gorczycy wsypać do jakiegoś urządzenia mieszającego.
paczka gorczycy białej ziarnistej (lubię taką z kuleczkami a nie taką papkę) gorczycę opłukać i sparzyć i do mieszadła. (ja mam taki uniwersalny robot który miesza wyrabia i kroi i inne takie tam) w każdym razie nie miksować tylko mieszać. teraz najważniejsze czarna gorczyca im więcej tym ostrzejsza musztarda, ja daję 3/4 łyżeczki do kawy na taką ilość produktów, (ale na początek proponuję zdecydowanie mniej i uwaga na oczy nie dotykać sól i chrzan to przy tym pestka) rozbijam w moździerzu i do mieszadła. Wlewam trochę wrzątku - tyle, żeby to trochę zmiękło i maszyna mogła ruszyć, w każdym razie nie za dużo. Włączam na chwilę maszynę aby to wszystko wymieszać. Teraz wlewam ocet jabłkowy własnej produkcji ok 3/4 szklanki, kieliszek ok 75-100ml winiaku (lub koniaku jeżeli ktoś tak lubi i go stać) i białe wino (ja daję pół słodkie węgierskie albo tokaj furmint- wtedy mniej cukru) ok 1/2 szklanki. Ilość octu i wina trzeba dodawać stopniowo, żeby nie wyszło za kwaśne i za gęste, teraz przyprawy sól, cukier puder 1-11/2łyżeczki (szybciej się rozpuszcza - można wcześniej dodać do wrzątku ale ciężko regulować smak) KURKUMA ja daję dużo ok 1- 11/2 czubatej łyżeczki do herbaty, pierz mielony i mielone liście laurowe. wszystko dokładnie wymieszać, gdy zbyt gęste dodać trochę wina lub wrzątku, gdy zbyt rzadkie dosypać mielonej gorczycy. Czasami robię musztardę ziołową ale małą ilość, nie postoi długo. daję wtedy zieloną kolendrę bazylię i estragon i mniej gorczycy czarnej. Raz robiłem sarepską ale mam kłopoty ze zdobyciem odpowiedniej gorczycy. Czarnej szukałem dwa miesiące dostałem dopiero w małym zielarskim sklepiku na bazarze Szembeka. No ale z dodawaniem ziół i przypraw można eksperymentować.
UWAGA TYLKO NA CZARNĄ GORCZYCĘ PIEKIELNIE OSTRA.

 

 

 

Edytowane przez krzysio59

Ja już nic nie muszę.

Piwo posiada wartości odżywcze,podczas gdy żywność nie ma żadnych wartości piwnych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/7340-musztarda-domowa/?hl=muszta

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/4918-musztarda/

 

Niektóre z nich robiłem z tych przepisów zewnętrznych linków też . Ale nie pamiętam które :). Jak dla mnie to był  problem to zmiksowania gorczycy jak chcemy gładką . Ale fakt moc miały i trwałość jak pamiętam . Może poczyni znów 

Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciek wlasnie podal. Kolega Kazik 45 podawal ze swojego blogu te musztardy.

ten post https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/7340-musztarda-domowa/?p=247490

wlasnie te mialam na mysli

Be you.

The world will adjust.

The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.( Eleanor Roosevelt) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.